reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Jak zapisać dziecko do szkoły?

Jak zapisać dziecko do szkoły?

Szkoła podstawowa jest pierwszym etapem formalnej nauki, dlatego rodzice przykładają tak dużą wagę do jej wyboru. Jak przebiegają zapisy i proces rekrutacji do szkół? Czy możemy wybrać szkołę spoza „rejonu”?

Obowiązek szkolny

W roku szkolnym 2009/2010 oraz 2010/2011 pięciolatki miały prawo do wychowania przedszkolnego. Od roku 2011/2012 wszystkie pięciolatki będą realizować obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne, a od roku 2012/ 2013 sześciolatki obowiązek szkolny.

Dyrektorzy szkół mieli trzy lata (2009-2011) na dostosowanie szkoły do potrzeb najmłodszych uczniów, tak aby była ona bezpieczna i przyjazna.

Zobacz również: Ponad 600 milionów dla szkół podstawowych

Zasady przyjęć do szkół - rejonizacja

Do pierwszej klasy ogólnodostępnej szkoły podstawowej prowadzonej przez gminę przyjmowane są „z urzędu” dzieci zamieszkałe w obwodzie danej szkoły podstawowej.

W szkole obwodowej ze względu na miejsce zamieszkania dzieci mają zapewnione miejsce edukacyjne. Należy w wyznaczonym terminie złożyć odpowiedni formularz lub podanie o przyjęcie dziecka do szkoły.

Można jednak zapisać dziecko do innej szkoły niż wynika to z miejsca zamieszkania (rejonizacja). Przyjęcie dziecka następuje wtedy na wniosek rodziców lub prawnych opiekunów dziecka, w przypadku, gdy szkoła dysponuje wolnymi miejscami

W celu uzyskania informacji w obwodzie, jakiej szkoły zamieszkuje dziecko należy zwrócić się do gminy (dzielnicy).

Postępowanie rekrutacyjne

Każda ze szkół przeprowadza rekrutacje, ustalając jej zasady oraz terminy.

Informacje o postępowaniu rekrutacyjnym – jego przebiegu i kryteriach – można uzyskać w placówce szkoły oraz coraz częściej na stronach internetowych szkół. Jest to szczególnie ważne, gdy chcemy zapisać dziecko do innej szkoły niż wynika to z miejsca zamieszkania. Niektóre ze szkół wprowadzają bowiem dodatkowe kryteria przyjęć. Za spełnienie określonych warunków przyznają punkty i na tej podstawie tworzą listy rankingowe. Takimi dodatkowymi punktowanymi kryteriami mogą być np. samotne wychowywanie dziecka, miejsce pracy rodzica/opiekuna prawnego zlokalizowane w obwodzie danej szkoły, uczęszczanie rodzeństwa dziecka do tej samej szkoły. Po zakwalifikowaniu dziecka do szkoły, warunkiem przyjęcia jest złożenie w określonym terminie przez rodzica lub opiekuna prawnego oświadczenia woli podjęcia nauki przez dziecko w szkole. Ewentualne odwołania w sprawie nieprzyjęcia dziecka należy składać do dyrektora szkoły. Decyzja dyrektora szkoły w tej sprawie jest ostateczna.

Postępowanie rekrutacyjne przez Internet

Warto sprawdzić czy w obwodzie, w którym chcemy zapisać dziecko do szkoły prowadzone jest postępowanie rekrutacyjne przez Internet. Należy wtedy uzyskać kod dostępu do prywatnego konta. Za pomocą tego konta wprowadzimy dane dziecka i rodziców/opiekunów prawnych, wybierzemy preferowane szkoły, wygenerujemy elektroniczne podanie, sprawdzimy wyniki rekrutacji oraz informacje o wolnych miejscach w szkołach po pierwszym naborze. 

Agnieszka Galiszewska (Kęsoń)

Zobacz również serwis: Edukacja

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Jaszczak

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama