REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny, Prawo jazdy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak zdać egzamin na prawo jazdy, część V: praktyka z instruktorem

Jak powinien zachowywać się instruktor podczas praktycznej części kursu na prawo jazdy i czego możemy od niego wymagać?

Jak zdać egzamin na prawo jazdy, część IV: jazdy z instruktorem

Dobry instruktor nauki jazdy nie tylko wyróżnia się dużą wiedzą, ale także potrafi stworzyć przyjazne warunki podczas szkolenia. Niski poziom kultury osobistej instruktora jest czynnikiem niedopuszczalnym w kontakcie z kursantem.

Jak zdać egzamin na prawo jazdy, część II: warianty szkolenia i nauka w OSK

W poprzednim odcinku cyklu „Jak zdać egzamin na prawo jazdy”, informowaliśmy, jakie formalności należy załatwić przed zapisaniem się na kurs nauki jazdy, radziliśmy Państwu czym się kierować wybierając ośrodek szkolenia kierowców. Dziś o tym, jakie istnieją warianty szkolenia i jak powinna przebiegać nauka w OSK.

Jak zdać egzamin na prawo jazdy cz. I: wybór ośrodka szkolenia

Egzamin na prawo jazdy jest związany z dużym stresem. A wynik uzależniony od przygotowania kandydata na kierowcę. Dlatego istotne są wszystkie składowe procesu szkolenia przyszłego kierowcy. W tym, wybór odpowiedniego ośrodka szkolenia.

REKLAMA

Podsumowanie zmian w prawie w listopadzie 2016 r.

Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które miały miejsce w listopadzie 2016 r. Zmiany dotyczą regulacji z zakresu usług turystycznych oraz ochrony zabytków. Ponadto prezentujemy wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący kwoty wolnej od podatku, którego postanowienia weszły w życie z końcem miesiąca, a także istotny wyrok Sądu Apelacyjnego dotyczący wysokości wynagrodzenia w kontekście ubezpieczenia społecznego.

Opłaty urzędowe za pomocą smartfona

Od końca września 2016 r. w wybranych urzędach można uiszczać opłaty urzędowe za pomocą smartfonów, m.in. za wydanie prawa jazdy, rejestrację pojazdów. W najbliższych miesiącach płatności mobilne za pośrednictwem aplikacji mają być dostępne w większości urzędów w całym kraju. Jak działa aplikacja?

Niższa stawka akcyzy może być uzależniona od oświadczenia nabywcy

Trybunał Konstytucyjny uznał za konstytucyjne przepisy w zakresie akcyzy, które uzależniają możliwość zastosowania przez dystrybutora niższej stawki akcyzy przy sprzedaży oleju opałowego na cele opałowe od odebrania od nabywcy specjalnego oświadczenia, że rzeczywiście przeznaczy paliwo na cele opałowe.

Nowy i aktualny taryfikator punktów karnych 2017 r.

Nowy taryfikator punktów karnych w 2017 r. Dowiedz się ile możesz otrzymać punktów karnych za poszczególne wykroczenia drogowe w 2017 r. Jak uniknąć punktów karnych? Zobacz nasz zawsze aktualny taryfikator punktów karych 2017.

REKLAMA

Przepisy o służbowych podróżach kierowców niekonstytucyjne

Przepisy odnoszące się do należności za podróże służbowe kierowców w transporcie międzynarodowym są niezgodne z konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny. Wskazał m.in. na niedopuszczalny "poziom wątpliwości interpretacyjnych" tych regulacji.

Kiedy egzaminator przerwie egzamin na prawo jazdy? Nowe przepisy

Od 10 listopada 2016 r. egzaminator nie ma obowiązku przerywania egzaminu i wystawiania oceny negatywnej w przypadku popełnienia przez zdającego błędu określonego w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa.

Kiedy wejdą w życie zmiany dotyczące prawa jazdy i CEPiK 2.0, w 2018 r.?

Kiedy wejdą w życie zmiany dotyczące prawa jazdy i CEPiK 2.0? Znamy nową datę. Przepisy, które miały wejść w życie w styczniu 2017 r. nie będą obowiązywały w przyszłym roku.

W 2017 r. starosta zarzyma prawo jazdy nawet jak policja fizycznie nie zabrała dokumentu

Koniec z unikaniem zatrzymania prawa jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h w sytuacji, gdy złapany na złamaniu przepisów kierowca powie policjantom, że nie ma przy sobie prawa jazdy. Nowe regulacje wejdą w życie od 1 stycznia 2017 r.

Zmiany dotyczące prawa jazdy nie wejdą w życie w 2017 roku?

Wszystko wskazuje na to, że nowy system CEPiK nie zostanie oddany do użytku 1 stycznia 2017 roku. A to oznacza, że i przepisy dotyczące prawa jazdy nie zostaną wdrożone w przyszłym roku.

Najnowszy projekt wprowadzenia ostrzejszych kar dla kierowców

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt zaostrzający kary dla kierowców. Według założeń za prowadzenie samochodu po cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami będzie można pójść na 5 lat do wiezienia.

Zdjęcie do prawa jazdy 2017

Jakie są wytyczne odnośnie zdjęcia do prawa jazdy w 2017 r.? Czy można do dokumentów dołączyć starszą fotografię?

Cena kursu na prawo jazdy będzie ustalona z urzędu?

Obecnie cenę kursu na prawo jazdy ustala wolny rynek. Choć koszty kursów są dzięki temu niskie, to jednak ma to swoje konsekwencje, w tym. m.in. spadek jakości kształcenia. Właśnie dlatego pojawił się pomysł aby ustalić odgórnie, z urzędu cenę za kurs nauki jazdy. Co ciekawe pomysł nie wyszedł ze strony rządu a przedsiębiorców!

Resort pracy chce przyspieszyć przyznawanie zasiłku stałego - od 1 stycznia 2017 r.

Osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności ma zyskiwać prawo do stałego zasiłku z pomocy społecznej w miesiącu, w którym wystąpi o ustalenie stopnia niepełnosprawności, a nie - jak jest obecnie - dopiero, gdy już to orzeczenie ma - przewiduje projekt przygotowany przez MRPiPS. Resort zakłada, że nowelizacja ustawy mogłaby wejść w życie od 1 stycznia 2017 r.

Przekroczony limit punktów karnych według nowych zasad

Od 1 stycznia 2017 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące szkoleń dla kierowców i sposobu nabywania uprawnień do kierowania pojazdami. Inaczej też będzie wyglądać procedura utraty a potem ewentualnego odzyskania uprawnień.

Jak dokumentować nabycie usług niematerialnych w celu zaliczenia do kosztów

Na potrzeby zakwalifikowania wydatków poniesionych na nabycie usług niematerialnych do kosztów uzyskania przychodów konieczne są dowody potwierdzające faktyczne (rzeczywiste) świadczenie tego rodzaju usług – sama umowa oraz faktury mogą okazać się niewystarczające w takiej sytuacji.

Czy za pływanie rowerem wodnym po alkoholu w 2016 r. można stracić prawo jazdy?

Czy za pływanie po alkoholu skuterem wodnym, żaglówką, rowerem wodnym, czy kajakiem można stracić prawo jazdy? Można, ale to zależy czym konkretnie się pływa.

Propozycje Ministerstwa Sprawiedliwości dot. zaostrzenia kar za przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym

Według projektu Ministerstwa Sprawiedliwości za niezatrzymanie się do kontroli policji i zmuszenie funkcjonariuszy do pościgu kierowca mógłby pójść do więzienia na 5 lat. Z kolei kierowcy, którzy prowadząc po pijanemu lub pod wpływem środków odurzających spowodują wypadek w wyniku, którego ktoś poniesie śmierć lub ciężkie obrażenia, obligatoryjnie będą trafiać do więzienia na co najmniej dwa lata. Co jeszcze przewiduje projekt?

Zróżnicowanie przy ubezpieczeniu społecznym – konstytucyjne

Zróżnicowanie podmiotów podlegających ubezpieczeniu społecznemu mieści się w granicach konstytucyjnie dopuszczalnego odstępstwa od zasady równości wobec prawa - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Przedawnienie zobowiązań podatkowych – wątpliwości konstytucyjne

Do Trybunału Konstytucyjnego trafił wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP przepisu Ordynacji podatkowej, zgodnie, z którym nie ulegają przedawnieniu zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym. Po upływie terminu przedawnienia zobowiązania te mogą być egzekwowane tylko z przedmiotu hipoteki lub zastawu.

Osoba niesłysząca może być kierowcą!

W czasach kiedy prawie każdy z nas ma prawo jazdy, także osoby niesłyszące coraz częściej chcą prowadzić samochód. Czy jest to jednak możliwe?

Wynagrodzenie adwokata z wyboru bez zwrotu VAT

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zgodne z konstytucją jest niezaliczanie do niezbędnych kosztów procesu kwoty podatku VAT doliczonej do ustalonego według norm przepisanych wynagrodzenia adwokata. Trybunał nie podzielił również stanowiska, że brak zaliczenia podatku VAT do niezbędnych kosztów procesu strony reprezentowanej przez adwokata z wyboru, narusza prawo strony do sprawiedliwej procedury.

Zmiany w egzaminach na kat. AM prawa jazdy w 2016 r.

Od 25 lutego 2016 r. zmieniono przepisy odnoszące się do przeprowadzania egzaminów i wymogów odnośnie szkolenia osób ubiegających się o kat. AM prawa jazdy. Zdobycie uprawnień do prowadzenia motorowerów i lekkich czterokołowców jest teraz łatwiejsze.

Okres próbny dla kierowców – część przepisów już obowiązuje!

Okres próbny dla kierowców już częściowo obowiązuje. Od stycznia 2017 r. mają obowiązywać zaostrzone restrykcje w okresie próbnym dla nowo upieczonych kierowców. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że część zaostrzonych przepisów odnoszących się do okresu próbnego weszła w życie 18 maja 2015 r. Za co świeżo upieczeni kierowcy mogą już w 2016 r. stracić prawo jazdy?

Samozatrudnieni z prawem zrzeszania się w związkach zawodowych

Osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych i samozatrudnione będą miały prawo do zrzeszania się w związkach zawodowych – zakłada projekt nowelizacji ustawy o związkach zawodowych. Projekt został skierowany do konsultacji społecznych i uzgodnień zewnętrznych.

Jak uzyskać prawo jazdy? Krok po kroku

Żeby uzyskać prawo jazdy, trzeba zapisać się na kurs. Ale wcześniej należy w wydziale komunikacji dostać numer PKK (Profilu Kandydata na Kierowcę). A jakie są kroki po zakończeniu szkolenia?

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu

Za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może grozić nawet kara więzienia. Wszystko zależy od tego, czy kierowca prowadził auto w stanie po użyciu alkoholu, czy w stanie nietrzeźwości.

Prowadzenie pojazdu bez uprawnień w 2016 r.

Za prowadzenie pojazdu bez uprawnień można zostać ukaranym karą grzywny, a nawet pozbawienia wolności. Wszystko zależy od tego, czy kierowca posiadał już prawo jazdy czy nie, oraz czy uprawnienia zostały mu cofnięte, czy zawieszone. Inne sankcje grożą też kierowcom, którzy mają prawo jazdy, ale prowadzili pojazd, do którego kierowania uprawnia inna kategoria niż posiadają.

Nowe zdjęcie do prawa jazdy 2016 – zmiany od 25 lutego 2016 r.

Nowy wzór zdjęć do prawa jazdy obowiązuje od 25 lutego 2016 r. Jakie są wytyczne rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa? Jak stare może być zdjęcie, czy można je dostarczyć w formie cyfrowej?

Nowe zdjęcie na prawo jazdy od 2016 r.

Od 24 lutego 2016 r. obowiązują nowe zdjęcia przy ubieganiu się o prawo jazdy. Zdjęcia wykonane przed tym terminem są bezużyteczne. Jakie wymogi musi spełniać zdjęcie, aby mogło zostać wykorzystane przy ubieganiu się o prawo jazdy w 2016 r.?

Brak przedawnienia zobowiązań podatkowych zabezpieczonych hipoteką lub zastawem w TK

Rzecznik Praw Obywatelskich złożył w Trybunale Konstytucyjnym wniosek do o stwierdzenie niezgodności z konstytucją przepisu ordynacji podatkowej, zgodnie z którym nie ulegają przedawnieniu zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym.

Minimalny wiek kierowcy auta i motocykla

Młodzi ludzie chętnie garną się do jazdy autem czy motocyklem i chcą jak najszybciej zdobyć upragnione prawo jazdy. Jaki jest zatem minimalny wiek na poszczególne kategorie popularnych pojazdów?

Sejm uchwalił nowe przepisy dotyczące prawa jazdy kat. A dla strażaków

Sejm uchwalił nowe przepisy dotyczące prawa jazdy narzucone Polsce przez Unię Europejską. Według nich strażacy nie będą mogli uzyskiwać prawa jazdy na motocykle w wieku 18 lat. Do tej pory mieli takie prawo.

Jak sprawdzić liczbę punktów karnych na koncie?

Jak sprawdzić liczbę punktów karnych na swoim koncie? Czy można uzyskać tę informację telefonicznie? A może da się sprawdzić liczbę punktów karnych przez internet?

Sejm oficjalnie przesunął termin wejścia w życie zmian dotyczących prawa jazdy

Nowe zasady dotyczący nabywania uprawnień do kierowania pojazdami przez młodych kierowców wejdą w życie dopiero od 2017 roku. Sejm zdecydował się na przesunięcie tego terminu o rok, bowiem system CEPiK nie jest został przygotowany na czas.

Sprawdzanie punktów karnych przez internet od 2017 r.

Od 24 kwietnia 2017 r. kierowcy mogą online sprawdzić liczbę punktów karnych zgromadzonych na koncie. Od 2017 r. pracodawcy będą też mogli przez internet weryfikować uprawnienia zatrudnianych kierowców.

Komisja Europejska pozwała Polskę za złe wdrożenie zmian w prawach jazdy

Nieprawidłowe wdrożenie unijnych przepisów w sprawie praw jazdy w tym m.in. nie wydawanie praw jazdy na wymagany okres czasu to główne zarzuty Komisji Europejskiej skierowane pod adresem Polski. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa poinformowało jednak, że prace nad projektem nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami już trwają.

Rzecznik Praw Obywatelskich o opłacie za wymianę prawa jazdy

Rzecznik Praw Obywatelskich chce przekazać do rozpatrzenia Trybunałowi Konstytucyjnemu zasadność pobierania opłaty za wymianę prawa jazdy jeśli nazwa ulicy, przy której mieszka właściciel dokumentu zostanie zmieniona.

Trybunał Konstytucyjny zbada czy można pobierać opłatę za wymianę prawa jazdy

Osoby, które chcą pozyskać nowy blankiet prawa jazdy praktycznie w każdym przypadku, niezależnie od przyczyny, muszą za niego zapłacić. Czy jest to zgodne z konstytucją?

Zróżnicowanie kwoty wolnej od podatku może naruszać konstytucję

Jak uważa sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku Maria Gintowt-Jankowicz, uzależnienie wysokości kwoty wolnej od podatku od dochodów i podniesienie jej tylko uboższym mogłoby naruszać konstytucyjną zasadę równości.

Opodatkowanie dochodów ze źródeł nieujawnionych - zmiany od 1 stycznia 2016 r.

Na początku stycznia 2016 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy - Ordynacja podatkowa, która określa, że ciężar udowodnienia pochodzenia pieniędzy spoczywa na podatniku. Jeżeli wskaże on wartość, źródło oraz okres, którego dotyczy dochód, nie zapłaci podatku w wysokości 75% od dochodu ze źródeł nieujawnionych.

Korupcja w WORD w Białymstoku, Łomży i w Warszawie

Policja zatrzymała sześć osób w związku ze śledztwem dotyczącym korupcji w WORD w Łomży, w Białymstoku i na warszawskim Bemowie.

NIK: brak wyraźnej poprawy bezpieczeństwa po wprowadzeniu nowych zasad kształcenia kierowców

Aktualne zasady kształcenia nowych kierowców nie przynoszą wyraźnej poprawy bezpieczeństwa na drogach w Polsce - takie są ustalenia NIK.

Przepisy o kwocie wolnej od podatku muszą się zmienić do 30 listopada 2016 r.

Trybunał Konstytucyjny niedawno uznał, że zapisy dotyczące kwoty wolnej od podatku są niezgodne z konstytucją. Chodzi o to, że w ustawie o PIT nie ma zapisów, nakazujących utrzymywanie kwoty zwolnionej na takiej wysokości, aby obejmowała przynajmniej tzw. minimum egzystencji. Trybunał stwierdził, że z ustawy podatkowej zapisy o kwocie wolnej znikną 30 listopada 2016 r. Nowy parlament i nowy rząd mają więc ponad rok na uchwalenie takich przepisów o kwocie wolnej, aby dostosowywały się one do aktualnego poziomu minimum egzystencji.

Kwota wolna od podatku zależna od minimum egzystencji

Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodny z konstytucją brak waloryzacji kwoty zmniejszającej podatek, co oznacza, że w przyszłości będzie ona musiała rosnąć. Zdaniem ekspertów kwota wolna od podatku powinna rosnąć stopniowo, a powiązanie jej z minimum egzystencji ma być korzystne dla najbiedniejszych.

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku - skutki dla budżetu

Konieczność podwyższenia kwoty wolnej od podatku, która wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego, będzie się odnosiła do podatków za 2017 r. rozliczanych w 2018 r., a zatem negatywne konsekwencje tego orzeczenia odczuje dopiero budżet na 2018 r. - mówi ekspert podatkowy Andrzej Marczak.

Kwota wolna od podatku nie jest dobrym narzędziem do zwalczania ubóstwa

Rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego w zakresie kwoty wolnej od podatku stanowi duże zaskoczenie. Większość ekspertów spodziewała się, iż Trybunał nie będzie miał zastrzeżeń do konstytucyjności przepisów określających jej wysokość. Wskazują oni przecież, iż system podatkowy nie powinien pełnić funkcji socjalnej, mającej na celu zwalczanie ubóstwa. Kwota wolna od podatku nie jest bowiem dobrą formą wspierania osób najmniej zarabiających.

REKLAMA