| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Wyniki pisemnej części egzaminu dla osób ubiegających się o licencję syndyka

Wyniki pisemnej części egzaminu dla osób ubiegających się o licencję syndyka

Do egzaminu przeprowadzonego w dniu 25 marca 2010 r. przystąpiło 120 kandydatów. Część pisemną zdało 83 osoby, tj. ok. 70% osób przystępujących do egzaminu, co stanowi bardzo wysoki wynik na tle dotychczas przeprowadzanych egzaminów na licencję syndyka.

Egzamin przeprowadziła Komisja Egzaminacyjna w składzie: przewodniczący Ryszard Pęk - sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz członkowie prof. dr hab. Cezary Suszyński – Szkoła Główna Handlowa, Agnieszka Owczarewicz- sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, dr Anna Hrycaj - sędzia Sądu Rejonowego Poznań – Stare Miasto w Poznaniu, dr Dorota Zienkiewicz - sędzia Sądu Rejonowego Katowice – Wschód w Katowicach, Magdalena Nałęcz - sędzia Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy w Warszawie oraz Magdalena Anna Smółka – syndyk.

Egzamin ten jest pierwszym spośród czterech, wyznaczonych na rok 2010 oraz szóstym od czasu wejścia w życie nowej regulacji dotyczącej tego egzaminu, tj. ustawy z dnia 15 czerwca 2007 r. o licencji syndyka (Dz. U. z 2007 r. Nr 123, poz. 850).

Nowe zasady uzyskiwania uprawnień syndyka wprowadzone zostały ww. ustawą z dnia 15 czerwca 2007 r. o licencji syndyka, która weszła w życie w dniu 10 października 2007 r. Według rozwiązań przyjętych w tej ustawie, jednym z warunków uzyskania licencji syndyka jest zdanie egzaminu składającego się z części pisemnej i ustnej. Część pisemna polega na rozwiązaniu testu składającego się ze 100 pytań oraz wykonaniu zadania problemowego. Jego zdanie uprawnia do przystąpienia do części ustnej, polegającej na udzieleniu odpowiedzi na pytania zamieszczone w wylosowanym zestawie 10 pytań. Egzamin uważa się za zdany w przypadku uzyskania pozytywnych wyników z obu jego części.

Zgodnie z przepisami ww. ustawy osoby, które na podstawie poprzednio obowiązujących przepisów zostały wpisane na listy kandydatów na syndyków prowadzone przez prezesów sądów okręgowych, mogą być powoływane do sprawowania funkcji w postępowaniu upadłościowym i naprawczym do czasu uzyskania licencji syndyka, nie dłużej jednak niż przez okres trzech lat od dnia wejścia w życie ww. ustawy, a zatem jeszcze przez okres około 6 miesięcy.

Pierwszy egzamin dla osób ubiegających się o licencję syndyka odbył się w maju 2008 r. Przystąpiło do niego 28 osób. Pozytywny wynik z części pisemnej egzaminu otrzymało 6 osób (tj. ok. 21 % zdających), a część ustną zdało 5 osób.

Kolejny egzamin przeprowadzony został w listopadzie i grudniu 2008 r. Przystąpiło do niego 76 osób, a zatem ponad dwa razy więcej, niż do pierwszego egzaminu. Do części ustnej zakwalifikowało się wówczas 29 kandydatów. Pozytywny wynik z egzaminu uzyskali niemal wszyscy, którzy zdali część pisemną egzaminu, tj. 28 osób (tj. ok. 37 % zdających).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »