reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Co warto wiedzieć o egzaminie gimnazjalnym?

Co warto wiedzieć o egzaminie gimnazjalnym?

12 kwietnia ok. 430 tysięcy uczniów klas trzecich gimnazjum rozpoczyna swój pierwszy egzamin gimnazjalny. Co warto o nim wiedzieć?

Egzamin gimnazjalny składa się z trzech części:

• część humanistyczna – sprawdza wiedzę i umiejętności z zakresu języka polskiego, historii oraz wiedzy o społeczeństwie;

• część matematyczno – przyrodnicza – sprawdza wiedzę i umiejętności z zakresu matematyki i przedmiotów przyrodniczych: biologii, geografii, fizyki, chemii;

• część językowa – sprawdza wiedzę i umiejętności z zakresu języka obcego nowożytnego.

Część językowa może zostać przeprowadzona z jednego z następujących języków obcych nowożytnych: języka angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego i włoskiego.

Rodzice ucznia składają do dyrektora szkoły pisemną deklarację, wskazując w niej jaki język obcy nowożytny oraz na jakim poziomie (podstawowym czy rozszerzonym) uczeń będzie zdawał w trzeciej części swojego egzaminu.

Zobacz: Przestępczość w szkołach w 2010 r.

Przebieg egzaminu

Każda z części egzaminu gimnazjalnego przeprowadzana jest w innym dniu. Części humanistyczna oraz matematyczno – przyrodnicza trwają po 150 minut. Egzamin z języka, niezależnie od wybranego przez ucznia poziomu, trwa 60 minut.

Ściąganie i przeszkadzanie na egzaminie

W przypadku, gdy uczeń niesamodzielnie rozwiązuje zadania, wniósł i korzysta na sali egzaminacyjnej z urządzenia telekomunikacyjnego lub zakłóca przebieg egzaminu w sposób utrudniający pracę innym uczniom – przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego unieważnia odpowiednią część egzaminu gimnazjalnego tego ucznia.

Wszyscy zdają

Egzaminu gimnazjalnego nie da się nie zdać. Każdy, kto stawi się na egzaminie automatycznie go zalicza, bez względu na to ile zdobył punktów. Udział w egzaminie jest warunkiem koniecznym ukończenia gimnazjum. Uzyskanie 0 punktów na egzaminie nie powoduje jego oblania oraz powtarzania klasy trzeciej.

Rekrutacja do liceum

Punkty z egzaminu nie są jedynym kryterium branym pod uwagę podczas rekrutacji do liceum. Oprócz nich pod uwagę brane są również oceny na świadectwie z poszczególnych przedmiotów oraz laury w olimpiadach i konkursach przedmiotowych. Maksymalna ilość punktów zdobytych na egzaminie stanowi połowę punktów możliwych do zdobycia w toku rekrutacji. 

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Każda z części egzaminu gimnazjalnego przeprowadzana jest w innym dniu.
Każda z części egzaminu gimnazjalnego przeprowadzana jest w innym dniu.

Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce69.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Szymon Janiak

Inwestor, ekspert w zakresie projektowania i egzekucji strategii biznesowych oraz marketingowych dla spółek o charakterze technologicznym na arenie międzynarodowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama