| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Jak należy zachowywać się w sądzie?

Jak należy zachowywać się w sądzie?

W sądzie musi zostać zachowana powaga oraz odpowiedni szacunek dla sędziego z racji wykonywanego przez niego urzędu, co stanowi warunek skutecznego i właściwego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Dla wydania sprawiedliwego wyroku niezbędne jest ustalenie okoliczności zgodnych z prawdą i rzeczywistym przebiegiem zdarzeń, stąd konieczność dostarczenia odpowiednich dowodów oraz obowiązek mówienia prawdy ciążący na wszystkich uczestnikach postępowania.

Jeśli podczas rozprawy będziesz obrażał sąd czy stronę przeciwną albo w jakikolwiek inny sposób naruszał powagę, spokój lub porządek czynności sądowych, sędzia może udzielić Ci upomnienia, a jeśli to nie poskutkuje, zostaniesz uprzedzony o skutkach Twojej nieobecności na rozprawie i jeśli po raz kolejny dopuścisz się nieodpowiedniego zachowania, sąd nakaże Ci opuścić salę rozpraw

Za naruszenie powagi sądu, spokoju, porządku czynności, ubliżenie sądowi czy innym uczestnikom postępowania sąd może ukarać Cię karą porządkową – grzywną w wysokości do 10000 zł lub karą pozbawienia wolności do 14 dni. Na postanowienie o ukaraniu karą porządkową przysługuje Ci zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego (por. art. 29 p.u.s.a., 48–50 u.s.p.).

Składając wyjaśnienia przed sądem administracyjnym nie jesteś pouczany o obowiązku mówienia prawdy pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Powinieneś wyjaśniać przed sądem zgodnie z prawdą, niemniej jednak podanie nieprawdy nie będzie stanowiło w tym przypadku przestępstwa.

Sąd administracyjny opiera swoje rozstrzygnięcie głównie opierając się na dokumentach. Jeżeli w swoich pismach powołałeś się na określone dokumenty, sąd może wezwać Cię do dostarczenia oryginału tychże dokumentów do sądu, i to jeszcze przed rozprawą. Wówczas masz obowiązek zastosować się do żądania sądu i musisz przedłożyć dokumenty (por. art. 48 p.s.a.).

Poza wyżej wspominanymi, na obywatelu ciążą następujące obowiązki:

1) obowiązek terminowego dokonywania czynności,
2) obowiązek stawiennictwa,
3) obowiązek ponoszenia kosztów,
4) obowiązek wykonania orzeczenia.

Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu sądowoadministracyjnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Czytaj także

Aktualizacja: 02.10.2014

Ekspert:

Ministerstwo Sprawiedliwości

Patron merytoryczny

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeśli podczas rozprawy będziesz obrażał sąd czy stronę przeciwną albo w jakikolwiek inny sposób naruszał powagę, spokój lub porządek czynności sądowych, sędzia może udzielić Ci upomnienia.
Jeśli podczas rozprawy będziesz obrażał sąd czy stronę przeciwną albo w jakikolwiek inny sposób naruszał powagę, spokój lub porządek czynności sądowych, sędzia może udzielić Ci upomnienia.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »