REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyniki pisemnej części egzaminu dla osób ubiegających się o licencję syndyka

REKLAMA

REKLAMA

Do egzaminu przeprowadzonego w dniu 25 marca 2010 r. przystąpiło 120 kandydatów. Część pisemną zdało 83 osoby, tj. ok. 70% osób przystępujących do egzaminu, co stanowi bardzo wysoki wynik na tle dotychczas przeprowadzanych egzaminów na licencję syndyka.

Egzamin przeprowadziła Komisja Egzaminacyjna w składzie: przewodniczący Ryszard Pęk - sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz członkowie prof. dr hab. Cezary Suszyński – Szkoła Główna Handlowa, Agnieszka Owczarewicz- sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, dr Anna Hrycaj - sędzia Sądu Rejonowego Poznań – Stare Miasto w Poznaniu, dr Dorota Zienkiewicz - sędzia Sądu Rejonowego Katowice – Wschód w Katowicach, Magdalena Nałęcz - sędzia Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy w Warszawie oraz Magdalena Anna Smółka – syndyk.

REKLAMA

Egzamin ten jest pierwszym spośród czterech, wyznaczonych na rok 2010 oraz szóstym od czasu wejścia w życie nowej regulacji dotyczącej tego egzaminu, tj. ustawy z dnia 15 czerwca 2007 r. o licencji syndyka (Dz. U. z 2007 r. Nr 123, poz. 850).

REKLAMA

Nowe zasady uzyskiwania uprawnień syndyka wprowadzone zostały ww. ustawą z dnia 15 czerwca 2007 r. o licencji syndyka, która weszła w życie w dniu 10 października 2007 r. Według rozwiązań przyjętych w tej ustawie, jednym z warunków uzyskania licencji syndyka jest zdanie egzaminu składającego się z części pisemnej i ustnej. Część pisemna polega na rozwiązaniu testu składającego się ze 100 pytań oraz wykonaniu zadania problemowego. Jego zdanie uprawnia do przystąpienia do części ustnej, polegającej na udzieleniu odpowiedzi na pytania zamieszczone w wylosowanym zestawie 10 pytań. Egzamin uważa się za zdany w przypadku uzyskania pozytywnych wyników z obu jego części.

Zgodnie z przepisami ww. ustawy osoby, które na podstawie poprzednio obowiązujących przepisów zostały wpisane na listy kandydatów na syndyków prowadzone przez prezesów sądów okręgowych, mogą być powoływane do sprawowania funkcji w postępowaniu upadłościowym i naprawczym do czasu uzyskania licencji syndyka, nie dłużej jednak niż przez okres trzech lat od dnia wejścia w życie ww. ustawy, a zatem jeszcze przez okres około 6 miesięcy.

Pierwszy egzamin dla osób ubiegających się o licencję syndyka odbył się w maju 2008 r. Przystąpiło do niego 28 osób. Pozytywny wynik z części pisemnej egzaminu otrzymało 6 osób (tj. ok. 21 % zdających), a część ustną zdało 5 osób.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejny egzamin przeprowadzony został w listopadzie i grudniu 2008 r. Przystąpiło do niego 76 osób, a zatem ponad dwa razy więcej, niż do pierwszego egzaminu. Do części ustnej zakwalifikowało się wówczas 29 kandydatów. Pozytywny wynik z egzaminu uzyskali niemal wszyscy, którzy zdali część pisemną egzaminu, tj. 28 osób (tj. ok. 37 % zdających).

W związku z dużym zainteresowaniem egzaminem dla osób ubiegających się o licencję syndyka w roku 2009 odbyły się trzy terminy egzaminu, tj. 27 maja, 2 września oraz 20 listopada.

Do egzaminu, który odbył się w dniu 27 maja 2009 r. przystąpiły 82 osoby. Część pisemną egzaminu zdały 34 osoby (co stanowi ok. 41 % wszystkich przystępujących do egzaminu) i wszystkie zdały część ustną.

Do egzaminu, który odbył się w dniu 2 września 2009 r. przystąpiło 65 osób. Część pisemną egzaminu zdało 49 osób (co stanowi ok. 75 % wszystkich przystępujących do egzaminu) i część ustną zdało 48 osób.

Do egzaminu, który odbył się w dniu 20 listopada 2009 r. przystąpiło 85 osób. Część pisemną egzaminu zdały 33 osoby (co stanowi ok. 39 % wszystkich przystępujących do egzaminu) i wszystkie zdały część ustną.

REKLAMA

Ocena wyników egzaminów dla osób ubiegających się o licencję syndyka prowadzi do wniosku, że w kolejnych egzaminach wzrasta liczba osób, które (w stosunku do ilości osób przystępujących) uzyskują pozytywny wynik, co oznacza, że kandydaci są coraz lepiej do nich przygotowani.

Część ustna egzaminu, którego część pisemna odbyła się 25 marca 2010 r. rozpoczęła się 7 kwietnia, a zakończy się 23 kwietnia.
W roku 2010 kolejne egzaminy odbędą się 25 maja, 14 września i 23 listopada.

źródło: www.ms.gov.pl.

Zobacz też: Spadki

Zobacz też: Porada prawna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon energetyczny: Jak złożyć wniosek przez ePUAP? Co z wzorem wniosku?

Wniosek o bon energetyczny (czekamy na niego) można wysłać przez ePUAP do gminy emailem jako załącznik. Trzeba złożyć dwa podpisy - na emailu i na załączniku. 

9 czerwca 2024 r. to data wyborów do Parlamentu UE. Najważniejsze informacje, wynagrodzenie, kandydaci

 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00 odbędzie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na kogo będzie można oddać głos? Ile wynosi dieta poselska? 

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Jest orzeczenie ws. uchwały Sejmu

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uchwała Sejmu z 6 marca dotycząca usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego jest niezgodna z konstytucją. Wniosek o zbadanie konstytucyjności tej uchwały złożyli posłowie PiS.

Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. 20 proc. podwyżki dla pracowników Służby Więziennej

O 20 proc. podwyższono miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników Służby Więziennej. Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. Nowe stawki mają zastosowanie do ustalania miesięcznych wynagrodzeń z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

REKLAMA

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Zmiany w emeryturach już od 1 wrześnie 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Od 1 września 2024 roku wchodzą w życie przepisy o emeryturze stażowej. Nauczyciele będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z nowych uprawnień, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego. Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił porównanie obu świadczeń.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Termin zawarcia porozumień mija 31 maja. Jednak szefowie nie wiedzą do robić.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Jednak nadal nie zawarto porozumień z personelem, a płynność finansowa placówek może być zagrożona.

Waloryzacja 2024 – składki emerytalne, kapitał początkowy, subkonto w ZUS

ZUS informuje, że roczna waloryzacja ruszy już 1 czerwca 2024 r. Składki emerytalne i kapitał początkowy wzrosną o 14,87 proc. a środki zgromadzone na subkoncie o 9,91 proc. To wskaźniki podobne do tych, jakie były w 2023 roku, kiedy to waloryzacja roczna wyniosła 14,4 proc. dla składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz 9,2 proc. dla subkonta. 

1209,94 zł netto zasiłku w pierwszych 3 miesiącach. Od 1 czerwca 2024 r. wyższy zasiłek dla bezrobotnych

Ile wynoszą kwoty brutto i netto zasiłku dla bezrobotnych od 1 czerwca 2024 r. Kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Jak długo można dostawać zasiłek dla bezrobotnych?

REKLAMA

Zmowa cenowa ws. sprzętu RTV i AGD? UOKiK przeszukał siedzibę Xiaomi Polska

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie wyjaśniające dotyczące podejrzenia nielegalnego ustalania cen sprzętu elektronicznego. W tym celu przeprowadzono przeszukania w siedzibie Xiaomi Polska oraz u dwóch dystrybutorów produktów tej marki.

Zasiłek dla bezrobotnych. Jaka kwota od 1 czerwca 2024 r.?

Od 1 czerwca 2024 r. wzrośnie wysokość zasiłku dla bezrobotnych. Jaka jest kwota świadczenia po waloryzacji? Od czego zależy wysokość otrzymywanej pomocy? Jak długo przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

REKLAMA