REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatek vat, Nowości prawne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ochotnicze hufce pracy będą zatrudniały

Pomimo likwidacji gospodarstw pomocniczych do końca tego rok, zatrudniani za pośrednictwem ochotniczych hufców pracy młodociani nie stracą zatrudnienia. Staną się pracownikami komend wojewódzkich OHP.

Pacjent rzadziej wyjedzie do sanatorium

Do sanatorium będziemy mogli wyjechać raz na 18 miesięcy. Nowe przepisy obowiązują od 13 listopada.

Problem narkotyków w Europie

„Stan problemu narkotykowego w Europie 2010” - Sprawozdanie roczne Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii.

Będzie więcej parków narodowych?

Obywatelski projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody zakłada znaczne ułatwienia w zakładaniu parków narodowych. Trudniej będzie za to odwołać dyrektora takiego parku – czytamy we wtorkowym „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

REKLAMA

Uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne od sześciu dni

Minimalna długość leczenia uzdrowiskowego w warunkach ambulatoryjnych zostanie skrócona do sześciu dni. Nowe przepisy będą miały zastosowanie do świadczeń udzielanych od 1 stycznia 2011 r.

Za rok eksmisję będzie można przeprowadzić „na bruk”

Wstrzymanie eksmisji z powodu braku lokalu zastępczego jest niezgodne z Konstytucją – orzekł Trybunał Konstytucyjny. To oznacza, że wkrótce wróci eksmisja „na bruk”.

Firma w Czechach – obowiązki związane z podatkiem VAT

Prowadząc firmę w Czechach niestety nie unikniesz spotkania z VAT-em. Kiedy powinieneś się zarejestrować jako podmiot omawianego podatku?

Prawne podsumowanie października 2010 r.

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w październiku 2010 r., oraz orzecznictwa Sądu Najwyższego.

REKLAMA

O in vitro w Sejmie

W Sejmie trwa debata nad przepisami dotyczącymi zapłodnienia in vitro. Według premiera Donalda Tuska zapłodnienie pozaustrojowe powinno być refundowane przez państwo.

Świadczenia pielęgnacyjne otrzyma mniej osób

Mniej osób otrzyma świadczenie pielęgnacyjne. Projektowane zmiany mają zapobiegać jego pobieraniu przez osoby, które w rzeczywistości nie zajmują się opieką nad osobą niepełnosprawną.

Rząd chce zmian w refundacji leków

Rada Ministrów zaakceptowała projekt ustawy o refundacji leków, przedstawiony przez minister zdrowia. Nowa ustawa ma zapewnić niższe ceny leków dla pacjentów.

Prezydent wybrał I Prezesa Sądu Najwyższego

Prezydent Bronisław Komorowski powołał Stanisława Dąbrowskiego, sędziego Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, na stanowisko Pierwszego Prezesa SN. Zastąpi on Lecha Gardockiego, który kończy kadencję.

Emeryt nie będzie mógł dorabiać

Od przyszłego roku emeryci nie będą mogli otrzymywać świadczenia, jeżeli nie rozwiążą umowy z pracodawcą.

Zakaz sprzedaży dopalaczy

Na terenie Polski nie będzie można produkować i wprowadzać do obrotu produktów, które mogą być używane jak środki odurzające lub substancje psychotropowe, czyli np. dopalaczy - zakłada nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, którą w piątek uchwalił Sejm.

Awarie energetyczne będą szybciej usuwane

Awarie sieci przesyłowych będą sprawniej usuwane. Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o lasach oraz o ochronie przyrody.

Fotoradary tylko w niebezpiecznych miejscach

Fotoradary przestaną być dla gmin żyłami złota. Jak wynika z nowelizacji prawa o ruchu drogowym będą stawiane jedynie w tych miejscach, gdzie jest niebezpiecznie.

Lekcje wychowywania dla rodziców

Rodzice nie wiedzą jak wychowywać dzieci. Takie wnioski wynikają z przeprowadzonego po raz pierwszy ogólnopolskiego badania poziomu kompetencji wychowawczych rodziców. Specjalnie dla nich rusza cykl szkoleń pt. „Mądrzy rodzice”.

Ceny gazu pójdą w górę

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził podwyżki cen gazu. Rachunki za zużycie tego surowca dla odbiorców indywidualnych mają wzrosnąć o 2,5 proc.

Tanie wakacje odchodzą do lamusa?

To ostatni sezon, kiedy można było tanio wyjechać na wakacje last minute. Biura podróży zapowiadają podwyżki cen. Wszystko przez zmianę prawa – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

Gmina nie może zmuszać do korzystania z usług samorządowych spółek

Konsumenci na rynku usług komunalnych również podlegają ochronie. Tak stwierdził UOKiK, który ukarał dwie gminy za nadużywanie swojej pozycji.

Pełnomocnik rządu do spraw ochrony cyberprzestrzeni

Nowy urzędnik zajmie się koordynacją pracy wszystkich służb, zajmujących się bezpieczeństwem w sieci tj. Policji, ministerstw, Straży Granicznej i służb specjalnych.

Doradca podatkowy będzie mógł reklamować swoją działalność

Szereg ważnych zmian, zarówno dla doradców wykonujących już swój zawód, jak i kandydatów na doradców podatkowych wprowadziła nowelizacja ustawy o doradztwie podatkowym oraz niektórych innych ustaw, która dnia 7 sierpnia 2010 r. weszła w życie.

Kasy fiskalne obowiązkowe również dla prawników i lekarzy

Kancelarie prawne oraz prywatne gabinety lekarskie będą miały obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej najpóźniej w dniu 1 maja 2011 r. zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, które wejdzie w życie dnia 1 stycznia 2011 r.

Łatwiejszy dostęp do żłobków

Wracający do pracy rodzice będą mogli powierzyć swoje pociechy nie tylko opiece żłobków, ale również dziennych opiekunów oraz klubów dziecięcych. Takie zmiany przewiduje projekt ustawy o opiece nad dziećmi do lat trzech.

Przepadek samochodu na rzecz powiatu

Sądy będą mogły orzekać o przepadku na rzecz powiatu, usuniętych z drogi samochodów, po które we właściwym czasie nie zgłosili się właściciele.

E-profil ułatwi składanie dokumentów w ZUS

Od 2011 r. każdy będzie mógł założyć e-profil w ZUS. Pozwoli on na składanie dokumentów drogą elektroniczną bez konieczności opatrywania ich płatnym kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Komornik będzie mógł odmówić przeprowadzenia egzekucji

Komornik wybrany przez wierzyciela będzie miał prawo odmówić przeprowadzenia egzekucji. Nowelizacja ustawy o komornikach sądowych wejdzie w życie 9 września 2010 r.

Świadczenie pielęgnacyjne dla małżonka

Rzecznik Praw Obywatelskich chce, by osoba opiekująca się niepełnosprawnym małżonkiem miała prawo do otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego.

Dopalacze nadal dozwolone

Większość tych substancji jest nadal legalna, pomimo iż na liście zakazanych znalazły się kolejne środki odurzające i psychotropowe.

Sprzedaż bez paragonu stanowi przestępstwo skarbowe

Udając się do osiedlowego sklepu, po krótkiej konwersacji z sympatyczną Panią ekspedientką, istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda nam się dostać coś „na zeszyt”. Niestety sytuacja, która być może wpływa pozytywnie na relacje interpersonalne, pod względem prawnym stanowi przestępstwo lub wykroczenie skarbowe.

Zaświadczenie lekarskie dla ofiary rodzinnej przemocy

Trwają prace nad określeniem wzoru zaświadczenie lekarskiego, które może bezpłatnie uzyskać ofiara domowej przemocy.

Powodzianie pozywają Skarb Państwa

Państwo nie prowadziło należytej obserwacji i monitoringu stanu wód i nie ostrzegło mieszkańców o niebezpieczeństwie powodzi. To zarzuty 17 powodzian z Sandomierza, którzy mają wystąpić do sądu z pozwem zbiorowym przeciwko Skarbowi Państwa.

Handel zabytkową bronią nie będzie wymagał koncesji

Militaria nie nadające się do użytku takie jak broń, czołgi, armaty czy pojazdy wojskowe nie będą wymagały uzyskania koncesji do ich sprzedaży.

Czy polskie koleje czeka upadłość?

Zarówno PKP Intercity, jak i Przewozy Regionalne już wkrótce mogą mieć nie lada kłopot. Jeżeli spółki będą niewypłacalne, to będzie można ogłosić ich upadłość – wynika z projektu ustawy przygotowanej przez rząd.

Kurator sam zdecyduje czy spotka się ze skazanym

Kurator sądowy wykonujący nadzór nad osoba pozbawioną wolności w systemie dozoru elektronicznego (SDE) będzie mógł zdecydować czy spotka się ze skazanym osobiście czy wyda mu polecenia przy pomocy urządzenia stacjonarnego, znajdującego się w jego domu.

Czy pacjent zapłaci za wezwanie karetki

Jeżeli Ministerstwo Zdrowia nie przygotuje w terminie nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, to od stycznia wezwanie karetki może być płatne.

Zapłacimy podatek od energii

Energia elektryczna, która będzie zużyta na własne potrzeby zostanie objęta akcyzą.

Senat popiera zniesienie obowiązku meldunkowego od 2014 r.

Obowiązek meldunkowy ostatecznie pożegnamy w 2014 r. Głównym narzędziem systemu ewidencji pozostanie rejestr PESEL. Takie rozwiązania poparł 12 sierpnia Senat.

Sąd: w domu można grać na instrumencie

Sąd Okręgowy w Gdańsku zmienił wyrok Sądu Rejonowego z Gdyni, który zabraniał studentce Akademii Muzycznej grać w domu na klarnecie. Sprawa dotyczy dopuszczalnego poziomu immisji.

Czy będzie można kupić pistolet przez internet

Handel zabytkowymi armatami i czołgami nie będzie wymagał koncesji. Zmianie ma ulec też sposób nabywania broni palnej i amunicji, które będzie można kupić przez internet.

Kiedy rodzina odpowiada za długi podatnika?

Co do zasady każdy odpowiada za swoje zobowiązania podatkowe osobiście. Odpowiedzialność osób trzecich, małżonka, czy rodziców, wchodzi w grę tylko gdy zaistnieją wyjątkowe okoliczności. Czy na pewno członek rodziny spłaca długi podatnika wyjątkowo?

Odpowiedzialność urzędnika za decyzję z błędem

Urzędnik zapłaci rocznym uposażeniem, jeżeli wydał decyzję z naruszeniem prawa. Kierownik urzędu może pójść do więzienia nawet na trzy lata.

Osoby fizyczne bez NIP

Od 1 lipca 2011 r. osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej nie będą musiały posługiwać się Numerem Identyfikacji Podatkowej (NIP). Identyfikację podatnika zapewni jedynie numer PESEL.

Płaca minimalna wzrośnie do 1386 zł

Od 2011 roku płaca minimalna wzrośnie z 1317 zł do 1386 zł. Oznacza to wzrost w wysokości 69 złotych. Związki zawodowe proponowały kwotę 1500 zł.

Zagubienie książeczki wojskowej

Każdy kto zagubił książeczkę wojskową zobowiązany jest poinformować o tym komendanta wojskowej komendy uzupełnień.

TIR-y będą jeździły w święta

W wakacyjne weekendy i święta po drogach będą mogli się poruszać kierowcy TIR-ów wracający do kraju z zagranicy.

Elektroniczny dowód zamiast prawa jazdy

Od 2011 r. wprowadzone zostaną elektroniczne dowody tożsamości, które umożliwią składanie podpisu elektronicznego. Oprócz tego będzie można zapisać na nich informacje o uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi.

Wzrosną podatki i opłaty lokalne

Ministerstwo Finansów poinformowało o wzroście maksymalnych stawek podatków i opłat lokalnych. W 2011 roku wzrosną o 2,6 proc.

Zdrożeje pobyt w sanatorium

Od października 2010 r. planowana jest jest podwyżka opłat za zakwaterowanie i wyżywienie w uzdrowiskach.

Likwidacja podziału tajemnic na zawodową i służbową

Informacje, które zawierają dane chronione, będą oznaczane jako ściśle tajne, tajne, poufne i zastrzeżone – wynika z nowej ustawy o ochronie informacji niejawnych. Nowelę z poprawkami przyjął Senat. Ponownie trafi ona do prac w Sejmie.

REKLAMA