reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Edukacja – vademecum

Edukacja – vademecum

Jak zapisać dziecko do szkoły? Jak będzie wyglądała nauka sześciolatków w szkole? Jakie są terminy ferii zimowych? Co warto wiedzieć o egzaminie gimnazjalnym? Właśnie na te pytania udzielamy odpowiedzi w poniższym poradniku.

Edukacja – definicja

Sam termin pochodzi od łacińskiego sformułowania educatio, oznaczającego wychowanie. Edukacja jest powszechnie rozumiana jako proces zdobywania wiedzy, związany z rozwojem umysłowym, kształtowaniem cech i umiejętności. Ma na celu uzyskanie wykształcenia. Może odbywać się w szkole lub poza nią.

Edukacja formalna (szkolna) obejmuję naukę w szkołach podstawowych,  gimnazjach, średnich, także studia i różnego rodzaju szkolenia. Prowadzi do zdobywania dyplomów, certyfikatów oraz zaświadczeń.

Zobacz też: Jakie uczeń ma prawa w szkole

Rok szkolny

Harmonogram roku szkolnego jest ustalany z dużym wyprzedzeniem. Ma to ogromne znaczenie zarówno dla rodziców i uczniów, jak nauczycieli, instytucji edukacyjnych czy choćby zakładów komunikacji miejskiej.
Jest to obowiązek Ministerstwa Edukacji Narodowej. Dużą rolę odgrywa tutaj także Rzecznik Praw Dziecka, w którego gestii leży troska o należyte dbanie o prawa i przywileje uczniów.

Zobacz też: Harmonogram roku szkolnego

Obowiązek szkolny

Rozumiany jest jako przymus szkolny. Jest to powinność poddania się edukacji powszechnej. Wygasa on wraz z uzyskaniem określonego wieku lub określonego poziomu kształcenia. W Polsce obowiązkiem tym objęta jest nauka w podstawówce i gimnazjum. Natomiast obowiązek nauki kończy się z momentem ukończenia 18 roku życia. Dlatego nauka musi być kontynuowana w szkole ponadgimnazjalnej przynajmniej do tej chwili.

Zobacz też: Jak zapisać dziecko do szkoły?

Pierwszoklasiści

Od 1 września 2012 roku sześciolatki zamiast do przedszkola pójdą do szkoły.  Od tego czasu ulegnie obniżeniu wiek dzieci podlegających powszechnemu obowiązkowi szkolnemu. W związku z technicznym przygotowaniem się na przyjęcie tak małych dzieci szkoły mają wiele obowiązków.

Także pięciolatki będą miały możliwość rozpoczęcia nauki w szkole. Warunkiem posłania takiego dziecka do szkoły będzie pozytywna opinia z poradni psychologiczno – pedagogicznej. Ostateczną decyzje podejmie w tej kwestii dyrektor konkretnej szkoły.

Zobacz też: Pięciolatki w szkole od 2012 r.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama