REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownicy, Miejsce pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Samowolne opuszczenie miejsca pracy

Czy w przypadku gdy pracownik samowolnie opuścił miejsce pracy nie informując o tym przełożonych, ani nie usprawiedliwiając swojej nieobecności w następnych dniach jego czyn stanowi uzasadnioną przyczynę rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia?

Pracujesz przy komputerze - oto wymagania bhp dla takiego miejsca pracy

Biorąc pod uwagę główne zagrożenia wynikające z wyposażenia stanowisk pracy w komputery (w tym i monitory), tj. obciążenie narządu wzroku i narządu ruchu, nie ma znaczenia, czy jest to laptop czy komputer stacjonarny.

Jakie korzyści dla pracodawców wynikają z zatrudniania telepracowników

Telepraca polega na wykonywaniu pracy regularnie poza zakładem pracy, a jej efekty są przekazywane pracodawcy za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Zatrudnianie telepracowników jest zazwyczaj dla pracodawcy korzystne i znacznie przewyższa początkowe nakłady, jakie zatrudniający ponosi na tę formę pracy. Zatem, aby ograniczyć koszty działalności firmy, zamiast redukować zatrudnienie, może warto pomyśleć o oszczędnościach, jakie daje telepraca.

Lepsi i gorsi w miejscu pracy

Nierówne traktowanie pracowników przez szefostwo w miejscu pracy jest na porządku dziennym. Kierownictwo promuje pracowników lojalnych, z poczuciem humoru, a także tych, których po prostu lubi. Jednak często odbija się to na atmosferze w miejscu pracy.

REKLAMA

Pracujesz poza miejscem zamieszkania - oto dodatki, które ci się należą

W przypadku niektórych grup pracowników, świadczących pracę poza stałym miejscem zamieszkania, obligatoryjnym dodatkiem jest tzw. dodatek za rozłąkę. Przysługuje on z tytułu czasowego przeniesienia do pracy w miejscowości innej niż miejscowość zamieszkania pracownika.

Pracujesz poza miejscem zamieszkania - oto dodatki, które ci się należą

W przypadku niektórych grup pracowników, świadczących pracę poza stałym miejscem zamieszkania, obligatoryjnym dodatkiem jest tzw. dodatek za rozłąkę. Przysługuje on z tytułu czasowego przeniesienia do pracy w miejscowości innej niż miejscowość zamieszkania pracownika.

Pracownik w podróży służbowej

Podróżą służbową jest wykonywanie, na polecenie pracodawcy, zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy. Przy kwalifikacji podróży istotne znaczenie ma więc określenie stałego miejsca pracy pracownika. Brak legalnej definicji tego pojęcia powoduje problemy interpretacyjne, a także otwiera pracodawcom drogę do uznaniowego definiowania stałego miejsca pracy i odmowy zwrotu kosztów podróży służbowych.

Dodatki z tytułu wykonywania pracy poza miejscem zamieszkania

Pracodawca może wypłacać pracownikom dodatek za rozłąkę z tytułu świadczenia pracy poza stałym miejscem zamieszkania. Zasady jego wypłaty powinny zostać określone w przepisach wewnątrzzakładowych pracodawcy, np. w regulaminie wynagradzania.

REKLAMA

Podróż służbowa

Podróżą służbową jest wykonywanie, na polecenie pracodawcy, zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy. Przy kwalifikacji podróży istotne znaczenie ma więc określenie stałego miejsca pracy pracownika. Brak legalnej definicji tego pojęcia powoduje problemy interpretacyjne, a także otwiera pracodawcom drogę do uznaniowego definiowania stałego miejsca pracy i odmowy zwrotu kosztów podróży służbowych.

Otwarta przestrzeń – zamknięcie możliwości?

Jeszcze kilka lat temu określenie „otwarta przestrzeń” kojarzyło nam się tylko z wiosną, zielenią, oddechem po ciężkim dniu, słowem: z samymi pozytywami. Dziś hasło to niesie zgoła inne konotacje.

Przepływ informacji w firmie

Zarówno pracodawcom, jak i pracownikom zależy, aby każdy członek załogi wiedział, co i jak ma robić w pracy. Od jakości i skuteczności przepływu informacji zależy poprawne funkcjonowanie każdej firmy.

Co się dzieje z rzemiosłem artystycznym?

Zawód rzemieślnika nie jest atrakcyjny dla młodych ludzi. Na rynku brakuje ceramików, złotników, kaletników. Niedługo może ich zupełnie zabraknąć.

Skutki prawne korupcji i płatnej protekcji

Jednym z najpoważniejszych zarzutów wobec osób pełniących funkcje publiczne w samorządzie jest oskarżenie o przyjęcie łapówki lub płatną protekcję. Poza sankcjami karnymi, np. karą pozbawienia wolności czy praw publicznych i zakazem zajmowania stanowisk w urzędach, prawomocne skazanie za te przestępstwa wiąże się także z utratą mandatu.

Komisja Europejska walczy z bezrobociem w UE

18 kwietnia 2012 r. Komisja Europejska ogłosiła szereg konkretnych propozycji służących tworzeniu miejsc pracy w państwach UE. To reakcja KE na rekordowe poziomy bezrobocia w UE i niekorzystne prognozy gospodarcze na nadchodzące miesiące.

Czy pracodawca odpowiada za mobbing?

Mobbing to zjawisko, polegające na długotrwałym i uporczywym nękaniu pracownika w jakikolwiek sposób. Bez względu na osobę sprawcy, odpowiedzialność za jego wystąpienie zawsze spoczywa na pracodawcy.

Molestowanie seksualne w miejscu pracy

Za molestowanie seksualne w miejscu pracy należy uznać wszelkie zachowania, gesty, wypowiedzi o podłożu seksualnym, godzące w dobra osobiste i godność pracownika. Sprawcą tych czynów może być zarówno przełożony jak i współpracownik ofiary.

Gdy pracownik nie zgadza się z wypowiedzeniem umowy o pracę

Co powinien zrobić pracownik zatrudniony na czas nieokreślony, jeśli otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę z uzasadnieniem, z którym się nie zgadza? Może przygotować odwołanie. Gdzie powinien je złożyć, czego może zażądać?

Ogólne warunki bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczące terenu zakładu pracy

Teren zakładu pracy to przestrzeń wraz z obiektami budowlanymi, będąca w dyspozycji pracodawcy, w której pracodawca organizuje miejsca pracy. W swoim zakładzie pracy pracodawca musi zapewnić bezpieczeństwo.

MPiPS pracuje nad programem aktywizacji zawodowej młodych osób

Jeszcze w tym roku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rozpocznie pilotaż nowego programu, mającego za zadanie aktywizację na rynku pracy osób młodych - zapowiedział szef resortu Władysław Kosiniak-Kamysz.

Małopolskie: osoby bezrobotne znajdą pracę przy utrzymaniu zabytków

Osoby bezrobotne z terenu województwa małopolskiego będą mogły znaleźć pracę związaną z ochroną, utrzymaniem i renowacją zabytków. Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie przeznaczy w tym roku blisko 2,2 mln zł na sfinansowanie tego typu miejsc pracy.

Zmiana siedziby firmy - obowiązki pracodawcy

Zmiana siedziby firmy może wiązać się z obowiązkiem modyfikacji umów o pracę. Jeżeli zatrudnieni nie zgodzą się na taką zmianę, pracodawca może być zmuszony do wręczenia wypowiedzeń zmieniających, a nawet wypłaty odpraw z tytułu zwolnień grupowych.

Jak zmienić stanowisko pracy bez zmiany umowy o pracę

Kształtowanie zatrudnienia w okresie spowolnienia gospodarczego wymaga od pracodawcy zlecania pracownikom nowych zadań, przenoszenia dotychczas zatrudnionych pracowników na inne stanowiska pracy bądź ograniczania lub zwiększania wymiaru ich etatów. O tym, czy pracownika uda się przesunąć do innej pracy w drodze polecenia służbowego, czy też wypowiedzenia zmieniającego, przesądza często treść umowy o pracę.

Personel kontraktowy Wspólnot Europejskich – zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym

Członkom personelu kontraktowego Wspólnot Europejskich przysługuje prawo wyboru, co do podlegania ustawodawstwa konkretnych krajów członkowskich.

Prowadzenie działalności lub wykonywanie pracy w kilku państwach UE

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej informuje, że w sytuacji prowadzenia działalności na własny rachunek na terytorium dwóch lub więcej państw, podlegasz ustawodawstwu tego państwa, w którym mieszkasz, o ile prowadzisz tam znaczną cześć swojej działalności, czyli przekraczającą 25 %.

Kierowcy tirów, marynarze - gdzie płacą składki ubezpieczeniowe

Według informacji zawartych na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej do osób, które wykonują specyficzną pracę, tj. pracują na terytoriach różnych państw: członkowie personelu transportu lądowego, wodnego lub powietrznego – kierowcy ciężarówek i autokarów, pracownicy żeglugi śródlądowej, kolejarze, lotnicy, zatrudnieni w międzynarodowych przedsiębiorstwach, stosuje się zasady ustalania ustawodawstwa właściwego, które stosuje się do osób pracujących w dwóch lub więcej państwach członkowskich.

Przedsiębiorca w delegacji w UE

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej informuje, że osoba prowadząca działalność gospodarczą na własny rachunek ma prawo do samodzielnego oddelegowania się do innego państwa UE.

Miejsce ubezpieczenia pracownika delegowanego

W dzisiejszych czasach powszechnym zjawiskiem jest kierowanie przez pracodawców swoich podwładnych na terytoria innych państw UE w celu wykonywania pracy w ich imieniu. Pod warunkiem, że przewidywany czas wykonywania pracy za granicą nie przekracza 24 miesięcy, i nie jest to wysłanie w charakterze zastępczym za inna osobę delegowaną, to nadal podlegamy przepisom ubezpieczeniowym kraju, w którym dotąd pracowaliśmy i gdzie siedzibę ma nasz pracodawca.

Reguły ustalania miejsca płatności składek ubezpieczeniowych w UE

Uregulowania prawne Unii Europejskiej precyzują, w jakim kraju jesteś ubezpieczony, jeśli pracujesz lub prowadzisz firmę w jednym lub wielu państwach UE.

Jak określić miejsce pracy pracownika, który ma regularne wyjazdy służbowe

Chcemy zatrudnić opiekuna dzieci niepełnosprawnych. Będzie on pracował z dziećmi w naszym ośrodku, a dodatkowo w każdy piątek będzie odbierał dzieci z ośrodka i jeździł z nimi do lekarzy specjalistów na terenie naszego województwa. Czy możemy opiekunowi zapisać w umowie o pracę, że jego miejsce pracy obejmuje obszar całego województwa?

Dlaczego pracodawcy nie chcą zatrudniać telepracowników

Przepisy o telepracy zostały wprowadzone do Kodeksu pracy przed czterema laty. Mimo upływu czasu pracodawcy rzadko korzystają z tej formy zatrudnienia. Przyczyną tego są stereotypy o zagrożeniach związanych z telepracą.

Pracodawca nie musi już organizować palarni w swoim zakładzie pracy

Pracodawcy nie muszą już zapewniać w swoich zakładach pracy palarni. Zmiana jest konsekwencją zmiany definicji urządzeń sanitarno-higienicznych.

Korzystający z wolontariatu

Korzystający to osoba, która powierza wykonywanie określonych świadczeń na zasadzie dobrowolności i nieodpłatności wolontariuszowi. Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wskazuje jakie podmioty można uznać za „korzystającego”.

Trzynastka - pytania i odpowiedzi

Trzynastka to dodatkowe wynagrodzenie roczne. Tematyka wypłacania trzynastek dla pracowników budżetówki jest szeroka i często w praktyce pracodawcy mają wiele wątpliwości dotyczących nabycia przez pracownika prawa do tej nagrody czy zasad wyliczania jej podstawy. Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w tym zakresie.

Warunki przyjęcia do służby w Policji

Obowiązuje nowelizacja przepisów ustawy o Policji w zakresie warunków jakie musi spełniać osoba pragnąca podjąć służbę w Policji oraz postępowania kwalifikacyjnego do tej formacji mundurowej. Zmiana została podyktowana m.in. dostosowaniem wymagań jakie ma spełniać kandydat do służby w Policji do wymagań stawianym kandydatom w innych służbach mundurowych.

Wcześniejsza wypłata trzynastki proporcjonalnej

Jak należy rozumieć przepis mówiący o tym, że wysokość trzynastki powinna zostać naliczona proporcjonalnie do liczby miesięcy pozostawania pracownika w zatrudnieniu (jeśli pracownik będzie zatrudniony w 2011 roku przez 8 miesięcy)? Czy 8,5 proc. sumy wynagrodzenia podlega proporcji? Czy trzynastkę można wypłacić w dniu rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem, czy trzeba czekać do I kwartału następnego roku?

Umowy na czas określony w administracji publicznej

Niniejszy tekst omawia problematykę zatrudniania na czas określony pracowników samorządowych, pracowników urzędów państwowych i pracowników korpusu służby cywilnej.

Podwyżki dla nauczycieli 2011 a dodatek uzupełniający

Czy wzrost kwoty bazowej dla nauczycieli od 1 września 2011 r. wywoła konsekwencje w postaci osiągnięcia przez nauczycieli średnich wynagrodzeń, czy też mimo wszystko wynagrodzenia te nie zostaną osiągnięte i powstanie obowiązek wypłacenia dodatków wyrównawczych.

Zaświadczenia o niekaralności przy zatrudnianiu na stanowiskach urzędniczych

Czy osoby przyjmowane w urzędach na stanowiska kierownicze i urzędnicze muszą przedstawić zaświadczenie o niekaralności najpóźniej w dniu zatrudnienia? Czy na potrzeby konkursu wystarczy odpowiednie oświadczenie, czy też muszą się legitymować zaświadczeniem z Krajowego Rejestru Karnego przed datą zatrudnienia?

Ciężka praca z trudnym szefem

Duża ilość obowiązków, zawrotne tempo pracy, mało satysfakcjonująca pensja, które doskwierają większości pracowników, są tylko tłem dla źródła największej frustracji w pracy: szefa despoty. Badania dowodzą, że dla wielu największym źródłem stresu w pracy jest właśnie przełożony. Jak sobie z tym radzić?

Nienależne wynagrodzenie pracownika samorządowego

Pracownik samorządowy wykorzystujący zajmowane stanowisko do wypłaty wynagrodzenia, które mu nie przysługiwało, musi je zwrócić na żądanie pracodawcy. Inaczej będzie w przypadkach, gdy do wypłaty nienależnego wynagrodzenia doszło wskutek błędów pracodawcy lub osób działających w jego imieniu. Przedstawiamy kilka przykładów różnych rozstrzygnięć.

Język migowy w urzędach w 2012 r.

12 września 2011 r. Prezydent podpisał ustawę o języku migowym i innych środkach komunikowania się, która narzuca umożliwienie osobom głuchoniemym komunikacji z organami administracji publicznej poprzez zapewnienie tłumacza migowego. Urzędy mają tylko kilka miesięcy na przystosowanie placówek do nowych regulacji.

Nagroda jubileuszowa przy zmianie pracodawcy samorządowego

W poprzednim zakładzie pracy 19 sierpnia 2005 r. pracownicy wypłacono nagrodę jubileuszową za 20 lat pracy. Po dostarczeniu dokumentów (dotyczących pracy w gospodarstwie rolnym rodziców) ustalono, że 20 lat pracy minęło 20 sierpnia 2004 r. Pracownica zatrudniona jest u nas od 1 września 2009 r. i w kwietniu br. złożyła nam pismo z prośbą o wypłatę nagrody jubileuszowej za 25 lat pracy. W jakim terminie pracownica powinna mieć wypłaconą tę drugą nagrodę jubileuszową? Czy to my powinniśmy wypłacić tę nagrodę, czy powinien ją wypłacić poprzedni zakład pracy?

Warunki powrotu radnego na stanowisko pracy

Pracownik jednostki na czas kadencji sprawowania mandatu uzyskał urlop bezpłatny. Na jakie stanowisko powinniśmy przywrócić tego pracownika? Czy pracownik, którego mandat wygasł 29 sierpnia, a do pracy zgłosił się dopiero 7 września – ma prawo powrotu?

Dokumentacja oraz wymagania przy zatrudnianiu pracownika samorządowego

Prawidłowa organizacja pracy jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy. Poza właściwym stosowaniem przepisów kształtujących stosunek pracy, niezwykle istotne jest zgromadzenie odpowiednich dokumentów na etapie ubiegania się osoby o zatrudnienie. Dotyczy to również kandydatów na pracowników samorządowych, którzy muszą spełniać szczególne wymagania kwalifikacyjne.

Stopa bezrobocia wzrosła we wrześniu

Stopa bezrobocia we wrześniu wzrosła wobec sierpnia o 0,1 pkt proc. i ukształtowała się na poziomie 11,7 proc. - podało swoje szacunki Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Staż pracy w pytaniach i odpowiedziach

Czy urlop wychowawczy, rozpoczęty i zakończony w trakcie trwającego stosunku pracy, zaliczamy do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (np. dodatek stażowy)?

Czy pracownika można przenieść z jednego do dwóch zakładów

Zatrudniamy pracownika na stanowisku urzędniczym na pełny etat w zakładzie obsługi szkół. Ze względu na zmiany organizacyjne chcemy go przenieść do dwóch innych zakładów obsługi. W jednym pracowałby na 3/4 etatu, a w drugim na 1/4 etatu. Czy możemy tak zrobić?

O czym warto pamiętać zatrudniając telepracownika

Telepraca jest pracowniczą formą zatrudnienia. Oznacza to, że telepracownikowi, który świadczy pracę na odległość, przysługują takie same prawa jak pracownikom zatrudnionym na stałe w zakładzie pracy.

Określenie miejsca pracy pracownika

Przeniesienie nauczyciela

Wszystkie przypadki, w których możliwe jest przeniesienie nauczyciela, posiadają wspólną cechę dotyczącą ciągłości nawiązanego z nauczycielem stosunku pracy. Różnią je tylko tryb i powody zmiany stanowiska pracy.

REKLAMA