Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu umowa na czas określony. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące umowa na czas określony.
Obowiązek podania przyczyny wypowiedzenia umowy dłuższej niż 6 miesięcy?
Aktualizacja: 15.04.2019
Kodeks pracy przewiduje obowiązek podania przyczyny rozwiązania umowy o pracę na czas nieokreślony za wypowiedzeniem oraz rozwiązania umowy bez wypowiedzenia. Proponuje się zmiany w prawie pracy, które zakładają konieczność podania przyczyny wypowiedzenia przy umowach na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy. »
Umowa o pracę na czas określony dłuższy niż 33 miesiące
Aktualizacja: 16.11.2018
Umowa o pracę na czas określony dłuższy niż 33 miesiące jest co do zasady zakazana. Kodeks pracy przewiduje jednak wyjątek pozwalający na zatrudnianie pracowników na podstawie umów terminowych dłuższych niż limit ustawowy. Pracodawca ma wówczas obowiązek dostarczenia inspektorowi pracy zawiadomienie o zawarciu umowy na okres przekraczający 33 miesiące. Pobierz wzór zawiadomienia. »
Maksymalna długość umowy na czas określony – 33 miesiące
Aktualizacja: 16.11.2018
Maksymalna długość umowy na czas określony wynosi 33 miesiące. Kodeks pracy przewiduje również limit 3 umów terminowych. Przekroczenie limitu zatrudnienia na podstawie umowy terminowej oznacza przekształcenie się umowy w umowę na czas nieokreślony. Do pierwszego przekształcenia w umowy bezterminowe dojdzie 22 listopada 2018 r. »
Umowy śmieciowe - nadchodzą zmiany
Aktualizacja: 27.02.2015
Pod koniec minionego 2014 r. resort pracy zapowiadał, że projekt zmian w kodeksie pracy, który ma ograniczyć zawieranie umów terminowych trafi do Sejmu najpóźniej w I kwartale 2015 r. »
Przekroczenie 24-miesięcznego zatrudnienia na umowę o pracę na czas określony - sankcje
Aktualizacja: 29.12.2014
Przekroczenie 24-miesięcznego zatrudnienia na umowę o pracę na czas określony nie powoduje - zgodnie z kodeksem pracy - żadnych sankcji dla pracodawcy. Jednak zgodnie ze stanowiskiem SN przekroczenie 24-miesięcznego okresu zatrudnienia na umowę o czas określony jest równoznaczne w skutkach z zawarciem umowy na czas nieokreślony, gdy zatrudnienie to miało miejsce w okresie od 22.08.2009 r. do 20.11.2013 r. »
Aktualizacja: 02.12.2018
Umowa na czas określony może zostać podpisana z danym pracownikiem tylko trzykrotnie, a łączny ich czas nie może przekraczać 33 miesięcy. Zasad stosowania umów na czas określony dotyczy projekt nowelizacji kodeksu pracy przygotowany przez Ministerstwo Pracy. »
Problematyka terminowych umów o pracę
Aktualizacja: 15.07.2014
Zawieranie przez pracodawcę terminowych umów o pracę (na czas określony) jest jedną z popularniejszych form zatrudniania pracowników. Jednak z biegiem czasu taka forma ukształtowania stosunku pracy okazuje się prowadzić do wielu naruszeń, co wymusza konieczność wprowadzenia zmian. »
Wypowiedzenie umowy najmu zawartej na czas określony
Aktualizacja: 25.06.2014
Wypowiedzenie umowy najmu zawartej na czas określony to uprawnienie przysługujące obu stronom umowy. Czy jako najemcy mamy prawo wypowiedzenia umowy najmu zawartej na czas określony, w sytuacji gdy nie zamieściliśmy w niej poprawnie skonstruowanej klauzuli wypowiedzeniowej? »
Okres wypowiedzenia umowy na czas określony
Aktualizacja: 23.05.2014
Okres wypowiedzenia umowy na czas określony stanowił przedmiot prac reprezentatywnych organizacji pracodawców (np. Pracodawców RP). Wypracowano szereg wspólnych propozycji w zakresie umów terminowych, m.in.: długości okresu wypowiedzenia umowy na czas określony. »
Umowa na czas określony - na nowych zasadach
Aktualizacja: 17.04.2014
Zdaniem Konfederacji Lewiatan umowa terminowa powinna być zawierana maksymalnie na 48 miesięcy. W projekcie zmian w Kodeksie pracy posłowie zaproponowali, by okres ten wynosił 24 miesiące. Jak będzie wyglądała umowa na czas określony na nowych zasadach? »
Okres wypowiedzenia a czas zatrudnienia
Aktualizacja: 02.12.2018
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141) różnicuje okres wypowiedzenia dla umów terminowych i bezterminowych. Tylko w drugim przypadku okres wypowiedzenia uzależniony jest od czasu zatrudnienia. Zdaniem TS UE okres wypowiedzenia nie powinien zależeć ani od typu umowy ani od czasu zatrudnienia. Jest to dyskryminujące różnicowanie pracowników. »
Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony - roszczenia pracownika
Aktualizacja: 02.12.2018
Jak rozwiązać sytuację, gdy w umowie o pracę zawartej na czas określony strony nie zastrzegły możliwości jej rozwiązania przez wypowiedzenie, a mimo to pracodawca takiego wypowiedzenia dokonuje? Niewątpliwie dochodzi wówczas do naruszenia przepisów prawa pracy. »
Elastyczne formy zatrudniania pracowników
Aktualizacja: 18.04.2012
Flexicurity, czyli stosowanie elastycznych form organizacji i czasu pracy to odpowiedź na zapotrzebowanie współczesnego rynku pracy. Koncepcja ta umożliwia efektywne i świadome zarządzanie firmą, stanowi narzędzie walki z bezrobociem, może być także pomocna w czasie kryzysu. »
Umowa o pracę tylko na czas nieokreślony
Aktualizacja: 13.02.2012
Komisja Europejska chce, by umowy czasowe zostały zastąpione umowami o pracę na czas nieokreślony. Polska jest rekordzistą w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o ilość pracowników zatrudnianych na podstawie umowy na czas określony. »
Koniec ustawy antykryzysowej a umowa o pracę na czas określony
Aktualizacja: 24.01.2012
Ustawa antykryzysowa, która miała pomóc pracodawcom w łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego przestała obowiązywać z dniem 31 grudnia 2011 roku. Ustawa ta między innymi zawieszała obowiązywanie zasady limitowania umów o pracę na czas określony. »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie
Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »