reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Jak zapisać dziecko do szkoły?

Jak zapisać dziecko do szkoły?

Szkoła podstawowa jest pierwszym etapem formalnej nauki, dlatego rodzice przykładają tak dużą wagę do jej wyboru. Jak przebiegają zapisy i proces rekrutacji do szkół? Czy możemy wybrać szkołę spoza „rejonu”?

Obowiązek szkolny

W roku szkolnym 2009/2010 oraz 2010/2011 pięciolatki miały prawo do wychowania przedszkolnego. Od roku 2011/2012 wszystkie pięciolatki będą realizować obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne, a od roku 2012/ 2013 sześciolatki obowiązek szkolny.

Dyrektorzy szkół mieli trzy lata (2009-2011) na dostosowanie szkoły do potrzeb najmłodszych uczniów, tak aby była ona bezpieczna i przyjazna.

Zobacz również: Ponad 600 milionów dla szkół podstawowych

Zasady przyjęć do szkół - rejonizacja

Do pierwszej klasy ogólnodostępnej szkoły podstawowej prowadzonej przez gminę przyjmowane są „z urzędu” dzieci zamieszkałe w obwodzie danej szkoły podstawowej.

W szkole obwodowej ze względu na miejsce zamieszkania dzieci mają zapewnione miejsce edukacyjne. Należy w wyznaczonym terminie złożyć odpowiedni formularz lub podanie o przyjęcie dziecka do szkoły.

Można jednak zapisać dziecko do innej szkoły niż wynika to z miejsca zamieszkania (rejonizacja). Przyjęcie dziecka następuje wtedy na wniosek rodziców lub prawnych opiekunów dziecka, w przypadku, gdy szkoła dysponuje wolnymi miejscami

W celu uzyskania informacji w obwodzie, jakiej szkoły zamieszkuje dziecko należy zwrócić się do gminy (dzielnicy).

Postępowanie rekrutacyjne

Każda ze szkół przeprowadza rekrutacje, ustalając jej zasady oraz terminy.

Informacje o postępowaniu rekrutacyjnym – jego przebiegu i kryteriach – można uzyskać w placówce szkoły oraz coraz częściej na stronach internetowych szkół. Jest to szczególnie ważne, gdy chcemy zapisać dziecko do innej szkoły niż wynika to z miejsca zamieszkania. Niektóre ze szkół wprowadzają bowiem dodatkowe kryteria przyjęć. Za spełnienie określonych warunków przyznają punkty i na tej podstawie tworzą listy rankingowe. Takimi dodatkowymi punktowanymi kryteriami mogą być np. samotne wychowywanie dziecka, miejsce pracy rodzica/opiekuna prawnego zlokalizowane w obwodzie danej szkoły, uczęszczanie rodzeństwa dziecka do tej samej szkoły. Po zakwalifikowaniu dziecka do szkoły, warunkiem przyjęcia jest złożenie w określonym terminie przez rodzica lub opiekuna prawnego oświadczenia woli podjęcia nauki przez dziecko w szkole. Ewentualne odwołania w sprawie nieprzyjęcia dziecka należy składać do dyrektora szkoły. Decyzja dyrektora szkoły w tej sprawie jest ostateczna.

Postępowanie rekrutacyjne przez Internet

Warto sprawdzić czy w obwodzie, w którym chcemy zapisać dziecko do szkoły prowadzone jest postępowanie rekrutacyjne przez Internet. Należy wtedy uzyskać kod dostępu do prywatnego konta. Za pomocą tego konta wprowadzimy dane dziecka i rodziców/opiekunów prawnych, wybierzemy preferowane szkoły, wygenerujemy elektroniczne podanie, sprawdzimy wyniki rekrutacji oraz informacje o wolnych miejscach w szkołach po pierwszym naborze. 

Agnieszka Galiszewska (Kęsoń)

Zobacz również serwis: Edukacja

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama