| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Charakterystyka wykroczeń > Za co możemy zostać ukarani podczas meczów Euro 2012?

Za co możemy zostać ukarani podczas meczów Euro 2012?

Wnoszenie alkoholu, rzucanie niebezpiecznymi przedmiotami, wtargnięcie na boisko... To tylko niektóre z czynów, za które kibicom grozi odpowiedzialność karna.

Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych wymienia kilka rodzajów zachowań, za które możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej. Jednym z nich jest wdarcie się na teren, na którym rozgrywane są zawody sportowe. Za taki czyn grozi odpowiedzialność karna w postaci grzywny w wysokości nie mniejszej niż 180 stawek dziennych, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat trzech. Takiej samej karze podlega osoba, która na żądanie uprawnionej osoby nie opuszcza takiego miejsca. Bez znaczenia jest czy wdarcie się na murawę boiska będzie miało określone skutki oraz to jak długo trwało.

Niedozwolone jest również wdarcie się na tern obiektu, gdzie prowadzona jest impreza masowa lub nieopuszczenie takiego miejsca wbrew żądaniu osoby uprawnionej. Kibicom, wdzierającym się na stadion grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Wnoszenie alkoholu

Kto wbrew przepisom ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych wnosi lub posiada na imprezie masowej napoje alkoholowe, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 2.000 zł. Zgodnie z art. 8a ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych dozwolone są sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych, zawierających nie więcej niż 3,5% alkoholu i to wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych. Ponadto sprzedawany alkohol nie może znajdować się w  twardych opakowaniach, mogących stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia.

Służby porządkowe odmówią wstępu na mecz osobie posiadającej napoje alkoholowe oraz takiej, która znajduje się pod widocznym wpływem alkoholu.

Za wnoszenie na stadion broni, wyrobów pirotechnicznych, materiałów pożarowo niebezpiecznych lub innych niebezpiecznych przedmiotów lub materiałów wybuchowych grozi grzywna nie mniejsza niż 180 stawek dziennych, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Bezprawne jest również rzucanie przedmiotem mogącym stanowić zagrożenie dla życia, zdrowia lub bezpieczeństwa osób przebywających na terenie lun w obiekcie, gdzie odbywa się  mecz. Sprawca takiego czynu podlega grzywnie nie mniejszej niż 120 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności, albo pozbawienia wolności do lat dwóch. Takiej samej karze podlegają osoby, które w inny równie niebezpieczny sposób zakłócają przebieg imprezy, a także ci, którzy w czasie trwania imprezy naruszają nietykalność cielesną członka służby porządkowej lub służby informacyjnej.

Jeżeli sprawca zakrywa twarz celem uniemożliwienie rozpoznania jego osoby, podlega grzywnie nie mniejszej niż 240 stawek dziennych, karze ograniczenie wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Niewykonanie polecenia porządkowego przez służby porządkowe naraża kibiców na karę ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 2.000 zł. Tej samej karze podlega, kto w czasie trwania imprezy przebywa w miejscu nieprzeznaczonym dla publiczności w sektorze innym niż wskazany na bilecie wstępu lub innym dokumencie uprawniającym do przebywania na imprezie masowej i nie opuszcza tego sektora mimo wezwania osoby uprawnionej.

Zobacz również: EURO 2012: jak będą działać sądy odmiejscowione?

Podstawa prawna:

ustawa z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »