Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu małżeństwo. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące małżeństwo.
Korzystanie z nieruchomości przez byłego małżonka - kiedy za wynagrodzeniem?
Aktualizacja: 17.07.2020
Po rozwodzie może dojść do sytuacji, gdy tylko jeden z małżonków w całości korzysta z nieruchomości, wchodzącej w skład majątku wspólnego. Należy pamiętać, iż wynagrodzenie za korzystanie ze wspólnej nieruchomości przysługuje tylko w ściśle określonych prawem przypadkach. »
Podział majątku – o jakich roszczeniach pamiętać? [cz. 4 – nakłady na majątek wspólny]
Aktualizacja: 03.02.2020
Niektóre z roszczeń mogą być zgłoszone tylko do czasu zakończenia postępowania o podział majątku – później nie można ich już dochodzić w innych postępowaniach. O jakich roszczeniach pamiętać, by nie utracić prawa do ich dochodzenia? »
Podział majątku – o jakich roszczeniach pamiętać? [cz.3 – pobrane pożytki i dochody z rzeczy]
Aktualizacja: 17.01.2020
Niektóre z roszczeń mogą być zgłoszone tylko do czasu zakończenia postępowania o podział majątku – później nie można ich już dochodzić w innych postępowaniach. O jakich roszczeniach pamiętać, by nie utracić prawa do ich dochodzenia? »
Aktualizacja: 07.01.2020
Niektóre z roszczeń mogą być zgłoszone tylko do czasu zakończenia postępowania o podział majątku – później nie można ich już dochodzić w innych postępowaniach. O jakich roszczeniach pamiętać, by nie utracić prawa do ich dochodzenia? »
Podział majątku – o jakich roszczeniach pamiętać? [cz.1 – spłata długów]
Aktualizacja: 07.01.2020
Niektóre z roszczeń mogą być zgłoszone tylko do czasu zakończenia postępowania o podział majątku – później nie można ich już dochodzić w innych postępowaniach. O jakich roszczeniach należy pamiętać, by nie utracić prawa do ich dochodzenia? »
Nieruchomość obciążona hipoteką podczas podziału majątku małżonków - stanowisko Sądu Najwyższego
Aktualizacja: 12.04.2019
Jeśli podczas trwania małżeństwa małżonkowie trwają w ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej to po rozwodzie następuje podział ich majątku co do zasady w równych udziałach. Podział majątku wspólnego może być dokonany przed rozwodem, w trakcie sprawy rozwodowej, w czasie rozwodu, ale w osobnej sprawie oraz po rozwodzie. »
Podział majątku przed rozwodem
Aktualizacja: 22.02.2019
Czy podział majątku przed rozwodem jest możliwy? Okazuje się, że tak. Podpowiadamy jak go dokonać oraz ile to kosztuje. »
Podział majątku w trakcie rozwodu – 5 najważniejszych faktów
Aktualizacja: 14.02.2019
Małżonkowie mogą dokonać podziału majątku wspólnego w trakcie sprawy rozwodowej. Czy taki podział zawsze jest możliwy? O jakich faktach warto pamiętać? »
Wpływ ustanowienia rozdzielności majątkowej na stosunki majątkowe małżonków
Aktualizacja: 06.03.2018
Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa. Małżonkowie mogą jednak w umowie zawartej w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową, w tym rozdzielność z wyrównaniem dorobków, przy czym umowa taka może poprzedzać zawarcie małżeństwa. »
Ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną
Aktualizacja: 12.11.2014
Ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną, czyli ustanowienie rozdzielności majątkowej z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa ma miejsce wyjątkowo, w szczególności jeżeli małżonkowie żyli w rozłączeniu. Orzekając o ustanowieniu rozdzielności majątkowej z datą wsteczną, sąd powinien mieć na uwadze interesy zarówno rodziny, jak i wierzycieli małżonków. »
Podział majątku wspólnego małżonków
Aktualizacja: 20.11.2014
Podziału majątku wspólnego małżonków dokonać można zarówno w trakcie rozwodu, jak i po jego zakończeniu. Zgodnie z przepisami Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, na wniosek jednej ze stron, sąd może orzec o kwestii podziału majątku wspólnego już w wyroku orzekającym rozwód, o ile przeprowadzenie podziału nie spowoduje nadmiernych trudności i zwłoki w postępowaniu. Co do zasady, przy podziale majątku wspólnego uwzględnia się stan majątku z chwili zniesienia współwłasności, a wartość tego majątku z chwili orzekania. »
Podział przedmiotów urządzenia domowego przy rozwodzie w Niemczech
Aktualizacja: 03.04.2012
Postępowanie sądowe w tej sprawie jest osobną sprawą rodzinną, która może, ale nie musi, być rozpoznawana łącznie z rozwodem. Do przedmiotów urządzenia domowego należą rzeczy ruchome, które służą do użytku obojga małżonków, a więc przede wszystkim meble, dywany, obrazy i wszystkie ruchome rzeczy znajdujące się w mieszkaniu małżeńskim. »
Podział majątku - w sądzie czy polubownie?
Aktualizacja: 10.02.2012
Sąd nie jest jedynym rozwiązaniem dla rozwiedzionych małżonków, którzy chcą podzielić swój majątek. Czy warto zdecydować się na rozwiązanie sprawy w sądzie polubownym lub u mediatora? »
Do jakiego sądu wnieść wniosek o podział majątku?
Aktualizacja: 31.10.2011
Kiedy składa się wniosek o podział majątku małżonków? W jakich sytuacjach ustaje wspólność majątkowa małżeńska? Do jakiego sądu należy złożyć wniosek? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w poniższym tekście. »
Jak napisać wniosek o podział majątku wspólnego?
Aktualizacja: 17.10.2011
Praktyczne porady dla osób, które chcą sporządzić wniosek o podział majątku wspólnego po rozwodzie. Gdzie złożyć pismo? Jakie dokumenty dołączyć? »