reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Gmina nie może zmuszać do korzystania z usług samorządowych spółek

Gmina nie może zmuszać do korzystania z usług samorządowych spółek

Konsumenci na rynku usług komunalnych również podlegają ochronie. Tak stwierdził UOKiK, który ukarał dwie gminy za nadużywanie swojej pozycji.

Gminy nie mogą nakładać dodatkowych kosztów na mieszkańców, którzy nie korzystają z usług komunalnego zakładu budżetowego. Tak uznał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i nałożył na dwie gminy – Tryńcza i Jabłonka – finansowe kary.

Urząd wszczął postępowania antymonopolowe wobec gmin na skutek skarg konsumenckich. Jak się okazało, mieszkańcy gminy Tryńcza, którzy nie chcieli, aby usługę przyłączy do sieci kanalizacyjnej wykonał komunalny zakład budżetowy, byli obciążani opłatą w wysokości jednego tysiąca zł za wydanie dokumentów technicznych.

Natomiast osoby, które skorzystały z usług gminnego zakładu, nie musiały ponosić tych kosztów. Zdaniem UOKiK gmina, postępując w ten sposób, faworyzowała jednostkę budżetową, co utrudniło konkurencję na rynku usług komunalnych. Gmina już zaniechała stosowania większości kwestionowanych działań.

Pełny artykuł: Gmina nie może zmuszać di wyboru usługodawcy

Zobacz również serwis: Usługi komunalne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

GP

Zdjęcia


INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

ifirma.pl

Z ifirma.pl księgujesz gdziekolwiek jesteś.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama