reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Prawa i obowiązki małżonków > Czy ustrój majątkowy ma wpływ na zaspokajanie potrzeb rodziny?

Czy ustrój majątkowy ma wpływ na zaspokajanie potrzeb rodziny?

Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym.

Obowiązek przyczyniania się każdego z małżonków do zaspokajania potrzeb rodziny trwa od chwili zawarcia małżeństwa do momentu jego ustania lub unieważnień.

Z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej. Rozdzielność majątkowa powstaje z dniem oznaczonym w wyroku, który ją ustanawia. W wyjątkowych wypadkach sąd może ustanowić rozdzielność majątkową z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa, w szczególności, jeżeli małżonkowie żyli w rozłączeniu.

Ustanowienie rozdzielności majątkowej nie ma wpływu na obowiązek zaspokajania potrzeb rodziny, gdyż obowiązek ten istnieje niezależnie od obowiązującego ustroju majątkowego. Różnica będzie polegać na tym, że wprowadzenie rozdzielności majątkowej spowoduje, że wynagrodzenie oraz rzeczy nabyte przez jednego z małżonków będą tylko i wyłącznie jego własnością.

Obowiązek zaspokajania potrzeb rodziny ma na celu zapewnienie środków do prawidłowego funkcjonowania rodziny jako całości. Z racji tego, że każdy z członków rodziny ma prawo do równej stopy życiowej sąd będzie uwzględniał usprawiedliwione potrzeby małżonka i dzieci.

Do uzasadnionych potrzeb niewątpliwie można zaliczyć: wyżywienie, odzież, opłaty stałe, rachunki, wydatki związane z leczeniem, nauką etc. Przed sądem należy przedstawić dowody potwierdzające kwoty wydatkowane na utrzymanie rodziny. Sąd będzie brał z jednej strony brał pod uwagę potrzeby rodziny a z drugiej możliwości zarobkowe i majątkowe małżonka. To czy małżonkowie pozostają we wspólnym pożyciu nie ma znaczenia dla wystąpienia z powództwem. Egzekucja odbywa się według przepisów o egzekucji świadczeń alimentacyjnych.

Zobacz serwis: Małżeństwo

Pozew o zaspokajanie życiowych potrzeb rodziny wnosi małżonek we własnym imieniu a nie cała grupa rodzinna. Sąd zasądza wówczas kwotę zbiorową na potrzeby całej rodziny, a nie indywidualnie na potrzeby każdego jej członka.

Zobacz także: Prawa i obowiązki małżonków- kompendium

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Rzewuski

Ekspert IT – systemy informatyczne ERP. Ukończone studia - Politechnika Warszawska.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama