reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Charakterystyka wykroczeń > Jakie są obowiązki właściciela psa?

Jakie są obowiązki właściciela psa?

Pies, jak powiadają, to najlepszy przyjaciel człowieka. Jego właściciel musi jednak zdawać sobie sprawę, że obok ogromu radości, jaką nam sprawia nie można zapominać o kilku, bardzo istotnych obowiązkach. Jakich?

Akt prawa miejscowego

Choć nie istnieją ogólnopolskie przepisy, które regulowałyby tą kwestię, ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach odsyła nas do przepisów prawa miejscowego. Każda gmina jest, na mocy tej ustawy, zobowiązana do wydania regulaminu utrzymania czystości i porządku na swoim terenie. Dlatego, jeżeli chcemy poznać, jakie obowiązki spoczywają na nas w tej materii, musimy zaznajomić się z treścią obowiązującej uchwały.

Zobacz serwis: Gmina

W treści takiej uchwały znajdziemy również przepisy dotyczące obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe. To stamtąd dowiemy się m.in., że:

• ponosimy pełną odpowiedzialność za zachowanie naszego zwierzęcia,
• psa możemy spuścić tylko w miejscu mało uczęszczanym przez ludzi (z zachowaniem kontroli nad nim) lub w miejscu do tego wyznaczonym,
• psa nie możemy wprowadzać do pewnych określonych w uchwale miejsc (np. placówek handlowych czy placów zabaw),
• powinniśmy posiadać dowód aktualnych szczepień ochronnych naszego psa,
• jesteśmy zobowiązani do bezzwłocznego usuwania odchodów naszego zwierzęcia z terenów przeznaczonych do wspólnego użytku.

Obowiązki właściciela

Wychodząc na spacer z psem musimy być wyposażeni w smycz i, w zależności od rasy psa, również kaganiec (w większości przepisów wskazuje się, że to smycz jest elementem obowiązkowym, kaganiec przeznaczony jest przede wszystkim dla ras agresywnych). Niezachowanie środków ostrożności przy trzymaniu psa odnosi się nie tylko do niewyposażenia naszego pupila w odpowiedni sprzęt . Bardzo ważnym obowiązkiem, jaki spoczywa na właścicielu jest takie dopilnowanie zwierzęcia, aby było jak najmniej uciążliwe dla otoczenia.

Do sprawowania należytej kontroli nad naszym pupilem zobowiązuje także Kodeks wykroczeń. Wskazuje on, w art. 77, że: „Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.”

Oczywiście, nie w każdej sytuacji, tylko my odpowiemy za niebezpieczne zachowanie naszego psa. Warto pamiętać również o treści art. 78 KW, zgodnie z którym: „kto przez drażnienie lub płoszenie doprowadza zwierzę do tego, że staje się niebezpieczne podlega karze grzywny do 1000 zł albo karze nagany”.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Sprzątanie po psie

Częste organizowanie akcji mających na celu przekonanie właścicieli czteronożnych pupili, do sprzątania po nich, ma coraz więcej zwolenników. Pojawiają się specjalne kosze, w kioskach możemy otrzymać odpowiedni sprzęt, który ułatwi nam to zadanie. Czemu warto? Powodem jest nie tylko fakt, że nasza okolica będzie czysta… Unikniemy również mandatu, który może wynieść od 20 do nawet 500 zł!

Zobacz portal: Prawnik.pl

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń, Załącznik do uchwały Nr LXXVII/2427/2006 Rady m.st. Warszawy z dnia 22 czerwca 2006 r.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sprzątając po swoim psie unikniemy mandatu, który może wyniesć nawet 500 zł.
Sprzątając po swoim psie unikniemy mandatu, który może wyniesć nawet 500 zł.

Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama