REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co warto wiedzieć o egzaminie gimnazjalnym?

Jarosław Krasnodęmbski
Każda z części egzaminu gimnazjalnego przeprowadzana jest w innym dniu.
Każda z części egzaminu gimnazjalnego przeprowadzana jest w innym dniu.

REKLAMA

REKLAMA

12 kwietnia ok. 430 tysięcy uczniów klas trzecich gimnazjum rozpoczyna swój pierwszy egzamin gimnazjalny. Co warto o nim wiedzieć?

Egzamin gimnazjalny składa się z trzech części:

• część humanistyczna – sprawdza wiedzę i umiejętności z zakresu języka polskiego, historii oraz wiedzy o społeczeństwie;

REKLAMA

• część matematyczno – przyrodnicza – sprawdza wiedzę i umiejętności z zakresu matematyki i przedmiotów przyrodniczych: biologii, geografii, fizyki, chemii;

• część językowa – sprawdza wiedzę i umiejętności z zakresu języka obcego nowożytnego.

Część językowa może zostać przeprowadzona z jednego z następujących języków obcych nowożytnych: języka angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego i włoskiego.

Rodzice ucznia składają do dyrektora szkoły pisemną deklarację, wskazując w niej jaki język obcy nowożytny oraz na jakim poziomie (podstawowym czy rozszerzonym) uczeń będzie zdawał w trzeciej części swojego egzaminu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Przestępczość w szkołach w 2010 r.

Przebieg egzaminu

Każda z części egzaminu gimnazjalnego przeprowadzana jest w innym dniu. Części humanistyczna oraz matematyczno – przyrodnicza trwają po 150 minut. Egzamin z języka, niezależnie od wybranego przez ucznia poziomu, trwa 60 minut.

Ściąganie i przeszkadzanie na egzaminie

W przypadku, gdy uczeń niesamodzielnie rozwiązuje zadania, wniósł i korzysta na sali egzaminacyjnej z urządzenia telekomunikacyjnego lub zakłóca przebieg egzaminu w sposób utrudniający pracę innym uczniom – przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego unieważnia odpowiednią część egzaminu gimnazjalnego tego ucznia.

Wszyscy zdają

Egzaminu gimnazjalnego nie da się nie zdać. Każdy, kto stawi się na egzaminie automatycznie go zalicza, bez względu na to ile zdobył punktów. Udział w egzaminie jest warunkiem koniecznym ukończenia gimnazjum. Uzyskanie 0 punktów na egzaminie nie powoduje jego oblania oraz powtarzania klasy trzeciej.

Rekrutacja do liceum

Punkty z egzaminu nie są jedynym kryterium branym pod uwagę podczas rekrutacji do liceum. Oprócz nich pod uwagę brane są również oceny na świadectwie z poszczególnych przedmiotów oraz laury w olimpiadach i konkursach przedmiotowych. Maksymalna ilość punktów zdobytych na egzaminie stanowi połowę punktów możliwych do zdobycia w toku rekrutacji. 

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł

Tyle gminę kosztuje trzy lata upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

REKLAMA

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł od 1 października 2024 r.

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

Pracownicy: Źle przyznawane dodatki do wynagrodzeń. Od 1 lipca dalej poniżej pensji minimalnej brutto

W dalszym ciągu wynagrodzenia pracowników samorządowych są poniżej pensji minimalnej. Nie zmieni się to od 1 lipca. Do pieniędzy z budżetu na pensje muszą się dorzucić poszczególne JTS. Dalej tylko 50-150 zł daje awans. No i RIO wykrywa błędy w przyznawaniu dodatków (zaznaczając, że na szczęście nie błędy nie są masowe).

Rząd zaprzecza: 800 plus, 13. i 14. emerytura, cięcia w pomocy społecznej i zasiłkach [unijna procedura nadmiernego deficytu]

Polska może być objęta procedurą nadmiernego deficytu. Pojawiły się obawy, że spowoduje to ograniczenia programów wspierających rodziców, emerytów i osoby uboższe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprzeczyła takim pogłoskom. 

Parkowanie na chodnikach. Szykują się zmiany, ale czy już w 2025 r.? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Ta sprawa niezmiennie budzi emocje. Zainteresował się nią Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

W Warszawie nie kupisz alkoholu między 22.00 a 6.00? Czy będzie protest

Warsaw Enterprise Institute i Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju rozpoczęły zbiórkę podpisów przeciwko inicjatywie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie. Petycja jest odpowiedzią na konsultacje miejskie, które rozpoczął urząd miasta stołecznego Warszawy w sprawie nocnej prohibicji.

REKLAMA