REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budowa domu, Encyklopedia prawa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pora nocna

Pora nocna została określona w Kodeksie pracy. Czy każdego pracownika można zatrudniać w porze nocnej? Co z dodatkiem za taką pracę?

Compliance

Compliance to ważny termin w działalności wielu firm. Co oznacza? Jakie ma zalety i z jakimi wyzwaniami się wiąże?

Wyborca niepełnosprawny

Kim jest wyborca niepełnosprawny? Termin ten został zdefiniowany w Kodeksie wyborczym.

Dofinansowanie pobytu w żłobku

Dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku to jednak z form wsparcia rodzin z dziećmi. Komu przysługuje takie świadczenie i jak można je uzyskać?

REKLAMA

Znak „x”

Znak „x” stawiamy na karcie do głosowania podczas wyborów. Definicję znaku „x” znajdziemy w Kodeksie wyborczym. 

Kodeks wyborczy

Kodeks wyborczy to istotny akt prawny regulujący problematykę wyborów. Jakie kwestie określa i z jakich rozdziałów się składa?

Centralny Rejestr Wyborców

Czym jest Centralny Rejestr Wyborców? Jakie dane zawiera i kiedy został uruchomiony?

Zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej

Czym jest zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej? Jaki jest wymiar takiego zwolnienia i jak o nie wnioskować?

REKLAMA

Headhunter

Headhunter to ważna osoba w procesie rekrutacji pracownika. Czym się zajmuje headhunter, jakie powinien mieć kwalifikacje i ile zarabia?

Blog

Blog to popularna forma publikacji artykułów, porad czy grafik. Na czym polega praca bloggera? W jaki sposób blog może pomóc w prowadzeniu firmy?

E-commerce

E-commerce to ważne pojęcie w dobie szybkiego rozwoju usług i internetu. Co oznacza? Czym zajmuje się branża e-commerce?

Specjalista ds. kadr i płac

Czym zajmuje się specjalista ds. kadr i płac? Jakie są najczęstsze wymagania stawiane osobom aplikującym na to stanowisko? Od czego uzależnione są zarobki?

Czternasta emerytura

Czym jest tzw. czternasta emerytura? Komu przysługuje i na jakich zasadach? Gdzie można znaleźć odpowiednie przepisy?

Zmiany w prawie budowlanym. Kto musi się spieszyć z budową?

Zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z podpisem prezydenta. Nowelizacja zakłada ustanowienie zupełnie nowych reguł w kwestii decyzji o warunkach zabudowy. Gminy zostaną podzielone na strefy. Kto musi zdążyć przed nowymi regulacjami?

Świadczenie wspierające

Świadczenie wspierające jest nową formą pomocy kierowaną do osób niepełnosprawnych mających potrzebę wsparcia. 

Dobry start

Dobry start to jedno ze świadczeń, jakie mogą otrzymać rodzice na wyprawkę szkolną dla dziecka. Jakie warunki należy spełnić?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS)

Jakie zadania ma Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych? W jaki sposób może to pomóc konsumentom?

Zasiłek okresowy

W określonych przypadkach osoby potrzebujące pomocy mogą ubiegać się o zasiłek okresowy. Ile wynosi świadczenie i na jak długo jest przyznawane?

Workation

Workation to atrakcyjna opcja dla wielu pracowników i przedsiębiorców, którzy pragną połączyć pracę z podróżami i wakacyjnymi przeżyciami. Jednak warto zdawać sobie sprawę z wyzwań, jakie za sobą niesie.

Ile kosztuje budowa domu w 2023 roku? W ciągu 5 lat zdrożała o 76%

W 2022 roku osoby budujące domy musiały przyjąć wiele złych informacji. Doszło jednocześnie do zakręcenia kurków z kredytami, gwałtownego wzrostu cen materiałów budowlanych i robocizny. Wcześniejsze lata również wcale nas nie rozpieszczały. W efekcie od 2018 roku koszt budowy domu przez 5 lat wzrósł o ponad 76%. Na tym tle to co dzieje się w ostatnich miesiącach jest delikatnym powiewem długo wyczekiwanej normalizacji.

Rynek pracy - czym jest i jakie stoją przed nim wyzwania?

Rynek pracy jest często używanym pojęciem w kontekście poszukiwania pracy. Jak można go zdefiniować? Jakim wyzwaniom obecnie podlega?

Fundacja rodzinna

Fundacja rodzinna jest sposobem na sukcesję. Pozwala bowiem zapewnić ciągłość działania firmy. Jakie przepisy regulują działalność fundacji rodzinnej?

Senior

Kim jest senior? W jakim jest wieku? Z jakimi problemami borykają się osoby starsze i jak można im pomóc?

Czy 2023 rok to dobry czas na budowę domu? Czy budowa domu jednorodzinnego może być tańsza niż kupno mieszkania?

Aktualnie, w 2023 roku wiele osób planujących zakup nieruchomości nie jest pewnych, czy to na pewno odpowiedni moment na inwestycję. Te wątpliwości wynikają ze wzrostu cen, niestabilnej sytuacji kredytowej i windującej nieustannie inflacji. Jednak zdaniem ekspertów, to dobry moment by zainteresować się budową domu, która może okazać się tańsza niż zakup mieszkania z rynku pierwotnego. Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru nieruchomości?

Wiosna to boom na budowy domów – w które instalacje OZE warto zainwestować?

Wiosna to okres, w którym wiele osób decyduje się na budowę nowego domu. Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem, coraz większą uwagę przykłada się do nowoczesnych rozwiązań, które zapewniają efektywne i ekologiczne funkcjonowanie budynków. Jednym z kluczowych elementów, które warto wziąć pod uwagę podczas budowy domu, są systemy takie jak rekuperacja, fotowoltaika i pompa ciepła. Dlaczego warto w nie zainwestować?

Budowa domu za Bezpieczny Kredyt 2%? Tak, to możliwe, ale…

Preferencyjnym kredytem w ramach programu „Pierwsze mieszkanie” będzie można sfinansować nie tylko zakup mieszkania lub domu, ale też i jego budowę. Portal GetHome.pl radzi potencjalnym inwestorom, na co powinni uważać, żeby bank nie odprawił ich z kwitkiem. 

Wzrost cen materiałów budowlanych ze spowolnieniem

W marcu dynamika cen materiałów budowlanych zniżkowała w przyśpieszonym tempie już o 4 pp. do poziomu 11 proc., co oznacza, że znalazła się już nie tylko bardzo wyraźnie poniżej inflacji CPI, ale nawet inflacji bazowej. Jak zauważyli eksperci portalu RynekPierwotny.pl zjazd parametrów uciążliwej dla budowlanki materiałowej drożyzny jest więc kontynuowany, a kwestia spadku jej tempa do wartości jednocyfrowych wydaje się przesądzona już w bezpośredniej perspektywie.

Budowa domu jednorodzinnego ponad 70 m2 - do dwóch kondygnacji - bez pozwolenia na budowę

29 marca 2023 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Budowa jednorodzinnych budynków mieszkalnych o powierzchni zabudowy powyżej i poniżej 70 m2, będzie możliwa na podstawie tej samej procedury, bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę – jedynie na podstawie zgłoszenia. Jakie inne zmiany przepisów zajdą w Prawie budowlanym?

8 na 10 osób przekroczyło planowany budżet, budując dom w 2022 roku

Budżet na budowę domu. Zazwyczaj proces stawiania domu zaczyna się od etapu planowania, w tym określenia budżetu. Dynamiczna sytuacja gospodarcza sprawia, że wszelkie wyceny i szacunki mogą różnić się od realnych kwot, jakie ostatecznie przyjdzie zapłacić inwestorom. Wśród osób budujących domy w 2022 roku aż 78% wydało na budowę domu więcej niż zakładały początkowe kosztorysy. Najczęściej deklarowano, że ostateczne koszty były wyższe od przewidywanych w granicach 26 – 50% – wynika z Raportu o budowie domów w Polsce, przygotowanego przez Oferteo.pl. 

Kradzież szczególnie zuchwała

Kradzież szczególnie zuchwała została zdefiniowana w Kodeksie karnym. Jakie kary grożą za ten typ przestępstwa?

Domy budowane przez Polaków w 2022 [GALERIA]

Typowy nowopowstający dom w Polsce w 2022 roku miał metraż między 101 m² a 150m² i został zbudowany techniką murowania. Do pokrycia dachów chętniej wybierano dachówki ceramiczne, które swoją popularnością wyprzedziły blachodachówki. Nowe obiekty powstawały najczęściej na bazie gotowego projektu zakupiony u architekta – wynika z badania przeprowadzonego przez serwis Oferteo.pl, w ramach najnowszej edycji Raportu o budowie domów w Polsce. Zobacz więcej w galerii!

Jakie domy budowano w Polsce w 2022 roku? Część 1.

Jakie domy budowano w Polsce w 2022 roku? Jakie powierzchnie były najczęściej wybierane, jaka technika budowania, czy jaki rodzaj dachówki? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule. 

Bezpieczny Kredyt 2% - warunki

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło projekt ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, w którym został zawarty m.in. projekt dopłat do kredytu hipotecznego, czyli Bezpieczny Kredyt 2%. Jakie są jego założenia? Kto będzie mógł skorzystać? I kiedy wejdzie w życie?

Dofinansowanie budowy (lub remontu) domu w 2023 roku

Niektórzy w planach na 2023 r. mają budowę lub remont domu. Jedno i drugie wiąże się ze sporym wydatkiem. Wzniesienie nowego budynku to koszt kilkuset tysięcy złotych. Za generalny remont również zapłacimy od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy. Na rekordowo wysokie koszty bez wątpienia wpływa szalejąca inflacja i spowodowane nią rosnące ceny materiałów budowlanych. Na szczęście w Polsce funkcjonuje wiele programów finansowych, które mogą znacznie zredukować wydatki – zwłaszcza jeśli planujemy zastosować energooszczędne instalacje lub nowoczesne rozwiązania. Na jakie konkretnie dofinansowania możemy liczyć?

W. Buda: budowa domu 150-200 m kw. bez pozwolenia na budowę od 2023 roku

Budowa domu 150-200 m kw. nie będzie wymagała pozwolenia na budowę; przepisy te będą obowiązywać od początku roku - poinformował we wtorek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

W sklepach budowlanych duże spadki ruchu

Monitoring ponad 600 marketów budowlanych w Polsce wykazał, że liczba wizyt w placówkach 5 sieci średnio zmalała dwucyfrowo rdr. – łącznie o blisko 26%. Najbardziej widać to w przypadku Leroy Merlin.

Budowa domu do 70 m2 - do tej pory wpłynęło ponad tysiąc zgłoszeń

W całym kraju zgłoszono do tej pory budowę 1058 domów do 70 m kw. przy wykorzystaniu uproszczonej procedury - poinformowało PAP Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Pobrano ok. 20 700 bezpłatnych projektów domów - wskazał resort.

Osoby budujące dom bez ochrony przed podwyżkami cen prądu - interwencja RPO

Osoby fizyczne budujące dom jednorodzinnych skarżą się na nieobjęcie ich wsparciem przed podwyżkami cen energii. Dyrektor Zespołu Prawa Cywilnego Biura Rzecznika Praw Obywatelskich Kamilla Dołowska prosi o stanowisko dyrektora Departamentu Elektroenergetyki i Gazu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Pawła Pikusa

Dom do 70 m2 z ułatwioną z uproszczoną procedurą – warunki budowy

Budując dom o powierzchni do 70 m2 możesz skorzystać z uproszczonej procedury. Jak to zrobić?

e-dowód

e-dowód to dowód osobisty posiadający dodatkowy chip elektroniczny, umożliwiający potwierdzenie tożsamości w sieci.

Budowa domu jednorodzinnego ponad 70 mkw. bez pozwolenia na budowę - zmiany w Prawie budowlanym od 2023 roku

Domy jednorodzinne powyżej 70 mkw. będą zwolnione z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Podobnie (budowa bez pozwolenia - tylko na podstawie zgłoszenia) będzie z przydomowymi schronami do 35 mkw., niewielkimi kioskami i pawilonami sprzedaży ulicznej, budynkami gospodarczymi i wiatami związane z produkcją rolną - wynika z projektu noweli Prawa budowlanego zamieszczonego na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Większość zapisów planowanej nowelizacji miałaby wejść w życie 1 stycznia 2023 r.

Zasiłek rodzinny

Zasiłek rodzinny to jedno ze świadczeń rodzinnych. Ma on na celu częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka.

Wsparcie rządu w zakupie mieszkań - popiera je 55% Polaków

Wsparcie rządu w zakupie mieszkań to działanie, którego oczekuje ponad połowa rodaków - wynika z opublikowanego w poniedziałek badania CBOS. Państwo powinno ułatwić ludziom zakup własnych mieszkań i budowę własnych domów.

Prosta spółka akcyjna

Działalność gospodarcza może występować w różnych formach. Jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka jawna, spółka z. o.o. – to niektóre przykłady ze zbioru możliwości. Szczególną konstrukcją jest prosta spółka akcyjna dedykowana dla innowacji i nieszablonowych rozwiązań. PSA oferuje możliwość załatwienia wielu formalności elektronicznie a także minimalny kapitał początkowy w wysokości… 1zł.

Wartość zapytań o kredyty hipoteczne w czerwcu spadła o 59,9%

O kredyt hipoteczny w czerwcu 2022 wnioskowało łącznie 19,52 tys. potencjalnych kredytobiorców, w porównaniu do 48,42 tys. rok wcześniej – jest to spadek o 59,7%. W porównaniu do maja 2022 r. osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy było mniej o 18,1%.

Dom bez formalności do 70 m2 – GUNB udostępnił 70 darmowych projektów

Gotowe projekty domów do 70 m2 umożliwiają zminimalizowanie kosztów budowy domu w ramach programu Dom bez formalności. Został on wprowadzony jako element Polskiego Ładu. Ma ograniczyć formalności i koszty budowy.

Bezpłatne projekty domów do 70 m2 na stronach ministerstwa rozwoju i technologii. Mniej formalności z budową

Minister Waldemar Buda na dzisiejszej konferencji prasowej zapowiedział zmiany w prawie budowalnym, a wśród nich, rozszerzenie możliwości budowy w uproszczonej procedurze domów jednorodzinnych, bez limitu powierzchni użytkowej. Minister przekazał w ręce obywateli także pakiet projektów domów jednorodzinnych do 70 m kw. do pobrania za darmo, w celu budowy domu na własne potrzeby mieszkaniowe.

Budowa domu w 2022 droższa o 58 tys. zł niż rok temu

Budowa domu w Polsce jest coraz droższa. 53 proc. osób budujących je w 2022 roku odczuło wzrost cen materiałów. Postawienie domu kosztuje od 42000 zł do nawet 58 000 zł więcej niż rok temu w zależności od metrażu.

Ile wynosi dofinansowanie do pomp ciepła w 2022?

Ile wynosi dofinansowanie do pomp ciepła w 2022? W ramach programu "Moje ciepło" można otrzymać do 21 tys. zł do zakupu pompy ciepła w nowym domu. Kto może je otrzymać i jak złożyć wniosek?

Dofinansowanie do pomp ciepła w nowobudowanych domach 2022 w ramach programu „Moje Ciepło”

Osoby chcące otrzymać dofinansowanie do zakupu i montażu pompy ciepła w domu jednorodzinnym mogą składać wnioski do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jakie są warunki otrzymania dofinansowania w ramach programu "Moje Ciepło"?

REKLAMA