Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Żakiewicz Górczak Gawińska Sp. k.
Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej
Zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową /fot. Fotolia
Zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Art. 182a kodeksu karnego wykonawczego został dodany przez ustawę z 20 marca 2015 roku i obowiązuje od 15 maja 2015 roku. Umożliwia on zamianę orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów na zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową.

Art. 182a. kodeksu karnego wykonawczego stanowi o możliwości orzeczenia sądu o dalszym wykonywaniu środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. To stosunkowo nowe uregulowanie daje możliwość ubiegania się o możliwość prowadzenia pojazdów, jednak muszą być to samochody posiadające blokadę alkoholową. Nie oznacza to, że okres na jaki zakaz orzeczono ulegnie formalnemu skróceniu.

REKLAMA

Czym jest zakaz prowadzenia pojazdów?

Zakaz prowadzenia pojazdów jest środkiem karnym (art. 39 pkt 3 k.k.), którego głównym zadaniem jest ochrona bezpieczeństwa w komunikacji. Może on przybrać postać zakazu prowadzenia pojazdów określonego rodzaju, zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów oraz zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.  Orzeczenie tego zakazu nie jest uzależnione od tego, czy sprawca przestępstwa  ma aktualnie uprawnienie do prowadzenia pojazdów.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Kiedy można ubiegać się o zamianę zakazu prowadzenia pojazdów na zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby istniała możliwość ubiegania się o ewentualną zamianę orzeczonego środka karnego muszą być spełnione następujące przesłanki:

 1. zakaz prowadzenia pojazdów był wykonywany przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru lub w przypadku zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego dożywotnio przez okres co najmniej 10 lat.
 2. postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji

Pierwsza z przesłanek zdaje się nie budzić wątpliwości. Przykładowo, jeżeli sąd orzekł w stosunku do osoby X zakaz prowadzenia pojazdów na okres 4 lat, to X po upływie 2 lat (połowy okresu trwania zakazu) będzie mógł wnioskować o zamianę orzeczonego środka. Jeżeli chodzi o drugą z przesłanek, sąd zbada przede wszystkim jaka była postawa skazanego po popełnieniu przestępstwa, a więc chodzi tu np. o ewentualne formy zadośćuczynienia wobec pokrzywdzonego, skruchę czy poddanie się rygorom wynikającym z wyroku. Istotne również będą cechy osobowości skazanego, jego tryb życia, warunki rodzinne, środowiskowe, przestrzeganie porządku prawnego czy nienadużywanie alkoholu. Po uwzględnieniu przez sąd, który orzekał w I instancji wniosku o skorzystanie z określonej w art. 182a k.k.w. instytucji osoba X przez pozostały okres trwania zakazu (tj. następne 2 lata), będzie mogła prowadzić jedynie pojazdy wyposażone w tzw. alkoblock.

Zobacz serwis: Kodeks karny

Czym jest blokada alkoholowa?

REKLAMA

Blokada alkoholowa jest urządzeniem technicznym, które poinformuje o stanie trzeźwości kierowcy  oraz przede wszystkim uniemożliwi uruchomienie silnika pojazdu silnikowego i pojazdu szynowego  w przypadku, gdy zawartość alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu wyniesie co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm3. (art. 2 pkt 84 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.)

Wymagania funkcjonalne i wymogi techniczne blokady alkoholowej określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 8 lipca 2016 roku. Blokada alkoholowa kosztuje około 5 tys. zł, a  jej montaż około 500 zł. Urządzenie należy obowiązkowo kalibrować raz na 12 miesięcy. Obowiązkowo należy również wykonywać co 12 miesięcy badania w stacji diagnostycznej.

Sąd może orzec o uchyleniu zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, jeżeli skazany rażąco naruszy porządek prawny w zakresie dotyczącym bezpieczeństwa ruchu drogowego, w szczególności jeżeli popełni przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Innymi słowy, w takiej sytuacji sprawca będzie wykonywał środek karny w pierwotnie orzeczonej formie.

Zgodnie z art. 182a § 4 k.k.w. skazanemu przysługuje zażalenie zarówno na postanowienie o odmowie wydania postanowienia o dalszym wykonywaniu środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, jak również na postanowienie o uchyleniu sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów w postaci dalszego wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Greedflation

  Greedflation to jedno ze zjawisk, które prowadzi do wzrostu cen i może być szkodliwe dla konsumentów. Co w praktyce oznacza ten termin? 

  Locha+: wypłacono miliardy złotych pomocy dla rolników

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że w ramach programu Locha+ do rolników trafiło 124 mln zł. Na co pomoc dla rolnika?

  Najważniejsze zmiany w przepisach w obszarze szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2023/2024. Wykaz zmian wraz z podstawą prawną

  Najważniejsze zmiany w przepisach w obszarze szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2023/2024. Zmiany w zakresie ustroju uczelni, kształcenia, spraw studenckich, stypendiów ministra, spraw pracowników szkolnictwa wyższego. Publikujemy wykaz zmian wraz z podstawą prawną. 

  Studenci: Świadczenia w roku akademickim 2023/2024. Stypendia socjalne, dla osób niepełnosprawnych, rektora oraz zapomoga

  Stypendia są przyznawane na wniosek studenta na semestr lub rok akademicki i wypłacane co miesiąc przez okres do 10 miesięcy, a gdy kształcenie trwa jeden semestr – przez okres do 5 miesięcy. Zapomoga jest świadczeniem jednorazowym, które może być przyznawane nie częściej niż 2 razy w roku akademickim. Sprawdź co przysługuje studentowi w roku akademickim 2023/2024. 

  REKLAMA

  Dobre zmiany dla pracowników w sądach pracy od września 2023 r. Dodatkowa ochrona przed zwolnieniem z pracy. Bez opłaty sądowej także od pozwów ponad 50 tys. zł

  W dniu 22 września 2023 r. weszły w życie przepisy wzmacniające pozycję zwolnionych pracowników, którzy wystąpią do sądu pracy z odwołaniem od wypowiedzenia umowy o pracę. Nowelizacja przepisów Kodeksu postępowania cywilnego gwarantuje szybszy powrót do pracy pracownikowi, którego Sąd I instancji przywrócił do pracy lub uznał wypowiedzenie mu umowy o pracę za bezskuteczne. W przypadku pracowników szczególnie chronionych powrót do pracy może nastąpić jeszcze nawet przed rozpoczęciem faktycznych czynności procesowych, jeśli pracownik wystąpi z wnioskiem o zabezpieczenie swojego roszczenia do sądu. Zmiana ta jest konsekwencją porozumienia zawartego pomiędzy rządem a NSZZ „Solidarność” w czerwcu tego roku.

  Urlopy pracownicze. Co warto wiedzieć

  Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi, czyli osobie świadczącej pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę.

  Uchwała SN: Osoba prawna (np. spółka) może domagać się zadośćuczynienia za negatywną opinię w internecie

  Osoba prawna może domagać się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od osoby prywatnej, która zamieściła opinię w internecie – wynika uchwały Sądu Najwyższego podjętej 3 października 2023 r.

  Jakie szczepienia są obowiązkowe. Nowe rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie

  Obowiązkowe szczepienia zostały uregulowane w nowym rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Określa ono wykaz chorób zakaźnych objętych obowiązkiem szczepień ochronnych. Kogo dotyczy obowiązek poddawania się szczepieniom? Jakie choroby będą objęte obowiązkiem szczepień? Wyjaśniamy.

  REKLAMA

  Ubezpieczenie zdrowotne. Wszystko, o czym powinien wiedzieć student

  Zaczynasz studia? Wracasz na kolejny rok nauki po zakończeniu wakacyjnej pracy? Upewnij się, że masz ubezpieczenie zdrowotne i prawo do bezpłatnego leczenia.

  Jak zatrudnić pracownika w ramach umowy o pracę? Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w tym zakresie?

  Jak zatrudnić pracownika w ramach umowy o pracę? Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w tym zakresie? Pracodawco sprawdź o czym musisz pamiętać. 

  REKLAMA