REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Impreza masowa, Alkohol

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Spożywanie alkoholu w miejscach publicznych

Spożywanie alkoholu w miejscach publicznych wciąż budzi niejasności. A jako, że okres letni wzmaga ochotę na przesiadywanie z butelką piwa w otwartej przestrzeni, warto przyjrzeć się regulacjom prawnym i upewnić, czy czyhający w oddali funkcjonariusz policji czy pracownik straży miejskiej będzie miał słuszność w wystawieniu nam mandatu.

Rząd pracuje nad przepisami, które mają ograniczać reklamy alkoholu

Rząd przygotowuje nowe regulacje, które mają na celu zmniejszenie konsumpcji alkoholu w Polsce. Nowe przepisy mają dotyczyć m.in. reklam alkoholu.

Czy można prowadzić samochód po jednym piwie?

Czy można prowadzić samochód po jednym piwie? Konkretna odpowiedź na tak postawione pytanie jest jedna. Nie można.

UE zapowiada nowelizację dyrektywy audiowizualnej w celu ochrony nieletnich

Zdaniem komisji Parlamentu Europejskiego konieczna jest nowelizacja dyrektywy audiowizualnej w celu ochrony nieletnich. Nowe przepisy będą skierowane do serwisów takich jak Youtube, Vimeo, Netflix.

REKLAMA

Przełomowy wyrok w sprawie spożywania alkoholu w miejscu publicznym

Pod koniec stycznia 2017 r. na naszym portalu pojawił się artykuł o postanowieniu Sądu Najwyższego w zakresie spożywania alkoholu w miejscu publicznym. Prawny zakaz spożywania alkoholu obejmuje ulice, place i parki. Choć w ustawie jest on wyrażony konkretnie, jego interpretacja budzi zastrzeżenia. Przełomowy wyrok SO wskazuje jak należy interpretować definicję ulicy na potrzeby ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową

Art. 182a kodeksu karnego wykonawczego został dodany przez ustawę z 20 marca 2015 roku i obowiązuje od 15 maja 2015 roku. Umożliwia on zamianę orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów na zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową.

Jazda na snowboardzie i nartach pod wpływem alkoholu i środków odurzających

Na polskich stokach zabronione jest przebywanie pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających. Zakazuje tego ustawa o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich

Postanowienie SN 2017 r. - spożywanie alkoholu w miejscu publicznym

Spożywania alkoholu w miejscach publicznych określonych przez prawo jest zakazane. Postanowienie SN z dnia 19 stycznia 2017 r., I KZP 14/16 ukierunkowuje znaczenie ustawowych zakazów.

REKLAMA

Jazda pod wpływem narkotyków

Jazda pod wpływem narkotyków jest traktowana podobnie jak jazda pod wpływem alkoholu. Za jazdę pod wpływem narkotyków grozi do 2 lat więzienia. Jeżeli sprawca był już skazany za jazdę pod wpływem narkotyków może dostać karę pozbawienia wolności nawet do lat 5.

Protokół z niedopuszczenia pracownika do pracy - wzór

W sytuacji, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że pracownik stawił się do pracy w stanie po spożyciu alkoholu albo spożywał alkohol w czasie pracy, podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest niedopuszczenie pracownika do pracy. Oto wzór protokołu z niedopuszczenia pracownika do pracy.

Konsekwencje jazdy po spożyciu alkoholu

Praktycznie każdy polski kierowca wie, że za prowadzenie samochodu po spożyciu większej ilości alkoholu, grozą poważne sankcje karne. Dość powszechna jest też wiedza o dopuszczalnym stężeniu alkoholu we krwi (< 0,2 promila). Znacznie mniejsza liczba kierowców zdaje sobie sprawę, że obowiązujące przepisy rozróżniają stan wskazujący na spożycie alkoholu (stan po spożyciu alkoholu) oraz stan nietrzeźwości. Kierowca znajdujący się w każdym z tych stanów, będzie zagrożony różnymi konsekwencjami karnymi w razie wypadku lub kontroli drogowej. Dla klientów powodujących wypadki „po kieliszku”, wyrozumiali nie są też ubezpieczyciele. Nawet stosunkowo niewielkie stężenie alkoholu we krwi lub wydychanym powietrzu, uprawnia firmę ubezpieczeniową do roszczenia o zwrot kwoty wypłaconej z OC.

Dlaczego liczba wypadków w Polsce z udziałem pijanych maleje?

W ostatnim roku liczba wypadków, w tym komunikacyjnych, z udziałem pijanych osób maleje. Gdzie można szukać przyczyn tego trendu?

Czy za pływanie rowerem wodnym po alkoholu w 2016 r. można stracić prawo jazdy?

Czy za pływanie po alkoholu skuterem wodnym, żaglówką, rowerem wodnym, czy kajakiem można stracić prawo jazdy? Można, ale to zależy czym konkretnie się pływa.

W jaki sposób środki psychoaktywne wpływają na kierującego?

Alkohol, narkotyki i inne psychoaktywne środki nie są zalecane dla kierujących pojazdami. Choć w przeszłości nielegalnie stosowali je kierowcy Formuły 1, uważane są one za szkodliwe. Dlaczego?

Czy dopuszczalny limit alkoholu zostanie zmieniony?

Według doniesień medialnych trwają prace nad zmianą dopuszczalnego limitu stężenia alkoholu we krwi kierowcy prowadzącego pojazd. Czy to prawda?

Alkohol w pracy - konsekwencje

Stawienie się w pracy w stanie nietrzeźwym, czy po spożyciu alkoholu w świetle przepisów Kodeksu pracy stanowi poważne naruszenie dyscypliny pracowniczej i może skutkować nie tylko nałożeniem na pracownika kary porządkowej, lecz także rozwiązaniem stosunku pracy.

W jaki sposób można zmiejszyć ryzyko jazdy po wpływem alkoholu?

Czy są metody pozwalające zmniejszyć ryzyko kierowania autem pod wpływem alkoholu? Jak przekonują psycholodzy wszystko zaczyna się w głowie kierowcy,.

Odmowa wydania zezwolenia na sprzedaż alkoholu

Decyzja w przedmiocie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych jest decyzją częściowo związaną, o ograniczonym zakresie uznania administracyjnego. Kiedy można odmówić wydania zezwolenia na sprzedaż alkoholu?

„Piłem – NIE Jadę!” - czas na reakcję

Organizatorzy czwartej odsłony kampanii „Piłem – NIE Jadę!” zwracają uwagę na problem społecznego przyzwolenia na prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu. Czas, by ludzie zaczęli reagować, gdy widzą jak ktoś chce wsiąść za kierownicę, a jest pod wpływem alkoholu.

Badanie trzeźwości pracownika

Badanie trzeźwości pracownika może odbyć się za żądanie pracodawcy albo pracownika. Nie budzi wątpliwości, że badanie może być wykonane przez Policję czy Straż Miejską. Problemy pojawiają się przy wykonywaniu badania trzeźwości przez pracodawcę.

Sternik nie może być pod wpływem alkoholu

Zaostrzenie kar dla osób po użyciu alkoholu, a nie jak dotychczas w stanie nietrzeźwości - zakłada nowela ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych.

Czy alkohol podany na spotkaniu biznesowym może być kosztem?

Przedsiębiorcy, którzy negocjują umowy na spotkaniach w restauracjach, mają prawo zaliczać wydatki poniesione podczas tych spotkań do kosztów podatkowych. Dotyczy to także wydatków poniesionych na alkohol. Takie stanowisko zajął NSA w wyroku z 2 kwietnia 2015 r. (sygn. akt II FSK 483/13).

Dlaczego kobieta wolniej spala alkohol?

Kobieta, która jest czynnym kierowcą, powinna z większą ostrożnością podchodzić do spożywania alkoholu. Płeć piękną wolniej spala alkohol przez co jego podwyższony poziom we krwi utrzymuje się przez znacznie dłuższy czas niż ma to miejsce u mężczyzn. Jakie inne zagrożenia dla kobiet stanowi nadużywania alkoholu?

Zaostrzone przepisy wobec kierowców - nowelizacja ustawy u Prezydenta

Nowe kary dla pijanych kierowców, odebranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości czy kara więzienia dla kierowcy, poruszającego się pojazdem mimo orzeczonego wobec niego sądowego zakazu prowadzenia - oto niektóre z nowych kar jakie zakłada nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. która trafiła do podpisania przez Prezydenta.

Spada liczba pijanych kierowców - efekt kampanii społecznych?

Coraz mniej pijanych kierowców jeździ po polskich drogach. Tak przynajmniej mówią statystyki Policji. W pewnym stopniu przyczyniły się do tego kampanie społeczne. Jaka jest ich skuteczność?

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości a warunkowe umorzenie postępowania

Jeżeli zostałeś zatrzymany za prowadzenie pod wpływem alkoholu, policja zapewne zaproponuje Ci przyznanie się do winy i wyrażenie zgody na skazanie bez przeprowadzania rozprawy. Policjanci zaproponują też określoną karę i okres na jaki stracisz prawo jazdy, sugerując iż takie rozwiązanie będzie dla Ciebie najkorzystniejsze – nic bardziej błędnego.

Zaostrzenie kar dla nietrzeźwych kierowców nie przyniesie rezultatów?

Pomysł z wdrożeniem blokad alkoholowych w pojazdach transportu publicznego może nie przynieść oczekiwanych skutków w postaci mniejszej ilości wypadków z udziałem nietrzeźwych kierowców. Potrzebne są bowiem jeszcze inne, bardziej zaawansowane działania.

Kontrola niektórych wyrobów akcyzowych od 2015 r.

Do podpisu Ministra Finansów został skierowany projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie kontroli niektórych wyrobów akcyzowych. Wedle zmian od 2015 r. obecność funkcjonariusza celnego podczas czynności wydania z magazynu i zużycia alkoholu etylowego nie będzie obligatoryjna. Ograniczeniu ulegnie również obowiązek informowania właściwego naczelnika urzędu celnego przez podmioty winiarskie. Jakie zmiany jeszcze wejdą w życie w 2015 r.?

Jak otrzymać koncesję na alkohol?

Prowadzenie sklepu bądź lokalu gastronomicznego wydaje się prawie niemożliwe bez możliwości sprzedaży alkoholi. Przedsiębiorca, który podejmuje się sprzedaży powinien pamiętać o konieczności uzyskania koncesji. Zezwolenie takie wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Co należy zrobić, aby uzyskać koncesję na alkohol?

Samoprzylepne banderole na puszki

Resort finansów wprowadził nowy wzór banderoli na puszki zawierające wyroby spirytusowe i winiarskie. Dotychczas sposób oznaczania tak pakowanych wyrobów wskazywał właściwy do spraw znaków akcyzy naczelnik urzędu celnego. Czy samoprzylepne banderole zastąpią dotychczas stosowane?

Stadion sportowy nie tylko dla kibiców

Zgodnie z projektem przygotowanym przez sejmową komisję kultury fizycznej, sportu i turystyki stadiony sportowe od 2015 roku mają być dostępne nie tylko dla kibiców sportowych, ale także dla rodzin z dziećmi. Zmiana przepisów ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa kibiców i innych uczestników imprez sportowych.

Sprzedaż alkoholu przez internet - czy możliwa?

Sprzedaż napojów alkoholowych przez internet rozwija się coraz prężniej. Niestety wciąż reguluje ją ustawa sprzed 32 lat, kiedy w Polsce internetu jeszcze nie było. Czy zatem sprzedaż alkoholu w sieci może być legalna?

Resort rolnictwa chce zawieszenia akcyzy na cydr

Minister rolnictwa zwrócił się do resortu finansów o zawieszenie akcyzy nakładanej na cydr oraz perry, czyli lekkie na napoje alkoholowe z jabłek i gruszek. Obecnie jest ona na poziomie akcyzy nakładanej na piwa, a koszt ich produkcji wyższy niż w przypadku browarów. Marek Sawicki namawia również sieci handlowe do zwiększania sprzedaży cydru i perry.

Pracownik pod wypływem alkoholu - dozwolone działania pracodawcy

Jak powinien zachować się pracodawca, kiedy zachodzi podejrzenie, że pracownik znajduje się pod wpływem alkoholu? Czy pracodawca ma prawo poddania pracownika badaniom alkomatem? O tym poniżej.

Zwrot opłaty za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych

Czy istnieje podstawa prawna umożliwiająca zwrot części wniesionej opłaty za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przedsiębiorcy, którego zezwolenie straciło ważność przed upływem okresu, na który zostało udzielone wskutek wygaszenia (bez względu na przesłanki tej czynności) bądź cofnięcia? Odpowiedzi na to pytanie udzieliła RIO w Opolu.

Nowe kary za jazdę autem po pijanemu

Rząd zapowiedział zaostrzenie kar dla kierowców prowadzących auta pod wpływem alkoholu. Jakie są założenia tego planu?

Alkoholizm jako przyczyna nieważności małżeństwa

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego alkoholizm może być jedną z przyczyn nieważności małżeństwa.

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy - Polska i Europa

W Polsce dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,2 promila. Jak wygląda to w innych krajach Europy?

Sierpień miesiącem bez alkoholu - pamiętaj o tym kierowco!

Sierpień, z uwagi na liczne ważne święta narodowe oraz kościelne, uważany jest za miesiąc, w którym Polacy powinni unikać spożywania alkoholu. Jakie kary grożą kierowcom za jazdę po alkoholu? Ile osób ginie każdego roku przez głupotę bądź lekkomyślność pijanych osób?

Kontrola trzeźwości pracownika także przez pracodawcę


Kontrola trzeźwości pracownika może w obecnym stanie prawnym nastąpić również na żądanie samego pracodawcy lub osoby przez niego upoważnionej. Kontrowersje budzi dopuszczalność przeprowadzenia kontroli samodzielnie przez pracodawcę, bez wzywania odpowiedniego organu.

Dom pomocy społecznej dla alkoholików

Dom pomocy społecznej dla alkoholików to nowe rozwiązanie wprowadzone nowelizacją ustawy o pomocy społecznej. Potrzebujący będą do nich kierowani na okres 12 miesięcy z możliwością przedłużenia do 18.

Sylwester - poznaj swoje prawa

Czy wiesz, że nieudaną imprezę sylwestrową możesz reklamować? A organizator ponosi odpowiedzialność za pozostawione w szatni płaszcze? Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów radzi, jak odpowiedzialnie korzystać z solariów i przypomina o prawach wszystkim, którzy hucznie powitają Nowy Rok

Alkohol na stadionach - jak i kiedy?

Na imprezie masowej, z wyłączeniem imprezy podwyższonego ryzyka, dozwolone są sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych zawierających nie więcej niż 3,5 % alkoholu. W praktyce zatem będzie to tylko piwo.

Za co możemy zostać ukarani podczas meczów Euro 2012?

Wnoszenie alkoholu, rzucanie niebezpiecznymi przedmiotami, wtargnięcie na boisko... To tylko niektóre z czynów, za które kibicom grozi odpowiedzialność karna.

Nadużywanie zakazów stadionowych

Bezpieczeństwo na stadionach jest priorytetem działań zarówno rządu, samorządów jak i organizatorów meczów piłkarskich. Zakazy klubowe są wydawane przez kluby coraz częściej, również z błahych powodów. Gdzie można odwołać się od zakazu klubowego?

Skutki ubezwłasnowolnienia częściowego

Ubezwłasnowolnienie częściowe orzeka się tylko wobec osoby pełnoletniej mającej pełną zdolność do czynności prawnych. Skutkiem jest tu ograniczenie zdolności do czynności prawnych osoby ubezwłasnowolnionej.

Żałoba narodowa - podstawa prawna

Żałoba narodowa to szeroko pojęty stan pogrążenia się całego narodu w smutku i refleksji, na skutek różnego rodzaju tragicznych wydarzeń w państwie lub poza nim. Uprawnienie do jej ogłoszenia przysługuje w Polsce Prezydentowi RP. Jednak podstawa prawna umożliwiająca wprowadzenie żałoby narodowej sformułowana jest w sposób dość lakoniczny.

Kary dla pijanych żeglarzy

Pierwszego stycznia 2012 roku zaczęła obowiązywać nowa ustawa o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych. Wprowadza ona większe uciążliwości przede wszystkim dla osób żeglujących po spożyciu alkoholu. Jakie kary mogą spotkać pijanych żeglarzy?

Nowe zasady organizowania meczów piłkarskich

13 stycznia weszły w życie ostatnie z przepisów specustawy o Euro 2012. Dotyczą one przede wszystkim bezpieczeństwa na stadionach i imprezach masowych. Jakie nowe regulacje weszły w życie?

Co jest imprezą masową?

Wielkimi krokami zbliżają się mistrzostwa europy w piłce nożnej. W listopadzie mieliśmy do czynienia z licznymi demonstracjami w dniu Święta Niepodległości. Wtedy pojawiły się również dyskusje odnośnie zwiększenia bezpieczeństwa takich imprez. Co jest imprezą masową, a co nią nie jest?

REKLAMA