reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Nadużywanie zakazów stadionowych

Nadużywanie zakazów stadionowych

Bezpieczeństwo na stadionach jest priorytetem działań zarówno rządu, samorządów jak i organizatorów meczów piłkarskich. Zakazy klubowe są wydawane przez kluby coraz częściej, również z błahych powodów. Gdzie można odwołać się od zakazu klubowego?

Zakazy klubowe

Zakazy klubowe są wydawane przez kluby i nie ma możliwości odwołania się od nich do sądu. Osoba z takim zakazem nie będzie mogła wejść na stadion i obejrzeć meczu klubu należącego do organizatora spotkania zarówno na rodzimym stadionie jak i na meczu wyjazdowym.

Zakaz klubowy można otrzymać za naruszenie regulaminu obiektu i terenu klubu, jak również za naruszenie regulaminu imprezy masowej.

Okres wydania zakazu klubowego nie może być dłuższy niż 2 lata. Organizator meczu w terminie 7 dni od zastosowania zakazu klubowego poinformuje o tym osobę, której ten zakaz dotyczy i pouczy o okresie jego obowiązywania.

Odwołanie kibic może złożyć jedynie do właściwego podmiotu prowadzącego rozgrywki. Oznacza to, że odwołanie można złożyć tylko do Ekstraklasy SA . Wniesienie wstrzymuje wykonanie zakazu, do czasu wydania decyzji w tej sprawie, która jest ostateczna. Prawidłowe wydają się więc przypuszczenia, że przepisy te łamią konstytucyjne prawo do sądu.

Kluby często nadużywają tego uprawnienia i decydują się na zastosowanie zakazu klubowego wobec kibiców, którzy np. złapali i nie oddali piłki. Może być to uciążliwe szczególnie w świetle braku możliwości odwołania się do sądu.

Zobacz: Jakie kary za palenie papierosów w miejscach publicznych?


Zakaz stadionowy

Zakaz klubowy to nie to samo co zakaz stadionowy. Pierwszy dotyczy wyłącznie meczów jednej drużyny, drugi odnosi się do wszystkich imprez masowych. Zakaz klubowy wydaje klub – organizator meczu, a zakaz stadionowy może zostać orzeczony jedynie przez sąd.

Zakaz stadionowy można otrzymać m.in. za niewykonywanie polecenia porządkowego policji, wnoszenie lub posiadanie napojów alkoholowych, broni, wyrobów pirotechnicznych, rzucanie przedmiotu mogącego stanowić zagrożenie dla życia, zdrowia lub bezpieczeństwa osób przebywających na terenie imprezy masowej, za naruszanie nietykalności cielesnej członka służby porządkowej, jak również za zakrywanie twarzy.

Zakaz stadionowy jest zasądzany na okres od 2 do 6 lat.

Zobacz serwis: Ciekawostki

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bolesław A. Dùllek

Prawnik, adwokat kościelny, ekspert w zakresie kościelnych procesów o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama