| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Postępowanie spadkowe > Umowy dotyczące spadku po osobie żyjącej

Umowy dotyczące spadku po osobie żyjącej

Co do zasady nieważna z mocy prawa jest umowa o spadek po osobie żyjącej. Jedynym wyjątkiem w tym zakresie jest zawarcie umowy o zrzeczenie się dziedziczenia przez spadkobiercę ustawowego z przyszłym spadkodawcą.

Przyszły spadkodawca nie może umówić się z przyszłymi spadkobiercami, jakie składniki majątku im przeznaczy, jak też oni nie mogą umówić się ze spadkodawcą o to, jakie spodziewane profity ich czekają. Chyba, że mowa jest o dziedziczeniu ustawowym i jest to umowa o zrzeczenie się dziedziczenia. Umowa ta musi być zawarta w formie aktu notarialnego.

Jeśli nie umówiono się inaczej to zrzeczenie się obejmuje również zstępnych zrzekającego się.

Można jednak zastrzec, że umowa dotyczy tylko spadkobiercy zawierającego taką umowę. Wówczas zstępni takiego spadkobiercy dziedziczą na zasadach ogólnych.
Skutek zrzeczenia się przejawia się w tym, ze spadkobierca zrzekający traktowany jest jako osoba, która nie dożyła otwarcia spadku. Wówczas do dziedziczenia dochodzą jego dzieci albo jeśli dzieci już nie żyją - wnuki. Jeśli natomiast umowa obejmowała wszystkich zstępnych to oni też są traktowani jako ci, którzy nie dożyli otwarcia spadku. Wszystkim tym osobom nie przysługuje również prawo do zachowku. 

Instytucja ta najczęściej stosowana w takich przypadkach, gdy rodzic daruje jednemu z dzieci istotny składnik majątku, a więc, aby już ten nadmiernie obdarowany za życia, nie korzystał również z majątku po śmierci spadkodawcy, kosztem pozostałych spadkobierców ustawowych.

Możliwe jest zawarcie umowy wzajemnej w tym zakresie, tzn. w jednej umowie zarówno bezpłatne przysporzenie od przyszłego spadkodawcy na rzecz zrzekającego się, jak też zrzeczenie się. Wówczas żadna ze stron nie obawia się, że zostanie wprowadzona w błąd przez drugą stronę, krótko mówiąc, aby uniknąć takich sytuacji, że przyszły spadkodawca dokonał już darowizny na rzecz przyszłego spadkobiercy, a przyszły spadkobierca odmówi zawarcia umowy w zakresie zrzeczenia się, można obie umowy zawrzeć jednocześnie, w jednej umowie.

Dopuszczalna jest inna forma załatwienia tej sprawy, z zastrzeżeniem warunku. Przykładowo, przyszły spadkobierca zrzeka się dziedziczenia pod warunkiem, że przyszły spadkodawca daruje na jego rzecz określona sumę pieniędzy lub określoną nieruchomość, czy inny składnik majątku. 

Zrzeczenie się dziedziczenia może być ułamkowe, tzn. w przypadku dziedziczenia ustawowego, jak wynika z kręgu spadkobierców, przyszły spadkobierca odziedziczyłby ¼ spadku, a zawiera umowę, mocą której zrzeka się i godzi się, odziedziczyć tylko 1/8 spadku. 

Nie można zrzec się dziedziczenia na korzyść innej osoby, tzn. ja się zrzekam dlatego, by dziedziczyła inna osoba, jak też nie można zrzec się dziedziczenia testamentowego. Zatem, jeśli mimo zawarcia umowy o zrzeczenie się dziedziczenia, spadkodawca sporządził na rzecz takiej osoby testament, to ta umowa o zrzeczenie się dziedziczenia nie wywołuje skutków prawnych. Osoba ta, mimo zrzeczenia się, będzie spadkobiercą testamentowym.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »