REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenie zdrowotne, Składka na ubezpieczenie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czym ubezpieczenie zdrowotne różni się od chorobowego?

Ubezpieczenie zdrowotne a ubezpieczenie chorobowe - czym różnią się od siebie? Kiedy są obowiązkowe, a kiedy dobrowolne? Do jakich świadczeń z ZUS uprawnia składka chorobowa?

Polski Ład. Cztery główne poprawki przedsiębiorców

Polski Ład - poprawki przedsiębiorców. Zachowanie podatku liniowego w obecnej formie przy zwiększeniu składki zdrowotnej, jedna stawka składki dla ryczałtowców oraz tzw. sufit składkowy dla rozliczających się na zasadach ogólnych – to niektóre z czterech poprawek do Polskiego Ładu postulowanych przez Rzecznika MŚP Adama Abramowicza.

Składka zdrowotna przedsiębiorców 2022 - bez podwyżek ponad 4,9%

Składka zdrowotna 2022. Podatki nas zaskoczyły w tym roku. Nie spodziewaliśmy się, że gospodarka będzie tak dobrze rosła i podatki będą w takiej skali płacone - stwierdził 29 września 2021 r. minister finansów Tadeusz Kościński. Dodał, że nie ma planów, by podwyższać składkę zdrowotną od przedsiębiorców do poziomu wyższego niż 4,9 proc. Dochody podatkowe w 2021 r. mogą być nawet o 55,7 mld zł, czyli o ponad 15 proc. wyższe niż pierwotnie planowano – powiedział tego samego dnia w Sejmie wiceminister finansów Sebastian Skuza.

PIT od działalności gospodarczej w 2022 roku - skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt

PIT od działalności gospodarczej w 2022 roku. Kluczowym elementem nowego Polskiego Ładu są istotne zmiany w podatkach. Zmiany te obejmą system opodatkowania działalności gospodarczej w Polsce, wsparcie innowacyjnych rozwiązań, pobudzenie inwestycji o nowe rozwiązania dla inwestorów strategicznych.

REKLAMA

Polski Ład - dodatkowe obowiązki firm

Polski Ład - dodatkowe obowiązki firm. Reforma podatkowa przyniesie przedsiębiorcom nie tylko dodatkowe koszty, ale też obowiązki - powiedział PAP doradca podatkowy w firmie inFakt Piotr Juszczyk. Wśród dodatkowych obciążeń wymienił obowiązek comiesięcznego wskazywania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Składka zdrowotna 2022 - likwidacja odliczenia wprowadzana stopniowo?

Składka zdrowotna 2022. Brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku, przewidziany w projekcie w ramach tzw. Polskiego Ładu, być może zostanie rozłożony na kilka lat - powiedział w Polskim Radiu 24 minister finansów Tadeusz Kościński. Dodał też, że nie jest przeciwnikiem wprowadzenia podatku przychodowego.

Składka zdrowotna przedsiębiorców w 2022 roku. 3% ryczałtu na początek a potem stopniowy wzrost?

Składka zdrowotna przedsiębiorców w 2022 roku. Jesteśmy dość zaawansowani w rozmowach na temat wysokości składki zdrowotnej (dla przedsiębiorców) i zgadzamy się, że będzie to wdrożone stopniowo. Czy to będzie 3 proc., czy 2,5 proc., czy 3,5 proc., czy 2,7 proc. to jeszcze nie wiadomo – powiedział w czwartek 26 sierpnia 2021 r. minister finansów Tadeusz Kościński. Brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku być może zostanie rozłożony na kilka lat - powiedział też minister Kościński.

Składka zdrowotna przedsiębiorców - tylko w Polsce i na Węgrzech jest niezależna od dochodu

Składka zdrowotna przedsiębiorców. Polska i Węgry są jedynymi państwami w Unii Europejskiej, w których składka zdrowotna dla osób prowadzących działalność gospodarczą jest niezależna od dochodu - poinformował 19 sierpnia 2021 r. Polski Instytut Ekonomiczny, porównując systemy finansowania opieki zdrowotnej w krajach UE.

REKLAMA

Składka na ubezpieczenie zdrowotne nie może być opodatkowana

Składka na ubezpieczenie zdrowotne a PIT. Od obowiązkowo płaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne nie może być podbierany podatek dochodowy w przypadku, gdy podatnik będzie opodatkowany na zasadach ogólnych (skala podatkowa lub stawka proporcjonalna) – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnego w innym państwie [TSUE]

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, iż bezrobotni obywatele Unii mają prawo do ubezpieczenia zdrowotnego w innych państwach Wspólnoty.

Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

Ubezpieczenie zdrowotne studenta i absolwenta

Ubezpieczenie zdrowotne. ­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­Każda osoba, która się uczy aż do swoich 26 urodzin ma ubezpieczenie albo „przy rodzicu” albo z uczelni. Sytuacja zmienia się, gdy student kończy naukę na uczelni lub podejmuje pracę. Wtedy częste są sytuacje, w których student lub absolwent podczas wizyty u lekarza dowiaduje się, że „świeci się na czerwono”, co oznacza, że nie jest ubezpieczony i nie ma prawa do bezpłatnego leczenia.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne a PIT w 2022 roku – jak być powinno

Składka na ubezpieczenie zdrowotne a PIT. Jak rozwiązać problem składki na ubezpieczenie zdrowotne w nowym systemie opodatkowania dochodów osób fizycznych (PIT), który ma obowiązywać od 2022 roku? Profesor Witold Modzelewski proponuje, by – przy spełnieniu dwóch innych warunków - kwota składki była dla wszystkich podatników kosztem uzyskania przychodów lub była wyłączona z podstawy opodatkowania.

Składka zdrowotna według Polskiego Ładu – co z ryczałtem i kartą podatkową?

Założenia Polskiego Ładu dotyczące uwolnienia składki zdrowotnej poprzez uzależnienie jej od wysokości dochodu nie uwzględniają takich form opodatkowania jak ryczałt i karta podatkowa. Można wysnuć dwie hipotezy: według pierwszej zmiany wejdą w życie także dla nich, co sprawi, że staną się nieopłacalne. Według drugiej dotkną tylko rozliczających się liniowo i na zasadach ogólnych. Wtedy przejście na ryczałt może być dla wielu przedsiębiorców korzystnym rozwiązaniem.

Nowy Ład. Wzrost podatków dla przedsiębiorców o 46%

Nowy Ład oznacza wzrost podatków dla przedsiębiorców nawet o 46%. Wszystko z powodu zmian w składce zdrowotnej, której wysokość będzie uzależniona od dochodu.

Polski Ład - zmiany w PIT i brak odliczenia składki zdrowotnej

Polski Ład - zmiany w PIT. Polski Ład premiuje najmniej zarabiających, lepiej zarabiający będą szukać optymalizacji - ocenił ekspert podatkowy Marek Kolibski z kancelarii KNDP. Dodał, że naliczanie składki zdrowotnej od dochodu i brak możliwości odliczenia jej od podatku to podwójne uderzenie w polskich przedsiębiorców.

Ubezpieczenie zdrowotne dla wszystkich?

Ubezpieczenie zdrowotne będzie dla wszystkich? Planowane jest zapewnienie ubezpieczenia zdrowotnego także bez rejestracji w urzędzie pracy. Od kiedy?

Ubezpieczenie zdrowotne również bez rejestracji w urzędzie pracy

Prawo do ubezpieczenia zdrowotnego ma przysługiwać każdej osobie nawet bez rejestracji w urzędzie pracy. Zmiany komentuje Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Jak przyciągnąć do firmy nowych pracowników?

Pracownicy szukający zatrudnienia oprócz dobrych warunków finansowych cenią również benefity pracownicze, które skłonią ich do podjęcia pracy u danego przedsiębiorcy. Jakie benefity cieszą się największym zainteresowaniem?

Ochrona zniżek OC: ile kosztuje?

Ochrona zniżek OC: ile kosztuje i co trzeba zrobić żeby ją otrzymać od ubezpieczyciela? O tym właśnie opowiemy w tym materiale.

Nowy Ład. Niższe podatki dla biedniejszych

Nowy Ład a podatki. Jednym najważniejszych elementów rządowego Nowego Ładu ma być kompleksowa przebudowa systemu podatkowego. Chodzi o obniżkę danin dla osób o niższych dochodach, którą sfinansują lepiej zarabiający - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Bezrobotny - jakie składki?

Jakie składki ZUS odprowadza się za osobę bezrobotną? Jak status bezrobotnego wpływa na ubezpieczenie zdrowotne? Jakie składki można odprowadzać od zasiłku dla bezrobotnych? Czym ubezpieczenie zdrowotne różni się od chorobowego?

Składka zdrowotna KRUS w 2021 roku

Składka zdrowotna KRUS w 2021 roku wynosi 9% kwoty podstawy wymiaru, która stanowi 33,4% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest za domowników z działów specjalnych produkcji rolnej i pomocników rolnika. Od kiedy obowiązuje?

Składka zdrowotna w 2021 roku

Składka zdrowotna w 2021 roku wynosi 9% podstawy wymiaru składki. Podstawa wymiaru to kwota 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. ZUS podał już wysokość składki zdrowotnej do odliczenia. Ile wynosi?

Podatek i składka zdrowotna od emerytury i renty KRUS 2021

Podatek i składka zdrowotna od emerytury, renty i rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego będzie w 2021 r. pobierana przez KRUS na dotychczasowych zasadach. Jak nalicza się zaliczkę? Jak ustala się składkę zdrowotną? Jakie są zasady? KRUS podaje przykłady obliczeń.

Składka zdrowotna 2021

Składka zdrowotna za 2021 r. jest już znana. Prezes GUS podał przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w czwartym kwartale w 2020 r. Ile wynosi podstawa wymiaru składki zdrowotnej? Kiedy płaci się pierwszą składkę w nowej wysokości?

Ubezpieczenia mieszkania lub domu - o czym trzeba pamiętać

Ubezpieczając dom lub mieszkanie właściciele nie zawsze kupują ubezpieczenie z właściwym zakresem ochrony. Jak nie popełnić błędów przy zakupie polisy ubezpieczeniowej? Jak dostosować wysokość składki do faktycznej wartości nieruchomości i ubezpieczanego mienia?

Ubezpieczenie zdrowotne dla osoby bezrobotnej - od kiedy, zasady

Osoba bezrobotna podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego pod warunkiem, że nie jest objęta ubezpieczeniem z innego tytułu. Od kiedy przysługuje ubezpieczenie? Co w przypadku zwolnienia lekarskiego czy utraty statusu osoby bezrobotnej?

Umowa zlecenie - zawarcie, składki, urlop, rozwiązanie

Wszystko, co trzeba wiedzieć o umowie zlecenia, znajduje się w poniższym artykule. Jak zawiera się taką umowę cywilnoprawną? Jakie składki odprowadza się od zlecenia? Czy zleceniobiorcy przysługuje urlop wypoczynkowy? Jak rozwiązuje się umowę zlecenia?

Dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne 2020/2021

Dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne jest niezbędny w sytuacji, gdy system eWUŚ nie potwierdzi prawa do ubezpieczenia. Jaki dokument wówczas należy przedstawić?

Ubezpieczenie zdrowotne członka rodziny bezrobotnego

Bezrobotny ma prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. Co więcej, może on zgłosić do tego ubezpieczenia członka swojej rodziny. Kogo dokładnie można zgłosić? Kiedy należy wyrejestrować członka rodziny z ubezpieczenia?

Ubezpieczenie zamiast premii – pracodawcy szukają oszczędności w czasie pandemii

Z powodu pandemii pracodawcy zmieniają podejście do benefitów pozapłacowych i dodatków do pensji. Zauważalnie rośnie zainteresowanie grupowymi ubezpieczeniami zdrowotnymi. Część przedsiębiorców kupując dodatkową ochronę lub rozszerzając dotychczasową, rekompensuje pracownikom inne ograniczenia.

Prowadzisz firmę? To ostatnie dni na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek ZUS

30 czerwca mija termin dla przedsiębiorców, którzy chcą skorzystać ze zwolnienia ze składek ZUS w ramach Tarczy Antykryzysowej, a nie złożyli jeszcze wymaganych dokumentów.

Kiedy dziecko jest ubezpieczone?

Dziecko nie zostaje automatycznie zgłoszone do ubezpieczenia wraz z rejestracją jego narodzin w urzędzie. Zatem kiedy dziecko jest ubezpieczone? Aby móc korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej, należy zgłosić je do ubezpieczenia przy rodzicu - albo u pracodawcy, albo w ZUS (gdy rodzic ma własną firmę). Jak sytuacja wygląda w przypadku studenta?

Ubezpieczenie zdrowotne a obowiązek informacyjny

Czy konieczne jest wypełnienie obowiązku informacyjnego wobec członków rodzin pracownika zgłaszanych przez pracodawcę do ubezpieczenia zdrowotnego? Sposób sformułowania przepisów RODO w tym zakresie może wywoływać pewne wątpliwości. Na pytania pracodawców odpowiadają wytyczne UODO.

Ponowne ubezpieczenie chorobowe po urlopie macierzyńskim przy prowadzeniu własnej działalności

Każda mama prowadząca własną działalność musi pamiętać o ponownym ubezpieczeniu chorobowym po powrocie z urlopu macierzyńskiego. Do dobrowolnego ubezpieczenia nie wraca się automatycznie. Niezbędne jest zgłoszenie do ZUS.

Ubezpieczenie zdrowotne dla członka rodziny bez obowiązku informacyjnego

Zgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (RODO) zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego może odbywać się bez dopełniania obowiązku informacyjnego. Pracodawca może skorzystać ze zwolnienia z tej powinności.

Brak ubezpieczenia zdrowotnego – jak uzyskać decyzję potwierdzającą prawo do świadczeń?

Osoby nieubezpieczone o niskich dochodach mogą uzyskać dostęp do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej. Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać decyzję potwierdzającą prawo do świadczeń?

Koronawirus: Czy osoby nieubezpieczone będą diagnozowane?

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że każdy, nawet nieubezpieczony, będzie nieodpłatnie diagnozowany na koronawirusa.

Prosta spółka akcyjna - ubezpieczenia społeczne akcjonariuszy od 1 marca 2020 r.

Od 1 marca 2020 r. akcjonariusz prostej spółki akcyjnej jest zobowiązany do zapłaty składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne do ZUS. Z jakim kodem zgłosić się do ubezpieczenia?

Czy wiesz, że kobiety płacą... wyższe OC?!

Chyba nikomu nie trzeba wyjaśniać pejoratywnego znaczenia hasła "Kobieta za kierownicą". Czy jednak ma ono znaczenie dla rynku ubezpieczeniowego? Okazuje się, że tak!

Ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców w 2020 roku

Składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2020 roku nie może być niższa niż: 362,34 zł (czyli 9,00% minimalnej podstawy wymiaru).

Ubezpieczenie zdrowotne a ubezpieczenie chorobowe - różnice

Ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie chorobowe to dwa różne ubezpieczenia. Pomyłka może skutkować brakiem prawa do płatnego zwolnienia lekarskiego w przypadku choroby pracownika. Jakie różnice występują pomiędzy tymi dwoma rodzajami ubezpieczeń?

Zasady potrącania zaliczek na podatek przez KRUS w 2020 r.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) poinformowała, że w 2020 r. będzie pobierała zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i składki na ubezpieczenie zdrowotne od wypłacanych emerytur i rent na zasadach analogicznych, jak przed dniem 1 stycznia 2020 r.

Mały ZUS plus 2020 - najważniejsze informacje, przykłady, wyjaśnienia

Od 1 lutego 2020 r. wejdą w życie nowe zasady korzystania z małego ZUS plus. Jakie dokumenty zgłoszeniowe musisz złożyć, jeśli chcesz skorzystać z małego ZUS plus? Jakie warunki musisz spełnić? Jak długo możesz korzystać z małego ZUS plus? Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi zmian.

Ubezpieczenie chorobowe a zdrowotne - różnice

Ubezpieczenie chorobowe i ubezpieczenie zdrowotne to dwa zupełnie różne ubezpieczenia. Czym się różnią?

Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS - krok po kroku

Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek potwierdza, że płatnik nie zalega z opłacaniem składek na dzień wydania zaświadczenia. Sprawdź, jak krok po kroku uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy.

Ubezpieczenie zdrowotne studenta do 26 roku życia a umowa zlecenia i umowa o pracę

Ubezpieczenie zdrowotne osoby, która uczy się do 26 roku życia wynika z ubezpieczenia "przy rodzicu" bądź w uczelni. Podjęcie w tym czasie pracy na podstawie umowy zlecenia lub umowy o pracę skutkuje wypisaniem studenta z ubezpieczenia "przy rodzicu".

Zwolnienie z podatku do 26 lat a składka zdrowotna

Od 1 sierpnia obowiązują przepisy zakładające zwolnienie osób do 26. roku życia z PIT. Składka zdrowotna u osób, które nie ukończyły 26 roku życia i są zwolnione z podatku dochodowego PIT pobierana jest w pełnej wysokości.

Brak ubezpieczenia zdrowotnego a bezpłatna opieka medyczna

Istnieją sytuacje, kiedy nawet nie opłacając składki na ubezpieczenie zdrowotne, przysługuje bezpłatna opieka medyczna. Do takich sytuacji należy m.in.:przebywanie na zwolnieniu lekarskim po ustaniu zatrudnienia i pobieranie zasiłku chorobowego, opieka nad dzieckiem i pobieranie zasiłku macierzyńskiego, pierwsze kilka miesięcy po ukończeniu szkół ponadgimnazjalnych oraz rejestracja w urzędzie pracy.

REKLAMA