REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zostać kierowcą TIRa?

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Jak zostać kierowcą TIRa?/ fot. Fotolia
Jak zostać kierowcą TIRa?/ fot. Fotolia
Mercedes-Benz

REKLAMA

REKLAMA

Aby zostać kierowcą samochodu ciężarowego samo posiadanie prawa jazdy C/C+E nie wystarczy. Kandydat na zawodowego kierowcę musi także zdobyć świadectwo kwalifikacji zawodowej dla kierowców. Konieczne jest także posiadanie odpowiednich orzeczeń lekarskich i psychologicznych o braku przeciwwskazań do wykonywania tego typu pracy.

Praca w charakterze zawodowego kierowcy samochodu ciężarowego nie jest łatwa, podobnie jak droga dojścia do wykonywania tego zawodu. Kierowca TIRa przewozi różne towary zarówno na trasach krajowych jak i międzynarodowych. To jaki towar kierowca wiezie zależy od posiadanych przez niego uprawnień.

REKLAMA

Kierowca samochodu ciężarowego musi posiadać pewne cechy i predyspozycje, które pozwolą mu poradzić sobie z tą pracą. Przede wszystkim ważne jest by cechował się dobrym zdrowiem oraz dużą odporność psychiczną ponieważ jest to praca stresująca. Pomocna jest też znajomość języków obcych, zwłaszcza na międzynarodowych trasach.

Odpowiednie prawo jazdy

Kandydat na zawodowego kierowcę musi posiadać odpowiednie prawo jazdy. To jakiej kategorii prawo jazdy jest danemu kierowcy potrzebne, jest uzależnione od samochodu jakim chce się poruszać.

 • Kategoria C1 – pozwala na prowadzenie lekkich pojazdów ciężarowych z lekką przyczepą (3,5 t – 7,5 t z wyjątkiem autobusu);
 • Kategoria C – pozwala na prowadzenie pojazdów o masie przekraczającej 3,5 t z lekką przyczepą.

Wyrobienie sobie prawa jazdy kategorii C1+E lub C+E pozwoli na kierowanie zespołem pojazdów z ciężką przyczepą.

Większość kandydatów na kierowcę TIRa decyduje się na to by zdobyć prawo jazdy kategorii C+E ponieważ daje im najszersze możliwości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Prawo jazdy w kategorii C/C+E może otrzymać osoba, która ukończyła 21 lat. Na kurs można zapisać się już na 3 miesiące przed 21 urodzinami. Wyjątkiem jest sytuacja osoby, która ukończyła 18 lat i uzyskała świadectwo kwalifikacji zawodowej po kwalifikacji wstępnej 280h, przed przystąpieniem do kursu na prawo jazdy kat. C lub C+E. W takim wypadku może ona starać się o uzyskanie prawa jazdy kat. C już po ukończeniu 18 roku życia.

Aby móc zapisać się na kurs prawa jazdy kat. C należy mieć także prawo jazdy kategorii B (samochody osobowe). Konieczne jest także posiadanie odpowiednich zaświadczeń lekarskich i psychologicznych o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów ciężarowych.

Do prawa jazdy kategorii C+E można przystąpić po zdanym egzaminie na prawo jazdy kat. C lub można je wyrabiać jednocześnie z prawem jazdy kategorii C

Wspomniana możliwość jednoczesnego robienia prawa jazdy kategorii C oraz C+E jest możliwa, jeżeli kursant uzyska w Wydziale Komunikacji profil kursanta (PKK) na obie kategorie. W takim wypadku osoba, która się na to zdecydowała może skorzystać ze zmniejszonej ilości zajęć praktycznych dla kat. C prawa jazdy do 20 godzin co wiąże się to ze zmniejszeniem opłaty za szkolenia przy zmniejszonej ilości godzin.

Po zakończeniu kursu kandydat na kierowcę musi zdać egzamin teoretyczny a także praktyczny na placu manewrowym.

Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej

REKLAMA

Samo prawo jazdy nie wystarcza by zostać kierowcą TIRa – konieczne jest uzyskanie przez kandydata Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej. Takie świadectwo uzyskuje się poprzez uczestnictwo w specjalistycznym kursie zakończonym egzaminem państwowym. Kierowcy mają do wyboru kilka rodzajów kursów.

Kursy kwalifikacji wstępnej są dedykowane dla osób, które planują rozpocząć pracę na stanowisku kierowcy i uzyskały prawo jazdy kat. C po raz pierwszy po 10 września 2009r, a które nie ukończyły 21 lat. Natomiast kwalifikacja wstępna przyspieszona to szkolenie przeznaczone dla osób, które ukończyły 21 lat.

Czas trwania kursu kwalifikacji wstępnej w wersji pełnej to 280 godzin lekcyjnej (w wersji przyspieszonej – 140 godzin). Szkolenie to jest zakończone egzaminem w formie testowej. Po poprawnym udzieleniu odpowiedzi na większość pytań kierowca uzyskuje Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej.

Okresowe szkolenia

Uzyskanie prawa jazdy w odpowiedniej kategorii i Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej sprawia, że kandydat staje się pełnoprawnym kierowcą zawodowym. Należy jednak zaznaczyć, że to świadectwo traci ważność co 5 lat więc trzeba je odnawiać.          

Odnowienie świadectwa odbywa się poprzez udział w okresowym szkoleniu. Kursy tego typu  są organizowane przez ośrodki szkoleniowe dla kierowców. Nie ma konieczności powtórnego zdawania egzaminu jednak należy powtórzyć badania lekarskie.

