REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Leasing, Umowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Definicje w standardach dotyczących rozliczania leasingu

Rozliczanie leasingu w oparciu o Międzynarodowe Standardy Rozliczeniowe wymaga zapoznania się ze wskazanymi w nich definicjami.

Zasady dotyczące rozliczania leasingu

Brak szczegółowych regulacji dotyczących zasada rozliczania leasingu powoduje konieczność odwołania się do Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. Ich celem jest określenie prawidłowych zasad rachunkowości.

Co oznaczają terminy leasingowe z MSR

Międzynarodowe Standardy Rachunkowości formułują szereg definicji odnoszących się do leasingu. Ich znajomość jest niezbędna dla jego prawidłowego rozliczania.

Ujęcie leasingu zgodne z MSR

Międzynarodowe Standardy Rachunkowości zawierają w swojej treści klasyfikacje leasingu. Jej znajomość jest niezbędna dla dokonywania prawidłowych rozliczeń tej formy finansowania działalności.

REKLAMA

Jakie formy leasingu są dopuszczalne

Leasing jako jedna z wielu form finansowania działalności gospodarczej występuje w zróżnicowanych formach. Konkretny podział na rodzaje zależy od przyjętego kryterium.

Wstępna opłata leasingową - interpretacje sądów i fiskusa

Wątpliwości i rozbieżności dotyczą przede wszystkim momentu zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wstępnych opłat leasingowych przez podatników ewidencjonujących koszty metodą memoriałową. A więc rozliczających koszty podatkowe w podziale na koszty bezpośrednio związane z przychodami danego roku oraz koszty pośrednie.

Jak funkcjonuje leasing zwrotny

Leasing jest jednym ze źródeł finansowania działalności gospodarczej alternatywnym w stosunku do kredytu bankowego. Jego szczególnym rodzajem jest leasing zwrotny.

Dodatek za znajomość języków obcych

REKLAMA

Dodatek za pracę zmianową

Pracodawca może zrekompensować pracownikowi uciążliwość pracy w różnych porach dnia i nocy poprzez wypłacanie dodatku zmianowego.

Kiedy umowa o pracę rozwiązuje się?

Kodeks pracy określa na jakiej podstawie oraz kiedy umowa o pracę rozwiązuje się.

Kiedy pracodawca może wypowiedzieć umowę pracownikowi w wieku przedemerytalnym?

Przepis art. 39 Kodeksu pracy stanowi, iż pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku

Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z przyczyn zawinionych lub niezawinionych przez pracownika. Należy podkreślić, że przepisy Kodeksu pracy określają kiedy pracodawca może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia.

Kiedy można rozwiązać umowę o pracę z kobietą w ciąży?

Co do zasady pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

Jakie są okresy wypowiedzenia?

Długość okresu wypowiedzenia zależy od rodzaju umowy, okresu zatrudnienia u danego pracodawcy oraz od czasu na jaki została zawarta umowa.

Umowa sezonowa

Jaki zapis warto zamieścić w umowie?

Każda umowa musi określać podstawowe elementy: wskazanie osób, które ją zawierają czyli określenie stron umowy, przedmiot umowy i treść stosunku zobowiązaniowego – czyli określenie zachowania każdej ze stron. Strony mogą także zamieścić w umowie zastrzeżenie dodatkowe. Niektóre zastrzeżenia dodatkowe pozwolą lepiej zabezpieczyć interesy strony, inne z kolei wprowadzą do umowy rozluźnienie umożliwiające uelastycznienie umowy. O jakich zapisach umownych mowa?

Wkrótce leasing konsumencki

Leasing konsumencki może stać się atrakcyjną alternatywa dla kredytów bankowych – donosi poniedziałkowy „Dziennik Gazeta Prawna”. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 2011 r.

Na co uważać przy umowie sprzedaży ratalnej

Przy sprzedaży na raty wydanie towaru kupującemu następuje przed całkowitą zapłatą ceny. Wysokość rat oraz termin ich spłaty powinien być określony w umowie. Pobierz wzór umowy.

Rodzaje leasingu a amortyzacja

W polskim systemie prawnym umowa leasingu do 2000 roku była umową nienazwaną, co oznacza, że strony mogły dowolnie kształtować uprawnienia i obowiązki wynikające z zawartej umowy. W wyniku nowelizacji kodeksu cywilnego dokonanej ustawą z dnia 26 lipca 2000 roku przepisy dotyczące relacji leasingobiorca - leasingodawca zostały wprowadzone do polskiego systemu prawa.

Odsetki maksymalne a odsetki za opóźnienie na tle umowy pożyczki

Strony umowy pożyczki mogą przewidzieć w jej treści obowiązek zapłaty odsetek. Odsetki mogą stanowić wynagrodzenie za korzystanie z cudzych pieniędzy (oprocentowanie), jak i mogą zostać zastrzeżone na wypadek opóźnienia co do terminu ich zwrotu (odsetki karne).

Przedsiębiorcy wolą leasing samochodu

Umowy leasingu stanowią bardzo popularny wśród przedsiębiorców sposób pozyskiwania samochodów do korzystania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Łączą w sobie elementy zarówno umów kredytu, jak i najmu.

Dlaczego przedsiębiorcy wolą leasing samochodu?

Pozyskiwanie przez przedsiębiorców samochodów wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej często następuje za pośrednictwem umowy leasingu. Stanowi ona połączenie elementów umowy kredytu i najmu.

Błąd w oświadczeniu woli

Błąd jest jedną z wad oświadczenia woli. W wypadku kiedy dokonamy czynność prawną pod wpływem błędu, po spełnieniu wymaganych warunków, możemy uchronić się przed jej negatywnymi konsekwencjami.

Wynajem samochodu może być tańszy

Rynek krótkoterminowego wynajmu pojazdów reaguje na zmiany, które kryzys gospodarczy wywołał w branży. W czasie ożywienia turystycznego firmy wabią klientów tańszymi kosztami.

Jak rozliczać wstępne opłaty leasingowe

Wątpliwości i rozbieżności dotyczą przede wszystkim momentu zaliczania do kosztów podatkowych wstępnych opłat leasingowych przez podatników ewidencjonujących koszty metodą memoriałową, a więc rozliczających koszty podatkowe w podziale na koszty bezpośrednio związane z przychodami danego roku oraz koszty pośrednie.

Czym jest umowna właściwość sądu

Umowna właściwość sądu ma miejsce wtedy, gdy w postanowieniach umowy strony ustaliły jaki sąd będzie właściwych dla ewentualnych sporów pomiędzy nimi. Często takie postanowienia są stosowane względem konsumentów.

Koszty uzyskania przychodów u korzystającego (leasingobiorcy)

Ustawy o podatkach dochodowych (od osób fizycznych i osób prawnych) tak samo definiują umowę leasingu. Takie same są również skutki podatkowe umów zarówno wobec podatników podatku dochodowego od osób fizycznych i podatników podatku dochodowego od osób prawnych.

Jakie skutki wywołuje opóźnienie spłaty rat leasingowych

Leasing na dobre zakotwiczył się w obrocie prawnym. Przedsiębiorcy korzystają z niego z niego w celu finansowania zakupu firmowych samochodów i maszyn. Należy jednak pamiętać, że umowa leasingowa niesie ze sobą zobowiązania finansowe, które mogą stać się powodem poważnego zadłużenia firmy.

Skutki opóźnienia spłaty rat leasingowych

Przedsiębiorcy coraz częściej korzystają z leasingu jako formy finansowania zakupu samochodu czy sprzętu. Podpisując umowę leasingową należy pamiętać, że jest to zobowiązanie, które teoretycznie może nieść za sobą niebezpieczeństwo zadłużenia firmy z powodu niespłaconych rat leasingowych.

Czym jest kara umowna

Kara umowna zastępuje odszkodowanie. Jeżeli dłużnik nie wykona zobowiązania lub wykona je nienależycie, będzie zmuszony naprawić szkodę. Jej wysokość można uzależnić od konkretnych okoliczności lub zastrzec, że dłużnik zapłaci karę umowną.

Co z fakturą VAT-marża przy leasingu

Faktura VAT-marża charakteryzuje się tym, że cena netto jest równa cenie brutto. Brak jest wyróżnionego podatku VAT, który można byłoby rozliczyć. Czy rodzi to problem dla firmy leasingowej, która wszystkie opłaty nalicza od ceny zakupu netto, dodając do nich 22 proc. VAT z tytułu leasingu? Przeczytaj.

Problem faktury VAT-marża przy leasingu

Faktura VAT-marża to taki dokument sprzedaży, na którym cena netto jest równa cenie brutto – nie ma podatku VAT, który można byłoby rozliczyć.
Firma leasingowa wszystkie opłaty nalicza od ceny zakupu netto, dodając do nich 22 proc. VAT z tytułu leasingu.

Umowy dotyczące spadku po osobie żyjącej

Co do zasady nieważna z mocy prawa jest umowa o spadek po osobie żyjącej. Jedynym wyjątkiem w tym zakresie jest zawarcie umowy o zrzeczenie się dziedziczenia przez spadkobiercę ustawowego z przyszłym spadkodawcą.

Zalety samochodu poleasingowego

Zaletą samochodu poleasingowego jest przede wszystkim jego wiek. Najczęściej są to młode, dwu lub czteroletnie auta. Dodatkowym atutem jest także to, że pojazdy tego typu cechuje duże zróżnicowanie w każdym z kryteriów – klasy modelowej, przebiegu, wyposażenia czy stanu technicznego.

Jakie są zalety samochodów poleasingowych

Wśród zalet samochodów poleasingowych wskazuje się nie tylko ich wiek, ale także to, że posiadają odpowiednio udokumentowany stan techniczny.

Leasing a wpłata początkowa jako koszty

Chcę skorzystać z leasingu, czy nie będę miał problemów jeżeli wpłatę początkową wrzucę w koszty?

Wpłata początkowa jako koszty przy leasingu

Czy wrzucenie wpłaty początkowej w koszty w przypadku umowy leasingu spowoduje powstanie jakichś problemów?

Nawet nowopowstała firma może liczyć na leasing samochodu

Zastanawiając się jaką metodę finansowania wybrać, by nabyć samochód przedsiębiorcy często zadają pytanie jak długo trzeba prowadzić firmę by dostać leasing, a jak długo by dostać kredyt.

Czy nowa firma może liczyć na leasing

Nowopowstała firma często staje przed problemem dotyczącym finansowania zakupu samochodu. Czy długo trzeba prowadzić firmę by dostać leasing? Co z kredytem? Przeczytaj.

Wybór źródła finansowania a koszty uzyskania przychodu

Zamierzam kupić pojazd i potrzebuję kosztów - z jakiego produktu powinienem skorzystać ?

Szkoda komunikacyjna w rozliczeniu kosztorysowym

Szkodę komunikacyjną chcę rozliczyć kosztorysowo. Auto jest w leasingu - czy będzie z tym problem ?

Co z VAT-em przy leasingu samochodów o masie do 3,5 tony?

Kiedy jest możliwe odliczenie całości podatku VAT naliczonego od opłat leasingowych i innych płatności wynikających z zawartej umowy leasingowej? Czy samochód ciężarowym musi spełniać określone warunki? Przeczytaj.

VAT przy leasingu samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony

Prawo do odliczenia całości podatku VAT naliczonego od opłat leasingowych lub innych płatności wynikających z zawartej umowy leasingowej jest możliwe jeżeli pojazd jest samochodem ciężarowym i spełnia obowiązujące warunki.

Czy można zwrócić wyleasingowane auto?

Czy przedmiot umowy leasingu można zwrócić? Co zrobić w sytuacji, gdy firma leasingowa sprzeda go znacznie poniżej zobowiązania i w konsekwencji trzeba będzie sporo dopłacić?

Zwrot wyleasingowanego auta

Przedmiot leasingu można zwrócić. Należy jednak liczyć się z tym, że firma leasingowa sprzeda go znacznie poniżej zobowiązania i w konsekwencji trzeba będzie sporo dopłacić.

Jak rozliczać szkody komunikacyjne leasingowanego auta

Czy istnieje możliwość kosztorysowego rozliczenia szkody komunikacyjnej jeżeli samochód jest przedmiotem umowy leasingu? W jaki sposób rozliczać szkody komunikacyjne leasingowanego auta?

Rozliczenie szkody komunikacyjnej wyleasingowanego auta

Szkodę komunikacyjną chcę rozliczyć kosztorysowo - auto jest w leasingu - czy będzie z tym problem ?

Czy wpłata początkowa jest kosztem?

Jeżeli dokonam zawarcia umowy leasingu, to czy będę miał możliwość zaliczenia wpłaty początkowej do kosztów? Eksperci odpowiadają na pytania dotyczące wpłaty początkowej przy leasingu.

Opodatkowanie leasingu

Chcę skorzystać z leasingu, czy nie będę miał problemów jeżeli wpłatę początkową wrzucę w koszty ?

Jak kupić auto, które jest za granicą

Chce kupić auto na firmę, które jest za granicą. Jak są możliwości finansowania?

REKLAMA