| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Dla dzieci > Dziecko ma prawo do odpoczynku

Dziecko ma prawo do odpoczynku

Masz prawo do odpoczynku i wolnego czasu. Nikt też nie może zmuszać Cię do pracy ponad siły ani wykorzystywać zarobkowo w inny sposób (na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka, art. 31 i 32).

Danusia, lat 10:

„Drogi Dominiku! Moja Mama daje mi tyle obowiązków… Próbuję ją przekonać, ale Mama jest nieugięta. W wakacje też właściwie nie odpoczywam. Jeżdżę do babci, a babcia ciągle szuka mi zajęć.”

Dominik:

Najpierw o mamie. Nie umiem ocenić, czy Twoja mama przesadza. Masz 10 lat, dlatego jest OK, gdy mama prosi o: sprzątanie w Twoim pokoju, drobne zakupy, zmywanie od czasu do czasu czy opiekę nad zwierzątkiem. Jeśli jednak każe Ci robić dużo więcej i odbywa się to kosztem nauki czy odpoczynku, to już nie jest OK. Ani trochę.

Teraz o babci. Sądzę, że wakacje to czas laby, ale myślę też, że fajnie jest trochę komuś pomóc. Pamiętaj jednak, że nikt nie może zmuszać Cię do pracy, która zagraża Twojemu bezpieczeństwu, zdrowiu albo notorycznie przeszkadza Ci w nauce lub odpoczynku.

To jest zabronione.

Zobacz również: Jakie są prawa dziecka w rodzinie?

Porozmawiaj jeszcze raz z mamą, wierzę, że w końcu Cię zrozumie. Jeśli nie – pogadaj z tatą lub wychowawczynią. Tylko przedtem zastanów się, czy mama i babcia rzeczywiście Cię wykorzystują.

Może jesteś leniuszkiem i dorośli chcą Cię trochę wychować?

A czy wiesz, że w Konwencji o Prawach Dziecka zapisano Twoje prawo do odpoczynku i wolnego czasu? Chodzi o to, abyś na przykład w szkole miała przerwy, ferie i wakacje, a zajęcia nie trwały cały dzień.

Zobacz również serwis: Edukacja

Tekst pochodzi z Książeczki „Twoje prawa (Według Konwencji o Prawach Dziecka). Dominik odpowiada na listy” wydanej przez Polski Komitet Narodowy UNICEF i jest przedmiotem prawa autorskich UNICEF.

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W prawie do odpoczynku chodzi o to, abyś na przykład w szkole miał(a) przerwy, ferie i wakacje, a zajęcia nie trwały cały dzień.
W prawie do odpoczynku chodzi o to, abyś na przykład w szkole miał(a) przerwy, ferie i wakacje, a zajęcia nie trwały cały dzień.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Gierszewska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »