REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZUS, Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy ZUS przejmie rozliczanie składek za przedsiębiorców?

ZUS planuje w ciągu najbliższych lat przejęcie obowiązków przedsiębiorców w zakresie rozliczania składek. Kiedy można spodziewać się uregulowania w tym temacie?

Pokolenie Z a przedsiębiorczość

Pokolenie Z - gen przedsiębiorczości. 82% respondentów z Pokolenia Z ma nadzieję, że w 2030 roku będzie mieć pracę, która da im spełnienie i umożliwi rozwiązanie problemów stojących przed naszą planetą. Optymizmu badanych nie mąci trwająca pandemia i prawdopodobieństwo recesji - wynika z badania EY i organizacji JA Worldwide.

Konkurs ZUS BHP 2021

Konkurs ZUS BHP - dofinansowanie z ZUS na poprawę bezpieczeństwa pracy w 2021 r. przewiduje wyższe kwoty wsparcia. Do kiedy składa się wnioski w konkursie dla płatników składek? Ile można uzyskać?

500+ od 2022 r. z ważnymi zmianami dla rodziców

Program 500+ w 2022 r. czekają ważne zmiany. Formalności związane ze świadczeniami będzie załatwiać ZUS. Co to będzie oznaczało w praktyce?

REKLAMA

Przeniesienie firmy do Czech - czy to się opłaca?

Przeniesienie firmy do Czech a Polski Ład. Po zmianach, jakie zamierzamy wprowadzić w Polskim Ładzie, koszty prowadzenia działalności gospodarczej będą w Polsce niższe niż na Słowacji i w Niemczech, a takie same jak w Czechach, zatem nie będzie się opłacało przenosić tej działalności do południowych sąsiadów - ocenił premier Mateusz Morawiecki.

Podatek od najmu - jaki płacić?

Podatek od najmu. Podatnik sam decyduje, czy wynajmuje nieruchomości w ramach działalności gospodarczej, czy najmu prywatnego. Ustawodawca nie określił bowiem obiektywnych kryteriów, które pozwalałyby rozróżnić, kiedy mamy do czynienia z zarządem majątkiem prywatnym, a kiedy z działalnością gospodarczą – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

Zmiany w Płatniku ZUS - maj 2021

Zmiany w Płatniku - ZUS podaje, że od 16 maja nastąpiły zmiany w panelu Płatnik. Jakie?

Faktura korygująca a zakończenie działalności gospodarczej

Faktura korygująca a zakończenie działalności gospodarczej. Zasady wystawiania faktur korygujących między czynnymi podatnikami VAT nie budzą większych wątpliwości. Kwestia ta staje się jednak bardziej skomplikowana, jeżeli jedna ze stron transakcji zlikwidowała już działalność gospodarczą. Gdy to sprzedawca, który zlikwidował działalność, ma wystawić korektę, zdaniem organów nie ma takiego prawa. Zajmują one takie stanowisko mimo korzystnych orzeczeń.

REKLAMA

ZUS: Dotacja 75 mln zł na poprawę bezpieczeństwa pracy [AUDIO]

Pracodawcy mogą składać już wnioski o dofinansowanie projektów, które poprawią bezpieczeństwo pracy oraz zmniejszą oddziaływanie szkodliwych czynników. Do kiedy należy przekazać wymaganą dokumentację?

Odszkodowanie po wypadku w pracy lub choroby: ZUS czy NNW?

Odszkodowanie po wypadku w pracy? Jeszcze kilka lat temu można było liczyć tylko na ZUS. Czy NNW stanowi alternatywę?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - czerwiec 2021

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy można otrzymać także za czerwiec 2021 r. Do kiedy?

Zakładanie firmy w Czechach: co jest wymagane i jak to zrobić?

Optymalizacja podatkowa w Czechach na jednoosobową spółkę prawa handlowego to model stosowany przez polskich przedsiębiorców od lat. O zaletach prowadzenia działalności w Czechach słyszał prawie każdy. Jest mniej obostrzeń w kwestiach odliczania podatku VAT oraz nie ma akcyzy na samochody sprowadzane z UE. Co więcej, podmioty generujące dochód do około 16 5000 PLN rocznie są zwolnione z VAT.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 6 czerwca 2021 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony na czerwiec 2021 r. Do kiedy dokładnie?

Polski Ład. Koniec z odliczaniem od podatku składki zdrowotnej

Polski Ład niesie nowe obciążenia dla przedsiębiorców, a liczba jednoosobowych działalności gospodarczych spadła już o 1/3. Szczególnie niepokojące jest zniesienie możliwości odliczenia od podatku zapłaconej składki zdrowotnej.

Do kiedy jest ważny bon turystyczny?

Ponowne otwarcie hoteli sprawiło, że zainteresowanie bonem turystycznym rośnie. Do kiedy ważny jest bon turystyczny? Jak pobrać bon?

Opodatkowanie firm w UE - plany Komisji Europejskiej

Opodatkowanie firm w UE. Komisja Europejska przyjęła dokument "Business Taxation for the 21st Century" ujawniający plany KE tworzenia systemu opodatkowania dochodów firm w państwach członkowskich UE. Dokument ten zawiera także strategię podatkową UE na najbliższe dwa lata oraz zalecenia KE dla państw członkowskich odnośnie rozliczania strat przedsiębiorstw. Jednocześnie KE zadeklarowała, że rezygnuje z kontynuowania projektu wspólnej skonsolidowanej podstawy opodatkowania osób prawnych (CCTB).

Przeniesienie firmy do Czech - jakie podatki i składki?

Przeniesienie firmy do Czech. Zdaniem Tadeusza Kościńskiego, ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej przeniesienie działalności gospodarczej do Czech nie przyniesienie korzyści pod względem podatkowym lub składkowym, a wręcz odwrotnie.

Nowy Ład. Wzrost podatków dla przedsiębiorców o 46%

Nowy Ład oznacza wzrost podatków dla przedsiębiorców nawet o 46%. Wszystko z powodu zmian w składce zdrowotnej, której wysokość będzie uzależniona od dochodu.

Firma w Czechach - co warto wiedzieć?

Firma w Czechach. Przedsiębiorca może prowadzić działalność w Czechach jedynie pod warunkiem, że na daną działalność uzyskał uprawnienie lub zezwolenie od odpowiednich czeskich urzędów, według przepisów prawa czeskiego. Jak założyć firmę w Czechach?

Kod zawodu do ZUS - co się zmieniło?

Od 16 maja w dokumentach zgłoszeniowych ZUS ZUA i ZUS ZZA należy wykazywać kod wykonywanego zawodu. "Pozwoli to oszacować, w których zawodach występuje największa zachorowalność i w jakich okresach" - wskazuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Polski Ład. Jakie zmiany dla przedsiębiorcy?

Polski Ład a przedsiębiorcy. Rząd opiera strategię społeczno-gospodarczą na najbliższe lata na pięciu filarach. Pandemia spowodowała, że najważniejszy stał się system ochrony zdrowia.

Jak chronić dane firmy na pendrive'ach (przenośnych pamięciach USB)?

Ochrona danych. Po 25 latach od premiery oficjalnej specyfikacji USB 1.0, USB pozostaje kamieniem węgielnym w kategorii interfejsu sprzętu komputerowego – poczynając od serwerów, a kończąc na smartfonach. Przenośne pamięci USB zyskały ogromną popularność dzięki prostocie rozwiązania typu plug-and-play. Ta wygoda wiąże się z pewnym kompromisem, jeśli chodzi o bezpieczeństwo danych. Zabezpieczenia mogą przybrać różne formy: od wykorzystania gotowych do użycia urządzeń szyfrowanych sprzętowo, po bardziej rozbudowane i dopasowane do konkretnej firmy rozwiązania. Jak skutecznie zapewnić ochronę?

In vitro i prawo do ubezpieczenia społecznego – wyrok ETPCz

Czy podjęcie przez pracownicę nowego zatrudnienia w trakcie procedury in vitro stanowi podstawę do odmowy ubezpieczenia społecznego?

PKPiR – co warto wiedzieć?

KPiR – kiedy można stosować? Jak zgłosić i jak prawidłowo prowadzić KPiR? Kiedy KPiR jest nierzetelna? Kiedy struktura JPK_PKPiR na żądanie organu podatkowego? Jak wygląda KPiR?

Jak odzyskać podatek od nieruchomości po wyroku TK?

Podatek od nieruchomości. W dniu 24 lutego 2021 r. Trybunał Konstytucyjny wydał ważny dla przedsiębiorców wyrok (sygn. SK 39/19) w sprawie podatku od nieruchomości. Termin na wznowienie postępowania podatkowego już upłynął Pozostają jednak inne możliwości odzyskania zapłaconego podatku od nieruchomości w związku z tym orzeczeniem. Kogo dotyczy wyrok? Wprost: osób fizycznych i przedsiębiorców. Jednak ze względu na treść jego uzasadnienia i użyte przez sąd sformułowanie ma również zastosowanie do „innych podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.”

Otwarcie gospodarki - MŚP potrzebują gotówki

Otwarcie gospodarki. W 2020 roku majowe zdejmowanie zakazów gospodarczych zwiększyło liczbę faktur wystawianych przez MŚP o 30%. Zanim jednak przelewy wpłynęły na konta, przedsiębiorcy znaleźli się w martwym punkcie. – w tym roku biznes też błaga o pieniądze. Znoszenie obostrzeń powoduje gwałtowny wzrost zapotrzebowania przedsiębiorców na finansowanie – firmy potrzebują gotówki, żeby wystartować.

Stypendia sportowe z wynagrodzeniem - obowiązki ZUS

ZUS. Umowa o pracę i stypendia sportowe, a obowiązki wynikające z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych – w świetle orzeczenia NSA.

Rynek pracy w czasie pandemii a szara strefa w rolnictwie

Rynek pracy w czasie pandemii - czy część pracowników zasiliła szarą strefę w rolnictwie? Poniżej znajduje się analiza.

Najwięcej ubezpieczonych cudzoziemców w historii - kwiecień 2021

Cudzoziemcy pobili rekord - w kwietniu 2021 r. jest najwięcej ubezpieczonych w Polsce obcokrajowców w historii. Jak przedstawiają się liczby?

Zgłoszenie do ubezpieczeń - zmiana od 16 maja 2021 r.

Zgłoszenie do ubezpieczeń - jaka zmiana od 16 maja 2021 r.? W ZUS ZUA i ZUS ZZA należy wskazać kod zawodu. Będą nowe wzory formularzy ZUS.

Czy postojowe to pomoc publiczna?

Postojowe z ZUS - czy to jest pomoc publiczna? Odpowiedź znajduje się w art. 15zzzh ust 1 ustawy covidowej.

O co chodzi z tym kapitałem początkowym?

Kapitał początkowy ma wpływ na wysokość emerytury. Jak to się dzieje? O co w tym wszystkim chodzi?

Podatki pracownicze. Polska na tle krajów UE

Podatki pracownicze (PIT, ZUS). W zestawieniu państw UE pod kątem łącznych obciążeń PIT i ZUS Polska awansowała w 2020 r. o dwa miejsca - wynika z raportu PwC „Praca w UE – podatki i składki. Wpływ COVID-19 na podatki pracownicze”.

Tarcza 9.0 - można składać wnioski o postojowe [KODY PKD]

Tarcza 9.0. Przedsiębiorcy z ponad 60 branż mogą starać się o zwolnienie z opłacania składek za marzec i kwiecień 2021 roku i kolejne świadczenie postojowe. Sprawdź, kto może starać się o wsparcie?

Najczęstsze przyczyny zwolnień lekarskich w 2020 r. [RAPORT]

Przyczyny zwolnień lekarskich w 2020 r. dotyczyły częściej niż zwykle zaburzeń psychicznych. Poznaj wyniki raportu ZUS.

Zmiany w tarczy antykryzysowej: od 4 maja zwolnienia z ZUS

W myśl rozporządzenia Rady Ministrów z 16 kwietnia 2021 r. w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19 (Dz. U z 2021 r., poz. 713), które wchodzi w życie 4 maja 2021 roku, przedsiębiorcy z konkretnie wskazanych branż będą mogli wnioskować o zwolnienie ze składek ZUS za marzec oraz kwiecień 2021 r. W rozporządzeniu zawarto również informację o możliwości wnioskowania o świadczenia postojowe, od jednego do maksymalnie pięciu takich świadczeń.

Szafy korespondencyjne w firmie - czym są, dlaczego warto je mieć?

Szafy korespondencyjne. Nowe technologie (a w szczególności digitalizacja i automatyzacja) usprawniają zarządzanie dokumentacją w biurze. Pomocne w bezpiecznym obiegu dokumentacji w firmie są np. szafy korespondencyjne - urządzenia, które działają jak paczkomaty.

Tarcza 9.0 - po majówce kolejna odsłona wsparcia dla firm [AUDIO]

Możliwość zwolnienia z opłacania składek za marzec i kwiecień 2021 roku przedsiębiorców z kilkudziesięciu branż - zakłada Tarcza 9.0. Wnioski będzie można składać od 4 maja.

Ułatwienia dla firm – konsultacje ZUS

12 maja 2021 r. odbędzie się spotkanie on-line na temat zmian planowanych dla firm przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Sprawdź co zmieni się dla przedsiębiorców.

Pozostałe wypłaty trzynastek przed majówką [AUDIO]

Pozostałe do wypłaty trzynastki seniorzy otrzymają jeszcze przed majówką. Chodzi o trzynastki pobierane z zasiłkami i świadczeniami przedemerytalnymi.

Ile może dorobić emeryt w 2021 r.?

Ile może dorobić emeryt w 2021 r. - limity dorabiania zmieniają się co 3 miesiące. Ile wynoszą w grudniu 2021 roku oraz w styczniu i lutym 2022 roku?

Powstaje Platforma Gospodarka Przyszłości

Zadaniem Platformy Gospodarki Przyszłości będzie dyskutowanie oraz opiniowanie bieżących wydarzeń z życia gospodarczego i publicznego.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - maj 2021 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony na maj 2021 r. Do kiedy obowiązuje? Kto i kiedy może go uzyskać?

Audyt energetyczny - obowiązek dużych przedsiębiorców

Audyt energetyczny. Czym jest audyt energetyczny? Na kim ciąży obowiązek przeprowadzania audytu? Co grozi za niewykonanie audytu energetycznego?

Trzynasta emerytura trafiła do ponad 8 mln osób

Trzynasta emerytura jest wypłacana seniorom od początku kwietnia. Aby otrzymać świadczenie, nie trzeba składać żadnych wniosków.

OFE, IKE - jak będzie wyglądało wdrożenie reformy?

Choć reforma OFE ma, wedle projektu, wejść w życie już za kilka tygodni, wiele z jej szczegółów stoi pod znakiem zapytania. Jednym z nich jest czas, jaki Otwarte Fundusze Emerytalne będą miały na odebranie i przetworzenie korespondencji od tych klientów, którzy chcą przekazać środki do ZUS.

Podatek od nieruchomości po orzeczeniu TK: pierwsze wyroki sądów administracyjnych

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie podatku od nieruchomości w świetle pierwszych orzeczeń sądów administracyjnych w tym zakresie. Kontrowersji ciąg dalszy…

Czym jest EESSI?

EESSI to europejski system elektronicznej wymiany danych ubezpieczeniowych. Polski ZUS wdrożył go jako pierwsza instytucja w Europie.

Postojowe - marzec i kwiecień 2021 r.

Postojowe za marzec i kwiecień 2021 r. przyznaje Tarcza 9.0. Postojowe dla fryzjerów, gastronomii czy hotelarstwa wypłaca ZUS. Jakie kody PKD mają prawo do postojowego? Jak złożyć wniosek?

Likwidacja działalności gospodarczej – skutki w PIT

Likwidacja działalności gospodarczej a PIT. Jakie są skutki likwidacji działalności gospodarczej w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

REKLAMA