REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomość, Kredyt hipoteczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kod genetyczny określi zdolność kredytową

Według amerykańskich naukowców, o skłonności ludzi do regularnej spłaty kredytów odpowiadać mogą geny. Już wkrótce to na ich weryfikacji opierać się może ocena zdolności kredytowej. Branża bankowa jest zainteresowana najnowszym odkryciem.

Więcej mieszkań dostępnych w programie Rodzina na swoim

W drugim kwartale kupić będzie można więcej mieszkań w ramach programu Rodzina na swoim. Od 1 kwietnia w większości województw wzrosły limity cen mieszkań dla kredytów preferencyjnych. Najdroższe mieszkania z rządową dopłatą można kupić w Warszawie.

Koszty utrzymania nieruchomości wspólnej a wydatki na lokale właścicieli

Ograniczanie praw właścicieli lokali na rzecz wspólnoty mieszkaniowej ma swoje granice. Dotyczy to w szczególności dysponowania i rozporządzania przez wspólnotę zaliczkami właścicieli lokali na szeroko rozumiane koszty zarządu.

Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej

Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem i eksploatacją, a w części przekraczającej te wydatki przypadają właścicielom lokali proporcjonalnie do ich udziałów w nieruchomości wspólnej.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości we wspólnocie mieszkaniowej

We wspólnotach mieszkaniowych często pojawia się problem z zapłatą podatku od nieruchomości. Zdarza się, że właściciele mieszkań nie są świadomi konieczności płacenia podatku oraz złożenia stosownej informacji zgłaszającej nieruchomość do opodatkowania. Właściciele mieszkań we wspólnotach mieszkaniowych błędnie uznają, że od części wspólnych nieruchomości podatek odprowadza wspólnota.

Fundusz remontowy we wspólnocie mieszkaniowej

Właściciel jest zobowiązany uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej. Na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się między innymi wydatki na remonty i bieżącą konserwację, finansowane głównie przez mieszkańców w drodze zasilania funduszu remontowego.

Docieplenie budynku

Termomodernizacja budynku wymaga zgody większości właścicieli jako, że zalicza się do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu. Ponieważ ustawodawca uznaje termomodernizację za dobrą inwestycję przyczyniającą się do zmniejszenia zużycia energii, możliwe jest uzyskanie kredytu na ten cel z dotacją państwa w postaci tzw. premii termomodernizacyjnej

Kto zlikwiduje usterkę w kominie?

Okresowe przeprowadzanie kontroli budynku, w tym np. instalacji, przewodów dymowych, spalinowych, kanałów wentylacyjnych, jest zgodnie z Art. 62 Ustawy prawo budowlanego obowiązkiem właściciela lub zarządcy budynku.

REKLAMA

Zezwolenie na usuwanie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości

Kwestię wydawania zezwoleń na usuwanie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości reguluje Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Wzór wniosku o wydanie zezwolenia można otrzymać we właściwym wydziale swojego urzędu.

Budowa balkonu

Większość robót związanych z remontem i modernizacją w swoim mieszkaniu możemy przeprowadzić bez żadnych zezwoleń. Tylko na wykonanie niektórych prac musimy starać się o zezwolenie wspólnoty mieszkaniowej, a nawet organu architektoniczno-budowlanego – dotyczy to m.in. zabudowy balkonów czy montażu krat.

Regulacja wspólnot mieszkaniowych

Zagadnienia związane z odrębną własnością lokali i funkcjonowaniem wspólnot mieszkaniowych reguluje obecnie Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali. Ustawa ta, jakkolwiek przygotowania już w pierwszych latach wolnego rynku w Polsce, przeszła szereg zmian, dopasowujących jej postanowienia do praktyki rozwijającego się rynku mieszkaniowego. Dwie istotne nowelizacje ustawy miały miejsce w roku 2000 oraz 2003.

Proces sprzedaży mieszkania może trwać nawet pół roku

Procedury sprzedaży mieszkania zajmują przeciętnie 4 miesiące, tyle czasu upływa przeciętnie od wprowadzenia oferty do sprzedaży, do podpisania umowy ostatecznej – wskazują dane Home Broker. Sprzedaż mieszkania wartego ponad pół miliona może trwać przeszło pól roku.

Notarialne powierzenie zarządu

Właściciele lokali mogą w umowie o ustanowienie odrębnej własności lokali albo w umowie zawartej później formie aktu notarialnego określić sposób zarządu nieruchomością wspólną, a w szczególności mogą powierzyć zarząd osobie fizycznej lub prawnej.

Zarządca we wspólnocie mieszkaniowej

Właściciele lokali tworzący dużą wspólnotę mieszkaniową są zobowiązani do powołania jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu. Mogą też powierzyć zarząd zarządcy licencjonowanemu

Kiedy mogą cię zlicytować?

W przypadku uporczywego i długotrwałego uchylania się od płatności na rzecz wspólnoty mieszkaniowej, uporczywego i długotrwałego zakłócania porządku domowego lub czynienia uciążliwym korzystania z innych lokali lub własności wspólnej wspólnota może doprowadzić do zlicytowania naszego lokalu. Z tej możliwości korzysta się jednak niezmiernie rzadko.

Kredyt na budowę domu wiosennym hitem

Zazwyczaj na wiosnę gwałtownie rośnie liczba wniosków o kredyt na budowę domu. W przypadku takiego kredytu ważna jest nie tylko oferta cenowa, ale też drobiazgowość banku zakresie dokumentacji i rozliczeń. W niektórych wystarczy tylko oświadczenie kredytobiorcy o wydatkowaniu środków zgodnie z przeznaczeniem, inne wymagają gromadzenia faktur i dokonują inspekcji budowy.

Bank może nie wliczyć premii i trzynastki do zdolności kredytowej

Banki udzielające kredytów hipotecznych w różny sposób podchodzą do dodatkowych składników wynagrodzenia jak premie i „trzynastki”. Często nie uwzględnia się w całości podwyżek i prowizji od sprzedaży.

Rodzaje wspólnot mieszkaniowych

Ustawa o własności lokali wyróżnia dwa rodzaje wspólnot mieszkaniowych: małą i dużą. Główne różnice między tymi formami ułomnych osób prawnych dotyczą reżimu prawnego, któremu podlegają oraz ustawowej regulacji zarządu wspólnotą mieszkaniową.

Powstanie wspólnoty mieszkaniowej

Wspólnota mieszkaniowa powstaje z mocy prawa, z chwilą wyodrębnienia pierwszego lokalu, czyli w momencie wpisania odrębnej własności tego lokalu do księgi wieczystej. Może istnieć w jednym lub w kilku budynkach znajdujących się na tej samej nieruchomości gruntowej. Może też powstać w ramach dawnej spółdzielni po wykupieniu przynajmniej połowy lokali.

Co to jest wspólnota mieszkaniowa

Wspólnotę mieszkaniową stanowi ogół właścicieli nieruchomości w danym budynku. Jest to swego rodzaju przymusowa i narzucona ustawowo współwłasność nieruchomości stworzona dla zorganizowania zarządzania nieruchomością.

Zadatek a zaliczka przy umowie przedwstępnej zakupu nieruchomości

Zawierając umowę przedwstępną zakupu nieruchomości sprzedający często wymaga od kupującego określonej sumy pieniędzy celem zabezpieczenia wykonania umowy. Warto znać różnicę miedzy zadatkiem a zaliczka. Ma to, bowiem ogromne znaczenie w przypadku, gdy umowa nie zostanie wykonana.

Łatwiej kupić większe mieszkanie na kredyt

Rodzina zarabiająca dwie średnie pensje może kupić na kredyt w Łodzi mieszkanie o powierzchni ponad 86 m2. Sytuacja podobnej rodziny w Warszawie wygląda znacznie gorzej, przy takich samych zarobkach kredytu wystarczy zaledwie na 46m2.

Nieruchomości wakacyjne kuszą Polaków

Po spadkach cen przekraczających nawet 60 proc. warto zwrócić uwagę na nieruchomości wakacyjne i apartamenty w Europie. Rentowność takich inwestycji zazwyczaj zawiera się w przedziale 3 - 7 proc. w skali roku, co niejednokrotnie przewyższa stopę zwrotu możliwą do uzyskania z dostępnych obecnie lokat – wynika z analizy Home Broker. Dla osób, które nie chcą podejmować ryzyka kursowego, alternatywą może być inwestycja w „condohotel” w Polsce.

Zła historia kredytowa w BIK nie przekreśla szansy na kredyt

Informacje o nieterminowym regulowaniu zobowiązań wobec banków trafiają do bazy Biura Informacji Kredytowej. Dane o zaległości w spłacie kredytu nie zawsze przekreślają szanse na nowy kredyt. Rozstrzygające może być to czy zaległość powstała z powodu niefrasobliwości kredytobiorcy, czy na przykład z powodu wypadku losowego.

