Głosowanie za granicą: druga tura wyborów prezydenckich 2025

REKLAMA
REKLAMA
Jak zagłosować za granicą w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 roku? Są dwa sposoby na głosowanie poza granicami Polski w dniu 1 czerwca 2025 roku na nowego Prezydenta Polski.
- Głosowanie za granicą - druga tura
- Głosowanie za granicą - zaświadczenie o prawie do głosowania z urzędu gminy
- Głosowanie za granicą - zaświadczenie o prawie do głosownia z konsulatu
Głosowanie za granicą - druga tura
Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę 1 czerwca 2025 roku. Jeśli w tym terminie przebywasz za granicą, możesz oddać głos w miejscu czasowego pobytu. Nie ma możliwości głosowania korespondencyjnego. Co zrobić, aby zmienić miejsce głosowania? Pierwszym sposobem jest złożenie w dowolnym urzędzie gminy wniosku o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Drugi sposób to złożenie wniosku w konsulacie o dodanie danej osoby do spisu wyborców okręgu zagranicznego. Czym różnią się te dwie możliwości? Zaświadczenie o prawie do głosowania pozwala na zagłosowanie w dowolnym okręgu wyborczym (w kraju, za granicą, na statku). Natomiast drugi sposób zobowiązuje do głosowania w konkretnym okręgu zagranicznym.
REKLAMA
Głosowanie za granicą - zaświadczenie o prawie do głosowania z urzędu gminy
Wyborca zainteresowany głosowaniem za granicą może udać się do dowolnego urzędu gminy i złożyć w nim wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Można to zrobić także elektronicznie. Termin na złożenie wniosku mija w czwartek 29 maja 2025 r. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Zmiana miejsca głosowania: druga tura. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
Głosowanie za granicą - zaświadczenie o prawie do głosownia z konsulatu
Kolejnym sposobem, o którym czytamy na stronie PKW jest zgłoszenie się do właściwego terytorialnie konsula. Osoba zainteresowana składa wniosek o ujęcie w spisie wyborców do dnia 27 maja 2025 r. Można zrobić to także online na stronie: https://ewybory.msz.gov.pl/. W tym celu należy przygotować:
- PESEL;
- ważny polski paszport (albo ważny dowód osobisty na terenie UE lub państwa, na terytorium którego można dostać się na podstawie polskiego dowodu osobistego);
- adres pobytu za granicą;
- adres poczty elektronicznej lub numeru telefonu kontaktowego;
- nazwisko rodowe matki (które należy podać w celu weryfikacji danych wyborcy).
Przy wypełnianiu formularza na podanej wyżej stronie konieczne jest używanie polskich znaków (np. ą, ż, ł). Należy również wybrać okręg konsularny, w którym zamierza się głosować za granicą. Ważne, aby wybrać właściwy. Pomocna w tym celu jest strona: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/polskie-przedstawicielstwa-na-swiecie.
Oprócz wysyłki elektronicznego wniosku można również zrobić w dwóch innych formach:
- wniosek w postaci papierowej z własnoręcznym podpisem (także korespondencyjnie) złożony w konsulacie,
- skan lub zdjęcie własnoręcznie podpisanego wniosku przesłany na adres poczty elektronicznej konsula (dostępne na stronach internetowych ambasad i konsulatów).
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA