| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Przedszkolak > Jakie zmiany w przedszkolach?

Jakie zmiany w przedszkolach?

W przedszkolach znajdą się miejsca dla czterolatków, a gminy częściej dopłacą za przejazd dzieci. Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekt zmian dotyczących edukacji przedszkolnej.

Nowe przepisy ustawy o systemie oświaty mają wejść w życie najwcześniej w 2014 r. W założeniu resortu edukacji mają upowszechnić wychowanie przedszkolne wśród maluchów.

Czterolatki do przedszkola

Gdy rodzice chcą posłać dziecko do czteroletnie do przedszkola, gmina będzie zobowiązana zapewnić mu takie miejsce – wynika z projektowanych zmian. Oznacza to, że co prawda czterolatki nie zostaną objęte obowiązkiem uczestniczenia w zajęciach przedszkolnych, jednak otrzymają taką możliwość przy jednoczesnym zobowiązaniu gminy do zapewnienia miejsca jej realizacji.

Dwuletnie przedszkolaki

Zmiany dotyczą również minimalnego wieku przedszkolaka. Obecnie obowiązujące przepisy pozwalają na przyjęcie do przedszkola w szczególnie uzasadnionych przypadkach dziecka, które ukończyło 2,5 roku. Decyzję o tym podejmuje dyrektor przedszkola. MEN proponuje obniżenie minimalnego wieku do 2 lat tak, by dzieci, które szybciej się rozwijają, mogły wcześniej rozpocząć edukację przedszkolną.

Zobacz również: W jakim wieku do przedszkola?

Opłaty jednakowe w całej gminie

Nowelizacja dotyczy również opłat, które mają być jednakowe zarówno w publicznych przedszkolach, jak i w innych formach wychowania przedszkolnego na terenie danej gminy (bez względu na organ prowadzący).

„Rodzice posyłający dziecko do przedszkola publicznego powinni ponosić koszty, które nie będą zróżnicowane ze względu na organ prowadzący, tj. gminę, osobę prawną lub osobę fizyczną. Tym samym dziecko korzystające z publicznego przedszkola (innej formy wychowania przedszkolnego) na terenie danej gminy powinno mieć prawo do korzystania z bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki w takim samym wymiarze, bez względu na organ prowadzący” – czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.

Zobacz również portal: Prawnik.pl

Bliżej do przedszkola

Obecnie, jeżeli droga dziecka korzystającego z rocznego obowiązkowego wychowania przedszkolnego z domu do najbliższego publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub publicznej innej formy wychowania przedszkolnego przekracza 3 km, obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego i bezpiecznego transportu i opieki w czasie przewozu lub zwrot kosztów przejazdu środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice. Zgodnie z projektem, gminy dofinansują dowóz i opiekę dzieci nawet wówczas, gdy odległość do przedszkola nie przekracza 3 km.

Ponadto gminy mają uzyskać dofinansowanie na edukację cztero- i pięciolatków.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Szulikowski

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK