REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przedsiębiorca, Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Koniunktura dla firm w Polsce i za granicą

Zmian wartości przedsiębiorstw polskich w ciągu ostatniego roku wzrosła o około 17,3%. Wyższą dynamikę na rynku papierów wartościowych wykazują firmy z grupy WIG ( krajowe, międzynarodowe, oparte o finansowanie akcyjne). Obroty tych firm szacuje się na 693,2 mln zł (355 firm) w ciągu dnia. Firmy z grupy WIG20 (20 najmocniejszych firm notowanych na giełdzie) w ciągu roku uzyskały 5,17% wzrostu wartości. Obroty dzienne szacuje się na 552,7 mln zł.

Pracodawcy o zmianach w oskładkowaniu umów zleceń

Przedsiębiorca, który wygrał przetarg publiczny na obsługę obiektów państwowych najniższą ceną może mieć problemy z nowym systemem składek od umów zleceń. Konfederacja Lewiatan chce 12 miesięcy vacatio legis i rozliczenia w ramach rocznego limitu składek.

Działalność gospodarcza na próbę

Na najbliższym posiedzeniu Sejm zajmie się nowelizacją ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, której celem jest wprowadzenie do polskiego porządku prawnego instytucji umożliwiającej próbne podjęcie działalności gospodarczej.

Nastroje przedsiębiorców: najlepsze przed nami

Nastroje w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach są najlepsze od 2010 roku - wynika z najnowszego badania Instytutu Keralla Research, który cyklicznie monitoruje MŚP w Polsce. W tym kwartale wskaźnik nastrojów KERNA wzrósł do minus 45,46 pkt. wobec minus 52,49 w minionym kwartale.

REKLAMA

Gospodarowanie kredytem handlowym w firmie cz. IV

Jeśli klienci nie kupują dokonując przedpłaty albo nie płacą gotówką przy odbiorze towaru czy usługi, to znaczy, że dokonują transakcji z odroczonym terminem płatności. W takim przypadku, nieuchronnie, będzie dochodzić do opóźnień w płatnościach i trzeba mieć wypracowany system reagowania na ten stan rzeczy.

List ostrzegawczy - sposób na ograniczenie oszustw w VAT

W Pakiecie Działań Podatkowych Ministerstwo Finansów przedstawia nową koncepcję na to jak uporać się z wyłudzeniami na gruncie ustawy o VAT, tzw. list ostrzegawczy. Pomysł zakłada, że takie listy ostrzegawcze będą opracowywane w formie komunikatów ostrzegawczych dotyczących branż najbardziej narażonych na oszustwa w podatku VAT.

Strona internetowa firmy - jak dobrze ją przygotować?

Jak przygotować dobrą stronę internetową dla firmy? To pytanie zadaje sobie wielu przedsiębiorców, ponieważ dobrze skonstruowana strona internetowa ma nie tylko efekt wizerunkowy, ale też sprzedażowy. Na co należy zwrócić szczególną uwagę, by przygotować spełniającą założone cele stronę internetową firmy?

Zasady rozliczania ulg podatkowych w rozliczeniu rocznym PIT

Przygotowując roczne zeznanie podatkowego za ubiegły rok warto sprawdzić czy przysługują nam ulgi podatkowe. W celu skorzystania z ulg w deklaracji PIT konieczne jest spełnienie odpowiednich kryteriów określonych w ustawie o PIT. Jakie są ulgi podatkowe i kiedy można z nich skorzystać?

REKLAMA

Prawo do zasiłku macierzyńskiego podczas zawieszonej działalności

Przedsiębiorca ma prawo do zasiłku macierzyńskiego nawet w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej. Zawieszenie nie wpłynie również na wysokość pozostałego do wykorzystania zasiłku. W jaki sposób wyliczany jest zasiłek dla przedsiębiorców?

Odtwarzanie muzyki w firmie. Co z prawami autorskimi?

Czy opłaty licencyjne z tytułu odtwarzania muzyki powinny być ponoszone przez przedsiębiorcę, czy też nie? Eksperci uważają, że każdy przypadek odtwarzania muzyki za pośrednictwem radia lub telewizji w firmie powinien być rozpatrywany oddzielnie.

Pozwolenie na broń dla przedsiębiorcy

Pomimo doniesień policji o zmniejszającej się, z roku na rok przestępczości Polacy nie czują się bezpiecznie. Prowadzący pewne rodzaje działalności gospodarczej przedsiębiorcy są szczególnie narażeni na ataki przestępców więc czy z tego tytułu mogą ubiegać się o pozwolenie na posiadanie broni? Jakie wymogi musi spełnić osoba ubiegająca się o takie pozwolenie?

Kiedy warto zawrzeć umowę przedwstępną?

Zawarcie umowy przedwstępnej jest powszechne w obrocie gospodarczym. Umowę przedwstępną strony zawierają, jeśli z jakichś względów zawarcie umowy ostatecznej jest niemożliwe lub dla nich niedogodne. Może to być spowodowane np. niemożliwością dochowania należytej formy umowy lub koniecznością uzyskania zezwolenia organu administracji. Kiedy warto zawrzeć umowę przedwstępną?

Wieloletni Plan Finansowy Państwa przyjęty

Rząd przyjął 22 kwietnia br. Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2014-2017. Dokument ten, na mocy znowelizowanej w 2013 r. ustawy o finansach publicznych, został opracowany w nowym układzie i składa się obecnie z dwóch części: „Programu konwergencji” oraz „Określenia celów głównych funkcji państwa wraz z miernikami stopnia ich realizacji”.

Opłata za udostępnianie danych z CEIDG

Dane z CEIDG są udostępniane po uiszczeniu odpowiedniej opłaty. W jaki sposób obliczana jest wysokość opłaty za udostępnianie danych z CEIDG?

Zapis windykacyjny przedsiębiorstwa

Zapis windykacyjny przedsiębiorstwa to skuteczny sposób na przekazanie swojej firmy na wypadek śmierci. Czym dokładnie jest zapis windykacyjny i w jaki sposób przekazać za jego pomocą przedsiębiorstwo?

Wprowadzanie towarów do Polski - będzie łatwiej

Przedsiębiorca wprowadzający na polski rynek towar - znajdujący się w już obrocie w Unii Europejskiej - nie będzie musiał zamieszczać na opakowaniu adresu polskiego dystrybutora. Takie rozwiązanie wprowadza projekt ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przyjęty przez Radę Ministrów.

Faktoring, leasing czy kredyt?

Faktoring to obok leasingu i kredytu coraz popularniejszy sposób na pozyskanie funduszy dla firmy. Dla zakładających i prowadzących działalność gospodarczą, dostęp do środków finansowych ma zasadnicze znaczenie. Nie tylko ze względu na realizację bieżących zleceń, ale również dla rozwoju firmy. Korzystając z zewnętrznych źródeł finansowania firma może nabyć dodatkowe maszyny i zwiększyć produkcję.

„Termin przydatności do spożycia” a „data minimalnej trwałości”, czym się różnią?

Data przydatności do spożycia to jedna z najczęściej sprawdzanych przez Polaków informacji zamieszczona na etykiecie produktów spożywczych. Jednak tak samo jak w przypadku czytania składu produktu spożywczego, konsument nie zawsze potrafi prawidłowo zinterpretować informację dotyczącą trwałości kupowanego produktu.

Jak rozliczyć pożyczkę od rodziny na prowadzenie firmy?

Przedsiębiorcom z krótkim stażem w prowadzeniu działalności gospodarczej lub tym, którzy firmę prowadzą długo, ale nie spełniają restrykcyjnych warunków wymaganych przez banki, może być trudno uzyskać kredyt „na firmę”. W takiej sytuacji często ratują się oni pożyczką pieniężną od rodziny lub znajomych. Warto wiedzieć jakie z taką pożyczką wiążą się obowiązki podatkowe.

Etykieta produktu spożywczego – producent nie może oszukiwać konsumenta

Coraz częściej promowane są akcje zachęcające konsumentów do dokładnego analizowania etykiet kupowanych przez siebie produktów w celu zwiększenia społecznej wiedzy o spożywanej żywności i podniesieniu, jakości spożywanych produktów. Mimo wielu akcji nadal jednak za mało Polaków zwraca uwagę na informacje zawarte na etykietach lub traktuje je pobieżnie często nie rozumiejąc, co zawierają.

Dodatkowe badania techniczne firmowych samochodów

Przedsiębiorcy, wykorzystujący samochody do prowadzenia działalności gospodarczej i odliczający pełny VAT mają obowiązek przeprowadzić dodatkowe badania techniczne pojazdów do końca czerwca. Obowiązek dotyczy samochodów, wobec których nie prowadzi się ewidencji przebiegu.

Firmy chętniej korzystają z polubownego rozwiązywania sporów

Przedsiębiorcy coraz chętniej korzystają z polubownego rozwiązywania sporów. Międzynarodowe regulacje i zasady etyki sprzyjają tej formie rozstrzygania sporów. Czy warto korzystać z arbitrażu?

Nowelizacja ustawy o rachunkowości - jak skorzystają na tym mikroprzedsiębiorcy?

Do Sejmu trafił rządowy projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości. Zmiana rozszerza katalog podmiotów zaliczanych do przedsiębiorstw mikro. Po wejściu w życie nowych przepisów przedsiębiorstwa te będą mogły złożyć sprawozdania finansowe w formie uproszczonej.

Jak odroczyć termin płatności podatku?

Odroczenie terminy płatności podatku może pomóc przedsiębiorcy w wyjściu na prosto, w sytuacji kłopotów finansowych jego firmy. W jakiej sytuacji przedsiębiorca może starać się o odroczenie terminu płatności podatku?

Zielony certyfikat dla przedsiębiorców

Zielony certyfikat to dokument, który potwierdza wytworzenie energii elektrycznej za pomocą odnawialnych źródeł energii. System zielonych certyfikatów obowiązuje w Polsce od l października 2005 r. Jakie problemy napotyka się przy wydawaniu zielonych certyfikatów?

Alkohol do czyszczenia linii produkcyjnych zwolniony z akcyzy

Ministerstwo Finansów w interpretacji ogólnej potwierdziło, że częściowo skażony alkohol, stosowany przez przedsiębiorstwa do mycia linii produkcyjnych, jest zwolniony z podatku akcyzowego. Chodzi o art. 32 ust. 4 pkt 2 ustawy akcyzowej, który zwalnia z podatku alkohol etylowy wykorzystywany do produkcji produktów nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi.

Odszkodowanie dla byłego pracownika to koszt firmy

NSA orzekł, że pracodawca może zaliczyć w koszty firmy odszkodowanie wypłacone byłemu pracownikowi, z którym nie wiąże go już stosunek pracy - sygn. akt II FSK 1122/12.

Obowiązki informacyjne e-przedsiębiorcy

Podmiot, który świadczy usługi drogą elektroniczną jest zobowiązany podać usługobiorcy w sposób wyraźny, jednoznaczny i bezpośrednio dostępny przez system teleinformatyczny, którym posługuje się usługobiorca podstawowe informacje.

Czy naprawa przedłuża okres gwarancji?

Naprawa podczas trwania okresu gwarancji przedłuża okres jej trwania. W tym okresie nabywca ma prawo żądać bezpłatnego usunięcia wady rzeczy, bądź dostarczenia towaru bez wad. O ile przedłużana jest gwarancja w przypadku naprawy towaru?

Obowiązek opracowania i udostępnienia regulaminu w obrocie elektronicznym

Obowiązujące przepisy obligują usługodawcę przed rozpoczęciem świadczenia usług drogą elektroniczną do sporządzenia regulaminu, na podstawie którego będą świadczone usługi oraz do udostępnienia go usługobiorcom (konsumentom i/lub przedsiębiorcom).

Co powinna zawierać etykieta?

Ostatnimi czasy w nurcie dbania o zdrowie i sylwetkę coraz więcej konsumentów zwracają uwagę na etykiety i to nie tylko po to, aby wiedzieć, jaki produkt kupują ale też czy spełnia on ich wymagania pod względem składu czy procesu technologicznego.

Klasyfikacja składników majątku rzeczowego - inwentarz żywy

Każda jednostka gospodarcza, także gospodarstwo rolne, posiada rzeczowy majątek trwały i obrotowy. W gospodarstwach zajmujących się produkcją roślinną głównym składnikiem majątku trwałego są grunty rolne, a majątku obrotowego plony, będące wynikiem produkcji, np. zboża, warzywa. W jednostkach zajmujących się produkcją zwierzęcą środki trwałe to zwierzęta. Zwierzęta będą też elementem aktywów obrotowych.

Elastyczny czas pracy w firmach

Coraz więcej firm decyduje się na elastyczny czas pracy. Ponad 700 firm zdecydowało się na wprowadzenie elastycznego czasu pracy. Najchętniej po nowe rozwiązania sięgają przedsiębiorcy z Katowic, Rzeszowa, Krakowa i Olsztyna.

Jaki adres na fakturze przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną?

Przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi maja kłopot jaki adres powinien pojawić się na wystawianych przez nich fakturach. Modyfikacja przepisów o zawartości faktury miała na celu nie tylko zmianę niektórych zasad, ale też kosmetyczne poprawki, które miały poprawić zrozumienie przepisów oraz je doprecyzować. Czy rzeczywiście się to udało?

Nowe wymagania w regulaminach sklepów internetowych

Przedsiębiorcy prowadzący sklep internetowy mają czas do 13 czerwca 2014 roku na wprowadzenie stosownych zmian w regulaminach oraz systemach sprzedaży stosowanych w swoich sklepach. Chodzi przede wszystkim o większą ochronę konsumenta. O jakich zmianach muszą pamiętać właściciele e-sklepów?

Działalność gospodarcza i umowa zlecenie w świetle przepisów o podatku dochodowym

Jeżeli umowa zlecenia nie będzie zawarta w ramach działalności gospodarczej to przychody osiągane z tego tytułu należy zakwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednocześnie podatnikowi, która uzyskuje przychody z tytułu umowy zlecenia, przysługują koszty uzyskania przychodów w wysokości 20% uzyskanego przychodu.

Odliczenie VAT z faktur otrzymanych przed rozpoczęciem działalności

Osoba, która przed rozpoczęciem działalności gospodarczej i złożeniem do urzędu skarbowego druku VAT-R - otrzyma faktury dokumentujące wydatki inwestycyjne, ma możliwość rozliczenia podatku VAT naliczonego z tego tytułu po rozpoczęciu działalności gospodarczej.

Firmowy rachunek bankowy - przychody i koszty w KPIR

Prawo nie nakłada na przedsiębiorcę obowiązku posiadania osobnego konta do prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli przedsiębiorca korzysta z konta prywatnego dla celów firmowych, to może zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności te prowizje i transakcje bankowe, które dotyczyły firmy. Odrębne konto bankowe gwarantuje jednak przejrzystość dokonywanych transakcji, zarówno dla wygody samego przedsiębiorcy, jak i w przypadku kontroli z urzędu. Wszystkie opłaty związane z obsługą firmowego rachunku bankowego można wliczyć w koszty uzyskania przychodu.

Obowiązek informacyjny podatnika opodatkowanego kartą

Podatnik opodatkowany kartą podatkową musi spełnić obowiązek informacyjny wobec właściwego naczelnika urzędu skarbowego w przypadku zmiany adresu prowadzenia działalności. Sama zmiana wpisu w CEIDG nie jest spełnieniem tego obowiązku.

Rozliczenie z zagranicznych usług online

Przedsiębiorcy mają problem z rozliczaniem zagranicznych usług online. Dropbox, Google Apps, Google AdWords, GitHub, Basecamp – większość przedsiębiorców na pewno zna te nazwy, bo trudno dziś prowadzić biznes nie korzystając z usług online. Nie wymagają instalacji, działają szybko i niezawodnie. Ze względu na fakt, iż udostępniające je firmy mają jednak siedziby za granicą, pewnym problemem może się wydawać wrzucenie tych usług w koszty. Nic bardziej mylnego!

Co dzieje się z jednoosobową firmą po śmierci przedsiębiorcy?

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania firmy. Niestety w większości przypadków nielimitowana odpowiedzialność majątkowa dotyczy również spadkobierców właściciela jednoosobowej firmy. Warto wiedzieć co czeka następców prawnych po śmierci przedsiębiorcy oraz jakie kroki można podjąć, aby zabezpieczyć swoich najbliższych na wypadek śmierci.

Urlop wychowawczy dla przedsiębiorcy

Z urlopu wychowawczego może skorzystać nie tylko pracownik, ale również przedsiębiorca. Przedsiębiorca, chcący skorzystać z urlopu wychowawczego musi spełnić kilka warunków. Jakie to warunki? Kiedy przedsiębiorca może skorzystać z urlopu wychowawczego?

Nie faktura a czynność faktyczna determinuje obowiązek podatkowy

Od 1 stycznia 2014 roku to faktyczna czynność, czyli dostarczenie produktu lub wykonanie usługi, determinuje obowiązek podatkowy. Od nowego roku weszło w życie wiele zmian w przepisach podatkowych. Jedną z istotniejszych modyfikacji dokonano w obszarze wystawiania faktur. Na co w związku z tym powinni zwrócić uwagę przedsiębiorcy?

Dofinansowanie dla firm zatrudniających niepełnosprawnych

Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązują nowe zasady dofinansowania dla firm zatrudniających niepełnosprawnych. Nowe regulacje zakładają zrównanie dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dla wszystkich pracodawców, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne. Dotychczas korzystniejsze warunki miały firmy o statusie zakładu pracy chronionej.

Jak skutecznie prowadzić własną firmę

W ubiegłym roku w naszym kraju zostało założonych ponad 350 tys. firm. Z czego prawie 90 proc. stanowi indywidualna działalność gospodarcza. Najczęściej własny biznes zakładają osoby, które nie mogą liczyć na etat.

Jak uniknąć przerw w działaniu firmowej strony www?

Brak dostępu do witryny nie zawsze jest spowodowany awarią serwera u dostawcy hostingu. Często wynika z wygaśnięcia domeny, wynikającego z zaniechań abonenta. Oto zestawienie najczęściej spotykanych błędów właścicieli domen.

Fikcyjne faktury najczęściej w branży budowlanej i paliwowej

Proceder handlu fikcyjnymi fakturami wciąż ma miejsce w obrocie gospodarczym i dotyczy głównie branż budowlanej i paliwowej. W prasie i internecie można znaleźć wiele ogłoszeń o sprzedaży takich "dokumentów". W wyniku stosowania fikcyjnych faktur tracą budżet i uczciwi podatnicy.

Wynagrodzenie za nieprzepracowaną godzinę przy zmianie czasu

Przedsiębiorcy, zatrudniający pracowników muszą pamiętać o wypłacie wynagrodzenia pracownikom pracującym w nocy z 29 na 30 marca 2014 r. Z powodu zmiany czasu na letni pracownikom należy się wynagrodzenie również za nieprzepracowaną godzinę. Nie przysługuje im jednak dodatek nocny za tą godzinę.

Firma leasingowa to dobry pomysł na biznes

Działalność firm leasingowych nie opiera się wyłącznie na leasingu samochodów. Bardziej popularny okazuję się być leasing maszyn i urządzeń. Ze statystyk wynika, iż ten sektor przedsiębiorstw odnotował znaczny wzrost na rynku budowlanym. Warto zastanowić się nad rozpoczęciem takiej działalności.

SSE doskonałym instrumentem dla rozwoju przedsiębiorstwa

Projekt zmian ustawy o Specjalnych Strefach Ekonomicznych zawiera korzystne regulacje dla osób współpracujących ze środowiskiem akademickim. SSE jest odpowiednim instrumentem wspierającym rozwój przedsiębiorstw.

REKLAMA