| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Pięciolatki w szkole od 2012 r.

Pięciolatki w szkole od 2012 r.

Od 1 września 2012 r. pięciolatki będą miały możliwość rozpoczęcia nauki w szkole. Jakie warunki będzie musiało spełniać dziecko, by mogło wcześniej realizować obowiązek szkolny? Jak obecnie wygląda sytuacja pięcioletnich dzieci?

Wychowanie przedszkolne

Według ustawy o systemie oświaty, wychowaniu przedszkolnemu podlegają dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Wychowanie przedszkolne jest realizowane w jednym z trzech typów placówek:
• przedszkolach,
• oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych,
• innych formach wychowania przedszkolnego.


Powszechny obowiązek przedszkolny

Powszechny obowiązek przedszkolny obejmuje dzieci w wieku lat 5, ponieważ jeżeli rozpoczną one naukę w szkole jako sześciolatki muszą odbyć roczne przygotowanie.

Obowiązek szkolny

Obecnie obowiązek szkolny obejmuje dzieci, które ukończyły 7 rok życia i trwa aż do ukończenia przez nie gimnazjum, jednak nie później niż do ukończenia przez nie 18 roku życia. Od 2012 roku obowiązek ulega obniżeniu i obejmie dzieci, które ukończyły 6 rok życia.

Pięciolatek do szkoły od 2012 roku

Od 1 września 2012 roku zmieniają się ramy wiekowe powszechnego obowiązku szkolnego. Ulega on obniżeniu, bowiem już sześciolatki będą musiały założyć tornistry. Wtedy też, zaistnieje możliwość posłania pięciolatka do szkoły. Rodzice będą mogli je tam posłać, jeżeli opinia z poradni psychologiczno- pedagogicznej będzie pozytywna.

Zobacz serwis: Edukacja

Wiążąca opinia poradni

Rodzice mogą tylko złożyć wniosek o przyjęcie swojego dziecka do szkoły, natomiast ostateczną decyzję podejmuje dyrektor szkoły. Jest on związany opinią poradni psychologiczno- pedagogicznej. Jeżeli w opinii stwierdzono, że pięciolatek nie jest na tyle dojrzały emocjonalnie, by pójść do szkoły, wtedy dyrektor wydaje decyzję negatywną.

Obowiązki rodziców

Rodzice dziecka, którzy zdecydowali się na posłanie go do szkoły muszą pamiętać że ciąży na nich obowiązek:

1) zgłoszenia dziecka do szkoły,
2) zapewnienia regularnego uczęszczania dziecka na zajęcia szkolne,
3) zapewnienia dziecku warunków umożliwiających przygotowanie do zajęć,
4) informowania, w terminie do 30 września każdego roku, dyrektora szkoły podstawowej w obwodzie której dziecko mieszka o realizacji obowiązku szkolnego w innej placówce.

Zobacz także: Wyprawka szkolna 2011- jak uzyskać dofinansowanie


Podstawa prawna: Ustawa z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z poźn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

MojeBiuro24

MojeBiuro24.pl jest platformą dedykowaną biurom rachunkowym w celu ułatwienia pracy księgowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »