reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Komunikacja > Czy małe szkoły jazdy zbankrutują?

Czy małe szkoły jazdy zbankrutują?

Zmiany w ustawie o kierujących pojazdami wprowadzają wiele zmian. Dotkną one również ośrodki szkolenia kierowców. A najdotkliwiej te mniejsze – szkolące tylko w zakresie jednej kategorii prawa jazdy. Dlaczego?

Ustawa o kierujących pojazdami przewiduje możliwość teoretycznego szkolenia kandydatów na kierowców przez Internet. Sęk tkwi w tym, że na wprowadzeniu takiej zmiany skorzystają tylko większe szkoły jazdy – te, które spełnią ustawowe wymagania.

A wymagania te najprawdopodobniej zamkną drogę do internetowego szkolenia wszystkim małym szkołom jazdy (tym, które szkolą tylko w ramach jednej kategorii). Aby ośrodek szkolenia kierowców mógł z takiej możliwości skorzystać, musi prowadzić swoją działalność co najmniej od 5 lat, a ponadto mieć uprawnienia do szkolenia w zakresie wszystkich kategorii praw jazdy (tj. A, B, C, D).

Na tym nie koniec wymagania, szkoła jazdy będzie musiała posiadać przynajmniej jeden samochód osobowy i jeden motocykl nie starszy niż 5 lat, ciężarówkę nie starszą niż 7 lat oraz maksymalnie dwunastoletni autobus.

Zobacz również: Komunikacja

Ośrodek jazdy musi również posiadać co najmniej 2 instruktorów z pięcioletnim stażem (kategoria B lub C) oraz jednego, który jest uprawniony do szkolenia w zakresie kategorii A, B, C lub B, C, D. Dodatkowo, w takiej szkole musi być pedagog.

„Superszkoła” powinna również spełniać wymagania lokalowe, tzn. posiadać sale wykładowe, biuro, gdzie można by przyjmować interesantów, a także własny plac manewrowy. 

Wymagania te pozwolą szkole jazdy prowadzić kurs teoretyczny przez Internet, a ponadto szkolić kandydatów na instruktorów (obecnie wymogi są zdecydowanie niższe).

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Wiele szkół, aby utrzymać się na rynku, będzie musiało zainwestować całkiem spore pieniądze. Zakup ciężarówki czy autobusu to wydatek ok. 80 tysięcy złotych. Dodatkowo, trzeba będzie zwrócić uwagę na to, ile dany pojazd ma lat. Nieopłacalny będzie bowiem zakup 10-letniego autobusu, gdyż ośrodek będzie spełniał wymagania tylko przez kolejne dwa lata (autobus może mieć maksymalnie 12 lat).

Wymagania co do wieku pojazdu, stanowią niemały problem także dla tych szkół, które kształcą w zakresie wszystkich kategorii praw jazdy. Wiele z nich jest starsze niż przewidują to przepisy. Więc i dla nich wprowadzenie nowych przepisów będzie wiązało się z dodatkowymi wydatkami.

Zobacz również: Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców

Warunki uzyskania poświadczenia spełnienia przez ośrodek dodatkowych wymagań wydają się o tyle absurdalne, że nowe przepisy nie wymagają od szkół prowadzenia szkolenia we wszystkich kategoriach prawa jazdy. W praktyce oznaczać to będzie, że szkoła jazdy, która chce szkolić kandydatów na kierowców lub instruktorów tylko w zakresie kategorii B, aby uzyskać wyżej wskazane poświadczenie, i tak będzie obowiązana posiadać samochód ciężarowy i autobus.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ustawa o kierujących pojazdami przewiduje możliwość teoretycznego szkolenia kandydatów na kierowców przez Internet.
Ustawa o kierujących pojazdami przewiduje możliwość teoretycznego szkolenia kandydatów na kierowców przez Internet.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Pasierbek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama