REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kodeks cywilny, Spadkobiercy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowe zasady dziedziczenia długów spadkowych

Za blisko pół roku wejdą w życie nowe zasady dziedziczenia długów: tylko do wysokości odziedziczonego majątku, a nie - jak do tej pory - w całości. Bronisław Komorowski podpisał 1 kwietnia br. nowelizację prawa cywilnego, która wprowadza te przepisy.

Powstanie centralna baza rachunków (CBR)

Wspólna propozycja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Finansów oraz Prokuratury Generalnej zakłada przygotowanie projektu ustawy o centralnej bazie rachunków (CBR). Centralna baza rachunków ma przede wszystkim ułatwić dostęp służb państwa do kont m.in. osób parających się tzw. przestępczością "białych kołnierzyków" oraz ułatwić sytuację spadkobierców.

Łatwiejszy dostęp do rachunków bankowych spadkodawców

Ułatwienie spadkobiercom dostępu do rachunków bankowych osób zmarłych - taki jest cel projektu nowelizacji Prawa bankowego, ustawy o SKOK i ustawy o ewidencji ludności, który przygotowali senatorowie PO.

Łatwiejszy dostęp do rachunków bankowych dla spadkobierców

Ułatwienie spadkobiercom dostępu do rachunków bankowych osób zmarłych - taki jest cel projektu nowelizacji Prawa bankowego, ustawy o SKOK i ustawy o ewidencji ludności, który przygotowali senatorowie.

REKLAMA

Zawieranie umów cywilnoprawnych – korzyści dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy chętniej zawierają umowy o dzieło czy zlecenie, niż nawiązują stosunek pracy z pracownikami. Wynika to z konieczności redukcji kosztów w firmie. Umowy cywilnoprawne dają bowiem przedsiębiorcom sporo korzyści, nie generując nadmiernych kosztów.

Czy można w umowie wyłączyć lub ograniczyć odpowiedzialność deliktową?

Kwestie związane z odpowiedzialnością to jedne z kluczowych dla stron postanowień umownych. Zasada swobody umów, wyrażona w art. 3531 k.c., daje stronom możliwość ułożenia stosunku prawnego zgodnie z ich interesem i wolą. Uznanie stron nie jest oczywiście nieograniczone. Treść lub cel stosunku prawnego nie mogą pozostawać w sprzeczności z jego właściwością (naturą), zasadami współżycia społecznego oraz ustawą (por. art. 3531 k.c. i art. 58 k.c.). Istotne znaczenie mają w tym ostatnim przypadku zwłaszcza przepisy o charakterze wiążącym, których umowna modyfikacja jest niedopuszczalna w ogóle lub ograniczona.

Zmiana regulaminu loterii promocyjnej i promocji o charakterze ciągłym

Akcje promocyjne o charakterze ciągłym charakteryzują się tym, że nie jest znana data ich zakończenia. Zmiana regulaminu w takim wypadku jest skomplikowana i nie zawsze możliwa. Zmiany dokonuje się najczęściej w formie aneksu do regulaminu. Jak to wygląda w przypadku loterii promocyjnej i audiotekstowej?

Zmiana regulaminu akcji promocyjnej o charakterze nieciągłym

Prawidłowe przeprowadzenie akcji promocyjnej – o charakterze nieciągłym bądź ciągłym, wiąże się w pierwszej kolejności ze sporządzeniem regulaminu promocji. Obowiązek sporządzenia regulaminu nie wynika jednakże bezpośrednio z przepisów prawa. Czy można zmienić regulamin w czasie trwania promocji o charakterze nieciągłym?

REKLAMA

Zapis windykacyjny przedsiębiorcy

Wielu przedsiębiorców wkłada w swoje przedsiębiorstwa wiele wysiłku, budując latami ich majątek, markę, bazę kontaktów i zadowolonych klientów. Wszyscy oni powinni zatem pamiętać, żeby na wypadek swojej śmierci zabezpieczyć nie tylko rodzinę, ale i przyszłość swojego biznesu. Powinni zatem pomyśleć o zapisie windykacyjnym.

Wykonanie zapisu testamentowego a obowiązek złożenia formularza SD-Z2

Zdaniem organów podatkowych dla zastosowania zwolnienia określonego w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, jeżeli wykonanie zapisu zostało dokonane przez zawarcie umowy przenoszącej własność nieruchomości w formie aktu notarialnego, nie jest wymagane złożenie formularza SD-Z2 do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Specyfika umów cywilnoprawnych

Umowy cywilnoprawne nie zostały uregulowane w kodeksie pracy a to oznacza, że nie przyznają uprawnień, jakie przysługują pracownikom. Należą do nich umowy o dzieło i zlecenia. Jaka jest specyfika tych umów?

Postępowanie przed sądami - dokumenty elektroniczne będą zrównane z papierowymi

W Sejmie trwają prace nad nad rządowym projektem zmian w prawie, które mają na celu m.in. wprowadzenie nowej formy składania oświadczeń woli, elektronicznej licytacji ruchomości, jak również elektronicznego zajęcia rachunku bankowego. Zmiany mają na celu także zrównanie mocy prawnej dokumentów papierowych i elektronicznych.

Roszczenia reprywatyzacyjne - nowe perspektywy po wyroku NSA

Naczelny Sąd Administracyjny, po skardze kasacyjnej wniesionej przez M. Szulikowski i Partnerzy Kancelarię Prawną, wydał precedensowy wyrok z dnia 27 czerwca 2014 r. w sprawie dotyczącej postępowania przed Ministrem Gospodarki o stwierdzenie nieważności orzeczenia z 1949 r. o przejęciu na własność Państwa jednego z warszawskich, funkcjonujących przed II wojną światową renomowanych przedsiębiorstw.

Specjalne formy sprzedaży

Sprzedaż jest najbardziej powszechną umową, z którą każdy spotyka się przynajmniej kilka razy w tygodniu. Nie zawsze jednak jest dokonywana w sposób ogólnie przyjęty, czasem własność na kupującego przechodzi dopiero po spełnieniu dodatkowego warunku lub upływie określonego czasu.

Kontrakt menedżerski

Kontrakt menedżerski jest nową formą zatrudnienia, zwaną także „umową o zarządzanie”. Należy do rodzaju umów cywilnoprawnych, choć Kodeks cywilny wprost tego typu umowy nie statuuje. Jest wygodnym kontraktem zwłaszcza dla osób dynamicznych i kreatywnych.

Jakie są skutki odstąpienia od umowy o dzieło?

Umowa o dzieło jest umową zawartą między przyjmującym zamówienie, a zamawiającym. Dotyczy stworzenia rzeczy lub wykonania czynności wedle indywidualnych wskazówek zamawiającego, z efektem dostosowanym do jego osobistych potrzeb. Jeśli jednak któraś ze stron zechce odstąpić od umowy, jakie są tego skutki?

Czy wynagrodzenie umowy o dzieło jest stałe?

Umowa o dzieło jest umową zawsze odpłatną, w wysokości zależnej od uzgodnień stron, właściwości stosunków danego rodzaju lub od nakładu pracy wykonawcy dzieła. W trakcie tworzenia dzieła mogą zajść jednak okoliczności, które wpłyną znacząco na końcową sumę.

Odpowiedzialność za długi spadkowe – zmiany od 2015 roku

12 sierpnia 2014 r. rząd przyjął projekt nowelizacji kodeksu cywilnego w zakresie odpowiedzialności za długi zmarłego (spadkodawcy). Wprowadzona ma zostać zasada odpowiedzialności za długi spadkowe z tzw. dobrodziejstwem inwentarza (tj. do wysokości wartości aktywów), w miejsce obowiązującej obecnie zasady odpowiedzialności nieograniczonej. Zasady te mają również decydujące znaczenie przy odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe spadkodawcy.

Egzekucja z majątku spółki cywilnej

Majątek spółki cywilnej jest nienaruszalny w trakcie trwania umowy spółki. Kodeks cywilny dopuszcza jednak możliwość wypowiedzenia wkładu wspólnika przez osobę trzecią, jeśli jest to jego wierzyciel osobisty.

Przelew wierzytelności, a przejęcie długu

Co do zasady zobowiązanie istnieje między określonymi z góry stronami, które pozostają pewnymi stałymi stosunku prawnego. Prawo cywilne dopuszcza jednak możliwość zmiany osoby dłużnika lub wierzyciela, bez wpływu na pozostałą część umowy.

Wypowiedzenie bezterminowej umowy najmu

Umowę bezterminową można wypowiedzieć w każdym czasie, zachowując terminy umowne, ustawowe, zwyczajowe, a w razie braku takich terminów – niezwłocznie po złożeniu drugiej stronie wypowiedzenia. Jest to stosunek prawny ciągły, w przypadku którego zastrzeżenia o niemożliwości wcześniejszego rozwiązania są nieważne.

Czy zastrzeżenia o braku odpowiedzialności za rzeczy pozostawione są skuteczne?

Popularnym hasłem zamieszczanym nie tylko przy szatniach, ale i w innego rodzaju miejscach świadczących usługi jest „za rzeczy pozostawione zakład nie odpowiada”. Takie oświadczenie nie zawsze wywołuje jednak skutek i zazwyczaj właściwe osoby powinny sprawować pieczę nad pozostawionymi przedmiotami.

Czy e-sklep może powołać się na błąd?

Zakupy w sklepie internetowym są formą zawarcia umowy na odległość, która może ułatwić konsumentom wybór towaru i uzyskanie odpowiedniej ceny, lecz także potrafi nieść za sobą sporą dozę ryzyka. Zazwyczaj to kupujący jest bardziej chroniony przez prawo, jednak istnieją sytuacje, gdy e-sklep może nie zrealizować umowy, powołując się na błąd.

Umowa sponsoringu

Umowa sponsoringu nie jest regulowana osobno w Kodeksie cywilnym, jednak w świadomości kontrahentów ukształtowała się na przestrzeni ostatnich kilku lat jako umowa nienazwana, z charakterystycznymi dla niej prawami i obowiązkami obu stron.

Prawidłowa nazwa spółki cywilnej

Spółka cywilna stanowi umowę zawartą między wspólnikami i nie posiada osobowości prawnej. Przepisy prawa nie regulują kwestii związanej z nazwą spółki. Zgodnie jednak z orzecznictwem – nazwa spółki nie musi zawierać imion i nazwisk jej wspólników, a sami wspólnicy mogą wystąpić do urzędu skarbowego o wydanie opinii na temat nazwy ich spółki.

Problem masowych powództw o uznanie postanowienia wzorca umowy za niedozwolone - część II

Z pewnością wielu przedsiębiorców prowadzących handel w Internecie słyszało lub wręcz spotkało się osobiście ze zjawiskiem powództw wytaczanych przez osoby fizyczne lub organizacje reprezentujące interesy konsumentów o uznanie postanowień wzorców umownych za niedozwolone. Sposób działania tych podmiotów jest zazwyczaj bardzo podobny; w pierwszej kolejności wyszukują w regulaminach sklepów internetowych postanowienia identyczne lub podobne z postanowieniami wpisanymi do rejestru klauzul abuzywnych prowadzonego przez Prezesa UOKiK. W pierwszej części artykułu skupiłem się na przedstawieniu pojęcia tzw. rozszerzonej skuteczności wyroku w sprawach o uznanie postanowienia wzorca umownego za niedozwolony. Rozumienie tego mechanizmu ma kluczowe znaczenie dla problemu masowego wytaczania powództw o klauzule abuzywne co będzie przedmiotem niniejszej części artykułu.

Nieprawidłowe tymczasowe zlecenia

Kontrole Państwowej Inspekcji Pracy wykazały, że tymczasowe zlecenia są pełne nieprawidłowości. Jak podkreśla rzeczniczka Inspekcji Danuta Rutkowska, co piąta umowa między agencją a pracownikiem tymczasowym jest źle sporządzona.

Spadkobierca może odliczyć straty spadkodawcy

Spadkobierca dziedziczący firmę i kontynuujący jej działalność ma prawo do odliczenia od dochodu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej strat z lat ubiegłych wykazanych w zeznaniach podatkowych spadkodawcy.

Reprezentacja spółki cywilnej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego

Zgodnie z przepisami prawa zamówień publicznych, w przypadku gdy nie stanowią one inaczej – zastosowanie znajdą regulacje kodeksu cywilnego. Wobec tego, w przypadku spółki cywilnej, prawo do reprezentacji będzie przysługiwało każdemu wspólnikowi, jeżeli reprezentacja nie przekracza zakresu zwykłych czynności.

Problem masowych powództw o uznanie postanowienia wzorca umowy za niedozwolone - część I

Z pewnością wielu przedsiębiorców prowadzących handel w Internecie słyszało lub wręcz spotkało się osobiście ze zjawiskiem powództw wytaczanych przez osoby fizyczne lub organizacje reprezentujące interesy konsumentów o uznanie postanowień wzorców umownych za niedozwolone. Sposób działania tych podmiotów jest zazwyczaj bardzo podobny – w pierwszej kolejności wyszukują w regulaminach sklepów internetowych postanowienia identyczne lub podobne z postanowieniami wpisanymi do rejestru klauzul abuzywnych prowadzonego przez Prezesa UOKiK.

Zarządca jako reprezentant wspólnoty mieszkaniowej w sądzie

Wspólnoty mieszkaniowe w przeważającej większości przypadków korzystają z usług tzw. zarządców. Są nimi podmioty zewnętrzne, zwykle działające w formie spółek kapitałowych, dla których zarządzanie nieruchomościami jest podstawowym przedmiotem działalności. Na gruncie postępowań sądowych rodzi się w związku z tym pytanie o podstawę prawną reprezentacji wspólnot mieszkaniowych przez takich zarządców.

Umowy zlecenia 2015 r.

Umowy zlecenia, czyli tzw. umowy śmieciowe są najchętniej wykorzystywane przez pracodawców. Dzięki temu firmy mogą znacznie redukować koszty zatrudnienia. Nie od wszystkich zleceń są jednak odprowadzane składki do ZUS. Jak będzie wyglądało oskładkowanie zleceń w 2015 r.?

Odstąpienie inwestora od umowy o roboty budowlane

Inwestor może odstąpić od umowy o roboty budowlane w przypadku opóźnienia w rozpoczęciu lub zakończeniu prac przez wykonawcę. Powodem może być również wadliwe wykonanie przez niego inwestycji. W jaki sposób odstąpić od umowy?

Pracodawcy o zmianach w oskładkowaniu umów zleceń

Przedsiębiorca, który wygrał przetarg publiczny na obsługę obiektów państwowych najniższą ceną może mieć problemy z nowym systemem składek od umów zleceń. Konfederacja Lewiatan chce 12 miesięcy vacatio legis i rozliczenia w ramach rocznego limitu składek.

Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki cywilnej

Spółka cywilna stanowi umowę zawieraną między wspólnikami w celu prowadzenia wspólnie działalności z nastawieniem na osiąganie zysków. Każdy ze wspólników jest uprawniony do prowadzenia spraw spółki a za zobowiązania spółki wspólnicy ponoszą solidarną odpowiedzialność. Czy wierzyciele mogą sięgnąć do majątków osobistych wspólników?

Odpowiedzialność pracownika za mienie powierzone

Pracownik ponosi szczególną odpowiedzialność za szkodę powstałą w mieniu powierzonym mu przez pracodawcę. Jest to rodzaj surowej odpowiedzialności i charakteryzuje się domniemaniem winy, wobec czego pracodawca nie musi jej udowadniać. Pracownik odpowiada zatem w pełnej wysokości za powstałą szkodę.

Działalność gospodarcza i umowa zlecenie w świetle przepisów o podatku dochodowym

Jeżeli umowa zlecenia nie będzie zawarta w ramach działalności gospodarczej to przychody osiągane z tego tytułu należy zakwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednocześnie podatnikowi, która uzyskuje przychody z tytułu umowy zlecenia, przysługują koszty uzyskania przychodów w wysokości 20% uzyskanego przychodu.

Umowa o pracę a umowa zlecenie - co można zyskać?

Bieżące dane GUS podają, iż spośród 8 mln pracujących około 815 tys. osób zatrudnionych jest na podstawie umów o charakterze pozapracowniczym. Atypowe formy zatrudnienia, do których zalicza się umowa zlecenie, uelastyczniają stosunki pracy, co pozwala na omijanie regulacji kodeksowych i obniża koszty funkcjonowania przedsiębiorstw.

Zabezpieczenie interesów przedsiębiorcy – kary umowne

Strony umowy cywilnoprawnej mogą zastrzec w umowie o wykonanie zobowiązań o charakterze niepieniężnym- kary umowne. Kara umowna uregulowana w artykułach 483-486 kodeksu cywilnego pełni funkcję odszkodowawczą za niewykonanie lub nienależne wykonanie zobowiązań wynikających z umowy. Kara umowna nie może być jednak zastosowana w umowach o pracę na rzecz pracodawcy.

Jak zrezygnować w funkcji członka zarządu?

Każdy członek zarządu może zrezygnować z pełnionej funkcji w dowolnym momencie. Należy jednak pamiętać, że rezygnacja będzie jedynie skuteczna w momencie gdy zostanie w odpowiedni sposób zakomunikowana. Kodeks spółek handlowych odsyła w tej kwestii do Kodeksu cywilnego, który reguluje przepisy o wypowiedzeniu zlecenia przez przyjmującego zlecenie.

Jak napisać aneks do umowy?

Zawierając umowy często po jakimś czasie, czy to po stronie nas samych czy po drugiej stronie, zachodzą potrzeby zmiany dotychczasowej umowy. Umowę taką można zmieniać zawierając do niej aneks. Jak napisać aneks do umowy?

Czy do kontraktu menedżerskiego stosuje się przepisy kodeksu pracy

Czy kontrakt menedżerski skutkuje nawiązaniem stosunku pracy i czy w przypadku tego rodzaju kontraktów mają zastosowanie przepisy kodeksu pracy?

Najważniejsze zmiany w prawie w 2013 r. - cz. III

Jaki był ten 2013 rok w polskim prawie? Koniec roku to czas, kiedy podsumowujemy minione dwanaście miesięcy. Przedstawiamy więc najważniejsze nowelizacje aktów prawnych oraz nowe przepisy, które weszły w życie w mijającym roku.

Prowadzenie cudzych spraw bez zlecenia

Zajmowanie się cudzymi sprawami może stanowić treść prawa lub obowiązku, wynikającego z łączącego strony stosunku prawnego. Jego źródłem może być zarówno ustawa np. wykonywanie władzy rodzicielskiej, jak również umowa np. zlecenia, umowa agencyjna , a także jednostronna czynność prawna np. udzielenie pełnomocnictwa.

Spółka cywilna jest zobowiązaniem wspólników

Spółka cywilna jest to umowa zawierana między kilkoma przedsiębiorcami, którzy planują wspólnie prowadzić działalność. Procedura założenia nie jest skomplikowana a forma umowy nie wymaga aktu notarialnego. Dodatkowo każdy ze wspólników rozlicza się z fiskusem samodzielnie.

Ulga podatkowa przy opiece nad spadkodawcą

Na posiedzeniu 22 listopada 2013 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, która przywraca ulgę podatkową dla osób z III grupy podatkowej, które do 31 grudnia 2006 r. sprawowały opiekę nad spadkodawcą na podstawie umowy zawartej przed organem gminy, a po tym dniu odziedziczyły po takiej osobie dom lub mieszkanie.

W jakiej formie należy udzielić prokury?

Prokura jest rodzajem pełnomocnictwa, którego udziela przedsiębiorca na piśmie pod rygorem nieważności. Kto może zostać prokurentem? Jakie są konsekwencje za niezachowanie odpowiedniej formy?

Rozliczenie majątkowe osób pozostających w konkubinacie

W polskim systemie prawnym pojęcie konkubinat nie występuje. Jak więc dokonać rozliczenia pomiędzy konkubentami, którzy w trakcie trwania związku nabyli wspólnie przedmioty majątkowe, np. kupili dom lub samochód?

Przebaczenie w prawie spadkowym – niegodność dziedziczenia i wydziedziczenie

Instytucja przebaczenia w prawie spadkowym, określona w art. 930 i art. 1010 Kodeksu cywilnego, odnosi się do niegodności dziedziczenia (o którym mowa w art. 928 Kodeksu cywilnego) oraz wydziedziczenia (o którym mowa w art. 1008 Kodeksu cywilnego). Zatem ma ona zastosowanie do wszystkich sytuacji, w których ustawa uznaje, iż względy natury moralnej lub etycznej przemawiają za pozbawieniem korzyści ze spadku pewnych spadkobierców.

W jakim zakresie inwestor jest odpowiedzialny za zobowiązania wobec podwykonawcy?

Przy realizacji dużych inwestycji budowlanych zaangażowanych jest zazwyczaj wiele podmiotów gospodarczych. Rodzi to problemy w momencie, gdy główny wykonawca nie wypłaca należności podwykonawcom. Wówczas firmy realizujące inwestycje, uważają, iż to inwestor ma obowiązek uregulować zobowiązania pieniężne wobec nich. Przepisy dotyczące tej kwestii nie są spójne, jednak jednolite orzecznictwo sądowe pozawala określić, w jakich sytuacjach roszczenia wobec inwestora są uzasadnione.

REKLAMA