REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego

Aleksandra Pajewska
Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego/ fot. Fotolia
Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego do zasiłku rodzinnego to jednorazowe świadczenie rodzinne przyznawane na wniosek, w wysokości 100 zł na każde uczące się dziecko. Kto i na jakich zasadach może domagać się przyznawania finansowego wsparcia w postaci dodatku z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego?

Zasiłek rodzinny

Ma na celu częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka. Przysługuje:

REKLAMA

 • rodzicom, jednemu rodzicowi, opiekunowi prawnemu,
 • opiekunowi faktycznemu,
 • osobie uczącej się.

Można z niego skorzystać, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 539 zł (od 1 listopada 2014 r. - 574 zł).

Zobacz także: Zasiłek rodzinny 2014

Przysługuje wymienionym osobom do ustawowo określonego momentu:

 • ukończenia przez dziecko 18 roku życia,
 • ukończenia nauki w szkole (nie dłużej niż do 21 lat),
 • ukończenia 24 roku życia, jeśli dziecko legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności.

Wysokość zasiłku rodzinnego wynosi miesięcznie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • 77 na dziecko do ukończenia przez nie 5 roku życia,
 • 106 zł na dziecko powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia,
 • 115 na dziecko powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku życia.

Zobacz też: Zasiłki - jaka pomoc dla rodziców?

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego przysługuje temu samemu kręgowi osób, co zasiłek rodzinny. Jego celem jest pokrycie wydatków związanych z rozpoczęciem nowego/ kolejnego roku szkolnego. Dotyczy także opiekunów dziecka rozpoczynającego roczne przygotowanie przedszkolne (tzw. zerówkę). Można z niego skorzystać raz w roku, w wysokości 100 zł na każde dziecko.

Wniosek o przyznanie dodatku

POBIERZ: Wzór wniosku o ustalenie prawa do dodatku z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego

Dodatek do zasiłku rodzinnego przyznawany jest na wniosek zainteresowanego. Należy go złożyć do dnia zakończenia okresu zasiłkowego, w którym rozpoczęto rok szkolny bądź roczne przygotowanie przedszkolne. Wnioski o dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego przyjmowane będą od 1 września 2014 roku. Wnioski takie należy skierować do urzędu gminy lub urzędu miasta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o ten dodatek. Wniosek powinien zawierać: dane osoby ubiegającej się o przyznanie dodatku (m. in.: imię, nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL) oraz dane dzieci pozostających na jej utrzymaniu.

Do wniosku należy dołączyć zaświadczenia o:

 • dochodzie podlegającym opodatkowaniu podatkiem od osób fizycznych,
 • innych dochodach,
 • niezbędne do ustalenie prawa do świadczenia (np. o wieku dziecka, niepełnosprawności, przysposobieniu, rozwodzie, separacji, opiece, uczęszczaniu do szkoły wyższej).

Zobacz również: Świadczenia rodzinne

REKLAMA

Wnioskodawca może zostać wezwany przez organ do poprawienia bądź uzupełnienia wniosku w ciągu 14 dni od otrzymania wezwania. Jeśli są braki w dokumentach podmiot ma nie mniej niż 14 i nie więcej niż 30 dni na ich uzupełnienie. Podmiot ma także obowiązek informowania organu o zmianach (np. w liczbie członków rodziny, wysokości dochodów). Wypłata świadczenia może zostać wstrzymana. Ma to miejsce w sytuacji, gdy osoba odmówiła udzielenia lub nie udzieliła wymaganych wyjaśnień.

Wszelkie świadczenia rodzinne są realizowane z budżetu państwa w formie dotacji celowej. Natomiast ze środków własnych gminy realizowane jest ewentualne podniesienie kwoty dodatku, co następuje w drodze uchwały Rady Gminy.

Polecamy serwis: Sprawy rodzinne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
35-godzinny tydzień pracy zamiast 40-godzinnego, wynagrodzenie się nie zmniejsza. Pierwsze miasto w Polsce wprowadza zmiany

Urząd miejski w Lesznie wprowadza zmiany. Od 1 lipca urzędnicy będą pracować 35 godzin tygodniowo, a wysokość wynagrodzenia się nie zmniejszy. Wymiar urlopu wypoczynkowego również nie ulegnie zmianie.

Klauzula wyjścia ze stosowania reguły wydatkowej. Zmianami w budżecie 2025 r. 19 czerwca zajmie się Rada Ministrów

Zmieniona zostanie klauzula wyjścia ze stosowania reguły wydatkowej. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy dotyczącej budżetu państwa na 2025 r., którym 19 czerwca zajmie się Rada Ministrów. Pojawią się także inne zmiany.

Zbyt duży wzrost płacy minimalnej. Jest pilna potrzeba zmian

Wzrost płacy minimalnej w 2025 roku o 7,6% jest konsekwencją uwzględnienia przez rząd obowiązujących jeszcze mechanizmów ustawy. Zdaniem przedsiębiorców, jest pilna potrzeba wdrożenia przepisów dyrektywy o adekwatnych wynagrodzeniach, które zwiążą wysokość minimalnego wynagrodzenia z połową przeciętnej płacy lub 60% mediany wynagrodzeń.

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych i opiekunów w 2024 i 2025 roku

Osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o różnego rodzaju świadczenia i dodatki. Prezentujemy zestawienie najważniejszych form wsparcia i niezbędne kryteria do ich uzyskania.

REKLAMA

Jaka ochrona przysługuje sygnaliście

Okazuje się, że ochrona sygnalistów jest bardzo szeroka, wręcz niedookreślona, ponieważ przepis zawiera katalog otwarty. W szczególności sygnaliście przysługuje ochrona stosunku pracy, ochrona przed mobbingiem, dyskryminacją, zmianą warunków pracy i płacy.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

ZUS: Nowe możliwości dla nauczycieli od 1 września 2024 r. Więcej osób może skorzystać z tzw. kompensówki i wcześniejszej emerytury stażowej

ZUS informuje, że od 1 września 2024 r. więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (potocznie zwanego "kompensówką") oraz z wcześniejszej emerytury stażowej. 

Osiem lat więzienia za znęcanie się i usiłowanie zabójstwa ośmiomiesięcznego dziecka

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek karę ośmiu lat więzienia dla młodego mężczyzny oskarżonego o znęcanie się i usiłowanie zabójstwa dziecka swojej ówczesnej partnerki. Skazany ma też zapłacić 80 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest prawomocny.

REKLAMA

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich. Wystarczy zamiar zgłosić wójtowi gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców do 13 dnia przed dniem wyborów. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego

Sejm przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, autorstwa KO, rozszerzającą uprawnienie do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego na wszystkich wyborców.

“Jak uniknąć ogromnych podwyżek energii”. MKiŚ ostrzega

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed stronami internetowymi, wiadomościami sms, zdjęciami wykorzystującymi wizerunki znanych osób zawierającymi linki wyłudzające dane. Grafiki i posty wzbudzające zaufanie z hasłem “jak uniknąć ogromnych podwyżek energii” pojawiły się w mediach społecznościowych. MKiŚ przypomina, że od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek jest jednym ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki.

REKLAMA