REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Alkohol na stadionach - jak i kiedy?

Łukasz Mizera
Radca prawny
Alkohol podczas meczu?/. Fot. Fotolia
Alkohol podczas meczu?/. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na imprezie masowej, z wyłączeniem imprezy podwyższonego ryzyka, dozwolone są sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych zawierających nie więcej niż 3,5 % alkoholu. W praktyce zatem będzie to tylko piwo.

REKLAMA

Uregulowania dotyczące picia alkoholu na stadionie (czy boisku) w trakcie meczu (innej imprezy) różnią się w zależności od tego czy jest to impreza masowa w rozumieniu ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz.U. 2009, Nr 62, 504 z późn. zmianami, zwana dalej BIM), czy jest to impreza niemasowa (wówczas regulacja jest zawarta w ustawie z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi - Dz.U. 2007, Nr 70, poz. 473 z późn. zmianami, zwana dalej AlkUst).

REKLAMA

W przypadku imprezy masowej należałoby najpierw sięgnąć do jej definicji zawartej w BIM. Zgodnie z art. 3 pkt 1 BIM przez imprezę masową należy przez to rozumieć imprezę masową artystyczno-rozrywkową, masową imprezę sportową, w tym mecz piłki nożnej, o których mowa w pkt 2-4 (…) jeżeli rodzaj imprezy odpowiada przeznaczeniu obiektu lub terenu, gdzie ma się ona odbyć. Pkt 3 powyższego artykułu stanowi, że masowa impreza sportowa to impreza masowa mającą na celu współzawodnictwo sportowe lub popularyzowanie kultury fizycznej, organizowana na: 
a) stadionie lub w innym obiekcie niebędącym budynkiem, na którym liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 1000, a w przypadku hali sportowej lub innego budynku umożliwiającego przeprowadzenie imprezy masowej - nie mniej niż 300,
b) terenie umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej, na którym liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób wynosi nie mniej niż 1000.

Zobacz również: Co jest imprezą masową?

Dodatkowo BIM w art. 3 pkt 4 definiuje mecz piłki nożnej jako masową imprezę sportową mającą na celu współzawodnictwo w dyscyplinie piłki nożnej, organizowaną na stadionie lub w innym obiekcie sportowym, na którym liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 1000.

Generalnie zatem z imprezą masową mamy do czynienia, gdy jest przewidziane miejsce dla co najmniej 1000 osób (imprezy na otwartym powietrzu) bądź co najmniej 300 osób (imprezy w zamkniętym pomieszczeniu).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Od 13 stycznia 2012 r. do BIM dodano art. 8a stanowiący o tym, że na imprezie masowej (z wyłączeniem imprezy podwyższonego ryzyka) dozwolone są sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych zawierających nie więcej niż 3,5 % alkoholu (w praktyce będzie to tylko piwo).

Napój alkoholowy zdefiniowany został w art. 46 AlkUst i ta definicja ma charakter uniwersalny w polskim prawie i tak napój alkoholowy to produkt przeznaczony do spożycia zawierający alkohol etylowy pochodzenia rolniczego w stężeniu przekraczającym 0,5 % objętościowych alkoholu. Powyższe czynności związane z napojami alkoholowymi mogę odbywać się wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych, a sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych mogą być prowadzone wyłącznie przez podmioty posiadające zezwolenie na sprzedaż alkoholu (o którym jest mowa w AlkUst) i które to podmioty dodatkowo prowadzą działalność polegającą na organizacji przyjęć.

Polecamy serwis: Wykroczenia

Sprzedaż alkoholu na imprezach masowych dozwolona jest jedynie w nietwardych opakowaniach, w praktyce w plastikowych kubkach (nie mogą być sprzedawane w opakowaniach w szczególności wykonanych ze szkła, metalu lub tworzyw sztucznych mogących stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego).

Formalnym warunkiem do sprzedawania, podawania i spożywania alkoholu podczas imprezy masowej jest dołączenie przez organizatora do wniosku o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej informacji o rozmieszczeniu miejsc i czasie, w których będą wykonywane czynności związane z napojami alkoholowymi. Przed 13 stycznia 2012 r. (czyli przed wejściem w życie tego przepisu) nie było możliwości sprzedawania, podawania ani spożywania napojów alkoholowych na imprezie masowej. Oczywiście w dalszym ciągu na podstawie AlkUst (o tym szerzej potem) zabronione jest wnoszenie napojów alkoholowych na imprezę masową.

Co do imprezy odbywającej się na stadionie, nie będącym imprezą masową uregulowania tej materii znajdują się w AlkUst. Na takich imprezach może odbywać się sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych zawierających do 4,5 % alkoholu bez żadnych warunków formalnych do spełnienia (oczywiście trzeba posiadać ogólne zezwolenie na sprzedaż alkoholu, o którym mowa w art. 18 AlkUst). Natomiast w przypadku napojów zawierających więcej niż 4,5 % alkoholu, to zgodnie z art. 14 ust. 5 AlkUst, ich sprzedaż może się odbywać na imprezach na otwartym powietrzu tylko za specjalnym zezwoleniem (chyba tu chodzi o wójta lub burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na lokalizację stadionu, choć ustawa milczy o zezwolenie kogo tu chodzi) i tylko w miejscach do tego wyznaczonych, z tym że zgodnie z art. 181 AlkUst w celu ułatwienia sprzedaży alkoholu przedsiębiorcom posiadającym zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych oraz jednostkom Ochotniczej Straży Pożarnej mogą być wydawane jednorazowe zezwolenia na sprzedaż na okres do 2 dni. Przy sprzedaży alkoholu na imprezach w zamkniętych pomieszczeniach (do 299 osób) nie ma żadnych specjalnych uregulowań, czyli nie trzeba mieć specjalnego zezwolenia, a jedynie zezwolenie na sprzedaż alkoholu z art. 18 AlkUst.

Oczywiście na podstawie art. 16 AlkUst zabronione jest wnoszenie napojów alkoholowych m.in. na teren stadionów i innych obiektów, w których odbywają się imprezy masowe sportowe i rozrywkowe. Osoby posiadające te napoje muszą przekazać je do depozytu pod rygorem niewpuszczenia lub usunięcia ze stadionu. A contrario (czyli rozumując przeciwnie) należy stwierdzić, że na niemasową imprezę (czyli z założenia do 999 bądź 299 osób) nie jest zabronione na podstawie AlkUst wnoszenie napojów alkoholowych. Organizator jednak może ustalić swój regulamin, który jest wiążący dla uczestników takiej imprezy i który może tego zabronić.

Zobacz również: Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy będzie można ubiegać się o wcześniejsze wyniki matur? Minister edukacji odpowiada

  Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie ma możliwości wcześniejszego przekazania wyników matur. Jednakże, dla osób planujących studia wyższe za granicą, np. w Danii czy Szwecji, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o przystąpieniu do matury w 2024 r. Wyniki egzaminu będą znane 9 lipca.

  TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

  Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

  Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

  Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

  Kredyt mieszkaniowy #naStart – dowiedz się jakie warunki? [video]

  W ostatnim czasie wrze od dyskusji na temat nowego programu rządowego, tj. kredyt mieszkaniowy #naStart, który ma wesprzeć młodych ludzi w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Ministerstwo zapewnia, że wszystko będzie łatwe i klarowne, ale czy tak rzeczywiście będzie?

  REKLAMA

  Nowe przepisy o KRS. Kto będzie wybierał członków Rady? Sejm podjął już decyzję, czas na Senat

  W piątek Sejm przyjął zmienioną wersję ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Kluczowe zmiany dotyczą sposobu wyboru sędziowskich członków Rady. Teraz to sędziowie, a nie Sejm, będą wybierać członków Rady, co jest zmianą w stosunku do przepisów obowiązujących od 2018 roku.

  Wakacje kredytowe w 2024 r. Sejm podjął ważną decyzję dla kredytobiorców

  W piątek Sejm uchwalił nowelę ustawy o wsparciu kredytobiorców. Nowelizacja zakłada przedłużenie tzw. wakacji kredytowych na 2024 rok. To oznacza, że raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia.

  MS przygotowuje zmiany w postępowaniu spadkowym. Mają zapobiegać rozbieżnym decyzjom sądów

  Rozbieżne postanowienia spadkowe uniemożliwiają spadkobiercom podjęcie działań takich jak podział majątku czy sprzedaż. Jakie zmiany proponuje resort sprawiedliwości?

  Projekt ustawy o związkach partnerskich już za dwa tygodnie

  Prace nad projektem ustawy o związkach partnerskich są w toku. Ministra ds. równości Katarzyna Kotula poinformowała w Programie Trzecim Polskiego Radia że szczegóły będą znane za dwa tygodnie. 

  REKLAMA

  Nowy przedmiot w szkołach od 1 września 2025 r.

  Jak poinformowała ministra edukacji Barbara Nowacka od 1 września 2025 r. w szkołach ma się pojawić nowy przedmiot. Dotyczy to uczniów klas IV-VIII i I-II szkół ponadpodstawowych.

  Domański: dwie niedziele handlowe w miesiącu oznaczałyby większe wpływy z VAT; jestem również zwolennikiem przywrócenia możliwości handlu w niedzielę

  Wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu oznaczałoby nieznacznie, ale jednak wyższe wpływy budżetowe z tytułu podatku od towarów i usług (VAT), ocenił minister finansów Andrzej Domański

  REKLAMA