REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Okazuje się, że chorzy na łuszczycę mogą otrzymać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Choruje na nią ogromna liczba Polaków. Informacja ta może przyczynić się do ułatwienia im życia na wielu płaszczyznach. Jak uzyskać orzeczenie i jak wrócić do normalnego życia? Opowiada Łukasz Matusik, chory na łuszczycę od 20 lat aktywista i wolontariusz.
ZUS wypłaca co miesiąc 1900 zł renty z tytułu niezdolności do pracy nie tylko z powodu poważnych chorób, jak schorzenia kardiologiczne czy nowotworowe, ale także w sytuacji, gdy osoba cierpi na schorzenia psychiczne (depresja) czy choroby dermatologiczne. Aby otrzymać to świadczenie, konieczne jest spełnienie dodatkowych warunków. Jakich? Oto szczegóły.
Sądy pilnują, aby MOPS i SKO nie powoływały się na IDC-11. Ta klasyfikacja chorób jeszcze nie obowiązuje. Trwają prace nad jej wdrożeniem. Mówi się o 2026 r.
W sytuacji przedłużającej się choroby i wyczerpania limitu zwolnienia chorobowego można jeszcze złożyć wniosek do ZUS o świadczenie rehabilitacyjne. To świadczenie przysługuje osobie, która po wyczerpaniu zasiłku chorobowego nadal jest chora, a dalsze leczenie lub rehabilitacja dają jej szanse na odzyskanie zdolności do pracy.
REKLAMA
Nowy wariant koronawirusa Covid-19, nazwany Nimbus, zaczyna się rozprzestrzeniać – podaje amerykańskie Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC). Zakażenia tym szczepem odnotowano już w Azji, Stanach Zjednoczonych oraz Europie. Nimbus objawia się przede wszystkim silnym bólem gardła, jednak nie jest groźniejszy niż wcześniejsze warianty Omikrona.
Współczesny świat stoi przed coraz większymi wyzwaniami, jakimi jest opieka nad dynamicznie rosnącą liczbą osób z zaburzeniami neurologicznymi, w tym z chorobami neurodegeneracyjnymi.
Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, że choć od kilku lat zwolnienia lekarskie (e-ZLA) wystawiane są elektronicznie i automatycznie przesyłane do pracodawcy, to nie zwalnia to pracownika z obowiązku poinformowania o chorobie swoich przełożonych. W jaki sposób i w jakim terminie trzeba to zrobić? Co grozi za brak zawiadomienia?
Od 15 czerwca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wymusi korzystanie wyłącznie z protokołu HTTP/1.1 przy przesyłaniu elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). O co chodzi z tą zmianą techniczną? ZUS odpowiada: Pacjenci mogą czuć się spokojnie.
REKLAMA
Nieobecność na egzaminie ósmoklasisty w dniach 13-15 maja 2025 r. z powodu choroby albo innych wypadków losowych pozwala na podejście do egzaminu w drugim terminie. Dodatkowy termin przewidziany jest na czerwiec. Kiedy dokładnie? Jak przystąpić do egzaminu w drugim terminie?
Od 2023 r. Kodeks pracy daje pracownikom nowe uprawnienie – możliwość skorzystania ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej. Kiedy można skorzystać ze zwolnienia z powodu działania siły wyższej? Czy pracodawca może odmówić?
Komu przysługuje zasiłek chorobowy? Po jakim czasie? Na jakich zasadach? Jaka jest wysokość zasiłku chorobowego? Jak długo można pobierać zasiłek chorobowy? Komu nie będzie przysługiwał zasiłek chorobowy?
Kto ma prawo do szybkiej terapii onkologicznej? Z jakich świadczeń z ZUS i MOPS mogą w 2025 r. skorzystać pacjenci chorujący na nowotwór? Co z orzeczeniem o niepełnosprawności? Prezentujemy odpowiedzi na przykładowe pytania.
Polacy źle mierzą temperaturę w czasie choroby. Do takich wniosków doszli autorzy raportu pt. „Jak Polacy mierzą temperaturę ciała podczas choroby?”. Jakie błędy są najczęściej popełniane? Na co trzeba zwrocić szczególną uwagę, zwłaszcza w sezonie zachorowań na grypę?
Od początku stycznia obowiązują zmiany związane z podwyżką minimalnego wynagrodzenia oraz przepisami dotyczącymi zasiłków chorobowych. Zmiany te przyniosły korzyści finansowe dla pracowników i nowe wyzwania dla pracodawców oraz ZUS. Wyższa płaca minimalna, która wynosi 4666 zł brutto, wpłynęła na wyższą podstawę wymiaru zasiłku chorobowego oraz na większe wypłaty podczas zwolnień lekarskich. Czy większe świadczenia chorobowe mogą sprzyjać nadużyciom? Eksperci podkreślają konieczność zaostrzenia kontroli.
Pracownik nieobecny w pracy z powodu choroby ma określone prawa. W szczególności, w czasie nieobecności jest chroniony przed wypowiedzeniem umowy. Jednak jeśli choruje często i dezorganizuje pracę w zakładzie, może stracić pracę.
7 zasiłków, które można dostać w 2025 r. i 2026 r.: zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, zasiłek wyrównawczy, zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek pogrzebowy, zasiłek pielęgnacyjny.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że z opóźniony został termin planowanego wyłączenia możliwości wystawiania e-ZLA z Pulpitu Lekarza.
Zawieszenie wypłaty świadczenia z programu Aktywny Rodzic w przypadku choroby rodzica lub L4 na dziecko? Resort rodziny stawia sprawę jasno. Chodzi o świadczenie "aktywni rodzice w pracy" oraz świadczenie "aktywnie w żłobku".
Co do zasady środki zgromadzone w PPK wypłaca się po osiągnięciu 60 roku życia. Można również zrobić to wcześniej bez podawania przyczyny. Jak zatem wypłacić pieniądze z PPK? Szczególny tryb przewidziany jest dla poważnego zachorowania i wypłaty na cele mieszkaniowe.
Gold September (Złoty Wrzesień) to Międzynarodowy Miesiąc Świadomości Nowotworów u Dzieci. W Polsce nawet 2,5 tys. dzieci w wieku szkolnym może być w trakcie leczenia onkologicznego. Jak nauczyciele mogą wspierać dzieci chore na nowotwór?
Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?
Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza.
Czy na zwolnieniu można wyjechać na urlop? Co wolno na L4, w czasie którego wolno chodzić? Rozpoczął się sezon urlopowy, a ZUS zgodnie z zapowiedziami intensyfikuje prowadzone kontrole. Co powinien więc zrobić pracownik, któremu w czasie zaplanowanego urlopu przydarzy się choroba?
Czy podczas choroby pracownika można rozwiązać z nim umowę o pracę? To zależy od okoliczności danej sprawy, ponieważ nie zawsze L4 chroni np. przed dyscyplinarką - rozwiązaniem umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia (i to zarówno z winy pracownika jak i bez jego winy) czy też przed rozwiązaniem z powodu upadłości czy likwidacji zakładu pracy. Poniżej szczegółowe wyjaśnienia.
Pracownik korzystający ze zwolnienia lekarskiego znajduje się pod ochroną i pracodawca nie może rozwiązać z nim umowy o pracę. Ochrona nie jest jednak nieograniczona.
Z chorobą afektywną dwubiegunową (ChAD) mierzy się nawet około 2 proc. dzieci i młodzieży. Bezpieczna farmakoterapia to najskuteczniejszy sposób leczenia. W Polsce wciąż czekamy na refundację jedynego preparatu rekomendowanego najmłodszym pacjentom w przebiegu ChaAD.
Co zrobić w sytuacji nagłej choroby w święta? Gdzie szukać pomocy medycznej? NFZ przypomina.
Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami.
23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny?
Profilaktyka zaś ma w jeszcze większym stopniu wykorzystywać nowe technologie. Taką naukę wyciągnęli eksperci z COVID-19. Jednak do całkowitej zmiany polegającej na zrównoważeniu wydatków na leczenie z wydatkami na profilaktykę potrzeba jeszcze co najmniej 15 lat.
Sztuczna inteligencja to gigantyczna baza danych, a z takim zasobem można nawet z 90-proc. dokładnością wychwytywać zmiany genetyczne mogące prowadzić do chorób rzadkich. Czy wreszcie pojawi się szansa na wykrywanie chorób na etapie jeszcze przed objawami?
Borelioza, znana również jako choroba z Lyme, to infekcja bakteryjna, która w ciągu ostatnich lat stała się przedmiotem wielu dyskusji i badań. Przenoszona przez kleszcze, borelioza jest jednym z najczęściej diagnozowanych schorzeń przenoszonych przez owady w wielu regionach świata. Ale co naprawdę wiemy o tej chorobie?
Kto może wystawić zwolnienie lekarskie? Czy lekarz może wystawiać zwolnienie lekarskie z datą wsteczną? Jak pracodawca dowie się, że lekarz wystawił pracownikowi zwolnienie lekarskie? Kto może wystawić zwolnienia lekarskie z tytułu opieki nad chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny?
Aplikacja mZUS dla lekarzy i asystentów medycznych - umożliwia szybki dostęp do procesów wystawiania i anulowania zaświadczeń lekarskich. Trzeba też pamiętać, że konieczne jest posiadanie certyfikatu, a jego w ramach kodu, dzięki czemu lekarz może podpisywać w sposób elektroniczny e-ZLA (elektroniczne zwolnienia lekarskie), jak i inne dokumenty w systemie ZUS PUE.
Pandemia COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, stała się jednym z najważniejszych wydarzeń w historii ludzkości. Rozpoczęła się w grudniu 2019 roku i trwała przez kolejne lata, wpływając na życie ludzi, gospodarkę, systemy opieki zdrowotnej i wiele innych aspektów naszego codziennego życia.
L4 “chory może chodzić"- problemem dla prawnika! W opisanej poniżej sprawie sąd postanowił nie wyrazić zgody na przywrócenie terminu do złożenia pisma w sprawie, pomimo tego, że pełnomocnik była niezdolna do pracy - co było potwierdzone zwolnieniem lekarskim. Okazuje się, że zasadnicze znaczenie ma kod na zwolnieniu tj. albo chory powinien leżeć (1) albo chory może chodzić (2). Ten drugi może jednak nie usprawiedliwiać braku aktywności zawodowej pomimo paradoksalnie niezdolności do pracy.
Naukowcy z z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Laboratorium Weterynaryjnego Vetlab ustalili, że odpowiedzialny za tajemnicze objawy wyniszczające organizmy psów jest pasożytniczy pierwotniak Hepatozoon canis.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych w komentarzu do ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa udzielił wyjaśnień odnośnie zasad postępowania w przypadku błędu w zaświadczeniu (zwolnieniu) lekarskim e-ZLA i skutków tego błędu dla zasiłku chorobowego.
Jeżeli musimy wziąć zwolnienie lekarskie, to warto zadbać o to, by lekarz wystawił je na adres, pod którym będziemy faktycznie przebywać. Pamiętajmy, iż adres zameldowania to nie to samo, co adres zamieszkania.
Wielu pracowników zastanawia się czy choroba i urlop chronią przed zwolnieniem z pracy? Często przewidując, że może z nimi zostać rozwiązana umowa udają się na tzw. L4 czy zaległe urlopy. To zależy jednak o jakim zwolnieniu mowa. W zasadzie przed rozwiązaniem umowy o pracę w trybie natychmiastowym, bez zachowania okresu wypowiedzenia żadna okoliczność nie jest wstanie ochronić pracownika. Poniżej opis prawnej sytuacji osób korzystających ze zwolnień lekarskich czy przebywających na urlopach, w kontekście ochrony przed wypowiedzeniem.
W 2022 r. prawie 95 tys. osób zachorowało na choroby odkleszczowe. To o 10 tys. więcej niż w 2021 r. - poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia.
W przypadku poważnego zachorowania uczestnik PPK może zawnioskować o wypłatę do 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK (jednorazowo albo w ratach).
Zwolnienie lekarskie od psychiatry. Ile jest płatne? Jak długo można na nim przebywać? Czy lekarz może je wystawić z datą wsteczną? Czy prcodawca wie, od jakiego lekarza jest zwolnienie?
Niezdrowy styl życia jest jednym z głównych czynników, przyczyniających się do rozwoju chorób cywilizacyjnych. Obniżają one jakość i skracają długość życia, będąc głównym powodem przedwczesnych zgonów. O tym, jak im zapobiegać dyskutowali uczestnicy 7. edycji wydarzenia z cyklu „Healthcare Policy Summit”, które poświęcone zostało chorobom cywilizacyjnym.
Choroba na urlopie macierzyńskim – jakie konsekwencje może ponieść pracownica? Celem urlopu macierzyńskiego jest zapewnienie opieki nowo narodzonemu dziecku pracownicy. Zdarza się jednak, że w jego trakcie matka zachoruje. Czy urlop macierzyński może zostać przerwany z powodu choroby?
Długa choroba – czy pracownik podlega ochronie w trakcie zwolnienia lekarskiego? Co w przypadku, gdy długotrwała choroba osoby zatrudnionej niesie za sobą m.in. zmiany organizacyjne czy konieczność zatrudnienia nowych pracowników? Jaka może być kara za zwolnienie pracownika w okresie ochronnym?
Stwardnienie rozsiane. Lekarze wskazują, że zmiany w leczeniu stwardnienia rozsianego (SM) są jednym z największych osiągnięć medycyny w ostatnich latach. Wraz z pojawianiem się kolejnych leków i włączaniem ich do refundacji neurolodzy mają możliwość coraz lepszej personalizacji leczenia uwzględniającej styl i plany życiowe pacjenta.
The American Gastroenterological Association (AGA) opublikowało nowe wytyczne kliniczne, aby pomóc lekarzom i pacjentom w określeniu, czy niewyjaśnione objawy ze strony przewodu pokarmowego są spowodowane zespołem alfa-gal, alergią pokarmową na mięso i inne produkty pochodzenia zwierzęcego powodowaną przez ukąszenie kleszcza amerykańskiego. W Polsce pierwszy przypadek zespołu alfa-gal odnotowano w roku 2021 w Krakowie.
W związku ze zmianami od 1 stycznia 2023 r. każdy przedsiębiorca który opłaca składki na ubezpieczenia społeczne jest zobowiązany do posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych - PUE ZUS. Co jeśli przedsiębiorca nie ma profilu? ZUS założy go za niego. Nawet jeśli płatnik nie dokończy procesu rejestracji i tak po 24 marca 2023 r. do płatnika będą wysłane elektronicznie przez ZUS PUE – elektroniczne zaświadczenia lekarskie (e-ZLA).
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) poinformował w komunikacie z 21 marca 2023 r., że po 24 marca 2023 r. elektroniczne zaświadczenia lekarskie (e-ZLA) będą przekazywane na profile płatników składek automatycznie utworzone przez ZUS, nawet jeśli płatnik nie dokończył procesu rejestracji na PUE ZUS.
REKLAMA