Duży spadek liczby kredytów w IV kwartale

W 2009 roku banki udzieliły aż o 30 proc. mniej kredytów hipotecznych niż rok wcześniej. Czwarty kwartał był dziesiątym z kolei, w którym w porównaniu rocznym dynamika była ujemna.

Kredyt hipoteczny na duże kwoty i długie terminy

Z założenia kredyty nie są czymś złym, wręcz przeciwnie umożliwiają kredytobiorcy spełnienie pewnych posunięć finansowych, które bez kredytu byłyby nieosiągalne, np. kupno domu czy mieszkania, czy kredyt pod zastaw posiadanego już domu na jakieś inwestycje.

Zmniejszenie wartości nieruchomości w wyniku uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego

Plan zagospodarowania przestrzennego stanowi podstawowy instrument regulujący przeznaczenie oraz sposób zagospodarowania terenów w gminie. Przy jego sporządzaniu powinno się uwzględniać zarówno interes publiczny jak i prywatny. Na danym terenie objętych planem może zostać ograniczona lub nawet zabroniona możliwość zabudowy.

Mieszkanie komunalne można mieć na własność

Własne mieszkanie to towar bardzo pożądany, ale jeszcze bardziej trudny do zdobycia. Każdy chce przecież mieć swoje miejsce, do którego z chęcią wraca po pracy. Mieszkanie komunalne jest niezwykle pomocne tym, których na zakup lokum na wolnym rynku nie stać. Niestety nie jest do końca „własne”. Można jednak odkupić je od gminy. Jak to zrobić?

Spadną limity cen mieszkań w programie Rodzina na swoim

Obowiązujące obecnie rekordowe limity cen mieszkań obowiązujące w programie Rodzina na swoim mogą się od kwietnia znacząco zmienić. Warto więc pośpieszyć się ze złożeniem wniosku kredytowego.

Gdzie najszybciej dostaniemy duży kredyt

Powszechnie uważa się, że w bankach oferujących dobre warunki kredytu na decyzję o przyznaniu kredytu czeka się dłużej. Analitycy Home Broker sprawdzili w których bankach procedury kredytowe trwają najkrócej.

Ranking kredytów mieszkaniowych - luty 2010

Na rynku pojawia się coraz więcej nowych ofert kredytów hipotecznych. Takiego wysypu jak w lutym i pierwszych dniach marca nie było od jesieni 2008 r. W ubiegłym miesiącu i na początku marca zmiany wprowadziło niemal 20 instytucji.

Czy opłaty eksploatacyjne przekazywane przez najemcę podlegają opodatkowaniu?

Wynajmujesz mieszkanie i zastanawiasz się, czy opłaty eksploatacyjne przekazywane przez najemcę podlegają opodatkowaniu? Na to pytanie, dnia 17 lutego 2010 r. udzielił odpowiedzi Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydając interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowegow sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Duży wzrost zdolności kredytowej

Znacznie wzrosła zdolność kredytowa przeciętnej rodziny ciągu ostatnich dwóch miesięcy. W bankach, które najbardziej poluzowały kryteria przyznawania kredytu, 3-osobowa rodzina może kupić na kredyt mieszkanie nawet o 1 pokój większe .

Sprawdź dewelopera i nieruchomość zanim kupisz mieszkanie

Czy deweloper jest właścicielem gruntu, na którym stawia budynek, czy otrzymał pozwolenie na budowę i kto może go reprezentować przy zawieraniu umów z klientami – to jedne z ważniejszych elementów, jakie musi sprawdzić osoba kupująca mieszkanie na rynku pierwotnym. Aby bezpiecznie kupić taką nieruchomość trzeba m.in. uważnie przeczytać odpis z księgi wieczystej i sprawdzić dewelopera w Krajowym Rejestrze Sądowym – ostrzega Home Broker.

Niższe raty kredytów hipoteczych

W ostatnim miesiącu zauważyć można niewielki spadek oprocentowania kredytów złotowych. Umacniający się złoty wpływa także na obniżenie rat kredytów walutowych.

Rekordowo niskie raty kredytów walutowych

Polacy oszczędzają dzięki umocnieniu złotego. Raty kredytów w obcych walutach zaciągniętych rok i dwa lata temu są dziś niższe o kilkadziesiąt procent.

Kobiety najczęściej decydują o domowych finansach

Mężczyźni najczęściej przekazują kobietom kluczowe zadania znalezienia nieruchomości i decydują o lokalizacji – wynika z analizy Home Broker. Panie deklarują minimalnie mniejszy budżet na zakup mieszkania i są przeciętnie zainteresowane lokalem o 1 mkw. mniejszym niż panowie.

Zamiana lokali spółdzielczych

Zamiana lokali spółdzielczych cieszyła się większą popularnością przed rokiem 1990, jednakże obecnie także jest możliwa i czasami stosowana. Procedura zamiany jest różna, zależnie od tego czy dotyczy lokali spółdzielczych własnościowych czy lokatorskich oraz czy jest dokonywana w ramach jednej spółdzielni czy dotyczy lokali w różnych spółdzielniach.

Jak banki wyliczają oprocentowania kredytów

Spadek rynkowych stóp procentowych nie zawsze oznacza natychmiastowe obniżenie oprocentowania kredytów. Banki różnią się między sobą sposobem i częstotliwością wyliczania oprocentowania.

Już 19 banków oferuje kredyty preferencyjne Rodzina na swoim

Do instytucji oferujących kredyty preferencyjne Rodzina na swoim dołączyły od początku marca dwa kolejne banki: Millennium i BNP Paribas Fortis.

Zimowe wypadki na nieodśnieżonych nieruchomościach

Każdy poszkodowany na skutek upadku na nieodśnieżonej lub oblodzonej powierzchni może żądać odszkodowania i zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Przeciwko komu wystąpić z roszczeniem o zapłatę? Czy i kiedy przedawnia się roszczenie poszkodowanego upadkiem?

KNF oczekuje ostrzejszych reguł przy kredytowaniu


Ostrzejsze kryteria przy kredytowaniu zakłada przyjęta 23 lutego 2010 r. przez Komisję Nadzoru Finansowego, tzw. Rekomendacja T. Proponowane przez Komisję zmiany zostały źle przyjęte przez polskie instytucje finansowe.

Wkrótce odwrócony kredyt hipoteczny


Projekt ustawy dotyczący tzw. odwróconego kredytu hipotecznego może być okazją na godne życie dla wielu starszych osób. W zamian za kredyt, bank zaspokoi swoje roszczenia ze sprzedaży nieruchomości należącej do zmarłego kredytobiorcy.

Zaciągając kredyt warto pamiętać, że stopy mogą wzrosnąć

Niski poziom rynkowych stóp procentowych powoduje spadek oprocentowania kredytów, zwłaszcza walutowych. Składając wniosek o kredyt, trzeba jednak pamiętać o możliwym wzroście stóp procentowych.

Czy rekomendacja T utrudni dostęp do kredytów

Według najnowszych zaleceń KNF banki będą dokładniej badały zdolność kredytową klientów. Koniec z kredytami na dowód, koniec z promowaniem kredytów walutowych, koniec z przemilczaniem ryzyka dla klientów banków – oto skutki Rekomendacji T, którą przygotowała dla banków Komisja Nadzoru Finansowego.

Hipoteka na lokalu spółdzielczym

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w obrocie jest traktowane podobnie jak własność lokalu. Podobnie jak prawo odrębnej własności lokalu można je obciążyć hipoteką. Inaczej jest w przypadku prawa lokatorskiego, które nie może być przedmiotem zabezpieczenia hipotecznego.

Raty kredytu w złotych mogą znacznie wzrosnąć

Choć rynek nie spodziewa się, aby Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe, rata kredytu w złotych może podskoczyć w ciągu roku o 172 zł. Taki byłby rezultat wzrostu stopy WIBOR. Podwyżka powinna być mniej odczuwalna przez nowych kredytobiorców dzięki spadkowi marż.

Jak rozliczyć najem w firmie?

Nie ma wątpliwości, że każde przedsiębiorstwo dokonuje wydatków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jednak przepisy podatkowe ograniczają w wielu przypadkach możliwość pomniejszenia o te wydatki podstawy opodatkowania. Dlatego tak ważne jest, aby przedsiębiorcy mieli świadomość jaka forma opodatkowania jest dla nich najkorzystniejsza i co zrobić, aby ponieść jak najmniejsze koszty.

Gwarancja zapłaty za roboty budowlane

Nowelizacja Kodeksu cywilnego, wprowadzająca przepisy dotyczące gwarancji zapłaty za roboty budowlane, uchwalona przez Sejm dnia 8 stycznia 2010 roku, została przyjęta przez Senat. Teraz trafi do podpisu prezydenta. Uchyla ona ustawę z dnia 9 lipca 2003 r. o gwarancji zapłaty za roboty budowlane i wprowadza odpowiednie uregulowania do Kodeksu cywilnego.

Ranking kredytów walutowych - luty 2010

Jak po walutę, to do Deutsche Banku – instytucja ta ma najlepszy kredyt hipoteczny zarówno w euro, jak i we franku.

REKLAMA