reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Przedmioty rozszerzone wybierze uczeń

Przedmioty rozszerzone wybierze uczeń

MEN chce, by to uczeń szkoły ponadgimnazjalnej wybierał przedmioty rozszerzone. Nowe rozporządzenie ma wejść w życie 1 września 2012 r.

Dyrektor szkoły będzie mógł elastycznie planować kształcenie uczniów w ciągu roku szkolnego. To oznacza, że liczba zajęć z określonych przedmiotów dla tej samej klasy będzie mogła być różna w poszczególnych tygodniach.

Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) ustaliło nowe plany nauczania. Zgodnie z nimi uczeń szkoły ponadgimnazjalnej może swobodnie wybierać przedmioty rozszerzone.

Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra edukacji narodowej w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych. Trafił do konsultacji. Ma wejść w życie 1 września 2012 r.

Zgodnie z nim jeśli uczeń zdecyduje się na kształcenie matematyczno-przyrodnicze, musi dodatkowo uczęszczać na zajęcia uzupełniające z historii i społeczeństwa. Jeśli natomiast wybierze naukę z przedmiotów humanistycznych musi swoją wiedzę uzupełnić o przyrodę. Celem takiego rozwiązania jest to, by szkoła zadbała o wszechstronne wykształcenie ucznia.

Zaproponowane przez resort przepisy rezygnują też z określania liczby godzin tygodniowo w cyklu kształcenia przeznaczonych na poszczególne obowiązkowe zajęcia edukacyjne, czyli na przykład ile godzin nauki języka polskiego musi być w tygodniowym planie nauczania. W to miejsce ministerstwo określiło minimalne ogólne liczby godzin przeznaczone na realizację podstawy programowej z poszczególnych zajęć (na przykład ile godzin zajęć z języka polskiego musi odbyć się w ciągu nauki w trzyletnim liceum).

Dyrektor szkoły będzie odpowiedzialny za to, aby łącznie sumy godzin w ciągu wszystkich lat nauki z danego przedmiotu były nie mniejsze niż wymienione w planie nauczania.

Dzięki temu możliwe będzie bardziej elastyczne planowanie roku szkolnego niż do tej pory. Dyrektor będzie mógł planować go również nierytmicznie, decydując o różnej organizacji pracy szkoły w niektóre dni czy tygodnie. Taka regulacja obowiązuje już od września 2009 roku w gimnazjach. Teraz obejmie także szkoły ponadgimnazjalne.

Pełny tekst: W szkole ponadgimnazjalnej uczeń sam wybierze przedmioty rozszerzone

Zobacz również serwis: Edukacja

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP

Zdjęcia

Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) ustaliło nowe plany nauczania. Zgodnie z nimi uczeń szkoły ponadgimnazjalnej może swobodnie wybierać przedmioty rozszerzone./ Fot. Fotolia
Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) ustaliło nowe plany nauczania. Zgodnie z nimi uczeń szkoły ponadgimnazjalnej może swobodnie wybierać przedmioty rozszerzone./ Fot. Fotolia

Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama