reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Świadczenia pielęgnacyjne otrzyma mniej osób

Świadczenia pielęgnacyjne otrzyma mniej osób

Mniej osób otrzyma świadczenie pielęgnacyjne. Projektowane zmiany mają zapobiegać jego pobieraniu przez osoby, które w rzeczywistości nie zajmują się opieką nad osobą niepełnosprawną.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej proponuje, by dochód, który otrzymuje rodzic i na podstawie którego gmina ustala prawo do świadczenia był dzielony przez faktyczną liczbę miesięcy, w których osoba uprawniona go otrzymywała.

Nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych przewiduje też, że do dochodu rodziny wliczane będą przychody wskazane w art. 27, 30 b, 30 c i 30 e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli uzyskane ze sprzedaży nieruchomości czy papierów wartościowych.

Zgodnie z proponowanymi zmianami przy ustaleniu podstawy świadczenia nie będzie brany dochód utracony. Ponadto gmina będzie mogła przeprowadzić wywiad z opiekunem osoby niepełnosprawnej, aby sprawdzić czy opieka jest faktycznie sprawowana.

Świadczenia nie otrzyma osoba, która ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności oraz jeżeli jeden z członków rodziny jest już uprawniony do świadczenia.

Pełny tekst: Mniej osób otrzyma świadczenie pielęgnacyjne

Zobacz również serwis: Pomoc społeczna

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych

OPZZ jest reprezentatywną organizacją pracowniczą w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, konsekwentnie dążącą do realizacji w Polsce fundamentalnych zasad: wolności, równości, solidaryzmu społecznego, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości społecznej, a także – pozbawionego jakichkolwiek wykluczeń – prawa do godnego życia, godnej pracy i płacy oraz godnej emerytury.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama