reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Kary dla pijanych żeglarzy

Kary dla pijanych żeglarzy

Pierwszego stycznia 2012 roku zaczęła obowiązywać nowa ustawa o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych. Wprowadza ona większe uciążliwości przede wszystkim dla osób żeglujących po spożyciu alkoholu. Jakie kary mogą spotkać pijanych żeglarzy?

Pijany żeglarz

Ustawa przewiduje karę grzywny za pływanie jakimkolwiek obiektem pływającym przez osobę, która korzystając z niego będzie miała ponad 0.5 promila alkoholu we krwi. Grzywna dla takiego żeglarza będzie mogła wynosić nawet do 5 tys. zł. Ponadto obiekt pływający, na którym płynął nietrzeźwy żeglarz zostanie odholowany, jeżeli na statku nie będzie nikogo trzeźwego, z odpowiednimi uprawnieniami, które pozwalają na żeglowanie. Jacht pijanego żeglarza zostanie odholowany do strzeżonej przystani lub portu.

Odzyskanie jachtu

Łódka, jacht, czy inny sprzęt pływający zostanie wydany dopiero po pokryciu kosztów holowania i cumowania. Wskazane stawki uzależnione są od wielkości łódki. Co prawda szczegółowe ceny ustalają rady powiatów, jednak ustalone stawki nie mogą przekroczyć limitów, jakie ustala wskazana ustawa.

Zobacz: Jaka jest kara za trzymanie psa na łańcuchu?

Stawki za holowanie i za każdą dobę w porcie

Najwięcej zapłacą posiadacze największego sprzętu pływającego. Za holowanie łodzi o długości kadłuba powyżej 20 metrów będzie można zapłacić maksymalnie 200 zł oraz 150 zł za każdą dobę przechowywania. W przypadku łódek mniejszych, ale o kadłubie dłuższym niż 10 metrów - holowanie będzie mogło kosztować 150 zł, a doba w strzeżonym porcie będzie kosztowała 100 zł. Za sprzęt o kadłubie długości do 10 metrów będzie trzeba zapłacić 120 zł za holowanie oraz 30 zł za każdą dobę postoju. Odholowanie poduszkowca to koszt 100 zł a za każdą dobę będzie trzeba zapłacić 30 zł. Najmniejsze opłaty łączą się z rowerem wodnym lub skuterem – koszt odholowania będzie wynosił 50 zł a koszt za każdą dobę to 15 zł.

Kąpieliska i baseny

Każda osoba przebywająca nad wodą ma obowiązek zapoznania się z zasadami korzystania z kąpieliska. Każdy musi również stosować się do obowiązujących znaków zakazu i nakazu. Nowa ustawa zakazuje przebywania na basenie lub kąpielisku osobie, która będzie miała we krwi ponad 0.5 promila alkoholu. Osoba łamiąca ten zakaz może zostać ukarana grzywną w wysokości do 5 tys. zł.

Zobacz serwis: Wykroczenia

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Łódka, jacht, czy inny sprzęt pływający zostanie wydany dopiero po pokryciu kosztów holowania i cumowania.
Łódka, jacht, czy inny sprzęt pływający zostanie wydany dopiero po pokryciu kosztów holowania i cumowania.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Graboś

Doradca podatkowy, Head of Tax w Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama