reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Ubezpieczenia społeczne > Świadczenia przyznawane w drodze wyjątku przez Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Świadczenia przyznawane w drodze wyjątku przez Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

W sytuacji, gdy Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówi wnioskodawcy prawa do określonych świadczeń z uwagi na brak spełnienia określonych przesłanek przewidzianych przez prawo, istnieje możliwość ubiegania się o świadczenia w drodze wyjątku. Co warto o nim wiedzieć?

Osoby ubiegające się o świadczenia z ubezpieczeń społecznych - ubezpieczeni lub członkowie rodzin ubezpieczonych mogą otrzymać w nadzwyczajnych okolicznościach tzw. świadczenie w drodze wyjątku. Dzieje się to w sytuacji, gdy ubezpieczony lub członek jego rodziny nie spełni któregoś z warunków przyznania prawa do świadczenia przewidzianego przez przepisy prawa.

Członek rodziny ubezpieczonego stara się o rentę rodzinną po zmarłym ubezpieczonym. Syn studiuje i taka renta jest mu niezbędna do życia po śmierci ojca. Spełnia przesłankę kształcenia się, uznano na mocy prawa, że w dniu śmierci ubezpieczony był całkowicie niezdolny do pracy. Jednakże nie został spełniony ostatni warunek. Ojciec w chwili śmierci miał powyżej 30 lat, tym samym powinien posiadać co najmniej 5 letni okres składowy i nieskładkowy w ostatnim 10-leciu przed dniem złożenia wniosku przez syna lub przed dniem śmierci. Niestety okazuje się, że okres ubezpieczenia wynosi 4 lata, 11 miesięcy i 5 dni. Tym samym do spełnienia ostatniego wymogu zabrakło 25 dni. Syn otrzyma decyzję odmawiającą prawa do renty rodzinnej. Tym samym będzie mógł się ubiegać o świadczenie w drodze wyjątku - rentę rodzinną, przyznawane przez Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na podstawie art. 83 ustawy emerytalnej.

Polecamy: Pracodawca w kryzysie

Zgodnie z przytoczonym powyżej przepisem ubezpieczonym oraz pozostałym po nich członkom rodziny, którzy wskutek szczególnych okoliczności nie spełniają warunków wymaganych w ustawie do uzyskania prawa do emerytury lub renty, nie mogą – ze względu na całkowitą niezdolność do pracy lub wiek – podjąć pracy lub działalności objętej ubezpieczeniem społecznym i nie mają niezbędnych środków utrzymania, Prezes Zakładu może przyznać w drodze wyjątku świadczenia w wysokości nieprzekraczającej odpowiednich świadczeń przewidzianych w ustawie.

Od decyzji przyznającej świadczenie w drodze wyjątku oraz od decyzji odmawiającej przyznania takiego świadczenia, odwołanie nie przysługuje. Stronie przysługuje prawo do wniesienia wniosku do Prezesa Zakładu o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Podstawa prawna:

Polecamy serwis: Prawa seniora

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Karolina Niedzielska

Prawnik ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, trener, mediator ds. pracowniczych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Osoby ubiegające się o świadczenia z ubezpieczeń społecznych - ubezpieczeni lub członkowie rodzin ubezpieczonych mogą otrzymać w nadzwyczajnych okolicznościach tzw. świadczenie w drodze wyjątku./Fot. Shutterstock
Osoby ubiegające się o świadczenia z ubezpieczeń społecznych - ubezpieczeni lub członkowie rodzin ubezpieczonych mogą otrzymać w nadzwyczajnych okolicznościach tzw. świadczenie w drodze wyjątku./Fot. Shutterstock

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania99.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Górny

Radca prawny współpracujący z kancelarią prawną LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama