REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomość, Decyzja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ubezpieczenie nieruchomości - jakie korzyści

Bezpieczny dom to pragnienie prawie każdego z nas. Jednak większość ubezpieczeń nieruchomości wykupowanych jest dlatego, że wymagają tego banki przy kredycie hipotecznym. A co w sytuacji, kiedy ubezpieczenia nie ma, a wybuchnie pożar, pęknięta rura zaleje całe pomieszczenie lub zdarzy się inny niebezpieczny wypadek?

Podatek od sprzedaży nieruchomości

Sprzedaż mieszkania to czynność przynosząca znaczny przychód oraz związana z szeregiem formalności. Jedną z tych formalności jest konieczność zapłaty podatku. Ten podatek jest jednak należny tylko w określonych przypadkach a niekiedy związany z ulgą. Kiedy należy zapłacić i co jest podstawą opodatkowania?

Deklaracja dotycząca źródeł ciepła – zblilża się koniec terminu na jej złożenie

Deklaracja dotycząca źródeł ciepła w budynkach musi zostać złożona do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) do 30 czerwca 2022 roku. Kto musi ją złożyć, jak to zrobić i jakie grożą kary za niewywiązanie się z tego obowiązku?

Legalizacja pobytu i pracy cudzoziemców - czy będzie szybsza?

Czy nowe przepisy przyśpieszą proces legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców? Jak zmieniły się zasady wydawania zezwoleń na pracę i pobyt w Polsce?

REKLAMA

Wysokie wzrosty cen mieszkań w IV kwartale 2021

Dynamika wzrostów cen w ostatnim kwartale 2021 na rynku wtórnym wzrosła w porównaniu do poprzedniego kwartału. Wzrosty roczne były jeszcze wyższe. Na rynku wtórnym ceny rok do roku wzrosły aż o 7 proc., zaś na pierwotnym o 2,6 proc. Eksperci nie przewidują w najbliższym czasie spadku stawek za nieruchomości

Najem droższy niż przed pandemią: czy czekają nas kolejne podwyżki?

Najem mieszkania uchodzi za jedną za najbardziej opłacalnych inwestycji i dobrą ochronę kapitału przed inflacją. Jednak sytuacja na rynku najmu nieruchomości jest wrażliwa na zmiany. Jakie są dla niego perspektywy w obliczu zmian wynikłych z Polskiego Ładu, wstępnych zapowiedzi końca pandemii, czy też sytuacji gospodarczej? Stanie się bardziej rentowny, bo czynsze wzrosną, czy też najem jako inwestycja będzie coraz mniej opłacalny?

Wycofanie nieruchomości ze środków trwałych w 2022 r. - skutki w PIT i VAT

Wycofanie nieruchomości z działalności gospodarczej do majątku prywatnego pozostaje w 2022 r. neutralne podatkowo w podatkach dochodowych. A to oznacza, że czynność ta nie skutkuje powstaniem przychodu podatkowego do opodatkowania po stronie właściciela nieruchomości.

Rynek mieszkaniowy - 3 największe mieszkaniowe zaskoczenia 2021 r.

Rynek mieszkaniowy wzbudził wiele emocji w 2021 r. wśród jego uczestników i obserwatorów. Jakie zjawiska według portalu Get.Home.pl były na nim najbardziej zaskakujące w tym czasie?

REKLAMA

Inwestycje w nieruchomości. Koniec roku sprzyja zakupom mieszkań

Kupno mieszkania pod wynajem staje się coraz bardziej popularne. Zwłaszcza w dobie rosnących cen i wysokiej inflacji. Co przemawia za tym, aby decyzję o zakupie podjąć jeszcze przed końcem roku?

Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

Egzekucja komornicza z nieruchomości wspólnej małżonków?

Czy dopuszczalna jest egzekucja komornicza z nieruchomości wspólnej małżonków? Co w przypadku, gdy wierzycielem jest tylko jeden z małżonków?

ZUS czy IKE - do kiedy decyzja?

ZUS czy IKE - do kiedy trzeba zdecydować? Jak wybrać? Decyzja o wyborze ZUS wymaga złożenia deklaracji. Członek OFE ma na to określony termin. Co jeśli nie dokona wyboru?

Nieruchomość na cel publiczny a zasiedzenie służebności

Czy można nabyć przez zasiedzenie służebność przejazdu na nieruchomości przeznaczonej na cel publiczny? Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, samo przeznaczenie nieruchomości na cel publiczny nie skutkuje automatycznie w braku możliwości zasiedzenia służebności gruntowej na tej nieruchomości. Czym jest nieruchomość przeznaczona na cel publiczny?

Brak planu miejscowego a decyzja o warunkach zabudowy

Decyzja o warunkach zabudowy może być rozwiązaniem dla braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nieruchomości. Jakie znaczenie ma właściwie przeprowadzona analiza urbanistyczna i prawna?

Przekształcenie użytkowania wieczystego nieruchomości mieszkaniowej w prawo własności - RPO sugeruje zmiany w przepisach

Jeśli dotychczasowy użytkownik wieczysty zapłacił z góry wszystkie opłaty roczne za prawo użytkowania wieczystego nieruchomości, które potem odsprzedał, to nabywca i tak musi uiścić opłatę „przekształceniową”. W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich takie osoby powinny mieć prawo do nieodpłatnego przekształcenia, tym bardziej, że przysługuje ono np. spadkobiercy użytkownika wieczystego, który uiścił jednorazowo całą tę opłatę. Według skarżących ustawodawca wprowadził ich w swego rodzaju pułapkę, gdyż liczyli, że również będą zwolnieni z opłat.

Komunikacja z klientami w firmach deweloperskich w czasie COVID-19

Przedstawiciele firm deweloperskich odpowiadają na pytanie: "Jak w Państwa firmie zmieniła się komunikacja z klientami podczas lockdown i które z nowych rozwiązań na pewno zostaną z Państwem na dłużej?" Deweloperzy powszechnie wprowadzili elektroniczne narzędzia do rozmów i spotkań z klientami, wirtualne spacery po nieruchomościach, czy elektroniczne metody podpisywania umów rezerwacyjnych.

Podatek od nieruchomości. Jak wykazywać zwolnienia Covid-19 w sprawozdaniu SP-1 część B

W kolumnie, w której ujmowane są podstawy opodatkowania zwolnione z podatku od nieruchomości na mocy uchwał rad gmin, powinny zostać wykazane tylko te powierzchnie/wartości przedmiotów opodatkowania.

Luksusowe nieruchomości w cenie

Pomimo pandemii koronawirusa rynek luksusowych nieruchomości ma się całkiem dobrze. Deweloperzy nie notują spadków i nie narzekają na brak klientów.

Świadczenia przyznawane w drodze wyjątku przez Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

W sytuacji, gdy Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówi wnioskodawcy prawa do określonych świadczeń z uwagi na brak spełnienia określonych przesłanek przewidzianych przez prawo, istnieje możliwość ubiegania się o świadczenia w drodze wyjątku. Co warto o nim wiedzieć?

Zwolnienie z podatku od nieruchomości obiektu sportowego w czasie koronawirusa

Czy podmiot korzystający z obiektu sportowego, w związku z następstwami działania COVID-19 uprawniony jest do skorzystania ze zwolnienia od podatku od nieruchomości?

Podatek minimalny od przychodów z budynków komercyjnych - zapłaci nie tylko właściciel

Nie tylko właściciel nieruchomości zapłaci podatek minimalny od przychodów z budynków komercyjnych. Fiskus rozszerzył bowiem zakres opodatkowania o budynki niestanowiące co prawda własności (współwłasności) podatnika, ale wprowadzone przez niego do ewidencji środków trwałych podlegających amortyzacji.

Podatek od nieruchomości - gmina może zwolnić z podatku i przedłużyć termin płatności rat

Na podstawie specustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, gmina, w drodze uchwały, może wprowadzić zwolnienie oraz przedłużenie terminów płatności rat podatku od nieruchomości. Ministerstwo Finansów przedstawiło szczegółowe wyjaśnienia w tej sprawie.

Zmiany w prawie budowlanym 2020-2021 - projekt budowlany, pozwolenie na budowę

Zmiany w prawie budowlanym, które wejdą w życie w 2020 i 2021 r. mają na celu uproszczenie i przyspieszenie procesu inwestycyjno-budowlanego oraz zapewnienie większej stabilności rozstrzygnięć. Dotyczą m.in. projektu budowlanego i pozwolenia na budowę. Prezydent RP podpisał ustawę dnia 3 marca 2020 r.

Opodatkowanie dostawy niezabudowanej działki dwiema stawkami VAT

Dostawa gruntu niezabudowanego może być opodatkowana stawką podstawową 23% VAT, albo korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT. W myśl tego przepisu, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.

Bezpieczny zakup nieruchomości na rynku wtórnym - 3 najważniejsze rady

Zakup nieruchomości na rynku wtórnym wiąże się z ryzykiem. Co zrobić, aby bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom? Na co powinniśmy uważać, przy tego typu transakcjach? Oto 3 najważniejsze rady dla kupujących.

Strona postępowania administracyjnego a interes prawny

Aby być stroną postępowania administracyjnego wystarczy, by dotyczyło ono interesu prawnego danego podmiotu. Nie ma więc wymogu jego naruszenia.

Podatek od nieruchomości w 2020 r.

Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają nieruchomości lub obiekty budowlane, tj. grunty, budynki lub ich części, budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Znane są już górne stawki tego podatku, które będą obowiązywały w 2020 r. W tym roku wprowadzone zostały również jednolite wzory formularzy w zakresie podatku od nieruchomości, które obowiązują we wszystkich gminach. Ile wyniesie podatek od nieruchomości w 2021 roku?

Kto jest stroną w sprawie wydania decyzji o zatwierdzenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków?

Stronami w sprawie wydania decyzji o zatwierdzenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków są przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne oraz właściwy wójt (burmistrz, prezydent miasta), a jeżeli przedsiębiorstwo jest gminną jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, to tylko ono jest stroną w takim postępowaniu.

Kiedy najkorzystniej sprzedać nieruchomość?

Kiedy najkorzystniej sprzedać mieszkanie? To pytanie zadaje sobie każdy właściciel nieruchomości. Bez względu na to czy sprzedajemy mieszkanie, czy jest to kolejna sprzedaż inwestycji, ważny jest czas sprzedaży. Kiedy wystawić nieruchomość na sprzedaż? Czy występuje sezonowość w branży nieruchomości? Co wpływa na najkorzystniejszy efekt sprzedaży nieruchomości? Na te i inne pytania odpowiada ekspert Nowodworski Estates Adrian Sowa w rozmowie z Elżbietą Jachymczak.

Najem lokali mieszkalnych a podatek od nieruchomości

Tytuł tego artykułu mógłby brzmieć: "Uważaj komu wynajmujesz mieszkanie!" Dlaczego? Ponieważ od tego komu wynajmuje się lokal mieszkalny zależy stawka podatku od nieruchomości. Wynajęcie lokalu podmiotowi prowadzącemu w nim działalność gospodarczą może doprowadzić do „wskoczenia” w najwyższą z możliwych stawek, przewidzianą dla podmiotów prowadzących działalność.

Praktyczne problemy związane z wydawaniem decyzji o warunkach zabudowy

Decyzja o warunkach zabudowy nie jest aktem administracyjnym o charakterze związanym ani uznaniowym. Jest wydawana na podstawie i w granicach prawa, w warunkach dość szerokiego luzu decyzyjnego. Z perspektywy gmin - zmuszonych do wydawania niniejszych rozstrzygnięć - problemem jest przede wszystkim znaczna liczba dylematów związanych ze stosowaniem tego instrumentu gospodarki przestrzennej. W artykule przedstawiono najważniejsze z nich.

Opodatkowanie VAT zbycia nieruchomości komercyjnych - objaśnienia MF

Resort finansów przygotował objaśnienia dotyczące opodatkowania podatkiem VAT transakcji zbycia nieruchomości komercyjnych. Stanowią one wynik prowadzonych od września 2018 r. konsultacji podatkowych w tej sprawie.

Kiedy organ gminy ma prawo zakazać zgromadzenia publicznego?

Konstytucja RP gwarantuje wolność zgromadzeń. Ustawa Prawo o zgromadzeniach uprawnia jednak organ gminy do wydania zakazu zgromadzenia w określonych przypadkach. Kiedy organ gminy ma prawo zakazać zgromadzenia publicznego?

Opróżnione miejsce hipoteczne – szansa dla wierzycieli

Wierzyciel hipoteczny może domagać się od właściciela nieruchomości zobowiązania do przeniesienia jego hipoteki na miejsce opróżnione przez inną hipotekę. Takie roszczenie może zostać ujawnione w księdze wieczystej.

Czy wspólnota mieszkaniowa może odciąć dopływ wody?

Kwestia odcięcia dopływu wody poruszana jest najczęściej w kontekście nierzetelnych lokatorów niewywiązujących się z obowiązku zapłaty należności - odcięcie wody w tym wypadku ma stanowić narzędzie ,,zachęcające'' niechcianych lokatorów do opuszczenia zajmowanych nieruchomości. Sprawa jednak nie jest prosta - przesłanki odcięcia dopływu wody stanowią katalog zamknięty. Czy wspólnota mieszkaniowa ma prawo do odcięcia dopływu wody?

Program Dostępność Plus - architektoniczne wsparcie dla niepełnosprawnych

W kwietniu Premier Morawiecki zapowiedział wprowadzenie Paktu na rzecz programu Dostępność Plus 2018-2025. W ramach tej koncepcji w najbliższych latach aż 23 mld zł zostanie przeznaczonych na inwestycje mające na celu likwidację barier w przestrzeni publicznej. Pieniądze będą pochodzić z funduszy krajowych, unijnych oraz tak zwanych funduszy norweskich i EOG. W zamierzeniu rządu program ten ma ułatwić życie osobom starszym, niepełnosprawnym oraz matkom z małymi dziećmi. Co ważne, plany usprawnień dotyczą także mieszkań.

Domek letniskowy - przyjaciel urlopowicza

Własny domek letniskowy może być świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu z dala od miejskiego zgiełku i problemów dnia codziennego. Nie dziwi więc fakt, że Polacy nadal chętnie szukają tego typu nieruchomości wypoczynkowych, do których będą mogli wracać gdy tylko nadarzy się ku temu okazja.

Najem prywatny nieruchomości i jego skutki podatkowe

Wynajem nieruchomości przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej (tzw. najem prywatny) rodzi określone skutki podatkowe na gruncie podatku od towarów i usług. Warto mieć to na uwadze i pamiętać o tych obowiązkach, gdyż często zdarza się, że osoby nie prowadzące działalności gospodarczej wynajmują nieruchomości.

Grillowanie - sąsiedzi i prawo

"W majówkę chciałabym zaprosić znajomych na grilla. Mieszkamy w domu szeregowym pod miastem. Nasza działka sąsiaduje bezpośrednio z dwiema innymi. Czy nasi sąsiedzi mogą nam zarzucić, że grillowanie jest niezgodne z prawem?" - pyta pani Dorota.

Wszystko w zasięgu ręki  

Kupując mieszkanie przywiązujemy coraz większą wagę do otaczającej nas infrastruktury. Idealna lokalizacja to taka, w obrębie której możemy mieszkać, pracować i spędzać wolny czas.

Mieszkania z widokiem na Wisłę

Coraz więcej warszawskich deweloperów zaczyna realizację inwestycji mieszkaniowych na terenach leżących w pobliżu Wisły. Widok na rzekę jest ich bezsprzecznym atutem. Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym warto zastanowić się, czy ten czynnik będzie dla kupującego istotnym kryterium wyboru. Piękne widoki i tereny spacerowe wzdłuż rzeki mogą stanowić kluczowy czynnik przy wyborze mieszkania.

Decyzja o karze za nielegalną wycinkę drzew

Regulacje dotyczące ochrony przyrody przewidują sankcję za nielegalną wycinkę drzew i krzewów w postaci finansowej kary administracyjnej. Jest ona orzekana decyzją administracyjną wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Decyzja ta ma charakter decyzji związanej. W jej uzasadnieniu należy w szczegółowy sposób wskazać sposób obliczenia kary administracyjnej.

Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu

Przed przystąpieniem do etapu realizacji projektu budowlanego na budowę nowego obiektu budowlanego lub przebudowę, nadbudowę, a także zmianę sposobu użytkowania całego albo części istniejącego budynku, inwestor oraz projektant powinien zaznajomić się z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Gdy plan nie został uchwalony – zmiana zagospodarowania terenu wymaga ustalenia, w drodze decyzji, warunków zabudowy, zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Rynek nieruchomości – zmiany w 2018 roku

Rynek nieruchomości w mijającym rok był rekordowy pod wieloma względami. Czy kolejny rok będzie równie dobry? W 2018 roku rynek nieruchomości czekają zmiany, m.in. w prawie budowlanym. W jaki sposób nowe regulacje wpłyną na deweloperów? Czy przyszły rok przyniesie wzrost cen mieszkań?

Przepis ws. zwrotu wywłaszczonej nieruchomości niekonstytucyjny

We wtorek Trybunał Konstytucyjny rozpoznał skargę konstytucyjną dwóch osób dotyczącą wywłaszczenia nieruchomości i zasad jej zwrotu, co reguluje ustawa o gospodarce nieruchomościami.

Krajowy Zasób Nieruchomości już od 2018 r.

W 2018 r. planuje się zwiększenie zasobów mieszkaniowych oraz poprawę stanu technicznego tych już istniejących. Co się zmieni?

Minimalny wzrost cen mieszkań. Czy to początek zmian na rynku nieruchomości?

Ceny mieszkań w II kwartale 2017 roku, w skali kraju wzrosły o 2 procent – wynika z raportu przygotowanego przez Główny Urząd Statystyczny. Nie we wszystkich jednak województwach odnotowano podwyżki. Czy oznacza to początek większych zmian na rynku nieruchomości?

Sprzeciwy od decyzji kasatoryjnych w praktyce

Pierwsze sprzeciwy od decyzji kasatoryjnych zostały rozpatrzone. Jak w praktyce wygląda sprzeciw po nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego?

Na co należy zwrócić uwagę kupując mieszkanie na rynku wtórnym?

Zakup mieszkania na rynku wtórnym może wiązać się z licznymi problemami wynikającymi z prostego faktu, że było ono wcześniej użytkowane. Istnieje więc ryzyko, że nie znamy jego prawdziwego stanu prawnego. Tak się dzieje w szczególności, gdy nieruchomość pozostaje w stanie zadłużenia lub obciążona jest hipoteką. Jak więc uniknąć podobnych trudności i co należy koniecznie uwzględnić przy zakupie?

REKLAMA