Koszty

Droga do zawodu zawodowego kierowcy samochodu ciężarowego jest nie tylko długa ale także kosztowna. Przybliżony koszt uzyskania wszelkich potrzebnych uprawnień to kwota ok. 10 000 zł. Na tą kwotę składa się koszt:

 • uzyskania prawa jazdy kat. B – ok. 1000 – 1200 zł;
 • uzyskania prawa jazdy kat. C – ok. 2000 zł;
 • uzyskanie prawa jazdy kat. C+E – ok 2000 zł;
 • badań lekarskich – od 50 – 200 zł;
 • badań psychologicznych – 150 – 400 zł;
 • kurs kwalifikacji wstępnej – ok.  5500 zł;
 • kurs kwalifikacji wstępnej przyspieszonej – 3000 zł.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (j.t. Dz. U. z 2016 r. poz. 1907, 1935, 1948)

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (j.t. Dz. U. z 2017 r. poz. 1260 z późn. zm.)

Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 13 lipca 2012 r.w  sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców (Dz.U z 2016 r. poz. 280 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Darek
  2022-06-11 13:56:40
  Bandycki kraj ,bandyckie przepisy ,żeby tylko człowieka z kasy okraść !!! Kurs kwalifikacji ? Co za złodziej to wymyślił ,tutaj nigdy nie będzie normalnie .
  0
 • Darek
  2022-02-08 20:31:16
  Ten kurs kwalifikacji to jak rozumiem po to żeby strzyc barany . Kur...a co za chory kraj gdzie tylko patrzą żeby człowieka z kasy ********
  0
 • Bezinfo
  2024-02-19 21:45:35
  Wielkie dzieki za informacje do jakiego miejsca mam pojsc zeby zlozyc papiery na prawko.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolejne podwyżki 30% dla nauczycieli dopiero za dwa lata? Dyplomowany nie będzie miał w 2025 r. 7500 zł brutto zasadniczej?

„Barbara Nowacka nie zamierza składać nauczycielom wielkich deklaracji finansowych, ponieważ – jak podkreśliła – finansowo jest znacznie gorzej niż się wydaje.” Taką PAP podał informację dodając "Zdaniem szefowej resortu reforma możliwa będzie najwcześniej w 2026 r.". 

14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

Już 14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD PRASY INFOR.PL: Trump z Bidenem walczą o głosy pracowników

Zapraszamy na Międzynarodowy Przegląd Prasy

Nowe rozporządzenie. Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze w razie zagrożenia skażeniami lub wystąpienia skażeń

W przypadku wykrycia zagrożenia skażeniami lub stwierdzenia wystąpienia skażeń wprowadza się lub ogłasza sygnały alarmowe lub komunikaty ostrzegawcze. Obowiązują one na terytorium Polski i dotyczą wszystkich osób przebywających na jej obszarze. Rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 2 marca 2024 r.

REKLAMA

Ogólnounijny portfel cyfrowy. Parlament Europejski akceptuje rozporządzenie

Parlament Europejski w dniu 29 lutego 2024 r wyraził zgodę na nowe rozporządzenie wprowadzające ogólnounijny portfel cyfrowy (European Digital Identity Wallet). Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem, które zostało już uzgodnione z państwami członkowskimi, nowy portfel tożsamości cyfrowej pozwoli obywatelom na identyfikację i uwierzytelnianie się w sieci bez konieczności uciekania się do usługodawców komercyjnych.

Odpowiedzialność za treści zamieszczane w internecie. Wdrożenie Aktu o usługach cyfrowych w Polsce (tzw. „Konstytucji internetu”)

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (Akt o usługach cyfrowych; DSA – Digital Service Act) jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową, która nakłada na branżę cyfrową w Unii Europejskiej odpowiedzialność za treści zamieszczane na platformach internetowych. Regulacja ta wzmacnia pozycję użytkowników wobec dostawców usług.

Co się zmienia w rocznych e-receptach od 1 marca 2024 r.?

Lekarz zamieści na e-recepcie bardziej szczegółowy opis dawkowania. Czy zmieniają się też zasady realizacji rocznych recept?

1261,64 zł – od 1 marca 2024 r. nawet tyle zasiłku może być nietykalne dla komornika. Sprawdź jak wzrosły kwoty wolne od potrąceń.

Osoby otrzymujące zasiłki chorobowe, macierzyńskie oraz opiekuńcze, a także świadczenia rehabilitacyjne, mają od 1 marca 2024 r. zapewnione wyższe wpływy. Wzrosły kwoty wolne od potrąceń podczas egzekucji sądowej lub administracyjnej.

REKLAMA

Renta z tytułu niezdolności do pracy 2024. Podwyżka waloryzacyjna od 1 marca. O ile? Kto i jak może uzyskać rentę?

Od 1 marca 2024 r. wzrosły - na skutek podwyżki waloryzacyjnej - nie tylko emerytury, ale i renty z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Są wyższe o 12,12 proc. Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy teraz wynosi 1780,96 zł brutto, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy 1335,72 zł brutto.

Zmiany w szkołach. Od przyszłego roku podstawa programowa będzie ograniczona. Mniej nauki ma poprawić kondycję psychiczną uczniów

MEN ma w planach odchudzenie podstawy programowej i ograniczenie prac domowych w takim zakresie, żeby zdobycie wiedzy nie było okupione cierpieniem psychicznym uczniów. Wśród przyczyn kryzysu zdrowia psychicznego osób uczniowskich jest przeładowanie podstawy programowej i liczba godzin spędzanych w szkole.

REKLAMA