REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Edukacja, Szkoła

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

W 2013 r. uczniowie przystąpią do e-matury

Jak zapewnia resort edukacji, który przeznaczył 4 mln zł środków unijnych na stworzenie odpowiedniego systemu informatycznego, korzystanie z programu przyniesie oszczędności. W przyszłości nie trzeba będzie m.in. płacić egzaminatorom za sprawdzanie egzaminów. Zrobi to za nich za darmo komputer.

Zmiany w zatrudnianiu nauczycieli z końcem roku szkolnego

Koniec roku szkolnego to czas likwidacji niektórych szkół lub ograniczania liczby klas w innych. Powstaje więc konieczność redukcji zatrudnienia nauczycieli. W takich sytuacjach nauczycieli można zwolnić z pracy, przenieść lub ograniczyć liczbę ich zajęć.

Dziecko ma prawo do nauki

Masz prawo uczyć się i zdobywać informacje. Szkoła powinna uczyć Cię szacunku dla praw człowieka (na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka, art. 13, 17, 28, 29).

Dziecko ma prawo do odpoczynku

Masz prawo do odpoczynku i wolnego czasu. Nikt też nie może zmuszać Cię do pracy ponad siły ani wykorzystywać zarobkowo w inny sposób (na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka, art. 31 i 32).

REKLAMA

Przekazanie stowarzyszeniu małej szkoły samorządowej

Samorządy niekiedy przekazują prowadzenie szkoły innemu podmiotowi. W przypadku małych szkół procedura przekazania jest uproszczona, ale i tak wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności.

Stypendia wypłacane przez urząd gminy uczniom

Urząd gminy wypłaca uczniom z terenu gmin stypendia oraz zasiłki szkolne. Czy będzie obowiązany do sporządzenia PIT-8S oraz czy do celów zwolnienia z podatku dochodowego stypendia te są ograniczone do wysokości 380 zł?

Stypendia wypłacane przez urząd gminy uczniom

Urząd gminy wypłaca uczniom z terenu gmin stypendia oraz zasiłki szkolne. Czy będzie obowiązany do sporządzenia PIT-8S oraz czy do celów zwolnienia z podatku dochodowego stypendia te są ograniczone do wysokości 380 zł?

Co warto wiedzieć o egzaminie gimnazjalnym?

12 kwietnia ok. 430 tysięcy uczniów klas trzecich gimnazjum rozpoczyna swój pierwszy egzamin gimnazjalny. Co warto o nim wiedzieć?

REKLAMA

Dowóz dzieci do szkoły bez względu na odległość

Od września 2012 r. samorządy będą mogły organizować transport dzieci do szkół, nawet gdy nie mają ustawowego obowiązku. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty.

Czy małe szkoły jazdy zbankrutują?

Zmiany w ustawie o kierujących pojazdami wprowadzają wiele zmian. Dotkną one również ośrodki szkolenia kierowców. A najdotkliwiej te mniejsze – szkolące tylko w zakresie jednej kategorii prawa jazdy. Dlaczego?

Min. Kudrycka dla „DGP”: stawiamy na projakościowe finansowanie uczelni

System finansowania szkolnictwa wyższego, który stawia przede wszystkim na liczbę studentów, ma ulec zmianie. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka zapowiada odchodzenie od takiego sposobu finansowania.

Formy zatrudniania nauczycieli

Nowe zasady udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej

Na placówki oświatowe, m.in. szkoły i przedszkola, nałożono obowiązek zapewnienia każdemu dziecku wsparcia i zindywidualizowanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej. W zależności od rodzaju placówki pomoc na nowych zasadach będzie udzielana od roku szkolnego 2011/2012 lub 2012/2013.

Poradnik ministerstwa ma pomóc w walce z dopalaczami

Resort edukacji narodowej przygotował specjalny poradnik dla dyrektorów szkół i nauczycieli. Ma on pomóc w podejmowaniu działań profilaktycznych w związku z problemem dopalaczy wśród młodzieży.

Likwidacja szkoły a obowiązek wypłacania odpraw

Likwidacja szkoły oznacza likwidację pracodawcy dla zatrudnionych w niej pracowników – zarówno nauczycieli jak i pracowników nie będących nauczycielami. Dla dyrektora szkoły oznacza to obowiązek dokonania określonych czynności z zakresu prawa pracy, a w szczególności konieczność rozwiązania stosunku pracy z zatrudnionymi w szkole pracownikami.

Kryteria podziału 0.6 proc. rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej w 2011 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej podało do wiadomości tegoroczne kryteria podziału rezerwy oświatowej części subwencji ogólnej.

Likwidacja szkoły a obowiązek wypłacania odpraw

Likwidacja szkoły oznacza likwidację pracodawcy dla zatrudnionych w niej pracowników – zarówno nauczycieli jak i pracowników nie będących nauczycielami. Dla dyrektora szkoły oznacza to obowiązek dokonania określonych czynności z zakresu prawa pracy, a w szczególności konieczność rozwiązania stosunku pracy z zatrudnionymi w szkole pracownikami.

Jakie zmiany w przedszkolach?

W przedszkolach znajdą się miejsca dla czterolatków, a gminy częściej dopłacą za przejazd dzieci. Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekt zmian dotyczących edukacji przedszkolnej.

Zmiany w systemie oświaty

Więcej miejsc w przedszkolach, zamiast likwidacji szkół możliwość łączenia ich w zespoły, likwidacja kuratorów, których zastąpią inspektorzy jakości – to tylko niektóre propozycje rządu zawarte w projekcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Trafił już do konsultacji, a większość zmian ma wejść w życie od 1 września 2012 r.

Ekonomiczne studia podyplomowe - art. 54 ust. o finansach publicznych

Czy osoba, która ukończy studia podyplomowe z zakresu „Finanse publiczne w jednostkach samorządu terytorialnego” lub z zakresu „Rachunkowość” spełnia wymogi, aby pełnić funkcję głównego księgowego w jednostce budżetowej?

Mniej etatów dla nauczycieli

W tym roku nauczycieli czekają zwolnienia oraz utrata przywilejów. Dyrektorzy szkół w tzw. arkuszach organizacyjnych określą ilu nauczycieli będą potrzebowali w kolejnym roku szkolnym.

Przestępczość w szkołach w 2010 r.

Z policyjnych statystyk wynika, że przestępczość w szkole rośnie i to w szybkim tempie. Jest to szczególnie widoczne w przypadku przestępstw o dużym natężeniu agresji.

Kiedy najlepiej przekształcić (zlikwidować) szkołę

Termin likwidacji (przekształcenia) szkół publicznych uzależniony jest m.in. od tego, z jaką placówką szkoła jest związana. Zmiany w szkole przy zakładzie poprawczym nie rządzą się takimi samymi zasadami, jak większość innych szkół publicznych.

Jakie są nowe wymagania dla programu „Owoce w szkole”?

Ministerstwo Edukacji Narodowej proponuje nowy sposób udziału szkół w programie „Owoce w szkole”. W ramach zajęć szkolnych dzieci będą uczyły się pracy w ogrodzie oraz odwiedzą gospodarstwo rolne.

Reforma szkolnictwa wyższego przyjęta przez Sejm

Sejm przegłosował rządowy projekt nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki. Zmiany przewidują m.in. reformę systemu nauczania, wprowadzenie modelu finansowania uczelni uzależnionego od jakości kształcenia, uproszczenie ścieżki kariery naukowej oraz połączenie świata akademickiego z rynkiem pracy. Reforma wejdzie w życie 1 października 2011 r.

Ustawa żłobkowa - prognozy dla dzieci, rodziców oraz samorządów

Parlament kontynuuje prace nad ustawę żłobkową,  która ma wspierać różne podmioty w zakładaniu form opieki dla dzieci do lat trzech. Jakie są jej założenia?

EURO 2012 - Czy uczniowie będą mieli w tych dniach wolne?

Uczniowie nie otrzymają dni wolnych od zajęć w związku z organizacją Euro 2012. Dyrektorzy szkół będą mogli jednak w tym czasie zawiesić zajęcia ze względu na bezpieczeństwo uczniów.

Jazda motorowerem tylko z prawem jazdy kategorii AM

Nowa kategoria prawa jazdy AM będzie uprawniała do kierowania motorowerem. Aby uzyskać konieczny dokument trzeba osiągnąć minimalny wiek 14 lat i zdać egzamin w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego.

Grypa w szkole - dyrektorzy poinformują sanepid

Dyrektorzy szkół i przedszkoli mają informować sanepid o panującej w ich placówkach grypie. Takie zalecenia wystosowało Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Ferie - jakie obowiązki ma organizator zimowiska?

W czasie ferii wielu rodziców decyduje się na skorzystanie ze zorganizowanych form zimowego wypoczynku. Warto wiedzieć czego możemy oczekiwać od osób sprawujących w tym czasie opiekę nad dziećmi.

Dodatek stażowy dla nauczycielki zatrudnionej na dwóch etatach

Od 1 września 1984 r. do 31 sierpnia 2008 r. pracowałam jako nauczycielka matematyki na cały etat (18/18). Otrzymywałam dodatek stażowy w wysokości 20%. Od 1 września 2008 r. pracuję w niepełnym wymiarze czasu jako nauczyciel matematyki (9/18) i również otrzymuję dodatek stażowy w wysokości 20%. Mam też drugą umowę w tej samej szkole (stanowisko nauczycielki biblioteki od 1 września 2008 r. na 15/30 etatu), z której nie otrzymuję dodatku za wysługę lat. Czy taka sytuacja jest prawidłowa?

Funkcjonowanie bibliotek szkolnych w pytaniach i odpowiedziach

Jesteśmy policealną szkołą zawodową – samorządową jednostką budżetową. Organem prowadzącym szkołę jest samorząd wojewódzki. W jednostce prowadzona jest biblioteka szkolna dla uczniów naszej szkoły. Jakie przepisy regulują funkcjonowanie bibliotek szkolnych? W jaki sposób ustala się opłaty za uszkodzone, zniszczone i niezwrócone w terminie książki? Jak ustalać koszt nabycia zbiorów bibliotecznych oraz jak prawidłowo ujmować w księgach inwentarzowych dary przekazane bibliotece?

Jakie są terminy ferii zimowych w 2011 i w 2012 r.?

Tegoroczne ferie dopiero się zaczęły, a uczniowie już wiedzą kiedy szykować się na następne. Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało terminarz przerwy zimowej w 2012 r.

Zmiany w planie rozwoju nauczyciela-stażysty

Czy nauczyciel może samowolnie dokonać zmian w realizowanym planie rozwoju zawodowego? Chodzi o nauczyciela-stażystę, który otrzymał wcześniej pisemną dyspozycję od dyrektora, dotyczącą zmian w planie rozwoju. Po jakimś czasie nauczyciel sam wprowadził kolejne zmiany. Czy może mieć to wpływ na ocenę całego dorobku zawodowego tego nauczyciela?

Czy uczelnia może opublikować pracę magisterską absolwenta?

Po obronie pracy dyplomowej uczelnia ma pierwszeństwo do publikacji utworu w terminie 6 miesięcy. Nie oznacza to jednak, że uczelnia przejmuje prawa autorskie twórcy.

Obowiązek zatrudnienia w szkole głównego księgowego

W szkole jako jednostce budżetowej zatrudniona jest księgowa, która prowadzi księgi rachunkowe szkoły, sprawdza pod względem formalno-rachunkowym, merytorycznym i zatwierdza dowody księgowe do wypłaty wraz z dyrektorem szkoły. Czy zatrudnienie księgowej, a nie głównej księgowej, jest zgodne z art. 53 ustawy o finansach publicznych, który mówi, że za całość gospodarki finansowej odpowiedzialny jest kierownik jednostki, w naszym przypadku dyrektor szkoły?

Formy zatrudniania nauczycieli

Dyrektor szkoły lub innej placówki oświatowej jest zobowiązany do zatrudniania nauczycieli w tej formie, jaka wynika z przepisów Karty Nauczyciela. Karta Nauczyciela zaś uzależnia formę zatrudnienia nauczycieli przede wszystkim od stopnia awansu zawodowego posiadanego przez kandydata do pracy na stanowisku nauczyciela.

Kiedy można zlikwidować szkołę?

Jednym z widocznych skutków niżu demograficznego jest zamykanie szkół. Zjawisko to ma miejsce przede wszystkim na wsiach oraz dotyczy to mało popularnych typów szkół, takich jak licea profilowane. Równie ważnym powodem zamykania szkół jest brak pieniędzy na ich utrzymanie u samorządów.

Zawieszenie zajęć szkolnych - czy możliwe z powodu zimy?

Zbyt niska temperatura może spowodować, iż uczniowie nie pójdą do szkoły. W takim bowiem przypadku dyrektor może zawiesić zajęcia. Przerwę uczniowie powinny odpracować w wolną sobotę. Szkoła zaś ma obowiązek zapewnić uczniom opiekę w wolne dni.

W każdej szkole znajdzie się mydło

Zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej od września 2011 r. w każdej szkole ma znaleźć się mydło. Uczniowie mają mieć także zapewniony dostęp do ciepłej oraz zimnej wody.

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Płocku

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Płocku, prowadzi działalność w zakresie pomocy społecznej na rzecz osób starszych. Udziela im pomocy w celu przezwyciężania trudnej sytuacji życiowej, wynikającej ze starszego wieku.

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku ATENA w Obornikach Śląskich

Uniwersytet Trzeciego Wieku ATENA prowadzi działalność, edukacyjną, kulturalną, twórczą oraz turystyczno-krajoznawczą dla osób starszych. Członkiem może być każdy obywatel RP w wieku emerytalnym.

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce jest organizacją pozarządową, samorządną, o celach nie zarobkowych. Mottem działania UTW na rok 2010 jest ,,RAZEM MOŻNA WIĘCEJ I LEPIEJ”

Stowarzyszenie Krośnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku

Inicjatywa utworzenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku zrodziła się z potrzeby uczestnictwa w życiu społecznym inteligenckich środowisk miasta. Celem Stowarzyszenia jest podejmowanie i rozwijanie społecznych inicjatyw.

Inowrocławski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Inowrocławski Uniwersytet Trzeciego Wieku oferuje naukę języków obcych, warsztaty informatyczne, a także szereg zajęć dodatkowych. Słuchaczem może zostać każdy kto chciałby zgłębić własną wiedzę.

Ełcki Uniwersytet Trzeciego Wieku

Stowarzyszenie o nazwie Ełcki Uniwersytet Trzeciego Wieku w Ełku jest dobrowolnym, samorządnym, zrzeszeniem osób fizycznych, związanym na czas nieograniczony dla propagowania i realizacji aktywności życia osób starszych

Czym jest Uniwersytet Trzeciego Wieku?

Uniwersytety Trzeciego Wieku są jedną z form aktywizacji ludzi starszych. Ośrodki takie stwarzają ludziom starszym realizację często młodzieńczych marzeń, które wcześniej z powodów zawodowych, osobistych, ekonomicznych czy też losowych nie mogli zrealizować.

Stowarzyszenie Akademia Pełni Życia w Krakowie

Stowarzyszenie o nazwie "AKADEMIA PEŁNI ŻYCIA im Joanny Boehnert" jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem, mającym na celu rozwijanie i propagowanie inicjatyw, postaw i działań sprzyjających poprawie jakości życia ludzi w średnim i starszym wieku.

Polkowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku

Polkowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku (PUTW) działa przy Dolnośląskiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Techniki w Polkowicach. Jest powołany do aktywizacji osób starszych w zakresie edukacji, kultury, turystyki i ochrony zdrowia.

Medyczny Uniwersytet Trzeciego Wieku

Organizatorem Kursu pt. „Medyczny Uniwersytet Trzeciego Wieku” jest Międzynarodowe Centrum Epigenetyki Wieku Podeszłego „EDEN” na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Kierownikiem Kursu jest prof. dr hab. Marek Naruszewicz.

REKLAMA