REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Szkoła, Obowiązek

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie będą obowiązki instruktora jazdy?

Po zdobyciu uprawnień do bycia instruktorem jazdy, na osobie instruktora spoczywa wiele obowiązków. Ustawa o kierujących pojazdami wprowadza nowe obowiązki na instruktorów, które wejdą w życie już od stycznia 2013 roku. Jakie to obowiązki i co grozi instruktorowi w przypadku ich niedopełnienia?

Jak wyrobić kartę rowerową?

Karta rowerowa jest dokumentem, który stwierdza uprawnienie osoby niepełnoletniej do poruszania się rowerem. Jakie są warunki uzyskania tego dokumentu i kto ją wyrabia?

Obowiązek szkolny dla sześciolatków od 2014 r.

Sejm przesunął na 2014 r. wprowadzenie obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Nowelizacją ustawy o systemie oświaty zajmie się teraz Senat.

Kiedy wygasa obowiązek przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny?

Obowiązek małżonków przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny wygasa z chwilą uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. Alimenty orzekane przy okazji rozwodu nie są kontynuacją tego obowiązku.

REKLAMA

Zmiany w programie nauczania 2012

Od 1 września 2012 r. uczniów ostatnich lat szkół podstawowych oraz szkół ponadgimnazjalnych czeka kilka zmian. Wszystko za sprawą nowego rozporządzenia ministra edukacji narodowej, które jesienią wchodzi w życie.

Nowe wymagania dla dyrektorów szkół

10 grudnia 2011 r. weszło w życie rozporządzenie zmieniające wymagania, jakie musi spełnić osoba kandydująca na stanowisko dyrektora szkoły. Nowelizacja ogranicza m.in. liczbę postępowań prowadzonych przeciwko kandydatowi, które mogą wykluczyć go z możliwości ubiegania się o posadę.

Komisje za projektem przesuwającym obowiązek szkolny dla sześciolatków

Sejmowe komisje: Edukacji Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej poparły rządowy projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty przesuwający o dwa lata - z 2012 r. na 2014 r. - wprowadzenie obowiązku szkolnego dla sześciolatków.

Ferie zimowe 2012

Przedstawiamy kalendarz ferii zimowych w 2012 r. dla uczniów z poszczególnych województw.

REKLAMA

Sześciolatki obowiązkowo pójdą do szkoły od 2014 r.

Zgodnie z projektem MEN obowiązkową naukę w szkole dzieci sześcioletnie mają rozpocząć dopiero w 2014 r. Do tego czasu rodzice będą mogli decydować czy posłać sześciolatka do szkoły.

Jak zapewnić higienę i bezpieczeństwo w szkole

Obowiązujące od tego roku szkolnego dwie nowelizacje rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny w szkołach wprowadzają obowiązek wyposażenia szkół w ciepłą bieżącą wodę, a także możliwość zawieszania zajęć w trakcie dużych imprez, jak np. Euro 2012. Niezależnie od tych zmian, należy pamiętać o istniejących już wcześniej wymaganiach dotyczących terenów, budynków i pomieszczeń szkolnych oraz organizacji zajęć dla zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy i nauki.

Edukacja – vademecum

Jak zapisać dziecko do szkoły? Jak będzie wyglądała nauka sześciolatków w szkole? Jakie są terminy ferii zimowych? Co warto wiedzieć o egzaminie gimnazjalnym? Właśnie na te pytania udzielamy odpowiedzi w poniższym poradniku.

Wychowanie fizyczne atrakcyjniejsze dla uczniów

W ramach zajęć wychowania fizycznego uczniowie mają do wyboru nie tylko zajęcia sportowe i sprawnościowo-zdrowotne. Szkoła może również zaproponować taniec czy aktywne formy turystyki.

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego do zasiłku rodzinnego to jednorazowe świadczenie rodzinne przyznawane na wniosek, w wysokości 100 zł na każde uczące się dziecko. Kto i na jakich zasadach może domagać się przyznawania finansowego wsparcia w postaci dodatku z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego?

Czy ustrój majątkowy ma wpływ na zaspokajanie potrzeb rodziny?

Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym.

Sześciolatki pójdą do szkoły od 2012 r.

Już od 1 września 2012 roku wszystkie sześciolatki zamiast odbywać obowiązkowe wychowanie przedszkolne, pójdą do szkoły.

Pięciolatki w szkole od 2012 r.

Od 1 września 2012 r. pięciolatki będą miały możliwość rozpoczęcia nauki w szkole. Jakie warunki będzie musiało spełniać dziecko, by mogło wcześniej realizować obowiązek szkolny? Jak obecnie wygląda sytuacja pięcioletnich dzieci?

Sześciolatki do szkoły - jak i kiedy?

Niezdecydowani rodzice, którzy podjęli decyzję o zapisaniu swojego sześciolatka do przedszkola będą mogli zmienić ją jeszcze we wrześniu. Pomoże im w tym dyrektor, który może wyrazić zgodę na uczęszczanie sześciolatka do szkoły.

Zwrot wydatków przez gminę na dowóz dziecka do szkoły

Świadczenie udzielane podatnikowi przez gminę w formie zwrotu kosztów dowozu dziecka niepełnosprawnego do szkoły, korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zwrot wydatków przez gminę na dowóz dziecka do szkoły

Świadczenie udzielane podatnikowi przez gminę w formie zwrotu kosztów dowozu dziecka niepełnosprawnego do szkoły, korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Prawa i obowiązki małżonków - kompendium

Prawa i obowiązki małżonków określa Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Zgodnie z nim prawa i obowiązki małżonków są równe.

Wyprawka szkolna 2011 - jak uzyskać dofinansowanie?

W ramach rządowego programu "Wyprawka szkolna" na rok szkolny 2011/2012 uczniowie mogą uzyskać dofinansowanie do zakupu podręczników szkolnych. Ministerstwo Edukacji Narodowej szacuje, iż z pomocy skorzysta 515 235 uczniów.

Uczniowie skorzystają z elektronicznych podręczników

Tylko najmłodsi uczniowie będą korzystali jedynie z papierowych podręczników. Pozostałe książki będą wydawane w formie papierowej i elektronicznej.

Jak zapisać dziecko do szkoły?

Szkoła podstawowa jest pierwszym etapem formalnej nauki, dlatego rodzice przykładają tak dużą wagę do jej wyboru. Jak przebiegają zapisy i proces rekrutacji do szkół? Czy możemy wybrać szkołę spoza „rejonu”?

Licealista przejdzie do następnej klasy z jedynką

MEN chce, by także licealiści i uczniowie technikum mogli uzyskać promocję do następnej klasy pomimo uzyskania niedostatecznej oceny.

Świadczenie urlopowe z dwóch etatów

Nauczycielowi, który w jednej szkole zatrudniony jest w dwóch stosunkach pracy, z każdego z nich przysługuje świadczenie urlopowe. Ustala się je osobno, proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia z każdego z etatów w danym roku szkolnym, a wypłaca do końca sierpnia każdego roku.

Świadczenie urlopowe z dwóch etatów

Nauczycielowi, który w jednej szkole zatrudniony jest w dwóch stosunkach pracy, z każdego z nich przysługuje świadczenie urlopowe. Ustala się je osobno, proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia z każdego z etatów w danym roku szkolnym, a wypłaca do końca sierpnia każdego roku.

Prezydent podpisał ustawę o Systemie Informacji Oświatowej

Nowy system zastąpi obecny funkcjonujący od 2005 r. Twórcy ustawy podkreślają, że dzięki nowemu systemowi gromadzone informacje będą zawsze aktualne.

Nowe zasady udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkołach

Na placówki oświatowe, m.in. szkoły i przedszkola, nałożono obowiązek zapewnienia każdemu dziecku wsparcia i zindywidualizowanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej. W zależności od rodzaju placówki pomoc na nowych zasadach będzie udzielana od roku szkolnego 2011/2012 lub 2012/2013.

Odpowiedzialność pracownika szkoły za powierzone mienie

Aby nauczyciel lub inny pracownik szkoły był pociągnięty do odpowiedzialności materialnej lub za powierzone mu mienie pracodawca powinien zbadać czy zaszły wszystkie przesłanki spowodowania szkody zawarte w ustawie.

Przedmioty rozszerzone wybierze uczeń

MEN chce, by to uczeń szkoły ponadgimnazjalnej wybierał przedmioty rozszerzone. Nowe rozporządzenie ma wejść w życie 1 września 2012 r.

Zmiany w zatrudnianiu nauczycieli z końcem roku szkolnego

Koniec roku szkolnego to czas likwidacji niektórych szkół lub ograniczania liczby klas w innych. Powstaje więc konieczność redukcji zatrudnienia nauczycieli. W takich sytuacjach nauczycieli można zwolnić z pracy, przenieść lub ograniczyć liczbę ich zajęć.

Przekazanie stowarzyszeniu małej szkoły samorządowej

Samorządy niekiedy przekazują prowadzenie szkoły innemu podmiotowi. W przypadku małych szkół procedura przekazania jest uproszczona, ale i tak wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności.

Stypendia wypłacane przez urząd gminy uczniom

Urząd gminy wypłaca uczniom z terenu gmin stypendia oraz zasiłki szkolne. Czy będzie obowiązany do sporządzenia PIT-8S oraz czy do celów zwolnienia z podatku dochodowego stypendia te są ograniczone do wysokości 380 zł?

Stypendia wypłacane przez urząd gminy uczniom

Urząd gminy wypłaca uczniom z terenu gmin stypendia oraz zasiłki szkolne. Czy będzie obowiązany do sporządzenia PIT-8S oraz czy do celów zwolnienia z podatku dochodowego stypendia te są ograniczone do wysokości 380 zł?

Co warto wiedzieć o egzaminie gimnazjalnym?

12 kwietnia ok. 430 tysięcy uczniów klas trzecich gimnazjum rozpoczyna swój pierwszy egzamin gimnazjalny. Co warto o nim wiedzieć?

Dowóz dzieci do szkoły bez względu na odległość

Od września 2012 r. samorządy będą mogły organizować transport dzieci do szkół, nawet gdy nie mają ustawowego obowiązku. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty.

Czy małe szkoły jazdy zbankrutują?

Zmiany w ustawie o kierujących pojazdami wprowadzają wiele zmian. Dotkną one również ośrodki szkolenia kierowców. A najdotkliwiej te mniejsze – szkolące tylko w zakresie jednej kategorii prawa jazdy. Dlaczego?

Nowe zasady udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej

Na placówki oświatowe, m.in. szkoły i przedszkola, nałożono obowiązek zapewnienia każdemu dziecku wsparcia i zindywidualizowanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej. W zależności od rodzaju placówki pomoc na nowych zasadach będzie udzielana od roku szkolnego 2011/2012 lub 2012/2013.

Jak należy zachowywać się w sądzie?

W sądzie musi zostać zachowana powaga oraz odpowiedni szacunek dla sędziego z racji wykonywanego przez niego urzędu, co stanowi warunek skutecznego i właściwego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Dla wydania sprawiedliwego wyroku niezbędne jest ustalenie okoliczności zgodnych z prawdą i rzeczywistym przebiegiem zdarzeń, stąd konieczność dostarczenia odpowiednich dowodów oraz obowiązek mówienia prawdy ciążący na wszystkich uczestnikach postępowania.

Poradnik ministerstwa ma pomóc w walce z dopalaczami

Resort edukacji narodowej przygotował specjalny poradnik dla dyrektorów szkół i nauczycieli. Ma on pomóc w podejmowaniu działań profilaktycznych w związku z problemem dopalaczy wśród młodzieży.

Likwidacja szkoły a obowiązek wypłacania odpraw

Likwidacja szkoły oznacza likwidację pracodawcy dla zatrudnionych w niej pracowników – zarówno nauczycieli jak i pracowników nie będących nauczycielami. Dla dyrektora szkoły oznacza to obowiązek dokonania określonych czynności z zakresu prawa pracy, a w szczególności konieczność rozwiązania stosunku pracy z zatrudnionymi w szkole pracownikami.

Kryteria podziału 0.6 proc. rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej w 2011 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej podało do wiadomości tegoroczne kryteria podziału rezerwy oświatowej części subwencji ogólnej.

Jakie obowiązki ma obywatel w postępowaniu sądowoadministracyjnym?

Każdy obywatel, występując przed sądem, prokuratorem lub innym organem związanym z wymiarem sprawiedliwości, ma określone prawa i obowiązki.

Likwidacja szkoły a obowiązek wypłacania odpraw

Likwidacja szkoły oznacza likwidację pracodawcy dla zatrudnionych w niej pracowników – zarówno nauczycieli jak i pracowników nie będących nauczycielami. Dla dyrektora szkoły oznacza to obowiązek dokonania określonych czynności z zakresu prawa pracy, a w szczególności konieczność rozwiązania stosunku pracy z zatrudnionymi w szkole pracownikami.

Zmiany w systemie oświaty

Więcej miejsc w przedszkolach, zamiast likwidacji szkół możliwość łączenia ich w zespoły, likwidacja kuratorów, których zastąpią inspektorzy jakości – to tylko niektóre propozycje rządu zawarte w projekcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Trafił już do konsultacji, a większość zmian ma wejść w życie od 1 września 2012 r.

Obowiązki sprzedawcy

W przypadku sprzedaży konsumenckiej sprzedawca ma szereg obowiązków względem kupującego. Wśród nich należy przede wszystkim wyróżnić obowiązek przyjęcia i rozpatrzenia reklamacji.

Jakie są obowiązki właściciela psa?

Pies, jak powiadają, to najlepszy przyjaciel człowieka. Jego właściciel musi jednak zdawać sobie sprawę, że obok ogromu radości, jaką nam sprawia nie można zapominać o kilku, bardzo istotnych obowiązkach. Jakich?

Mniej etatów dla nauczycieli

W tym roku nauczycieli czekają zwolnienia oraz utrata przywilejów. Dyrektorzy szkół w tzw. arkuszach organizacyjnych określą ilu nauczycieli będą potrzebowali w kolejnym roku szkolnym.

Przestępczość w szkołach w 2010 r.

Z policyjnych statystyk wynika, że przestępczość w szkole rośnie i to w szybkim tempie. Jest to szczególnie widoczne w przypadku przestępstw o dużym natężeniu agresji.

Kiedy najlepiej przekształcić (zlikwidować) szkołę

Termin likwidacji (przekształcenia) szkół publicznych uzależniony jest m.in. od tego, z jaką placówką szkoła jest związana. Zmiany w szkole przy zakładzie poprawczym nie rządzą się takimi samymi zasadami, jak większość innych szkół publicznych.

REKLAMA