REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy ogół praw i obowiązków w spółce komandytowej należy do małżonka wspólnika?

Adwokat Małgorzata Duś
Kancelaria Adwokacka
Kiedy ogół praw i obowiązków w spółce komandytowej należy do małżonka wspólnika?
Kiedy ogół praw i obowiązków w spółce komandytowej należy do małżonka wspólnika?

REKLAMA

REKLAMA

Tylko Ty jesteś wspólnikiem spółki komandytowej, ale Twoja była żona lub były mąż żąda wielomilionowej spłaty. Czy sąd przyzna jej lub jemu rację?
rozwiń >

Ustroje majątkowe małżeńskie

Wyjaśnijmy sobie w pierwszej kolejności jak kształtuje się sytuacja majątkowa małżonków. Jeżeli małżonkowie nie zdecydowali się na podpisanie tzw. intercyzy, która zazwyczaj rozdziela majątki małżonków wypracowane w trakcie trwania małżeństwa, to obowiązuje ich tzw. wspólność majątkowa. Oznacza ona, że ich majątek dzieli się na 3 odrębne majątki: (1) majątek osobisty żony, (2) majątek osobisty męża, (3) majątek wspólny żony i męża.

REKLAMA

Nabycie OPIO ze środków pochodzących z majątku wspólnego

Wyobraźmy sobie pewne małżeństwo, które nie zdecydowało się na zawarcie intercyzy i w ich małżeństwie obowiązuje ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej. Mąż w czasie trwania małżeństwa stał się wspólnikiem spółki Jan Kowalski i Adam Nowak spółka komandytowa. Spółka wkroczyła na międzynarodowy rynek i przynosiła wielomilionowe zyski. O ile spółka trwała dalej, o tyle małżeństwo Jana Kowalskiego już nie. W trakcie sprawy o podział majątku była już żona zażądała od Jana Kowalskiego spłaty w związku z tym, że – jak twierdziła – ogół praw i obowiązków został nabyty z ich wspólnych oszczędności.

Czy sąd przyzna żonie rację?

Tak. W związku z tym, że ogół praw i obowiązków został nabyty przez Jana Kowalskiego ze środków pochodzących z majątku wspólnego małżonków, to żona ma prawo do spłaty.

Nabycie OPIO ze środków pochodzących z majątku osobistego

Czy mąż może się w tej sytuacji bronić? Tak! Jeżeli udowodni, że środki finansowe, które przeznaczył na nabycie ogółu praw i obowiązków w spółce komandytowej pochodziły z jego majątku osobistego, np. z darowizny, którą otrzymał od matki, wówczas żona nie otrzyma spłaty!

Czy wspólność majątkowa zawsze jest korzystna?

Mogłoby się wydawać, że wspólność majątkowa to duża korzyść dla małżonka niebędącego wspólnikiem. Nie zawsze jednak tak jest! Wspólność majątkowa w takiej sytuacji może stanowić również duże zagrożenie! Należy zdawać sobie sprawę z tego, że w sytuacji, gdy spółka nie będzie tak dochodowa, jak w powołanym wcześniej przykładzie, ale wręcz przeciwnie, będzie przynosiła wielomilionowe straty, to wierzyciele poszukując zaspokojenia swojej wierzytelności mogą prowadzić egzekucję z majątku wspólnego wspólnika spółki komandytowej i jego małżonka!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy małżonek może się skutecznie bronić?

REKLAMA

Tak, może próbować udowodnić, że małżonek – wspólnik nie uzyskał jego zgody np. na zawarcie umowy spółki komandytowej, na mocy której małżonek stał się wspólnikiem tej spółki. Wówczas, egzekucja nie będzie mogła być prowadzona z majątku wspólnego.

Natomiast, najlepszym rozwiązaniem jest zapobiegnięcie takiej sytuacji w ten sposób, że małżonkowie zawrą umowę małżeńską, czyli tzw. intercyzę i ujawnią ją w Krajowym Rejestrze Sądowym. Wówczas, jeżeli wspólność została wyłączona, wierzyciel nie będzie mógł prowadzić egzekucji z majątku wspólnego, bo nie będzie on istniał.

Masz pytania - skontaktuj się z autorem tego artykułu:

Adwokat Małgorzata Duś
https://adwokatmalgorzatadus.pl/contact

Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, obejmuje stan prawny na dzień 14 stycznia 2023 r. W żadnym zakresie nie stanowi porady prawnej, ani oferty w rozumieniu przepisów prawa. Autor dokłada wszelkich starań w celu zachowania aktualności oraz rzetelności treści powyższego artykułu, niemniej jednak nie składa żadnych gwarancji, ani nie ponosi odpowiedzialności w tym zakresie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

2519 zł dla osób niepełnosprawnych w 2025 roku? Jest plan nowego dodatku do renty socjalnej zamiast stałej podwyżki do minimalnego wynagrodzenia

Od marca 2024 r. trwają w Sejmie prace nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Celem tej nowelizacji miało być stałe zwiększenie kwoty renty socjalnej z obecnych 1780,96 zł brutto do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie 4242 zł brutto). Jednak 9 maja 2024 r. na posiedzeniu sejmowej podkomisji przyjęto poprawkę, zgodnie z którą uprawnionym do renty socjalnej będzie przysługiwał dodatek w kwocie stanowiącej różnicę między tym świadczeniem a wysokością minimalnego wynagrodzenia. Zmiany mają obowiązywać dopiero od 2025 roku.

Wybory do europarlamentu w 2024 r. Jak głosować?

Wybory do europarlamentu zbliżają się wielkimi krokami. Kto może głosować w kraju? Jak można oddać swój głos poza miejscem zamieszkania? Co z osobami niepełnosprawnymi? O jakich terminach warto pamiętać? Odpowiadamy!

Nowe zasady funkcjonowania szkół i nowe formy kształcenia? W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst ustawy – Prawo oświatowe

W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst ustawy  – Prawo oświatowe. Jakie zmiany przepisów obejmuje?

REKLAMA

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy, na podstawie której będzie można wypłacić dodatki m.in. pracownikom pomocy społecznej i żłobków oraz zawodowym rodzinom zastępczym.

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada kompleksową reformą systemu pomocy społecznej.

1500 zł – takie wsparcie dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. O złożeniu wniosku muszą pamiętać rodzice. Ale kiedy to zrobić?

1500 zł – to wsparcie dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. O złożeniu wniosków muszą jednak pamiętać rodzice. Kiedy to zrobić, by otrzymać pieniądze jeszcze w wakacje?

Abonament RTV 2025 – ile wynosi. Jakie zniżki za zapłatę z góry za cały rok?

W 2025 roku będą obowiązywać takie same stawki abonamentu RTV jak w 2024 roku. Tak wynika z rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 13 maja 2024 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2025 r. 

REKLAMA

Czy pokrzywdzony musi bać się groźby, by jej sprawca został ukarany?

Groźba nie jest niczym przyjemnym. Wiele osób może odczuwać poważne obawy, a co za tym idzie także emocjonalno–psychiczne cierpienia utrudniające normalne, codzienne funkcjonowanie. Tymczasem są też ludzie bardzo odporni psychicznie na tyle, że w przypadku stosowania wobec nich gróźb, często mogą nie odczuwać ani żadnych obaw ani emocji.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby układu oddechowego. Astma, mukowiscydoza, następstwa przebytego COVID-19 i inne. Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że cały czas można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt Zakładu. Dotyczy to różnych schorzeń - także układu oddechowego. Tylko w zeszłym roku skierowanych zostało na rehabilitację lecznicza w ramach prewencji rentowej ZUS ponad 50,8 tys. osób w całej Polsce. Ponad tysiąc osób z całego kraju odbyło leczenie z powodu schorzeń układu oddechowego. Do dolegliwości tych należą m.in. mukowiscydoza, przewlekła choroba płuc, astma oskrzelowa, nadciśnienie płucne czy następstwa przebytego COVID-19.

REKLAMA