reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Sześciolatki do szkoły - jak i kiedy?

Sześciolatki do szkoły - jak i kiedy?

Niezdecydowani rodzice, którzy podjęli decyzję o zapisaniu swojego sześciolatka do przedszkola będą mogli zmienić ją jeszcze we wrześniu. Pomoże im w tym dyrektor, który może wyrazić zgodę na uczęszczanie sześciolatka do szkoły.

Decyzja dyrektora

Decyzję o przyjęciu sześciolatka do szkoły podejmuje dyrektor placówki po zasięgnięciu opinii poradni psychologiczno- pedagogicznej. Jest ona wiążąca, ponieważ jeżeli stwierdzono w niej, iż sześciolatek nie jest dość dojrzały emocjonalnie, nie może on rozpocząć nauki w pierwszej klasie szkoły podstawowej.

Obowiązek szkolny

Obecnie powszechnym obowiązkiem szkolnym są objęte dzieci, które ukończyły 7 rok życia i trwa aż do ukończenia gimnazjum, jednak nie później niż do ukończenia przez nie 18 roku życia.

Rok 2011 jest  ostatnim rokiem, w którym to rodzice zadecydują czy posłać swoje sześcioletnie dziecko do przedszkola czy może już do szkoły.

Od 1 września 2012 roku wchodzi w życie zapis, kiedy to wszystkie sześciolatki obejmie powszechny obowiązek szkolny. Obecnie, aby sześcioletnie dziecko mogło rozpocząć obowiązek szkolny, szkoła musi mu zapewnić odpowiednie warunki do rozwoju i nauki.

Przystosowanie sal

Aby szkoła mogła podjąć się nauki i wychowania sześciolatków, sale w których będą się odbywać zajęcia muszą być odpowiednio przygotowane. Muszą być one między innymi podzielone na dwie części: część dydaktyczną- w której się odbywała nauka czytania i pisania oraz część wypoczynkową, w której dzieci będą mogły odpocząć i pobawić się.

Zobacz także: Jak zapisać dziecko do szkoły?

Obowiązkowe wychowanie przedszkolne

Dzieci, które rozpoczynają naukę w szkole podstawowej muszą przez okres 1 roku uczęszczać do przedszkola. Jest to wymóg, który pozwala dziecku oswoić się z systemem szkolnym i przygotowuje je do funkcjonowania w grupie rówieśników.

Wychowanie przedszkolne jest realizowane w jednym z trzech typów placówek:
• przedszkolach,
• oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych,
• innych formach wychowania przedszkolnego.

Zobacz również: Jak będzie wyglądała edukacja sześciolatków w szkole

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z poźn. zm.)

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wszystkie sześciolatki rozpoczną naukę w szkole 1 września 2012 r.
Wszystkie sześciolatki rozpoczną naukę w szkole 1 września 2012 r.

Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce55.20 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

DoxyChain

We change business reality

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama