REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odszkodowanie, Prawa pracownika

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co warto wiedzieć o sprawach pracowniczych

Spory z zakresu prawa pracy rozstrzygane są w odrębnej procedurze. Z racji nierówności stron stosunku pracy, kodeks postępowania cywilnego przewiduje wiele udogodnień dla pracownika. Warto o tym wiedzieć zanim wniesie się pozew.

Okulary od pracodawcy

Pracodawca ma obowiązek dbania o zdrowie i życie pracowników. Szczególne znaczenie ma to w przypadku pracowników stale pracujących przed komputerem. W związku z tym musi zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, jeśli zdecyduje o tym lekarz okulista.  

Do jakich płatnych zwolnień od pracy ma prawo pracownik?

Pracownik ma również prawo do zwolnień od pracy, jeśli przewidują to przepisy prawa pracy. Zwolnienia takie usprawiedliwiają nieobecność pracownika w pracy. A na pracodawcy wymuszają obowiązek udzielenia wolnego, za które pracodawca otrzyma wynagrodzenie.

Na jaką wysokość trzynastki może liczyć pracownik?

Dodatkowe wynagrodzenie za pracę ustala się w wysokości 8,5 proc. sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego.

REKLAMA

Szef może zabronić mi noszenia biżuterii

Pracuję w masarni od miesiąca i szef powiedział, że wyrzuci z pracy każdego, kogo zobaczy z pierścionkami, obrączkami, czy zegarkami na rękach. Nawet nie można mieć długich paznokci, czy tipsów. Czy faktycznie prawo zabrania noszenia w pracy obrączek?

Wynagrodzenie w umowie o pracę

W umowie o pracę nie mam podane do jakiego dnia będzie wypłacana mi pensja. Co się dzieje w takiej sytuacji? Co stanowi w tej materii kodeks pracy?

Czy pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania niebezpiecznej pracy?

Gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy. Gdy stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika. Gdy wykonywana przez niego praca grozi niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy. Ma jednak obowiązek zawiadomić o tym przełożonego. 

Jakich urlopów okolicznościowych pracodawca musi udzielać pracownikom

Pracownika ma prawo otrzymać od pracodawcy dni wolne z płatnym wynagrodzeniem, które nie są wliczane do dni urlopu wypoczynkowego. Takie dni wolne nazywamy urlopami okolicznościowymi. 

REKLAMA

Do kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikom zaległego urlopu wypoczynkowego

Pracodawca ma obowiązek udzielania urlopu wypoczynkowego swoim pracownikom. Nie zawsze jednak pracownicy mają możliwość wykorzystania urlopu. W takim przypadku pracodawca musi udzielić zaległego urlopu w innym czasie.

Pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Pracownik ma prawo do ekwiwalentu, za niewykorzystany w całości lub w części urlop. Pracodawca nie może ustalić z pracownikiem zamiany urlopu na ekwiwalent pieniężny w czasie trwania stosunku pracy.

Jakimi zasadami powinien się kierować pracodawca wypłacając wynagrodzenie pracownikowi

Za wykonywaną przez pracownika pracę, pracodawca zobowiązany jest wypłacać pracownikowi wynagrodzenie. Wynagrodzenie jest pieniężnym świadczeniem, wypłacanym okresowo przez pracodawcę, w zamian za wykonaną pracę.

Kiedy pracodawca ma obowiązek dostarczać pracownikom napoje i posiłki

Niezależnie od ilości zatrudnianych pracowników, pracodawca ma obowiązek zapewnić wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje. Obowiązek taki dotyczy dostarczania odpowiednich posiłków i napojów, jeżeli jest to konieczne ze względów profilaktycznych.

Jak pracodawca udziela urlopu proporcjonalnego

Urlop proporcjonalny przysługuje pracownikowi, jeśli na nie przepracuje wszystkich miesięcy w danym roku. Urlop ten przysługuje proporcjonalnie do liczby miesięcy przepracowanych u danego pracodawcy. 

Skorzystanie z AC nie musi oznaczać utraty zniżek

Do tej pory każdorazowe skorzystanie ze świadczeń wynikających z ubezpieczenia AC powodowało spadek upustów i tym samym wzrost składki. Oznaczało to, że już pierwsza stłuczka pozbawiała zniżek. Wraz ze wzrostem konkurencji na rynku ubezpieczeń zaczęło się to zmieniać.

Złamanie przepisów celnych zablokuje odszkodowanie AC

Umowy autocasco zawarte przez kupujących auta z zagranicy mogą nie dawać ochrony ani w wypadku kradzieży, ani rozbicia, jeśli auto zostało nielegalnie sprowadzone na Polski obszar celny. Czasem wystarczy do tego choćby zaniżona wartość celna samochodu.

Jakie świadczenia może uzyskać poszkodowany w wypadku?

Terminy na dochodzenie roszczeń z tytułu poniesionej szkody są różne w zależności od rodzaju szkody i wieku poszkodowanego.

Jak uzyskać odszkodowanie za zniszczenia wynikłe ze złego stanu drogi?

Do tego, że polskie drogi nie należą do najlepszych na świecie, nie trzeba nikogo przekonywać. Z tego powodu, są częstą przyczyną uszkodzeń samochodów. Odszkodowania można domagać się od właściciela drogi - zdarzenie trzeba jednak dobrze udokumentować.

Okres ochrony ubezpieczenia OC

Umowę ubezpieczenia zawiera się na okres 12 miesięcy. Co do zasady, umowę należy zawrzeć najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu mechanicznego. Umowy krótkoterminowe, tj. zawarte na czas krótszy niż 12 miesięcy, można zawrzeć na pojazdy zarejestrowane czasowo, zarejestrowane za granicą, wolnobieżne i historyczne.

Czasowe oddelegowanie pracownika

Pracodawca może na czas nieprzekraczający 3 miesięcy w roku powierzyć pracownikowi wykonywanie innej pracy niż ustalona w umowie o pracę.

Wymiar urlopu wypoczynkowego przy zatrudnieniu na część etatu

Zatrudniamy pracownika, który ma staż pracy powyżej 10 lat, a 23 września 2007 r. dostarczył zaświadczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym. Od 1 października poprosił o zmianę zatrudnienia z etatu na 3/4 etatu. Jak mam wykazać urlop przeliczony na godziny w informacji o zatrudnieniu 3/4 z 7 godzin czy 3/4 z 8 godzin? Pracownik do końca września wykorzystał urlop za stary rok 10 dni, a za bieżący rok też 10 dni. Jak wykazać pozostałe 16 dni - czy proporcjonalnie do zatrudnienia?

Jak obliczyć staż pracy?

Chciałabym wyliczyć sobie staż pracy i sprawdzić, kiedy nabędę prawo do nagrody jubileuszowej. Proszę wskazać, w jaki sposób oblicza się staż pracy w celu ustalenia prawa do nagrody jubileuszowej. Przykładowo, ile wynosi staż pracy pracownika zatrudnionego w okresie od 15 października 2000 r. do 24 września 2004 r.? - pyta Czytelniczka z Siedlec.

Odszkodowanie za uszkodzone mienie - jak ująć w księgach rachunkowych

Nasza spółka prowadzi działalność budowlaną i jest ubezpieczona od odpowiedzialności cywilnej z tytułu szkód, jakie w trakcie wykonywania robót mogą powstać w mieniu osób trzecich. Za uszkodzone mienie wypłacamy odszkodowanie lub też pokrywamy koszty jego naprawy. Następnie otrzymujemy od ubezpieczyciela gwarantowane polisą kwoty odszkodowań. Czy w związku z faktem, że wypłaconych kwot nie zaliczamy do kosztów uzyskania przychodu, otrzymany od ubezpieczyciela zwrot poniesionych przez nas wydatków nie będzie przychodem podatkowym?

REKLAMA