Renta alkoholowa 2025. Komu się należy, czy trzeba mieć orzeczenie i ile wypłaca ZUS?

REKLAMA
REKLAMA
Co to takiego jest renta alkoholowa? To potoczna nazwa świadczenia ZUS dla osób całkowicie lub częściowo niezdolnych do pracy z powodu chorób wywołanych długotrwałym nadużywaniem alkoholu. Jednak sama diagnoza uzależnienia nie wystarczy. Znaczenie mają trwałe uszkodzenia organizmu i spełnienie surowych warunków ustawy. Dowiedz się, kto może ubiegać się o to świadczenie, jakie dokumenty są potrzebne, ile wynosi renta alkoholowa po waloryzacji w 2025 roku i czy wymagane jest orzeczenie o niepełnosprawności.
Czym jest renta alkoholowa ZUS i dla kogo jest przeznaczona?
Formalnie w polskim prawie nie funkcjonuje termin "renta alkoholowa". Jest to popularne, potoczne określenie renty z tytułu niezdolności do pracy, przyznawanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Świadczenie to przysługuje osobom, które utraciły zdolność do pracy zarobkowej na skutek poważnych, udokumentowanych skutków zdrowotnych przewlekłego nadużywania alkoholu.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA