reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Finanse > Odsetki maksymalne a odsetki za opóźnienie na tle umowy pożyczki

Odsetki maksymalne a odsetki za opóźnienie na tle umowy pożyczki

Strony umowy pożyczki mogą przewidzieć w jej treści obowiązek zapłaty odsetek. Odsetki mogą stanowić wynagrodzenie za korzystanie z cudzych pieniędzy (oprocentowanie), jak i mogą zostać zastrzeżone na wypadek opóźnienia co do terminu ich zwrotu (odsetki karne).

Odsetki maksymalne

W dniu 20 lutego 2006 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz o zmianie niektórych innych ustaw, która wprowadziła do Kodeksu cywilnego pojęcie tzw. odsetek maksymalnych. Dodany wówczas do Kodeksu cywilnego art. 359 § 2¹ stanowi, że maksymalna wysokość odsetek w stosunku rocznym nie może przekraczać czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego. Stopa kredytu lombardowego wynosi 5,0%, a zatem aktualna wysokość odsetek maksymalnych nie może przekroczyć 20% w stosunku rocznym. W przypadku gdyby okazało się jednak, że strony określiły w umowie pożyczki oprocentowanie w wysokości przewyższającej 20% w stosunku rocznym, pożyczkodawcy i tak przysługiwałoby roszczenie o wypłatę odsetek jedynie do wysokości odsetek maksymalnych. Zabieg ten miał na celu wyeliminowanie możliwość zastrzegania przez strony w pożyczkach odsetek nadmiernie wygórowanych tzw. lichwiarskich. Do dnia 20 lutego 2006 r. Kodeks cywilny nie określał maksymalnej stopy odsetek, a postanowienia przewidujące nadmierne odsetki uznawano za nieważne ze względu na ich sprzeczność z zasadami współżycia społecznego (art. 58 § 2 kodeksu cywilnego). 

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Odsetki za opóźnienie

Czy jednak odsetki maksymalne mają również zastosowanie do odsetek za opóźnienie w terminie zwrotu pożyczki (odsetek karnych)? Czy jednak w tym przypadku możliwe jest określenie odsetek w wysokości przewyższającej wysokość odsetek maksymalnych?

Należy zwrócić uwagę, że zarówno w doktrynie prawa jak i w orzecznictwie nie wypracowano jednolitej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Nie wdając się w szczegóły dyskusji na ten temat, stwierdzić należy, że odsetki maksymalne dotyczą odsetek wynikających bezpośrednio z treści czynności prawnej, a więc np. z umowy pożyczki. Takie ograniczenie nie dotyczy jednak odsetek karnych albowiem tego rodzaju odsetki mają bezpośrednie źródło w przepisie ustawy, to jest w treści art. 481 Kodeksu cywilnego. Posługując się wykładnią językową stwierdzić należy, że ograniczenie możliwości określenia wysokości odsetek do wysokości odsetek maksymalnych (art. 359 § 2¹ kodeksu cywilnego) nie ma zastosowania do odsetek karnych za opóźnienie (art. 481 § 2 kodeksu cywilnego). Za taką interpretacja przemawia również charakter tych odsetek, które mają dyscyplinować pożyczkobiorcę w terminowym zwrocie przedmiotu umowy i stanowią formę odszkodowania dla pożyczkodawcy za to, że nie może dysponować swoimi pieniędzmi.

Zobacz również serwis: Konsument i umowy

Nie oznacza to oczywiście, że ich wysokość może być kształtowana przez strony umowy pożyczki w sposób dowolny. Ograniczenie w tym zakresie przewiduje nadal art. 58 § 2 Kodeksu cywilnego, który umożliwia przeprowadzenie dowodu, iż zastrzeżenie odsetek karnych w wysokości wyższej niż wysokość odsetek maksymalnych jest sprzeczna, w konkretnej sytuacji, z zasadami współżycia społecznego. Wówczas postanowienia umowy mogą zostać uznane za nieważne co do nadwyżki korzyści majątkowych ponad granicę określoną w omawianych przepisach.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odsetki za zwłokę w wykonaniu umowy.
Odsetki za zwłokę w wykonaniu umowy.

Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy128.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama