REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Droga publiczna, Mandat

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wpływy z mandatów 2022. Na co zostaną wydane?

Wpływy z mandatów 2022. Kary dla kierowców wzrosły nawet 10-krotnie. Jaką sumę to da w perspektywie roku? I na co pójdą te pieniądze?

Mandaty 2022: kierowcy mają sposób. Jadą wolniej z... Yanosikiem

Mandaty 2022: to jedno z bardziej nośnych haseł w motoryzacji. Wysokość kar wzrosła. Kierowcy znaleźli jednak na nie sposób.

Nowy taryfikator mandatów. Znamy stawki obowiązujące od stycznia.

Nowy taryfikator mandatów. Znamy stawki obowiązujące od stycznia. I już na wstępie możemy powiedzieć jedno – tanio z pewnością nie będzie.

Straż miejska: interwencja na terenie prywatnym

Straż miejska: interwencja na terenie prywatnym jest możliwa w przypadku tej służby? Sprawdźmy co mówią na ten temat przepisy prawa.

REKLAMA

Mandat za zanieczyszczanie drogi

Mandat za zanieczyszczanie drogi jest realnym scenariuszem. I co więcej, może być naprawdę surowy. Co należy o nim wiedzieć? Zaraz o tym opowiemy.

Czy straż miejska może wystawić mandat na osiedlu zamkniętym?

Czy straż miejska może wystawić mandat na osiedlu zamkniętym? No i tu pojawiają się pewne problemy... Zaraz o nich opowiemy.

Mandat za parkowanie na miejscu dla elektrycznych

Mandat za parkowanie na miejscu dla elektrycznych wynosi... Na razie możemy powiedzieć tylko tyle, że jest naprawdę wysoki!

Mandat po kontroli dronem spalania w piecach

Dron kontroluje spalanie w piecach. Trwają kontrole przy użyciu dronów, czym palą w swoich piecach mieszkańcy. Jest to coraz bardziej popularna i skuteczna metoda kontroli przestrzegania prawa w zakresie redukcji zanieczyszczenia powietrza w poszczególnych gminach. W całej Polsce korzysta z niej straż miejska i pracownicy gminnych referatów ochrony środowiska. Dane z drona są podstawą do wymierzenia mandatu przez straż miejską albo zasądzenia grzywny przez sąd.

REKLAMA

Czy znak zakazu obowiązuje od miejsca jego ustawienia?

Czy znak zakazu obowiązuje od miejsca jego ustawienia? W 99 proc. przypadków tak. Jest jednak 1 proc. przypadków, w których zasada ta zmienia się.

Odcinkowy pomiar prędkości: S8 gotowe, a to nie koniec...

Odcinkowy pomiar prędkości: S8 w Warszawie z gotowymi masztami do kontroli kierowców. Na tym jednak nie kończą się działania GITD.

Kiedy włączyć światła przeciwmgłowe przednie?

Kiedy włączyć światła przeciwmgłowe przednie? Przepisy nie są restrykcyjne w tym przypadku. A to oznacza, że kierowca może z nich korzystać gdy...

Kiedy omijanie jest zabronione?

Kiedy omijanie jest zabronione? Przypadki takie są dwa i zostały dokładnie opisane w przepisach Prawa o ruchu drogowym.

Jak zawracać na skrzyżowaniu ze światłami?

Jak zawracać na skrzyżowaniu ze światłami? Pytanie nie jest trudne, a mimo wszystko nie brakuje kierowców, którzy nie potrafią na nie odpowiedzieć.

Ucieczka przed policją bez prawa jazdy. Co za to grozi?

Ucieczka przed policją bez prawa jazdy? To rozwiązanie raczej nie ma sensu. Raz, że nie jest zgodne z prawem. Dwa naraża na poważne konsekwencje.

Nowy taryfikator mandatów. Nie wygląda to dobrze...

Nowy taryfikator punktów karnych, czyli kierowcy będą musieli albo stonować zapędy drogowe, albo mocno trzymać się za portfel.

Zaliczenie nadpłaty podatku na poczet niezapłaconego mandatu

Zaliczenie nadpłaty podatku na poczet niezapłaconego mandatu. Nowelizacja przepisów o ruchu drogowym w zakresie zwiększenia wysokości kar grzywny za wykroczenia drogowe budzi wiele kontrowersji. Często podnoszonym argumentem jest brak szybkiego i skutecznego poboru kar nałożonych mandatem karnym. Uchwalona 29 października 2021 r. nowelizacja zawiera zmiany przepisów podatkowych, które w założeniu mają ułatwić egzekucję nieuiszczonych dobrowolnie grzywien.

Mandat za jazdę pasem awaryjnym

Mandat za jazdę pasem awaryjnym? Tak, jest możliwy. Bo pas awaryjny nie został wyznaczony po to, aby nim jeździć. Ma jasno określoną rolę!

Kary za brak maseczek - więcej mandatów?

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiada politykę wystawiania mandatów za brak maseczek. Co ze zwróceniem uwagi czy upomnieniem?

Mandat za przekroczenie prędkości z przyczepą

Mandat za przekroczenie prędkości z przyczepą: czy jest wyższy od mandatu dla auta bez przyczepy? Nie, jest jednak naliczany od innej prędkości.

Mandat gotówkowy dla obcokrajowca

Mandat gotówkowy dla obcokrajowca, czyli czemu kierowca pochodzący z innego kraju musi opłacić grzywnę na miejscu kontroli drogowej?

Światła przeciwmgielne tylne – jedno czy dwa?

Światła przeciwmgielne tylne – jedno czy dwa? To pytanie, które mogą zadać zarówno kandydaci na kierowców, jak i osoby posiadające już prawo jazdy.

Na jaką długość świecą światła drogowe?

Na jaką długość świecą światła drogowe? Oto pytanie postawione przed dzisiejszym materiałem. Sprawdźmy.

Nieruchomości zajęte pod drogi publiczne a odszkodowanie za ich wywłaszczenie

Zgodnie z art. 73 ustawy z 13 października 1998 roku Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administracje publiczną, nieruchomości pozostające w dniu 31 grudnia 1998 r. we władaniu Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego nie stanowiące ich własności, a zajęte pod drogi publiczne, z dniem 1 stycznia 1999 r. stały się z mocy prawa własnością Skarbu Państwa lub właściwych jednostek samorządu terytorialnego za odszkodowaniem. Odszkodowanie za to wywłaszczenie przysługiwało tylko tym właścicielom, którzy złożyli stosowny wniosek do końca 2005 roku. Problem w tym, że wielu z właścicieli dowiedziało się o tym wywłaszczeniu po 2005 roku. Co ciekawe Trybunał Konstytucyjny aż w czterech wyrokach dot. tego problemu orzekł, że przedmiotowe przepisy są zgodne z Konstytucją. Kontrowersje związane z tym wywłaszczeniem i aktualne możliwości dochodzenia odszkodowania omawia Magdalena Głowacka-Dziedzic, radca prawny z Kancelarii Prawnej Krzysztof Rożko i Wspólnicy.

Światła drogowe: kiedy ich używać?

Światła drogowe: kiedy ich używać? Jednoznaczną odpowiedź na to pytanie przynoszą przepisy Prawa o ruchu drogowym. Sprawdźmy ją.

Zaostrzenie kar za wykroczenia drogowe - poprawki w projekcie

Sejmowa podkomisja zarekomendowała wprowadzenie szeregu zmian do projektu noweli zaostrzającej kary dla sprawców wykroczeń drogowych.

Mandat za jazdę na zderzaku. Jak policja sprawdzi kierowców?

Mandat za jazdę na zderzaku wynosi 500 zł. W tym punkcie powstaje jednak ważne pytanie. Jak policja chce sprawdzać kierowców? Ma swoje sposoby.

Zatrzymanie przed znakiem STOPu

Zatrzymanie przed znakiem STOPu: czy jest obowiązkowe? Oczywiście. A zignorowanie tego wymogu oznacza wysoki mandat.

Pozwolenie na budowę a dostęp do drogi publicznej

Inwestor w postępowaniu w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielania pozwolenia na budowę ma obowiązek wykazać, iż planowana inwestycja posiada dostęp do drogi publicznej. Ten z pozoru oczywisty obowiązek potrafi przysporzyć inwestorom wielu problemów, albowiem zarówno sądy administracyjne, jak i organy administracji architektoniczno-budowlanej różnie interpretują przepis art. 2 pkt 14 ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, który zawiera definicję legalną dostępu do drogi publicznej.

Czy na drodze jednokierunkowej trzeba włączać kierunkowskaz?

Czy na drodze jednokierunkowej trzeba włączać kierunkowskaz? Pytanie wydaje się mocno podchwytliwe. Jak zatem brzmi odpowiedź?

Omijanie a kierunkowskaz. Co musisz wiedzieć?

Omijanie a kierunkowskaz, czyli dziś zastanowimy się nad tym kiery manewr warto sygnalizować, a kiedy nie jest to konieczne.

Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu?

Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu? To zależy od rodzaju skrzyżowania i rodzaju jego oznakowania. Przyjrzyjmy się przepisom.

Kiedy nie trzeba włączać kierunkowskazu?

Kiedy nie trzeba włączać kierunkowskazu? Przyjrzyjmy się przepisom obowiązującym w Polsce. Bo te dość jednoznacznie wskazują takie przypadki.

Ile metrów przed skrętem trzeba włączyć kierunkowskaz?

Ile metrów przed skrętem trzeba włączyć kierunkowskaz? Przepisy są w tej kwestii jednoznaczne i zamiast metrów wskazują słowo zawczasu.

Znak stopu a ustąp pierwszeństwa

Znak stopu a ustąp pierwszeństwa – co je różni, a co łączy? Sprawdźmy co na temat tych dwóch znaków mówią przepisy.

Wyprzedzanie w tunelu. Co na to przepisy?

Wyprzedzanie w tunelu: czy jest dozwolone, a jak tak to gdzie? Jak jest zabronione, to jaki grozi za nie mandat? Oto kompendium wiedzy.

Jazda w słuchawkach na rowerze. Czy to wykroczenie?

Jazda w słuchawkach na rowerze: czy jest zgodna z prawem, czy grozi za nią mandat i czy jest tak właściwie bezpieczna? Sprawdzimy to.

Bezpieczna odległość między samochodami w tunelu

Bezpieczna odległość między samochodami w tunelu. Czy przepisy wyznaczają ją? Czasami tak, a czasami nie. I warto o tym wiedzieć.

Czy fotoradar musi być oznakowany?

Czy fotoradar musi być oznakowany? No właśnie okazuje się, że... nie! ITD znalazło sposób, aby wystawić legalny mandat z fotoradaru bez znaku.

Straż miejska wystawi mandat za niewydanie paragonu - zmiany w Kks

Straż miejska wystawi mandat za niewydanie paragonu. 19 sierpnia 2021 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu nowelizacji Kodeksu karnego skarbowego oraz niektórych innych ustaw (nr UD269). Projekt ten zakłada stworzenie w Kodeksie karnym skarbowym (Kks) nowego katalogu niefinansowych organów postępowania mandatowego (wśród których znalazłyby się: Inspekcja Handlowa oraz straże gminne/miejskie). Organy te miałyby prawo prowadzenia postępowań mandatowych w sprawach o wybrane wykroczenia skarbowe (w tym m.in. dot. sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej albo niewydania paragonu).

Liczba fotoradarów w Polsce. Jak się zmieniała na przestrzeni lat?

Liczba fotoradarów w Polsce zmienia się z roku na rok. Co ma wpływ na tą zmianę i jakie są kryteria wyboru nowych lokalizacji?

Czy przed krzyżem św. Andrzeja trzeba się zatrzymać?

Czy przed krzyżem św. Andrzeja trzeba się zatrzymać? Zaraz wyjaśnimy tą kwestią i sprawdzimy co mówią przepisy.

Wyprzedzanie na przejeździe kolejowym

Wyprzedzanie na przejeździe kolejowym: jakim mandatem jest obwarowany ten czyn? Przepisy mówią jasno o surowej karze.

Niezatrzymanie się przed przejazdem kolejowym

Niezatrzymanie się przed przejazdem kolejowym: jaki mandat oznacza? To zależy od kwalifikacji wykroczenia przez policjanta.

Światła do jazdy dziennej: kiedy używać?

Światła do jazdy dziennej: kiedy używać? Zasady są dość jasno określone przez prawo. Przypomnijmy je po to, aby kierowcy uniknęli mandatu.

Odcinkowy pomiar prędkości. Czym jest?

Odcinkowy pomiar prędkości to metoda na spowolnienie ruchu w więcej niż jednym punkcie. Na czym konkretnie polega ta metoda policji?

Kaskadowy pomiar prędkości. Na czym polega?

Kaskadowy pomiar prędkości to technika coraz częściej stosowana przez polskich policjantów. Na czym konkretnie polega?

Mandaty do 5 tys. zł, czyli rząd ma nowy system kar dla kierowców

Mandaty do 5 tys. zł - ale też tylko za przekroczenie prędkości. Cięższe przewinienia mogą się skończyć karą sięgającą 30 tys. zł. Oto propozycje zmian.

Warszawa. Nie będzie ogródków gastronomicznych "za grosz"

W Warszawie nie będzie ogródków gastronomicznych "za grosz". Nadal za zajęcie pasa drogowego na ogródek przy gastronomi będzie obowiązywać ulga 75 proc., czyli taka, jaką Rada Warszawy wprowadziła podczas pandemii.

Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych

Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych wymaga posiadania przez osobę specjalnych uprawnień. Wiedzieliście o tym?

Czy można wjechać samochodem do lasu?

Czy można wjechać samochodem do lasu? Gdzie zostawić samochód wybierając się do lasu? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? Sprawdźmy.

REKLAMA