REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Żakiewicz Górczak Gawińska Sp. k.
Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej
Zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową /fot. Fotolia
Zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Art. 182a kodeksu karnego wykonawczego został dodany przez ustawę z 20 marca 2015 roku i obowiązuje od 15 maja 2015 roku. Umożliwia on zamianę orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów na zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową.

Art. 182a. kodeksu karnego wykonawczego stanowi o możliwości orzeczenia sądu o dalszym wykonywaniu środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. To stosunkowo nowe uregulowanie daje możliwość ubiegania się o możliwość prowadzenia pojazdów, jednak muszą być to samochody posiadające blokadę alkoholową. Nie oznacza to, że okres na jaki zakaz orzeczono ulegnie formalnemu skróceniu.

REKLAMA

Czym jest zakaz prowadzenia pojazdów?

Zakaz prowadzenia pojazdów jest środkiem karnym (art. 39 pkt 3 k.k.), którego głównym zadaniem jest ochrona bezpieczeństwa w komunikacji. Może on przybrać postać zakazu prowadzenia pojazdów określonego rodzaju, zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów oraz zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.  Orzeczenie tego zakazu nie jest uzależnione od tego, czy sprawca przestępstwa  ma aktualnie uprawnienie do prowadzenia pojazdów.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Kiedy można ubiegać się o zamianę zakazu prowadzenia pojazdów na zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby istniała możliwość ubiegania się o ewentualną zamianę orzeczonego środka karnego muszą być spełnione następujące przesłanki:

  1. zakaz prowadzenia pojazdów był wykonywany przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru lub w przypadku zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego dożywotnio przez okres co najmniej 10 lat.
  2. postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji

Pierwsza z przesłanek zdaje się nie budzić wątpliwości. Przykładowo, jeżeli sąd orzekł w stosunku do osoby X zakaz prowadzenia pojazdów na okres 4 lat, to X po upływie 2 lat (połowy okresu trwania zakazu) będzie mógł wnioskować o zamianę orzeczonego środka. Jeżeli chodzi o drugą z przesłanek, sąd zbada przede wszystkim jaka była postawa skazanego po popełnieniu przestępstwa, a więc chodzi tu np. o ewentualne formy zadośćuczynienia wobec pokrzywdzonego, skruchę czy poddanie się rygorom wynikającym z wyroku. Istotne również będą cechy osobowości skazanego, jego tryb życia, warunki rodzinne, środowiskowe, przestrzeganie porządku prawnego czy nienadużywanie alkoholu. Po uwzględnieniu przez sąd, który orzekał w I instancji wniosku o skorzystanie z określonej w art. 182a k.k.w. instytucji osoba X przez pozostały okres trwania zakazu (tj. następne 2 lata), będzie mogła prowadzić jedynie pojazdy wyposażone w tzw. alkoblock.

Zobacz serwis: Kodeks karny

Czym jest blokada alkoholowa?

REKLAMA

Blokada alkoholowa jest urządzeniem technicznym, które poinformuje o stanie trzeźwości kierowcy  oraz przede wszystkim uniemożliwi uruchomienie silnika pojazdu silnikowego i pojazdu szynowego  w przypadku, gdy zawartość alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu wyniesie co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm3. (art. 2 pkt 84 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.)

Wymagania funkcjonalne i wymogi techniczne blokady alkoholowej określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 8 lipca 2016 roku. Blokada alkoholowa kosztuje około 5 tys. zł, a  jej montaż około 500 zł. Urządzenie należy obowiązkowo kalibrować raz na 12 miesięcy. Obowiązkowo należy również wykonywać co 12 miesięcy badania w stacji diagnostycznej.

Sąd może orzec o uchyleniu zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, jeżeli skazany rażąco naruszy porządek prawny w zakresie dotyczącym bezpieczeństwa ruchu drogowego, w szczególności jeżeli popełni przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Innymi słowy, w takiej sytuacji sprawca będzie wykonywał środek karny w pierwotnie orzeczonej formie.

Zgodnie z art. 182a § 4 k.k.w. skazanemu przysługuje zażalenie zarówno na postanowienie o odmowie wydania postanowienia o dalszym wykonywaniu środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, jak również na postanowienie o uchyleniu sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów w postaci dalszego wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
870 zł – o tyle wzrośnie od 1 lipca 2024 r. maksymalna kwota tego świadczenia. W 2025 r. będzie kolejna podwyżka. Od kiedy?

870 zł – o tyle wzrośnie od 1 lipca 2024 r. ważne świadczenie. Jeszcze większy wzrost będzie od 1 stycznia 2025 r. Wszystko to za sprawą minimalnego wynagrodzenia. Różnica w wysokości świadczeń wypłacanych w czerwcu 2025 r. i czerwcu 2024 r. wyniesie aż 5760 zł.

MRPiPS: od 1 lipca dodatkowe 1000 zł miesięcznie dla pracowników socjalnych, pieczy zastępczej oraz opiekunów w żłobkach

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej poinformowało w komunikacie z 19 czerwca 2024 r., że pracownicy pomocy społecznej, jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, prowadzący rodzinne domy dziecka oraz zawodowi rodzice zastępczy, a także pracownicy publicznych żłobków i klubów dziecięcych już od 1 lipca 2024 r. będą mogli liczyć na 1000 zł dodatku do wynagrodzenia. Rada Ministrów przyjęła w środę uchwały w sprawie ustanowienia rządowych programów umożliwiających ich wypłatę od 1 lipca br. do końca 2027 roku.

Równowartość 225 euro na hektar, maksymalnie 1125 euro na gospodarstwo. Można już składać wnioski. Płatność dla małych gospodarstw rolnych 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 18 czerwca 2024 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (Dz. U. poz. 885). Przepisy ustawy wdrażają na lata 2024-2027, w ramach płatności bezpośrednich, dwie nowe płatności: Płatność dla małych gospodarstw oraz Płatność do ekoschematu Grunty wyłączone z produkcji. Zmiany w zakresie możliwości wnioskowania o przyznanie tych płatności zostały już wprowadzone do aplikacji eWniosekPlus. Wnioski można składać do 31 sierpnia 2024 r.

Renta wdowia z ograniczeniami. Próg maksymalny i model kroczący

Wysokość renty wdowiej będzie ograniczona progiem maksymalnym. Nie będzie mogła przekroczyć trzykrotności przeciętnej emerytury wypłacanej przez ZUS. Poza tym ograniczeniem, ustawodawca chce również wprowadzić tzw. model kroczący, dochodzenia do pełnego świadczenia.

REKLAMA

Zasiłek celowy w 2024 i 2025 roku

Kto może otrzymać zasiłek celowy i ile wynosi? Gdzie składa się wniosek? Czy w 2024 i 2025 roku planowane są zmiany w przyznawaniu tego świadczenia? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Dofinansowanie bioasekuracji w rolnictwie 2024 (pomoc de minimis). MRiRW podało termin i zasady składania wniosków

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w komunikacie z 19 czerwca 2024 r, że rolnicy (producenci rolni), którzy prowadzą gospodarstwo rolne z hodowlą świń, mogą – od 3 do 26 lipca 2024 r. – składać wnioski o udzielenie pomocy o charakterze pomocy de minimis w rolnictwie na refundację 100 proc. wydatków poniesionych w roku 2024 r. na działania związane z bioasekuracją.

Podwyżki dla pracowników: Od lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie zasadnicze od 4651,06 zł do 10375,45 zł

Pracownicy zatrudnieni w ochronie zdrowia od lipca 2024 r. doczekają się waloryzacji minimalnych wynagrodzeń zasadniczych. 

Sanatorium z KRUS dla emeryta. Jakie są aktualne zasady?

Czy z rehabilitacji w sanatorium KRUS mogą korzystać również emeryci? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o turnusie?

REKLAMA

Strefa Czystego Transportu w Warszawie od 1 lipca. Już 2,2 tys. wniosków o wyłączenie spod obostrzeń

Strefa Czystego Transportu w Warszawie będzie obowiązywała już od 1 lipca 2024 r. "Na ten moment dostaliśmy 2,2 tys. wniosków o wyłączenie spod obostrzeń strefy" - tak poinformował dzisiaj nasz portal Jakub Dybalski, rzecznik prasowy ZDM. SCT to zakaz wjazdu dla aut benzynowych starszych niż 1997 r. oraz z silnikiem Diesla starszych niż 2005 r., ale jest też kilka rodzajów wyłączeń.

Krótszy tydzień pracy dla tych pracowników już do 1 lipca 2024 r. Czy od 2025 r. wszyscy będziemy mniej pracowali?

Krótszy tydzień pracy dla tych pracowników już do 1 lipca 2024 r. Czy od 2025 r. wszyscy będziemy mniej pracowali? W pewnym stopniu zależy to pewnie od wyników prowadzonych testów. Pracownicy powinni więc trzymać kciuki za ich efekty.

REKLAMA