REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie będą obowiązki instruktora jazdy?

Jarosław Krasnodęmbski
Każdy instruktor jest zobowiązany do corocznego uczestnictwa w warsztatach doskonalenia zawodowego.
Każdy instruktor jest zobowiązany do corocznego uczestnictwa w warsztatach doskonalenia zawodowego.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Po zdobyciu uprawnień do bycia instruktorem jazdy, na osobie instruktora spoczywa wiele obowiązków. Ustawa o kierujących pojazdami wprowadza nowe obowiązki na instruktorów, które wejdą w życie już od stycznia 2013 roku. Jakie to obowiązki i co grozi instruktorowi w przypadku ich niedopełnienia?

Informacje dla starosty

Na mocy nowej ustawy instruktor musi przekazać do starosty numer ewidencyjny ośrodka szkolenie lub numer ewidencyjny innego podmiotu, w którym prowadzi szkolenie. Numery te muszą być przekazane przez instruktora najpóźniej do dnia rozpoczęcia prowadzenia zajęć przez danego instruktora.

REKLAMA

W ciągu 14 dni od daty zmiany danych, instruktor musi przekazać staroście również informacje o imieniu i nazwisku, numerze PESEL, adresie zamieszkania oraz poszczególne rodzaje uprawnień, w zakresie których może prowadzić szkolenie oraz daty ich uzyskania.

Warsztaty doskonalenia zawodowego

Każdy instruktor jest zobowiązany do corocznego uczestnictwa w warsztatach doskonalenia zawodowego.

Coroczny udział w warsztatach doskonalenia zawodowego instruktor musi potwierdzić zaświadczeniem. Zaświadczenie takie powinno być przedłożone staroście do dnia 7 stycznia każdego roku i potwierdzać uczestnictwo w roku ubiegłym w takim warsztacie.

Wykonywanie obowiązków

Każdy instruktor jazdy ma obowiązek rzetelnie i bezstronnie wykonywać swoje obowiązki. Oprócz tego ma on obowiązek poszerzać swoją wiedzę zawodową oraz podnosić kwalifikację. Podczas prowadzenia zajęć praktycznych z kursantami, instruktor nauki jazdy musi zawsze posiadać przy sobie legitymację instruktora i okazywać ją na każde żądanie uprawnionego do tego podmiotu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Badania psychologiczne – kto przechodzi je obowiązkowo?


Badania lekarskie

REKLAMA

Instruktor jazdy musi regularnie badać swoje zdrowie oraz predyspozycje psychologiczne do wykonywania pracy na stanowisku instruktora jazdy. Przedkładanie staroście takich zaświadczeń lekarskich jest konieczne do utrzymania ważności legitymacji instruktora.

Zarówno uczestnictwo w warsztatach, jak i badania lekarskie są odpłatne. Opłaty takie ponosi podmiot prowadzący szkolenie osób ubiegających się o uzyskanie uprawnień do kierowania odpowiednio motorowerem, pojazdami silnikowymi lub tramwajem – w przypadku, gdy instruktor jest przez niego zatrudniony.

Opłaty może ponosić również jednostka wojskowa lub jednostka organizacyjna służb podległych lub nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych,  w przypadku gdy instruktor pełni w niej służbę lub jest w niej zatrudniony, jak również koszty te może ponosić osoba zainteresowana – czyli sam instruktor, w przypadkach nie wymienionych wcześniej.

Zobacz serwis: Komunikacja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  30 proc. podwyżki dla nauczycieli od stycznia 2024 r. Deklaracja podwyżek w oświacie po spotkaniu z kandydatami na przyszłych ministrów

  Deklaracja 30 proc. podwyżek dla nauczycieli od nowego roku w oświacie po spotkaniu z kandydatami na przyszłych ministrów wygłoszona. Jak powiedział D. Tusk: nowy rok zacznie się od 30 proc. podwyżek dla nauczycieli; na razie bez zwiększenia kwoty wolnej.

  In vitro finansowane z budżetu państwa w 2024 r.? Senat jest za.

  W dniu dzisiejszym (red. 8 grudnia 2023 r.) Senat opowiedział się za finansowaniem in vitro z budżetu państwa. Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych już niedługo.

  Zmieniony plan KPO Polski zatwierdzony

  Ministrowie finansów UE zatwierdzili zmieniony plan KPO Polski - podało stałe przedstawicielstwo RP przy UE.

  Wypłaty emerytur i rent w grudniu. O czym powinni wiedzieć seniorzy?

  Czy ZUS wypłaci emerytury i renty przed świętami? Kto dostanie podwójny przelew z ZUS? Co z dorabiającymi seniorami? Oto najważniejsze informacje.

  REKLAMA

  Matura próbna z języka angielskiego 2023/2024. Arkusz egzaminacyjny z odpowiedziami i komentarz eksperta

  8 grudnia odbyła się matura próbna z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Egzamin nie był obowiązkowy, a jego celem było sprawdzenie poziomu wiedzy uczniów przed egzaminem właściwym. Czy był trudniejszy niż majowa matura? Mamy komentarz eksperta.

  Emerytury stażowe. Do Sejmu wpłynął rządowy projekt

  Rządowy projekt zakłada, że emerytura stażowa przysługiwałaby, bez względu na wiek, osobom posiadającym okres składkowy wynoszący co najmniej 38 lat dla kobiet i 43 lata dla mężczyzn.

  Pracownicy 50+ nie potrafią obsłużyć komputera i chodzą na L4? Jakie stereotypy krążą o tej grupie wiekowej na rynku pracy?

  Społeczeństwo się starzeje, więc na ryku pracy przybywa osób w wieku 50+. Niestety da się zaobserwować nadal obecne zjawisko ageizmu i wciąż wielu pracodawców woli zatrudniać młodsze osoby. Czy założenie własnej działalności gospodarczej po pięćdziesiątce to rozwiązanie? Dla wielu tak. Według danych CEIDG w 2022 roku powstało ich ponad 35 tys. 

  Kupujesz śledzia na Wigilię. A sprawdziłeś, czy ma niebieski certyfikat MSC? Karp powinien mieć zielony certyfikat ASC

  Kupując śledzia (także inną rybę) na wigilijny stół, warto wcześniej sprawdzić, czy ma ona certyfikat MSC - co oznacza, że pochodzi ona z tzw. zrównoważonych połowów. Dlaczego to ważne? Nadmierne, niekontrolowane połowy ryb powodują, że wiele gatunków (np. śledź) zmniejsza co roku swoją liczebność. Okazuje się, że brak odpowiedzialnych działań co do zarządzania rybołówstwem doprowadził do sytuacji, że ważne łowiska śledzi straciły certyfikaty MSC.

  REKLAMA

  11 grudnia w Sejmie. "Demokratycznych emocji nie zabraknie"

  11 grudnia w Sejmie. "Zarządzam przerwę w posiedzeniu do dnia 11 grudnia 2023 r. do godz. 10. (…) Demokratycznych emocji z pewnością nie zabraknie. Ważne dni dla Polskiej demokracji" – powiedział ogłaszając przerwę marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

  Zamrożenie cen prądu 2024. Jest ustawa!

  Zamrożeniem cen prądu do połowy 2024 roku. Sejm przyjął ustawę o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw, której celem jest zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła do połowy 2024 r. Teraz ustawa trafi do Senatu.

  REKLAMA