REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zapisać dziecko do szkoły?

Szkoła podstawowa jest pierwszym etapem formalnej nauki
Szkoła podstawowa jest pierwszym etapem formalnej nauki

REKLAMA

REKLAMA

Szkoła podstawowa jest pierwszym etapem formalnej nauki, dlatego rodzice przykładają tak dużą wagę do jej wyboru. Jak przebiegają zapisy i proces rekrutacji do szkół? Czy możemy wybrać szkołę spoza „rejonu”?

Obowiązek szkolny

REKLAMA

W roku szkolnym 2009/2010 oraz 2010/2011 pięciolatki miały prawo do wychowania przedszkolnego. Od roku 2011/2012 wszystkie pięciolatki będą realizować obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne, a od roku 2012/ 2013 sześciolatki obowiązek szkolny.

Dyrektorzy szkół mieli trzy lata (2009-2011) na dostosowanie szkoły do potrzeb najmłodszych uczniów, tak aby była ona bezpieczna i przyjazna.

Zobacz również: Ponad 600 milionów dla szkół podstawowych

Zasady przyjęć do szkół - rejonizacja

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do pierwszej klasy ogólnodostępnej szkoły podstawowej prowadzonej przez gminę przyjmowane są „z urzędu” dzieci zamieszkałe w obwodzie danej szkoły podstawowej.

W szkole obwodowej ze względu na miejsce zamieszkania dzieci mają zapewnione miejsce edukacyjne. Należy w wyznaczonym terminie złożyć odpowiedni formularz lub podanie o przyjęcie dziecka do szkoły.

Można jednak zapisać dziecko do innej szkoły niż wynika to z miejsca zamieszkania (rejonizacja). Przyjęcie dziecka następuje wtedy na wniosek rodziców lub prawnych opiekunów dziecka, w przypadku, gdy szkoła dysponuje wolnymi miejscami

W celu uzyskania informacji w obwodzie, jakiej szkoły zamieszkuje dziecko należy zwrócić się do gminy (dzielnicy).

Postępowanie rekrutacyjne

Każda ze szkół przeprowadza rekrutacje, ustalając jej zasady oraz terminy.

Informacje o postępowaniu rekrutacyjnym – jego przebiegu i kryteriach – można uzyskać w placówce szkoły oraz coraz częściej na stronach internetowych szkół. Jest to szczególnie ważne, gdy chcemy zapisać dziecko do innej szkoły niż wynika to z miejsca zamieszkania. Niektóre ze szkół wprowadzają bowiem dodatkowe kryteria przyjęć. Za spełnienie określonych warunków przyznają punkty i na tej podstawie tworzą listy rankingowe. Takimi dodatkowymi punktowanymi kryteriami mogą być np. samotne wychowywanie dziecka, miejsce pracy rodzica/opiekuna prawnego zlokalizowane w obwodzie danej szkoły, uczęszczanie rodzeństwa dziecka do tej samej szkoły. Po zakwalifikowaniu dziecka do szkoły, warunkiem przyjęcia jest złożenie w określonym terminie przez rodzica lub opiekuna prawnego oświadczenia woli podjęcia nauki przez dziecko w szkole. Ewentualne odwołania w sprawie nieprzyjęcia dziecka należy składać do dyrektora szkoły. Decyzja dyrektora szkoły w tej sprawie jest ostateczna.

Postępowanie rekrutacyjne przez Internet

Warto sprawdzić czy w obwodzie, w którym chcemy zapisać dziecko do szkoły prowadzone jest postępowanie rekrutacyjne przez Internet. Należy wtedy uzyskać kod dostępu do prywatnego konta. Za pomocą tego konta wprowadzimy dane dziecka i rodziców/opiekunów prawnych, wybierzemy preferowane szkoły, wygenerujemy elektroniczne podanie, sprawdzimy wyniki rekrutacji oraz informacje o wolnych miejscach w szkołach po pierwszym naborze. 

Agnieszka Galiszewska (Kęsoń)

Zobacz również serwis: Edukacja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa likwidująca CBA ma zostać przyjęta w II kwartale 2024 r. Większość zadań CBA zostanie przekazana policji

Projekt ustawy likwidującej Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) rząd ma przyjąć w II kwartale 2024 r. Tak wynika z informacji umieszczonych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Najdroższa profilaktyka jest i tak tańsza niż najtańsze leczenie. Regulacje prawne zgłoszenia badania działania wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro

5 lat projektowanie leku; 5 lat badań klinicznych; 5 lat czasu koncernu na komercjalizację leku; 5 lat rynkowego życia produktu. Życie leku na rynku to co do zasady tylko ułamek życia leku. A jak wyglądają procedury w przypadku wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro (czyli w laboratorium). Tekst przybliża trudne obowiązki badacza i sponsora i rynek europejski wyrobów medycznych.

Co robić, gdy urodzi Ci się dziecko. Jeśli nie zrobisz tej rzeczy w ciągu 21 dni, urzędnik sam wybierze imię dla niemowlaka

Gdy urodzi Ci się dziecko, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Te narzędzia pozwalają potwierdzić twoją tożsamość.

Klamka zapadła. PE zatwierdził przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku

Klamka zapadła. UE zatwierdziła przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku. 

REKLAMA

Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

REKLAMA

Matury 2024 - kiedy? Harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Matury 2024. Jak wygląda harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów? Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy odbywają się egzaminy maturalne w tym roku zawiera komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

REKLAMA