REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenie OC, Nowości prawne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy limit cen zahamuje podwyżki składek za OC?

Bezprecedensowy wzrost kosztów ubezpieczeń OC dla kierowców, spotkał się z reakcją krajowych polityków. Jak to zwykle bywa, problemy właścicieli aut wykorzystano do bieżącej walki politycznej. Oprócz wzajemnych oskarżeń ze strony parlamentarzystów, doczekaliśmy się również kilku propozycji, które mają ograniczyć dalszy wzrost kosztu ubezpieczeń OC. Czy limit cen zahamuje podwyżki składek za OC?

Czy ubezpieczyciele naprawdę nie zarabiają na OC?

Czy ubezpieczyciele naprawdę nie zarabiają na OC? Przecież sumując wszystkie wpłacone składki z trzech kwartałów 2016 r. uzyskamy kwotę niespełna 8 miliardów złotych, a sumując wypłacone odszkodowania z polis OC w tym samym okresie uzyskamy wynik ok 5,7 miliarda złotych. O co chodzi?

Czy oszukujący kierowca może liczyć na odszkodowanie?

Zdarza się, że kierowcy podają nieprawdziwe dane ubezpieczycielowi po to, żeby uzyskać atrakcyjniejszą stawkę za polisę OC. Czym skończy się podanie błędnych informacji ubezpieczycielowi?

Polisa ubezpieczeniowa dla członka zarządu - czy to jest przychód z nieodpłatnych świadczeń

Powszechną praktyką wśród spółek jest zawieranie umów ubezpieczenia dla członków zarządu (zarówno będących jej pracownikami, jak i pełniących tę funkcję na innej podstawie). Przeważnie umowy te nie określają osób ubezpieczonych imiennie, a jedynie wskazują, iż ubezpieczenie obejmuje wszystkie osoby pełniące w spółce funkcję członka zarządu. Czy w przypadku skonstrukowania polisy w taki sposób po stronie członków zarządu powstanie przychód z nieodpłatnych świadczeń?

REKLAMA

Rekompensata za zbyt późno wypłacone odszkodowanie?

Zakłady ubezpieczeniowe mają określony czas na wypłatę należnego odszkodowania. Jeżeli nie dotrzymają terminu, będą musiały wypłacić ubezpieczonemu rekompensatę. W jakich przypadkach?

Stawki OC w 2017 r. pójdą w górę?

Komisja Europejska zwiększy sumy gwarancyjne w ubezpieczeniach komunikacyjnych OC. Czy oznacza to podwyżkę składek w 2017 r.?

Zakup polisy na firmę lub osobę prywatną - znaczące różnice

Mikroprzedsiębiorcy wykupujący polisy komunikacyjne na użytkowane w firmie samochody są w gorszej sytuacji niż klienci prywatni, którzy zawierają umową ubezpieczenia. Dlaczego?

Kolizja drogowa, co dalej?

Kolizja drogowa może się przytrafić każdemu. Jakie kroki podjąć po kolizji, by bez problemu uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy zdarzenia?

REKLAMA

Pozew dotyczący ubezpieczenia sprzedawanego przez oddział firmy z UE

Działalność ubezpieczycieli z terenu UE, niewątpliwie wzbogaca rynek i zwiększa konkurencję. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że pozew dotyczący ubezpieczenia sprzedawanego przez oddział firmy z UE, nie może zostać skierowany do przedstawicielstwa działającego w Polsce. Taka sytuacja nieco komplikuje dochodzenie roszczeń. Na szczęście, pozew przeciwko zagranicznemu zakładowi ubezpieczeń, można złożyć w polskim sądzie.

Zmiany dotyczące OC w 2017 r.

W 2017 r. właściciele pojazdów mogą się spodziewać dalszych wzrost cen obowiązkowego ubezpieczenia OC. Ale to nie koniec zmian. Co jeszcze czeka właścicieli aut w 2017 r.?

Koszt ubezpieczenia OC dla singli jest wyższy

Koszt ubezpieczenia OC dla singli jest wyższy niż dla osób pozostających w związkach małżeńskich. Okazuje się także, że kobiety płacą więcej za OC niż mężczyźni.

Jaki procent średniego wynagrodzenia wydają obywatele państw UE na ubezpieczenie OC?

Czy rzeczywiście w Polsce za ubezpieczenie OC płacimy mało w porównaniu do innych krajów UE, zwłaszcza na tle wypłacanych odszkodowań? Materiał przygotowany w oparciu o raport mfind.pl.

Czy podwyżki OC to wynik zmowy cenowej?

Tegoroczne podwyżki składek OC, sięgające 30-40%, przyciągnęły uwagę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK postanowił sprawdzić, czy nie doszło do zmowy cenowej ubezpieczycieli.

Dlaczego rosną ceny składek na ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych

W 2016 roku istotnie (ok 40%) wzrosły ceny składek na obowiązkowe ubezpieczenie OC płaconych przez posiadaczy pojazdów mechanicznych. Zdaniem Polskiej Izby Ubezpieczeń powodem tego są rosnące w szybkim tempie wartości odszkodowań za szkody osobowe, uszkodzenie ciała lub śmierć osoby bliskiej. Zagraża to kondycji finansowej ubezpieczycieli, którzy w odpowiedzi na ten trend podnoszą składki. Minister rozwoju i finansów aktualnie prowadzi działania mające na celu ewentualne wprowadzenie systemowych rozwiązań w zakresie kwestii szkód osobowych, które są pokrywane przez zakłady ubezpieczeń w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Z jakim wyprzedzeniem można kupić ubezpieczenie OC?

Z jakim wyprzedzeniem można kupić ubezpieczenie OC? To pytanie zadaje sobie coraz więcej kierowców, którzy chcąc uniknąć wyższych opłat za OC w 2017 r. chcą wykupić polisę z dużym wyprzedzeniem, a nie czekać do ostatniej chwili. Czy takie działanie ma sens?

Zmiany w prawie pracy już w 2017 r.

Nowelizacja Kodeksu Pracy ma na celu uproszczenie relacji w zakresie stosunku pracy. Uproszczenie ma polegać przede wszystkim na wprowadzeniu formy elektronicznej wielu czynności z prawa pracy.

Coraz mniej firm oferuje kierowcom OC!

Z roku na rok liczba firm oferujących ubezpieczenia komunikacyjne maleje. Co jest tego przyczyną? Jakie skutki niesie to dla polskiego kierowcy?

Różnice w cenie OC dla tego samego kierowcy są gigantyczne

W błędzie jest ten kto myśli, że ceny ubezpieczenia OC dla tego samego kierowcy są u różnych ubezpieczycieli zbliżone. W Warszawie różnica może wynieść nawet 700 zł!

Czy warto kupić OC i AC przez Internet??

Dane Polskiej Izby Ubezpieczeń wskazują, że w minionym roku polscy kierowcy przez Internet kupili 1,29 mln obowiązkowych ubezpieczeń OC oraz 0,36 mln polis Autocasco. Sprzedaż ubezpieczeń komunikacyjnych jest głównym motorem, który napędza krajowy rynek direct (dystrybucję polis przez Internet lub telefon). Można przypuszczać, że jeszcze więcej kierowców decydowałoby się na zakup polisy online albo przez telefon, gdyby wiedza o korzyściach z takiej transakcji była bardziej powszechna. Wiele osób po prostu nie zdaje sobie sprawy, że tylko przy zdalnym zakupie obowiązkowego OC przysługuje im prawo do odstąpienia od umowy przez 30 dni. 

Czy zapinanie pasów może pomóc w uzyskaniu wyższego odszkodowania?

Towarzystwa ubezpieczeniowe coraz częściej promują i nagradzają zdrowy styl życia, profilaktykę zdrowotną, a nawet prawidłowe zachowania i wzorcowe postawy na drodze. To opłaca się konsumentom i towarzystwom, i ubezpieczonym.

Czy drastyczne podwyżki ubezpieczeń OC spowodują wzrost liczby pojazdów bez takich polis w 2017 r.?

Czy drastyczne podwyżki ubezpieczeń OC spowodują wzrost liczby pojazdów bez takich polis w 2017 r.? Jaka jest opinia UOKiK?

OC z mini assistance - porównanie oferty rynkowej

Większość towarzystw ubezpieczeniowych standardową ofertę dotyczącą ubezpieczenia OC rozszerza o tzw. mini assistance. Porównaliśmy ofertę popularnych ubezpieczycieli w tym zakresie. Co można dostać więcej, wykupując standardową polisę OC?

Najtańsze polisy OC, AC, NNW - październik 2016

Ceny polis komunikacyjnych w ostatnich miesiącach wyraźnie poszybowały w górę. Właśnie dlatego warto analizować rynek ubezpieczeń, aby znaleźć najtańszą polisę dla siebie. Które firmy oferowały najtańsze ubezpieczenia komunikacyjne w październiku 2016?

Dlaczego kierowcy jeżdżą autem bez OC?

Posiadanie ubezpieczenia OC to obowiązek każdego właściciela zarejestrowanego w Polsce pojazdu mechanicznego. Dlaczego zatem wielu polskich kierowców jeździ bez polisy, narażając się tym samym na wysokie kary?

Jak ująć w księgach odszkodowanie za powypadkową naprawę samochodu

Spółce przyznano odszkodowanie za powypadkową naprawę samochodu ciężarowego. Kwota z tytułu odszkodowania wpłynęła bezpośrednio na rachunek bankowy warsztatu, który wystawił fakturę na kwotę niższą niż przyznane odszkodowanie, a spółka dopłaciła VAT. Jak w związku z tym zaksięgować powstałą nadpłatę z tytułu przyznanego odszkodowania?

Dlaczego polisy OC wciąż drożeją?

W połowie 2015 roku, średnia składka kupowanej polisy OC dla kierowców wynosiła 337 zł. Rok później analogiczny wynik zbliżał się do 400 zł. Te dane bardzo dobrze pokazują skalę zmian zachodzących na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych. Wielu kierowców już mocno poczuło skutki zakończenia wojny cenowej wśród ubezpieczycieli. Podwyżki składek płaconych przez tą samą osobę o 200 zł/rok - 300 zł/rok, wcale nie należą do rzadkości. Wzrost liczby i wartości szkód na drogach, jest tylko jedną z przyczyn, które kryją się za zmianami cenowymi.

Spółka akcyjna czy TUW - którego ubezpieczyciela wybrać?

Spółki akcyjne są dominującymi podmiotami na krajowym rynku ubezpieczeń. Kierowcy szukający polis komunikacyjnych (OC/AC), mogą się również natknąć na ofertę Towarzystw Ubezpieczeń Wzajemnych. Tak zwane TUW-y mają bardzo podobną ofertę jak spółki ubezpieczeniowe, ale ich skala działania jest mniejsza. Nazwa „TUW” może wzbudzać konsternację i obawy wśród osób nieobeznanych z branżą ubezpieczeniową. W związku z powyższym, warto wyjaśnić podstawowe zasady działania Towarzystw Ubezpieczeń Wzajemnych i cechy tych podmiotów, które odróżniają je od spółek ubezpieczeniowych (S.A). 

Ceny polis OC będą nadal rosły!

W ostatnich miesiącach ceny polis OC rosły i wszystko wskazuje na to, że trend ten się utrzyma. Co jest tego powodem? Jak dużych wzrostów cen można się spodziewać?

Czym jest proces na odległość?

8 września 2016 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu cywilnego, Kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Dotyczy m.in. pracy komorników, ułatwień w czynnościach procesowych czy dostępu do sądów.

Czy można otrzymać odszkodowanie za szkodę całkowitą z polisy OC?

W sytuacji kiedy nasze auto zostanie poważnie uszkodzone z winy innego kierującego, możemy się domagać orzeczenia szkody całkowitej. W jakich sytuacjach jest to możliwe?

Składki na ubezpieczenie samochodu osobowego – koszty podatkowe

Przepis wprowadzający ograniczenia w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wysokości składek ubezpieczenia samochodu osobowego, dotyczy wyłącznie tych składek, których wysokość uzależniona jest od wartości samochodu. W praktyce powyższe oznacza, że limitacji podlegają koszty składek ubezpieczenia AC.

Na których ubezpieczycieli kierowcy często się skarżą?

Rynek firm ubezpieczeniowych w Polsce jest naprawdę duży, dlatego o wyborze konkretnego towarzystwa decyduje m.in. opinia na jego temat. Które firmy ubezpieczeniowe są najczęściej na ustach kierowców?

Czy kierowca może mieć podwójne ubezpieczenie?

Podwójne ubezpieczenie to dość szczególna sytuacja. W przypadku polis osobowych, nie jest ona problematyczna, gdyż obowiązuje zasada tzw. kumulacji świadczeń.

Ubezpieczenie OC nie zawsze działa za granicą

Wyjeżdzając za granicę autem warto zwrócić uwagę czy w danym państwie polisa naszego samochodu będzie respektowana. Pomoże to uniknąć kosztownych problemów.

Czy lepiej naprawiać samochód bez gotówki?

Kierowcy, których samochody ucierpiały podczas kolizji, mają do wyboru dwa warianty likwidacji szkody z polisy OC sprawcy – gotówkowy (kosztorysowy) oraz bezgotówkowy. Każde z tych rozwiązań posiada swoje niezaprzeczalne wady oraz zalety. Od pewnego czasu, wybór sposobu naprawiania szkód jest nieco łatwiejszy.

Najtańsze polisy komunikacyjne w 2016 roku

Ranking porównywarki Ubea.pl z czerwca 2016 r. to już osiemnaste takie badanie, które na podstawie tysięcy indywidualnych kalkulacji internautów, prezentuje najtańsze polisy OC dla kierowców oraz pakiety (OC + NNW, OC + AC, OC + AC + NNW). Czerwcowa analiza stanowi dobrą okazję do tego, aby podsumować wyniki rankingowe z drugiego kwartału oraz całej pierwszej połowy 2016 roku.

Kiedy ubezpieczyciel zapłaci za zastępczy samochód?

Wielu kierowców, których auto zostało uszkodzone w wyniku kolizji czy wypadku drogowego nie ma innego wyjścia jak skorzystać z auta zastępczego. Kiedy ubezpieczyciel zapłaci za jego wynajem?

Czy muszę zapłacić drugą ratę OC po zakupie samochodu?

Czy w przypadku zakupu samochodu, trzeba zapłacić za drugą ratę ubezpieczenia OC, nawet wtedy, gdy mamy ochotę zmienić ubezpieczyciela?

Wypadek z przyczepą - kto zapłaci odszkodowanie?

Przyczepy campingowe są coraz częściej widywane na polskich drogach. Co jednak gdy dojdzie do wypadku z udziałem takiego pojazdu? Czy przyczepa taka posiada ubezpieczenie?

Czy użytkownicy rowerów także zapłacą ubezpieczenie OC?

Od pewnego czasu, w mediach pojawiają się informacje o tym, że rowerzyści mogą zostać zmuszeni do wykupywania obowiązkowego OC. Taka koncepcja obecnie jest analizowana przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oraz Ministerstwo Finansów. Ubezpieczenie OC rowerzysty działałoby podobnie, jak jego odpowiednik przeznaczony dla kierowców.

Czy warto zakupić samochodowe OC na spółkę z rodzicami?

Roczne składki dla kierowców posiadających swój pierwszy samochód, mogą osiągać naprawdę horrendalny poziom. Obowiązkowa ochrona dla osoby stawiającej pierwsze kroki „za kółkiem”, nierzadko kosztuje nawet 3000 zł - 4000 zł. Koszt polisy będzie wyższy dla kierowców mieszkających w dużym mieście. Na szczęście, istnieje możliwość legalnego obniżenia składki za OC. Mowa o rejestracji i ubezpieczeniu samochodu razem ze starszym kierowcą.

Nowe wytyczne dotyczące rozliczania szkód z OC

Według zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego do końca 2016 r. firmy ubezpieczeniowe mają poprawić procedurę wypłaty odszkodowań z tytułu OC. Wysokość zadośćuczynienia powinna odpowiadać doznanej szkodzie.

Karę za brak OC można umorzyć lub rozłożyć na raty

Nieopłacenie plisy OC jest zagrożone wysoką karą finansową. Jest ona na tyle duża, że wiele osób zastanawia się czy można ja rozłożyć na raty. Czy istnieje taka możliwość?

Czy kierowca zapłaci odszkodowanie członkowi swojej rodziny?

Jeśli kierowca spowoduje wypadek, w którym ucierpią członkowie jego rodziny, to czy musi zapłacić im odszkodowanie? Jak wygląda to z punktu widzenia przepisów prawa?

Po jakiej drodze można jeździć bez ubezpieczenia?

Niektóre pojazdy (np. motocykle crossowe) nie są produkowane z myślą o poruszaniu się po publicznych drogach. To samo dotyczy wielu pojazdów wolnobieżnych. Ich posiadacze często zastanawiają się, czy konieczne będzie wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia OC. Odpowiedź na takie pytanie jest niejednoznaczna. Problem wynika z faktu, że krajowe przepisy odwołują się do bardzo ogólnej i mało konkretnej definicji drogi.

Kiedy można kupić OC na miesiąc?

Krótkoterminowe OC to rozwiązanie, które nie jest dostępne dla wszystkich kierowców. Obowiązujące przepisy przewidują tylko kilka sytuacji, w których właściciel pojazdu może kupić krótkoterminowe ubezpieczenie. Takie polisy znajdują się w standardowej ofercie krajowych ubezpieczycieli. Nabywcy krótkoterminowego OC muszą jednak przygotować się na to, że kupowana polisa w przeliczeniu na rok będzie mniej opłacalna niż zwykłe ubezpieczenie komunikacyjne.

Współwłasność samochodu, a ubezpieczenie OC

Współwłasność samochodu to dobry sposób na obniżenie kosztów ubezpieczenia OC dla niedoświadczonych kierowców. Ile można zyskać i kto może stracić na współwłasności pojazdu?

Czy warto sądzić się z ubezpieczycielem?

Problemy z uzyskaniem od ubezpieczyciela należnego odszkodowania wiodą wielu poszkodowanych na wokandę sądową. Czy warto przekazywać sprawę pod ocenę sądu? Czy są inne rozwiązania?

Odszkodowanie wypłacone z OC biura rachunkowego

Czy odszkodowanie wypłacone z ubezpieczania OC biura rachunkowego stanowi przychód z działalności gospodarczej, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Kiedy odszkodowanie z OC lub AC trzeba wpisać do PIT-u?

Podatnicy, którzy jeszcze nie wypełnili rocznego PIT-u, powinni szybko zająć się kwestią rocznego rozliczenia. W 2016 r. formularze PIT - 36, PIT - 37 i PIT - 38 można składać nieco dłużej (do 2 maja), gdyż 30 kwietnia przypada na sobotę. Mimo tego, z wypełnianiem PIT-u nie warto czekać na ostatnie dni kwietnia. W deklaracji dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, na ogół nie trzeba wpisywać odszkodowań ubezpieczeniowych, które otrzymał podatnik. Warto jednak wiedzieć, że od tej ogólnej zasady istnieją ważne wyjątki. Jeden z nich dotyczy odsetek od wszystkich odszkodowań.

REKLAMA