Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Karta pobytu

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe stawki opłat za karty pobytu i inne dokumenty wydawane cudzoziemcom obowiązują od 29 lipca 2022 r. Ile obecnie wynoszą?
Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę na 2 lata w trybie uproszczonym - którzy cudzoziemcy mogą otrzymać zezwolenie w tym trybie?
Karta pobytu, w okresie jej ważności, potwierdza tożsamość cudzoziemca podczas jego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz uprawnia, wraz z dokumentem podróży, do wielokrotnego przekraczania granicy bez konieczności uzyskania wizy. Co warto wiedzieć o dokumencie? Czy kartę pobytu należy wymieniać?
Zdaniem UODO pracodawca ma prawo żądać potwierdzenia legalnego pobytu pracownika w Polsce. Ma bowiem prawo do żądania innych danych osobowych niż wymieniono w art. 221 § 1 i 3 Kodeksu pracy, gdy jest to niezbędne do zrealizowania uprawnienia lub spełnienia obowiązku wynikającego z przepisu prawa. Tymczasem obowiązek posiadania dokumentów legalizujących pobyt w Polsce cudzoziemca nakładają właśnie przepisy prawa.
Cudzoziemcy pracujący w Polsce podczas epidemii koronawirusa mają przedłużone dokumenty legalizujące pobyt i pracę w kraju. Jakie jeszcze rozwiązania zostały przewidziane?
Przepisy wprowadzone w związku z pandemią COVID-19 przesuwają terminy związane z załatwianiem spraw cudzoziemców dotyczących ich pobytu w Polsce. Ma to wpływ na długość pobytu cudzoziemców w Polsce, możliwość ich legalnej pracy oraz załatwianie spraw przez urzędy.
Prawo do świadczeń rodzinnych i świadczenia pielęgnacyjnego przysługuje także w okresie oczekiwania przez obywatela Ukrainy na wydanie karty pobytu. Organ pomocy społecznej z powodu braku karty pobytu wstrzymał wypłatę świadczeń. Po interwencji RPO Wojewoda Mazowiecki stwierdził, że wystarczy informacja o złożeniu wniosku w paszporcie. Ponadto cudzoziemiec był uprawniony do wykonywania pracy w Polsce.