REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyniki pisemnej części egzaminu dla osób ubiegających się o licencję syndyka

REKLAMA

REKLAMA

Do egzaminu przeprowadzonego w dniu 25 marca 2010 r. przystąpiło 120 kandydatów. Część pisemną zdało 83 osoby, tj. ok. 70% osób przystępujących do egzaminu, co stanowi bardzo wysoki wynik na tle dotychczas przeprowadzanych egzaminów na licencję syndyka.

Egzamin przeprowadziła Komisja Egzaminacyjna w składzie: przewodniczący Ryszard Pęk - sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz członkowie prof. dr hab. Cezary Suszyński – Szkoła Główna Handlowa, Agnieszka Owczarewicz- sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, dr Anna Hrycaj - sędzia Sądu Rejonowego Poznań – Stare Miasto w Poznaniu, dr Dorota Zienkiewicz - sędzia Sądu Rejonowego Katowice – Wschód w Katowicach, Magdalena Nałęcz - sędzia Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy w Warszawie oraz Magdalena Anna Smółka – syndyk.

REKLAMA

Egzamin ten jest pierwszym spośród czterech, wyznaczonych na rok 2010 oraz szóstym od czasu wejścia w życie nowej regulacji dotyczącej tego egzaminu, tj. ustawy z dnia 15 czerwca 2007 r. o licencji syndyka (Dz. U. z 2007 r. Nr 123, poz. 850).

REKLAMA

Nowe zasady uzyskiwania uprawnień syndyka wprowadzone zostały ww. ustawą z dnia 15 czerwca 2007 r. o licencji syndyka, która weszła w życie w dniu 10 października 2007 r. Według rozwiązań przyjętych w tej ustawie, jednym z warunków uzyskania licencji syndyka jest zdanie egzaminu składającego się z części pisemnej i ustnej. Część pisemna polega na rozwiązaniu testu składającego się ze 100 pytań oraz wykonaniu zadania problemowego. Jego zdanie uprawnia do przystąpienia do części ustnej, polegającej na udzieleniu odpowiedzi na pytania zamieszczone w wylosowanym zestawie 10 pytań. Egzamin uważa się za zdany w przypadku uzyskania pozytywnych wyników z obu jego części.

Zgodnie z przepisami ww. ustawy osoby, które na podstawie poprzednio obowiązujących przepisów zostały wpisane na listy kandydatów na syndyków prowadzone przez prezesów sądów okręgowych, mogą być powoływane do sprawowania funkcji w postępowaniu upadłościowym i naprawczym do czasu uzyskania licencji syndyka, nie dłużej jednak niż przez okres trzech lat od dnia wejścia w życie ww. ustawy, a zatem jeszcze przez okres około 6 miesięcy.

Pierwszy egzamin dla osób ubiegających się o licencję syndyka odbył się w maju 2008 r. Przystąpiło do niego 28 osób. Pozytywny wynik z części pisemnej egzaminu otrzymało 6 osób (tj. ok. 21 % zdających), a część ustną zdało 5 osób.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejny egzamin przeprowadzony został w listopadzie i grudniu 2008 r. Przystąpiło do niego 76 osób, a zatem ponad dwa razy więcej, niż do pierwszego egzaminu. Do części ustnej zakwalifikowało się wówczas 29 kandydatów. Pozytywny wynik z egzaminu uzyskali niemal wszyscy, którzy zdali część pisemną egzaminu, tj. 28 osób (tj. ok. 37 % zdających).

W związku z dużym zainteresowaniem egzaminem dla osób ubiegających się o licencję syndyka w roku 2009 odbyły się trzy terminy egzaminu, tj. 27 maja, 2 września oraz 20 listopada.

Do egzaminu, który odbył się w dniu 27 maja 2009 r. przystąpiły 82 osoby. Część pisemną egzaminu zdały 34 osoby (co stanowi ok. 41 % wszystkich przystępujących do egzaminu) i wszystkie zdały część ustną.

Do egzaminu, który odbył się w dniu 2 września 2009 r. przystąpiło 65 osób. Część pisemną egzaminu zdało 49 osób (co stanowi ok. 75 % wszystkich przystępujących do egzaminu) i część ustną zdało 48 osób.

Do egzaminu, który odbył się w dniu 20 listopada 2009 r. przystąpiło 85 osób. Część pisemną egzaminu zdały 33 osoby (co stanowi ok. 39 % wszystkich przystępujących do egzaminu) i wszystkie zdały część ustną.

REKLAMA

Ocena wyników egzaminów dla osób ubiegających się o licencję syndyka prowadzi do wniosku, że w kolejnych egzaminach wzrasta liczba osób, które (w stosunku do ilości osób przystępujących) uzyskują pozytywny wynik, co oznacza, że kandydaci są coraz lepiej do nich przygotowani.

Część ustna egzaminu, którego część pisemna odbyła się 25 marca 2010 r. rozpoczęła się 7 kwietnia, a zakończy się 23 kwietnia.
W roku 2010 kolejne egzaminy odbędą się 25 maja, 14 września i 23 listopada.

źródło: www.ms.gov.pl.

Zobacz też: Spadki

Zobacz też: Porada prawna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA