Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zostać kierowcą TIRa?

Bartłomiej Ceglarski
Jak zostać kierowcą TIRa?/ fot. Fotolia
Jak zostać kierowcą TIRa?/ fot. Fotolia
Mercedes-Benz
Aby zostać kierowcą samochodu ciężarowego samo posiadanie prawa jazdy C/C+E nie wystarczy. Kandydat na zawodowego kierowcę musi także zdobyć świadectwo kwalifikacji zawodowej dla kierowców. Konieczne jest także posiadanie odpowiednich orzeczeń lekarskich i psychologicznych o braku przeciwwskazań do wykonywania tego typu pracy.

Praca w charakterze zawodowego kierowcy samochodu ciężarowego nie jest łatwa, podobnie jak droga dojścia do wykonywania tego zawodu. Kierowca TIRa przewozi różne towary zarówno na trasach krajowych jak i międzynarodowych. To jaki towar kierowca wiezie zależy od posiadanych przez niego uprawnień.

Kierowca samochodu ciężarowego musi posiadać pewne cechy i predyspozycje, które pozwolą mu poradzić sobie z tą pracą. Przede wszystkim ważne jest by cechował się dobrym zdrowiem oraz dużą odporność psychiczną ponieważ jest to praca stresująca. Pomocna jest też znajomość języków obcych, zwłaszcza na międzynarodowych trasach.

Odpowiednie prawo jazdy

Kandydat na zawodowego kierowcę musi posiadać odpowiednie prawo jazdy. To jakiej kategorii prawo jazdy jest danemu kierowcy potrzebne, jest uzależnione od samochodu jakim chce się poruszać.

 • Kategoria C1 – pozwala na prowadzenie lekkich pojazdów ciężarowych z lekką przyczepą (3,5 t – 7,5 t z wyjątkiem autobusu);
 • Kategoria C – pozwala na prowadzenie pojazdów o masie przekraczającej 3,5 t z lekką przyczepą.

Wyrobienie sobie prawa jazdy kategorii C1+E lub C+E pozwoli na kierowanie zespołem pojazdów z ciężką przyczepą.

Większość kandydatów na kierowcę TIRa decyduje się na to by zdobyć prawo jazdy kategorii C+E ponieważ daje im najszersze możliwości.

Prawo jazdy w kategorii C/C+E może otrzymać osoba, która ukończyła 21 lat. Na kurs można zapisać się już na 3 miesiące przed 21 urodzinami. Wyjątkiem jest sytuacja osoby, która ukończyła 18 lat i uzyskała świadectwo kwalifikacji zawodowej po kwalifikacji wstępnej 280h, przed przystąpieniem do kursu na prawo jazdy kat. C lub C+E. W takim wypadku może ona starać się o uzyskanie prawa jazdy kat. C już po ukończeniu 18 roku życia.

Aby móc zapisać się na kurs prawa jazdy kat. C należy mieć także prawo jazdy kategorii B (samochody osobowe). Konieczne jest także posiadanie odpowiednich zaświadczeń lekarskich i psychologicznych o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów ciężarowych.

Do prawa jazdy kategorii C+E można przystąpić po zdanym egzaminie na prawo jazdy kat. C lub można je wyrabiać jednocześnie z prawem jazdy kategorii C

Wspomniana możliwość jednoczesnego robienia prawa jazdy kategorii C oraz C+E jest możliwa, jeżeli kursant uzyska w Wydziale Komunikacji profil kursanta (PKK) na obie kategorie. W takim wypadku osoba, która się na to zdecydowała może skorzystać ze zmniejszonej ilości zajęć praktycznych dla kat. C prawa jazdy do 20 godzin co wiąże się to ze zmniejszeniem opłaty za szkolenia przy zmniejszonej ilości godzin.

Po zakończeniu kursu kandydat na kierowcę musi zdać egzamin teoretyczny a także praktyczny na placu manewrowym.

Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej

Samo prawo jazdy nie wystarcza by zostać kierowcą TIRa – konieczne jest uzyskanie przez kandydata Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej. Takie świadectwo uzyskuje się poprzez uczestnictwo w specjalistycznym kursie zakończonym egzaminem państwowym. Kierowcy mają do wyboru kilka rodzajów kursów.

Kursy kwalifikacji wstępnej są dedykowane dla osób, które planują rozpocząć pracę na stanowisku kierowcy i uzyskały prawo jazdy kat. C po raz pierwszy po 10 września 2009r, a które nie ukończyły 21 lat. Natomiast kwalifikacja wstępna przyspieszona to szkolenie przeznaczone dla osób, które ukończyły 21 lat.

Czas trwania kursu kwalifikacji wstępnej w wersji pełnej to 280 godzin lekcyjnej (w wersji przyspieszonej – 140 godzin). Szkolenie to jest zakończone egzaminem w formie testowej. Po poprawnym udzieleniu odpowiedzi na większość pytań kierowca uzyskuje Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej.

Okresowe szkolenia

Uzyskanie prawa jazdy w odpowiedniej kategorii i Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej sprawia, że kandydat staje się pełnoprawnym kierowcą zawodowym. Należy jednak zaznaczyć, że to świadectwo traci ważność co 5 lat więc trzeba je odnawiać.          

Odnowienie świadectwa odbywa się poprzez udział w okresowym szkoleniu. Kursy tego typu  są organizowane przez ośrodki szkoleniowe dla kierowców. Nie ma konieczności powtórnego zdawania egzaminu jednak należy powtórzyć badania lekarskie.

Koszty

Droga do zawodu zawodowego kierowcy samochodu ciężarowego jest nie tylko długa ale także kosztowna. Przybliżony koszt uzyskania wszelkich potrzebnych uprawnień to kwota ok. 10 000 zł. Na tą kwotę składa się koszt:

 • uzyskania prawa jazdy kat. B – ok. 1000 – 1200 zł;
 • uzyskania prawa jazdy kat. C – ok. 2000 zł;
 • uzyskanie prawa jazdy kat. C+E – ok 2000 zł;
 • badań lekarskich – od 50 – 200 zł;
 • badań psychologicznych – 150 – 400 zł;
 • kurs kwalifikacji wstępnej – ok.  5500 zł;
 • kurs kwalifikacji wstępnej przyspieszonej – 3000 zł.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (j.t. Dz. U. z 2016 r. poz. 1907, 1935, 1948)

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (j.t. Dz. U. z 2017 r. poz. 1260 z późn. zm.)

Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 13 lipca 2012 r.w  sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców (Dz.U z 2016 r. poz. 280 z późn. zm.)

Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Opisz nam swój problem i wyślij zapytanie.

Wycena w ciągu godziny.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Darek
  2022-02-08 20:31:16
  Ten kurs kwalifikacji to jak rozumiem po to żeby strzyc barany . Kur...a co za chory kraj gdzie tylko patrzą żeby człowieka z kasy ********
  0
 • Darek
  2022-06-11 13:56:40
  Bandycki kraj ,bandyckie przepisy ,żeby tylko człowieka z kasy okraść !!! Kurs kwalifikacji ? Co za złodziej to wymyślił ,tutaj nigdy nie będzie normalnie .
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa z dnia 26 maja 2022 o czternastej emeryturze [pełna treść]
Poniżej treść ustawy z dnia 26 maja 2022 o dodatkowej, czternastej, emeryturze i rencie:
14. emerytura w 2022 r. - ile wynosi netto?
Wypłata świadczenia pieniężnego w postaci tzw. ”czternastki”, czyli dodatkowej emerytury bądź renty rozpocznie się 25 sierpnia 2022 roku. Ile wyniesie na tzw. rękę?
Jak złożyć reklamację na problemy z ustawowymi wakacjami kredytowymi?
Ustawowe wakacje kredytowe upoważniają obywateli do zawieszania płatności 8 rat kredytu hipotecznego z mocy ustawy. Banki nie mają możliwości, aby ich odmówić. Jednak z informacji Rzecznika Finansowego wynika, że cześć z nich znacznie utrudnia możliwość skorzystania z wakacji od kredytu. Jak i gdzie złożyć reklamację na taki bank?
Wnioski o "Dobry start" złożono już dla ponad 3,7 mln dzieci
Wnioski o świadczenie z programu "Dobry start" złożono już dla ponad 3 mln 744 tys. dzieci – poinformowało w czwartek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Resort przypomniał, że złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września.
14 emerytura - ZUS ostrzega przed oszustwami
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, iż będzie wypłacał czternastą emeryturę bez wniosku. Jednocześnie ostrzega przed pseudousługami „na pracownika ZUS”.
Serwisy społecznościowe a RODO - przełomowy wyrok
Sierpniowy wyrok TSUE to największa zmiana w prawie ochrony danych osobowych od maja 2018 r. Już pojawiają się dzikie spekulacje na temat ziszczających się absurdów RODO – czy jeśli czyjaś kamera przemysłowa nagra homoseksualną parę, to przetwarzane są dane o orientacji seksualnej?
Kiedy windykator zapuka do drzwi?
Przejęcia zadłużeń przez windykatora można spodziewać się już nawet dzień po upływie terminu spłaty. . Co dalej?
Eksperci chcą zmian w przepisach dotyczących mobbingu
Zdaniem ekspertów sytuacja ofiar mobbingu mogłaby się szybko zmienić. Wystarczy w definicji przecinek zastąpić wyrazem „lub”.
Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy? [Instrukcja]
Wniosek o dofinansowanie do węgla należy złożyć na formularzu zgodnym z rozporządzeniem przygotowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jak go wypełnić?
Czy przysługuje dodatek węglowy, gdy dom ogrzewany jest węglem i gazem?
Dodatek węglowy to świadczenie pieniężne wypłacane na zakup – jak nazwa wskazuje – węgla. Co w przypadku, gdy w gospodarstwie domowym do ogrzewania używane są dwa źródła, np. węgiel i gaz?
Kto ma prawdo do dodatku węglowego, gdy w jednym budynku znajduje się kilka gospodarstw domowych?
W jednym budynku znajduje się kilka gospodarstw domowych korzystających ze wspólnego źródła ogrzewania zgłoszonego lub wpisanego do CEEB. Kto jest uprawniony do otrzymania dodatku węglowego? Jak wypełnić wniosek i gdzie go złożyć?
Ubezpieczenie NNW dzieci w szkole i na zajęciach dodatkowych
Jak podaje resort edukacji, na terenie placówek oświatowych dochodzi nawet do 60 tys. wypadków każdego roku. Są to m.in. złamania, skręcenia czy zwichnięcia. Ale dziecko pozostaje aktywne nie tylko w szkole i w trakcie roku szkolnego. Z jednej strony to bardzo dobre dla jego zdrowia, jednocześnie zwiększa jednak ryzyko wypadków. Zdarzają się one przez cały rok: latem - podczas wakacyjnych zabaw i uprawiania sportów na powietrzu, a zimą na nartach, sankach czy podczas innych sezonowych atrakcji. Zadbanie o odpowiednie ubezpieczenie, zapewniające dziecku szerszą ochronę, staje się kluczowe dla coraz większej liczby rodziców.
Praca zdalna i kontrola trzeźwości. Kiedy zmiany w kodeksie pracy wejdą w życie?
Druga połowa 2022 r. upłynie pracodawcom pod znakiem zmian w prawie pracy. W Sejmie toczą się prace nad projektem ustawy wprowadzającym pracę zdalną i kontrolę trzeźwości. Minister Rodziny i Polityki Społecznej Mariola Maląg w swojej ostatniej wypowiedzi wskazała na możliwy termin wejścia przepisów w życie.
Wzór wniosku o dodatek węglowy ważny od 17 sierpnia 2022
Rozporządzenie ws. wzoru o dodatek węglowy wchodzi w życie w środę 17 sierpnia. Polacy, którzy używają węgla jako surowca do ogrzewania swojego gospodarstwa domowego mogą otrzymać rządowe wsparcie w wysokości 3 tys. zł.
300 plus a zerówka - jakie zasady w 2022 r.?
Czy w 2022 r. świadczenie dobry start, czyli tzw. 300 plus przysługuje na dziecko w zerówce? Jakie są obowiązujące przepisy?
Dodatek do ogrzewania domu paliwem innym niż węgiel przyjęty przez Sejm
Gospodarstwa domowe, których główne źródło ciepła zasilane jest peletem drzewnym, drewnem kawałkowym, skroplonym gazem LPG, olejem opałowym, otrzymają wsparcie finansowe w ramach jednorazowego dodatku. W jakiej wysokości i kiedy?
Błędy medyczne i zdarzenia niepożądane - projektowane zmiany
Do rejestru Rzecznika Praw Pacjenta zgłoszono ponad 520 błędów medycznych i zdarzeń niepożądanych. Raportowanie takich danych niedługo ma być obowiązkowe.
Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu karnego wykonawczego
Prezydent Andrzej Duda podpisał obszerną nowelizację Kodeksu karnego wykonawczego, która m.in. zmienia niektóre zasady wykonywania kar więzienia, rozszerza stosowanie dozoru elektronicznego i reguluje dostęp więźniów do świadczeń zdrowotnych.
Zmiany w edukacji ukraińskich dzieci w Polsce
MEiN znowelizowało rozporządzenie dotyczące edukacji ukraińskich dzieci w Polsce w związku z przedłużającymi się działaniami wojennymi na Ukrainie i z koniecznością zapewnienia opieki i edukacji uczniom będącym obywatelami Ukrainy, którzy po 24 lutego 2022 r. przybyli do Polski.
Projekt ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w pokryciu części kosztów ogrzewania
Rząd we wtorek zajmie się projektem ustawy, dotyczącym wsparcia indywidualnych gospodarstw domowych w Polsce w pokryciu części kosztów ogrzewania – wynika z porządku obrad rady ministrów.
Zarzuty UOKiK dla Biedronki za nieuczciwą akcję promocyjną
UOKiK postawił trzy zarzuty Biedronce, dotyczące jej akcji promocyjnej „Tarcza Biedronki Antyinflacyjna”. Jeronimo Martins Polska grożą kary finansowe w wysokości do 10 proc. rocznego obrotu – podał urząd antymonopolowy we wtorkowym komunikacie.
Obywatele skarżą się na blokowanie stron internetowych. Pismo RPO do premiera
Mechanizm blokowania stron internetowych stwarza ryzyko dla wolności słowa oraz dostępu do informacji. Przepisy nie przewidują informowania administratora strony o przyczynie blokady i czasie jej trwania. Takie działania powinny być ściśle określone i podlegać skutecznej kontroli – wskazuje RPO. Zarazem nie kwestionuje potrzeby ochrony osób, których prawa mogą być naruszane, a także względów bezpieczeństwa.
Zarząd Woj. Lubuskiego kieruje wniosek o stan klęski żywiołowej
W związku z katastrofą ekologiczną w Odrze, w piątek Zarząd Województwa Lubuskiego skieruje do rządu RP oraz wojewody lubuskiego wniosek o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej – poinformował w piątek rzecznik prasowy Zarządu Woj. Lubuskiego Paweł Kozłowski.
Wniosek o 300+ warto złożyć do końca sierpnia 2022 r.
Trwa składanie wniosków o świadczenie dobry start, często nazywane też 300+. Co daje zawnioskowanie o wsparcie do końca sierpnia 2022 r.?
Nowe zadania farmaceutów?
Ministerstwo Zdrowia analizuje możliwości rozszerzenia roli farmaceutów. Część nowych zadań może trafić do koszyka świadczeń gwarantowanych.